Колко е семейния ви бюджет?

  • 16 195
  • 368
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 532
Благодаря на всички, които решиха да споделят. Разбира се, че в различните семейства, разходите на месец са различни, това зависи от бюджета, с който разполагат. Няма как да има усреднен вариант, но засега виждам, че средните месечни разходи на 4 членно семейство са около 1500-2000лв. Разбира се, има увеличение на всичко, което оказва голямо влияние.

# 31
  • Сф
  • Мнения: 10 679
Таф таф, 300, 400 за дете.. зависи от възрастта. Смятай само джобни по около 10 лв. Допълнителни занимания , за курсове да не споменавам. .отделно дрехи , обувки че моята е и от бързо растящите. Бяхме в спорта до към 7 ми клас . 4 лагера годишно, екипи, шпайкове..па за скок, па за бягане....мина това , засече се с курсове по език и математика..по български не сме ходили...това са си сериозни суми, ако искаш резултати. Сега, 8 ми клас, надявам се да отдъхнем малко...въпреки че има ново хоби ,но е поносимо сравнително. И един час урок по език седмично ще остане само,но за сметка на това е рядък език и е скъпо, да видим как ще се договорим. Знам аз къде изтичат парите , но с тая инфлация сега ,вече нищо не знам Simple Smile
 Изненади нагоре отвсякъде. Дочитам .

А! 2000 за четиричленно семейство друг път...даже не е в най- смелите ми мечти! А транспорта и разходите по автомобил? Не сме студенти да се мъкнем с 280 рейса ,а и време няма. Има ли деца в картинката ...трудно става. И то , говоря за минимум нормален стандарт.
Успех с проучването, но...до 2500 ги докарвах разходите ни преди около повече от година..тричленно. И то базовите ,кхоито НИЕ имаме. Айде 300 мога да извадя за кредит , но изскача друго..та така. Така или иначе за всеки ще е по- трудно тая зима.

# 32
  • Мнения: 26
Около 4500€, но имаме много разходи. Абе оправяме се,мерси че попита😃❤

# 33
  • София
  • Мнения: 13 323
В момента разходите за транспорт са най-сериозни, според мен.
Ние със съпруга ми си купуваме годишни карти за цялата градска мрежа и сме основно пешеходци в града. Колата ни е хибрид и е достатъчно икономична, но за дълго пътуване пак отиват много пари, а цената на бензина само преди година беше под 2 лв. (сега е почти 4). Двамата ученици имат разходи за транспорт до и от училище с месечна такса. И хоп, 4-цифрена почти сума само за 1 перо, без да броим сумата, която изплащаме за комбиниран лизинг за нашата кола и за колата, която взехме на големите дъщери.
За спорт на цялото семейство сме "минимизирали" разходите, използвайки годишни семейни абонаментни карти, но сумата наистина е в кавички, защото практикуваме спортове, изискващи не само абонаментна карта, а и екипировка (тенис на корт, тенис на маса, плуване и ски).
Но предпочитам да даваме пари за спорт и движение, вместо за разни ненужни боклуци последен писък на модата.

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 5 718
Благодаря на всички, които решиха да споделят. Разбира се, че в различните семейства, разходите на месец са различни, това зависи от бюджета, с който разполагат. Няма как да има усреднен вариант, но засега виждам, че средните месечни разходи на 4 членно семейство са около 1500-2000лв. Разбира се, има увеличение на всичко, което оказва голямо влияние.
Аз писах 1500-1600 за храна, дрехи, козметика, но имаме и разходи за комунални услуги, заем, учебници, пособия, обувки, лекарства, горива, уроци на големия и т.н.
Дрехи и козметика са перо, което зависи много от други разходи, като комунални, лекарства и т.н. Т.е не са в челните редици на приоритетите. Стига ми двете деца да се разболеят и имаме разход от минимум 300лв за прегледи и лекарства. ЗДравна каса за прегледи не ползвам.
Та ако трябва всичко да се включи бюджета отива на съвсем друга сума, не по - малка от 3500 на месец.
Храна, дрехи, козметика не може да бъде наречен бюджет на семейството. Само при нас разликата в посочените бюджетни е 2000. Вярвам, че и при другите семейства е така.
И от НАП да си няма грижи Simple Smile Ние сме от онези “глупавите” с всичко на светло.

