Колко дни след антибиотик - изследвания назален секрет

  • 404
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
Здравейте, не намерих информация в търсачката... След почти месец упорита хрема и слабо подобряване от Гентазон, но последвало влошаване отново, по свое усмотрение започнах да пия Азитромицин, вече 11 дни. Знам, че не се прави така, но с изненада разбрах, че ОПЛ е прекратила практиката си без да уведоми пациентите, а в петък вечер на 16.09. след поредното запушване и ужасни жълти и гъсти секрети пред перспективата цял уикенд да съм така, започнах да пия този АБ, защото повлиява бактериален синузит. По-малко зле съм, но започнах да се съмнявам да не е пък гъбичен синузит. И сега искам да си пусна секрет за всичко възможно и антибиограма, ако все пак е бактериален. Още нямам ОПЛ и затова питам тук: кога след спиране  на антибиотика мога да взема назален секрет за посявка? Понеже един казва 2 дни, друг 5 дни...
Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 11 844
На мен са ми казвали поне седмица, аз изчаках даже 10 дни. Иначе може да излезе фалшиво чиста

# 2
  • Мнения: 3 157
Азитромицин се пие 3-6 дни максимум.Той се натрупва в организма и се освобождава бавно.Как не се отрови за тези 11 дни?

# 3
  • Мнения: 2 475
Минимум 7 дни.
АБ не се пие по усмотрение, аз лично не бих пила и без посявка. Имам стафилококово носителство в носа и редовно при обостряне ми се налага лечение. От години например бактерията ми е резистентна към Азитромицин точно и не го пия. Затова се правят изследванията, затова се назначават лечения от лекар.
А и когато има такива персистриращи оплаквания, ЛЛ не е точния лекар, ходи се на УНГ.

# 4
  • Мнения: 5 820
След приема на антибиотик, изследване на назален секрет трябва да се направи 10 дни след последното хапче, което сте приели. Ако имате Staphylococcus Aueurus не се надявайте да убиете тази бактерия. Тя е много резистентна и от нищо не се повлиява. Трябва да свикнете с неприятностите, които ви създава и да се научете да живеете с нея.

    Моят съвет е да си пуснете изследвания очен и гърлен секрет, освен назален секрет.

# 5
  • Мнения: 11
Благодаря на mibobo и Jennifer_w за полезните отговори. Hug

Как не се отрови за тези 11 дни?

Вероятно, защото не пия, не пуша, тренирам ежедневно, храня се здравословно и не съм пила АБ от 15 години поне.  Smiley Все пак се допитах и до лекар в крайна сметка и можело да се пие и до 2 седмици при по-тежки инфекции. Relaxed

Аз иначе написах, че знам, че не се пие АБ така и защо ми се е наложило да прибегна до това, но изглежда не всички са прочели или пък разбрали поста. Thinking

# 6
  • Мнения: 6 895
Маслен извлек от жълт кантарион тегли гной от синусите. Капва се по 2-3 капки в ноздра. С него имам личен опит.  Казвали са ми и, че пчелен мед също помагал при синузит, колкото грахово зрънце в ноздра и се лежи да се разтопи и стича навътре в носа, .
Добре действа и инхалация с гореща отвара от лайка, сол, сода и няколко капки йод. Главата се завива с кърпа, и се диша парата.
Опитай да си подобриш състоянието и с такива средства.

Общи условия

Активация на акаунт