Къде да отседнем в Родопите и какво трябва да се види непременно - 11

  • 62 306
  • 656
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 4 814
Здравейте, планирам 6-дневен престой началото на март на Пампорово, но не карам ски.
Първи ден : с.Стойките /Музей на гайдата/,
                       Широка Лъка /Църква, Къща-щаб на кап. Петко Войвода, Етнографски музей, Гостилница Филтер „При чичо Джак/
и в тази връзка да попитам има ли какво да се разгледа в с.Гела - има някакъв луксозен хотел и Eco Farm Gela & hotel Aida - достъпа свободен ли е ?
Втори ден : Смолян/ планетариум, вековен чинар, истор.музей, църква, Алибеев конак, Музеят на Ласло Наги, Арх.възрож.комплекс/,
                      с.Смилян /Механа АИДА, Механа Табиет Смилян/,
                      Пещера „Ухловица“ - работи ли по това време на годината? ,
                      Агушевият конак с.Могилица .
Трети ден : Чепеларе /Музей на родопския карст/,
                     Чудните мостове,
                      Кръстова гора,
                      Момчиловци /Музей на магията/.
Четвърти ден : Мадан /Кристална зала "Родопски кристал", рудник-музей "Сполука"/,
                      Римски мост с. Ловци,
                      Момчилова крепост.
Подходящо ли е за разходка по еко пътеки - Невястата и предложения за други места , села и забележителности ?
Благодаря !

Доста смела програма за зимата в планината. Като посещаваща планината и лятото (Родопите), и зимата (Алпите), определено бих преосмислила плановете. Дори при идеално изчистени пътища (което в България невинаги се случва) имайте предвид, че планината си е трудна за пътуване. Дори да не карате ски, със сигурност има приятни места за разходки от по 2-3-4 часа, без да се налага да пътувате. Това, разбира се, при положение че времето е хубаво. И аз не карам ски, но от осем години всяка година сме във Франция за една седмица - синът ми кара, аз съм си намерила пътеки за приятни разходки (с необходимата екипировка все пак).

# 511
  • Асеновград
  • Мнения: 3 122
Здравейте, планирам 6-дневен престой началото на март на Пампорово, но не карам ски.
Първи ден : с.Стойките /Музей на гайдата/,
                       Широка Лъка /Църква, Къща-щаб на кап. Петко Войвода, Етнографски музей, Гостилница Филтер „При чичо Джак/
и в тази връзка да попитам има ли какво да се разгледа в с.Гела - има някакъв луксозен хотел и Eco Farm Gela & hotel Aida - достъпа свободен ли е ?
Втори ден : Смолян/ планетариум, вековен чинар, истор.музей, църква, Алибеев конак, Музеят на Ласло Наги, Арх.възрож.комплекс/,
                      с.Смилян /Механа АИДА, Механа Табиет Смилян/,
                      Пещера „Ухловица“ - работи ли по това време на годината? ,
                      Агушевият конак с.Могилица .
Трети ден : Чепеларе /Музей на родопския карст/,
                     Чудните мостове,
                      Кръстова гора,
                      Момчиловци /Музей на магията/.
Четвърти ден : Мадан /Кристална зала "Родопски кристал", рудник-музей "Сполука"/,
                      Римски мост с. Ловци,
                      Момчилова крепост.
Подходящо ли е за разходка по еко пътеки - Невястата и предложения за други места , села и забележителности ?
Благодаря !
Повечето избрани обекти не са подходящи за посещение зимата. До Ухловица дори и да работи, по пътеката и стълбите, не е за ходене ако има сняг и лед. Момчилова крепост също има много стълби и стръмно изкачване, не е подходящо при сняг. Рудник Сполука работи само определени дни, и с предварителна уговорка. Ако няма деца с Вас няма да представлява интерес, една къса галерия е. До Кръстова гора и Чудните мостове може пътя да не чистен,  а на мостовете при сняг е опасно по стръмната пътека по която се слиза.

# 512
  • Мнения: 6 018
Тази програма е по-подходяща за лятото, когато и пътищата ще са чисти, и денят е по-голям.
В самото Пампорово също има варианти за разходка. Ние в момента сме тук, само аз не карам ски, ММ и децата карат. Ами качвам се пеш нагоре към Язовира, понякога продължавам към кулата Снежанка и обратно. От х-л Камелия има кратък приятен горски път към центъра на Пампорово /автогарата/  - и там е хубаво за разходка. Но лятото е по-приятно. Ако обичате - возене с лифта също.

# 513
  • Мнения: 528
От Музей на гайдата с.Стойките, Музей на Родопският карст гр.Чепеларе и Пещера ''Ухловица" дори ми изпратиха работно време и телефони за контакт.
Добавям и още една спирка - Златоград, евентуално и с.Старцево.

# 514
  • Мнения: 2 762
В с. Старцево какво планирате да видите?

Има една местност над селото - Белите камъни, но не съм убедена че си заслужава да се бие пътя до там

# 515
  • Мнения: 1 146
А какво може да се види около хижа "Марциганица"?

# 516
  • Пловдив
  • Мнения: 5 030
А какво може да се види около хижа "Марциганица"?
Пещерата "Добростански бисер"
Връх Попа

# 517
  • Асеновград
  • Мнения: 3 122
А какво може да се види около хижа "Марциганица"?
Може да се слезе по пътека до Клувията, като се минава през красив каньон. Може да се отиде до Червената стена. Също така да се слезе от водопад Сливовдолско падало.
Но първо проверете по телефона в хижата дали пътя е чистен, иначе няма качване в снега, след селото.