Последна редакция: ср, 07 сеп 2022, 09:16 от MeMyselfI

# 35
  • Мнения: 246
4 200-4 400 € на месец. Двучленно семейство , нямаме деца. Преди да заминем за чужбина тази сума ми звучеше невероятно, след като заминахме “розовият балон” се спука , защото разходите ни също са големи, но ни стигат да си покрием всичко , а и да събираме достатъчно.
В България изкарвахме около 2 200 +- , но с квартира , сметки , храна , козметика и други нужди, на края на месеца бяхме на червено, почти на 0. Строго индивидуално е.

# 36
  • Мнения: 4 577
Таф таф, 300, 400 за дете.. зависи от възрастта. Смятай само джобни по около 10 лв. Допълнителни занимания , за курсове да не споменавам. .отделно дрехи , обувки че моята е и от бързо растящите. Бяхме в спорта до към 7 ми клас . 4 лагера годишно, екипи, шпайкове..па за скок, па за бягане....мина това , засече се с курсове по език и математика..по български не сме ходили...това са си сериозни суми, ако искаш резултати. Сега, 8 ми клас, надявам се да отдъхнем малко...въпреки че има ново хоби ,но е поносимо сравнително. И един час урок по език седмично ще остане само,но за сметка на това е рядък език и е скъпо, да видим как ще се договорим. Знам аз къде изтичат парите , но с тая инфлация сега ,вече нищо не знам Simple Smile
 Изненади нагоре отвсякъде. Дочитам .

А! 2000 за четиричленно семейство друг път...даже не е в най- смелите ми мечти! А транспорта и разходите по автомобил? Не сме студенти да се мъкнем с 280 рейса ,а и време няма. Има ли деца в картинката ...трудно става. И то ,
Pure Love, 300-400 лв. е разходът само за курсове  (английски, математика и спорт). Естествено, че има много други покрай дете.  А и сигурно ще има увеличение и още не знам новите цени.

# 37
  • Мнения: 16
Скрит текст:
Тричленно семейство. Двама работещи с едно дете. Въпреки, че имаме сравнително висок доход и увеличение на заплатите, също забелязваме скока на цените по магазините - хранителни стоки, стоки за дома, всичко е нагоре.
За гориво и комунални услуги харчим около 900-1000 лв. За храна не мога да кажа, зависи колко пъти вечеряме или обядваме навън. Дрехи и обувки купуваме по-често за детето, особено при смяната на сезоните. Козметика постоянно купувам.


Но всичко това с бюджета е много относително. Зависи от качество и стандарт на живот. Има сирене за 3 и 30 лв.

Няма сирене за 3 лв. (/кг.)
 И преди 20 години не имало. Ако сте видяла някъде табелка: Сирене - 3 лв/кг, то да знаете, че или сиренето не е сирене, или килограмът не е килограм. Най-вероятно и двете не са това, което пише.
 Wink

Не се хващайте буквално за всяка дума. Това е просто сравнение.

По-образно и конкретно: аз мога да си купя чорапи от китайския за 1,20 лв, но мога да си купя и по-луксозни модели за 12 лв. Всичко зависи дали взимам 600лв или 6000 лв заплата.

# 38
  • Мнения: X
За храна даваме много. Двама сме, но с тия цени, колкото и да пазаруваш умно, се харчи доста. Сигурно около 1700 за двама възрастни месечно даваме. Нямаме деца. Ядем основно вкъщи, ресторанти по-рядко. Работим хоум офис и разходите за транспорт са нула. Не се притеснявам да ходя пеша или с метрото, даже се радвам, че за 10 минути стигам на ндк и не мисля къде да паркирам и т.н. Преди се налагаше да ходим с кола до работа (бяхме хибридно преди 2020), поради липса на удобен гт.

За козметик харча, не купувам скъпарски неща, но си харча. Ползвам какви ли не козметики и веднъж месечно минавам през Ремедиум и оставям 150 лв.

Разход за спорт - мултиспорт 12 лв на месец. Ходя понякога и на платени тренировки, около 30-40 лв допълнително.

За хранителни добавки даваме доста, тук в последно време особено, но някои си признавам, че са глезотия.

За лекарства и лекари давам рядко, ползвам ДЗ и си връщам разходи.

# 39
  • София
  • Мнения: 35 163
Прав е Джеймс, сиренето преди 20 години беше 2,70 лв за кг.

# 40
  • Мнения: 12 839
На нас основните разходи са ни за транспорт, така че не сме стандартния случай. Всеки, който е виждал бюджет, знае, че включва и приходи, и разходи. При нас приходите са по-големи от разходите, до тук добре. Не знам обаче как ще ни се отрази зимата и по-нататъшната инфлация. Мислим за варианти.

# 41
  • Мнения: 1 007
Ние пък нямаме семеен бюджет Grinning Аз си имам свои пари с които си разполагам както сметна за добре - дрехи, козметика, спорт и прочее.. и той негови, от които се покриват всякакви ДМА за вкъщи, сметки, гориво и разходи по колата...
Храната се купува както дойде - като няма нещо, просто единия купува. Общият пазар е малко пак както дойде - я аз, я той.. Когато ходим по заведения по-често плаща той, но и аз плащам. Не мисля, че някой е ощетен финансово.
Позволяваме си по-дълги и скъпи почивки няколко пъти в годината и там даваме приблизително по равно...
Моят мъж си има собствен бизнес и аз вземам доста прилична заплата и затова този модел при нас върши работа. За момента парите ни стигат и живеем добре, затова не сме си правили сметки колко точно харчим.

# 42
  • Мнения: 6 188
Ние също нямаме бюджет, плащаме кое как дойде, като пазаруването на храна основно го плаща жена ми, сметките и разни такси по децата - аз. Вече по едрите покупки, почивки и други разходи основно ги плащам аз. Нямам представа колко струва всичко на месец, дори и приблизително. До сега почти през всичките години е било малка част от приходите и не се е усещало особено, сега вече осезаемо се усеща покачването им, заради инфлация и увеличаване на разходите покрай децата.
Кой какво плаща няма значение, в крайна сметка всичко останало отива по инвестиционни разходи, като като инвестициите са общи.
Принципно храната удря много бюджета, когато се яде редовно на ресторант или се поръчва готова. Домашно приготвената храна излиза в пъти по евтино, но изисква време, труд и умения.  Останалото вече е според зависи, който е с широки пръсти и големи приходи може  накрая да остава без пари до заплата, други да се оправят добре и със значително по малки приходи. Както са казали, г*з знае две и двеста...

# 43
  • София
  • Мнения: 13 323
Експертите съветват човек така да си разпредели средствата, че ежедневните му разходи (сметки, храна, всякакви текущи плащания, транспорт, консумативи по дома и др.) да не превишават 50% от приходите.

# 44
  • Мнения: 728
То хубаво, ама и доста депресиращо за мнозина, за които това е абсолютно нереалистично. За сам човек - наем или ипотека, да речем 600 лв. (макар че ако е ипотека, вероятно вноската ще е доста над това), 200 лв. за сметки (като не знаем колко нагоре ще бъдат тази зима), храна, да кажем, 400 лв. (готвене вкъщи, пазаруване от промоции, някъде и компромис с качеството), и отиваме на 1200 лв. без да сме включили изобщо транспорт (подръжка на кола, гориво, данъци и гражданска, карта за градския транспорт), нищо за лекарства или перилни/почистващи препарати/козметика, евентуално данъци или други задължения (някой кредит или непогасени кредитна карта). Дори и без тези последните и при минимални харчове за предните трябва да получаваме минимум 2400 лв. чисто, а това не е общия случай. И дори не броим харчовете по деца като частни градини, медицински грижи, курсове и прочее, а само за сам човек, който няма ангажимент към финансово зависими от него.
Трудно е това с 50-те процента, макар да звучи разумно и като добра цел.

Общи условия

Активация на акаунт