# 518
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 852
Понеже тази тема ми помогна да съставя план за тридневната ни екскурзия в източните Родопи, ще споделя къде бяхме и се надявам да е полезно. От София тръгнахме към Кърджали, през Хасково. Там се отбихме при статуята на Свега Богородица. Нашето семейство събираме печати от 100те национални обекта и статуята е един от тях.
Продължихме с отбвка при Каменните гъби - интересно беше, 5-10 минути са достатъчни за разглеждане и снимки.
Следваща спирка - Перперикон. Нямаха печат там, та си останахме с посетен обект, но без печат. На мен много ми хареса - отдавна исках да отида. Нужно е повечко време за обикаляне и удобни обувки. Направили са чешма до входа и един човек каза, че тази вода е най-хубавата в района. Нощувките ни бяха в  комплекс "Романтика" близо до Маказа, но не го препоръчвам, поне в този сезон.
На другия ден отидохме в Златоград - попаднахме на Трифониада, което за любител на виното като мен беше супер. Имаше дегустации на домашни вина и мезета от различни производители, събор, концерт, народни танци - всичко както си трябва. Бих отседнала там - много приятна старовремска атмосфера. Следобяд - светилището при Татул. Интересно място, но не ми стана съвсем ясно ролята на Орфей там.
Трети ден - мост на с. Лисиците. Страхотни гледки и атмосфера - там най ми хареса. Има ходене до самия мост - не се стига с кола до него (или поне ние не намерихме).
На тръгване минахме и през Каменна сватба. Много интересни скални образувания.
Насреща съм за още информация ако някой има нужда.

# 519
  • Мнения: 4 814
Понеже тази тема ми помогна да съставя план за тридневната ни екскурзия в източните Родопи, ще споделя къде бяхме и се надявам да е полезно. От София тръгнахме към Кърджали, през Хасково. Там се отбихме при статуята на Свега Богородица. Нашето семейство събираме печати от 100те национални обекта и статуята е един от тях.
Продължихме с отбвка при Каменните гъби - интересно беше, 5-10 минути са достатъчни за разглеждане и снимки.
Следваща спирка - Перперикон. Нямаха печат там, та си останахме с посетен обект, но без печат. На мен много ми хареса - отдавна исках да отида. Нужно е повечко време за обикаляне и удобни обувки. Направили са чешма до входа и един човек каза, че тази вода е най-хубавата в района. Нощувките ни бяха в  комплекс "Романтика" близо до Маказа, но не го препоръчвам, поне в този сезон.
На другия ден отидохме в Златоград - попаднахме на Трифониада, което за любител на виното като мен беше супер. Имаше дегустации на домашни вина и мезета от различни производители, събор, концерт, народни танци - всичко както си трябва. Бих отседнала там - много приятна старовремска атмосфера. Следобяд - светилището при Татул. Интересно място, но не ми стана съвсем ясно ролята на Орфей там.
Трети ден - мост на с. Лисиците. Страхотни гледки и атмосфера - там най ми хареса. Има ходене до самия мост - не се стига с кола до него (или поне ние не намерихме).
На тръгване минахме и през Каменна сватба. Много интересни скални образувания.
Насреща съм за още информация ако някой има нужда.

Все места, които искам да посетя. Все още нямам конкретни планове за лятото, но по-нататък ще питам, най-вече за места за отсядане. И ние събираме печати 😉

# 520
  • Асеновград
  • Мнения: 3 122
Водопад Гюллек




Последна редакция: вт, 20 фев 2024, 13:29 от Panayotu

# 521
  • Мнения: 528
В един пътепис четох за колоритно място за хапване "При Къдрин" и по скоро собственика, та така попадна в графата Хапка и Пивка.
Mandi84,
пролетните празници планираме точно този район с отправна точка Хасково към Кърджали, към Свиленград до Мезек и всички скални образувания.
Ще следя за отзиви.

# 522
  • Мнения: 2 762
donatella, ние сме били там. Но бяхме покрай някой мюсюлмански празник и задължително вечерта трябваше да има резервация. Не си представяй нещо кой знае какво впечатляващо. Типично селско заведение, с ниски цени, каквото хапнахме беше добро.
Бяхме с друго семейство, което си е от селото, те ни заведоха и те ни направиха резервация.
Най- много ни впечатли,че когато поискахме сметката, собственика директно я раздели на двете семейства, тоест даде на нас нашата и на другото семейство тяхната. Това в България не ми се беше случвало, в чужбина- да, след поискване.
Но не е нещо, за което да се пътува до там. Ние бяхме там по покана на нашите приятели.

# 523
  • Мнения: 528
simpatiuh4e,
правя много богата предварителна програма за да реагирам на място, ако нещо отпадне да мога веднага да запълня с друго или пък посоката неочаквано се промени.
Но винаги си оставям по нещичко и за следващи посещения.

# 524
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 852
В плана ни беше и крепостта Моняк, но не стигнахме до нея. Тръгнахме, но не бяхме сигурни дали ще успеем с колата, а за пеша Гугъл ни даде 30 минути в посока, а вече беше следобед и не посмяхме. За друг път я оставихме и нея и другата крепост на отсрещния бряг.

Общи условия

Активация на акаунт