Домът на Дракона (House of the Dragon), част от филмовата вселена на GoT - 43

  • 20 513
  • 745
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 18 501
В книгите някои хронисти - като например Гъбарко или септон Юстас - са били съвременници на събитията. Предвид в какъв голям интервал от време се случват събитията ми се струва малко вероятно книгите да са писани по-късно. (или поне много по-късно). Септон Барт е писал историята си, по време на царуването на Джеерис. когато добрия крал умирал жена му, е четяла вече написаната творба.


Убийството на слуги е част от ежедневието. За един слуга никой няма да заплаче (докато ако бяха убили Ренира заради едно предполагаемо прелобюдеяние щеше да даде отражение). Лично за мен Алисънт й даде смъртносна отвара. В случая с Ренира въпросът бе да не забременее. В случая с Даяна - да не се разприказва (а тя вече го бе сторила)
Не знам  защо всички виждат в последния разговор на Визерис с Алисънт причина за война? Алисънт бе напълно наясно, че той има предвид Ренира. Целият сън на Егон, цялото пророчество й бе чуждо. Визерис вече бе бъркал няколко пъти Алисънт  с Ема, какво чудно, че я обърка с Ренира. Не виждам как думите, че  Ренира трябва да обедини царството може да подтикнат Алисънт към война.
Впрочем Алисънт бе страшно озлобена.
И да и аз мога да я сравня с Церсей- например как махаше знаците на дома Таргариен, за да сложите знаците на Хайтауърите. Церсей правеше същото. което е глупава постъпка, Хайтауърите имат и неприятели и като ги виждат да окупират престола те ще ги намразят още повече.
Впрочем Церсей също има провален брак и три тежки раждания и това допълнително я е озлобила. нека не забравяме, че и нея Робърт я е нарекъл в леглото с името на Лиана, както Визерис наричаше  Алисънт публично Ема.

# 691
  • Мнения: 2 901
За убийството на девойката съм съгласна, че Алисънт се принуди от обстоятелствата, просто вече сама си върши мръсната работа, а не търси помощ от Ларис или Коул.
За Церсей - да, дори само да са две разликите с Алисънт, за мен субективно тежат повече от всички прилики. Алисънт по природа беше добра, но в името на властта тръгна срещу природата си и колкото повече деградира, толкова повече се вкопчва в морала, сега вече и в религията. Церсей абсолютно винаги следваше природата си, вкл.низките страсти, без никакви скрупули и с открито презрение към морал и религия.

# 692
  • Мнения: 18 501
mamma xxl, нека не забравяме, че Церсей я видяхме вече когато беше женена за Робърт от шестнадесет години и имаше един нещастен брак. За разлика от Алисънт не смея я виждали млада.  Съвсем не ми е любимка, но като оставим настрана инцеста с брат й (който тя твърди че е от любов) и убийството на Мерала (което е породено от конкретен повод - ревност, спрямо Джайм) няма причини да смятаме че и Церсей е изначално зла. Всъщност дори ни е представена като девойка с романтични мечти - да се омъжи за Регар, красивия принц от приказките  "Ще се омъжа ли за принца"? - "за краля ще се омъжиш". Показателно е, че когато избира адмирал за флотата си Аурейн Водите търси да прилича на Регар.


Хексе, наистина ли смяташ Хайтауър за свестна фамилия? Уау.  Напомням ти, че има подозрения, че се занимават с черна магия; както и че има един  Хайтауър, за когото се предполага, че брат му, върховният септон го е отровил. Впрочем точно Олена трудно бих я нарекъл свестна – оцапа с ръцете с кралеубийство. (друг е въпросът какъв крал беше Джоф) По време на Първия бунт на Блекфир, Хайтауър оставят  редица свои знаменосци – като Бълвър, Бийзбъри и Костейн – да бъдат от губещата страна, без да ги предупредят, че няма да вземат участие. После обаче обират позитивите, че са се били и на двете страни. напомням ти и че Лайнъл Хайтауър се канел да се ожени за овдовялата си мащеха, което си е инцест. Гардинърите отиват да се бият с Таргите, а знаменосците им Хайтауъри свеждат глава. Лично на мен Хайтауърите винаги са ми били противни. Твърде подмолни типове са.

# 693
  • Мнения: 2 901
От сърце благодаря за връщането към оригинала! Това направо го бях забравила! Останала ми е като спомен малката Церсей от сериала, когато се отърва от приятелката си (или малка придворна дама беше). Явно като предопределена за зла кралица повече ми е допаднала 🙂

# 694
  • Мнения: 18 501
Нещо такова да.  Прислужница лично на младата лейди Церсей,  да го кажем придворна дама. но бяха приятелки от типа Санса-Джейн Пули, докато Мелара не постави въпроса за Джайм.

Скрит текст:
"Ще се омъжа ли за Джайм?"
"Нито Джайм ще познаеш нито някой друг. Червеи ще ти вземат девичото. Тази нощ смъртта ти стои до теб" ("Глупачка. Джайм дори не знае че съществуваш. Той има очи само за битки и мечове. И за мен")

Години по-късно Церсей се замозалъгва че не е виновна за Мелара,; разсъждава, че не е знаела как ще умре, и падането в кладенеца е било видяно предварително от майги. Следователно за мен не я е бутнала лично, а е наредила на някой да се отърве от нея.

Последна редакция: вт, 11 окт 2022, 10:54 от Лорд Сняг

# 695
  • Русе
  • Мнения: 657
Сцената с короната между другото не е по сценарий, короната пада случайно от Пади и Мат Смит я вдига и слага на главата му, без да излиза от образ и без да спират снимките.

Беше случайно. Джейсън пристъпи напред и сложи короната на главата на Визерис. Ние просто продължихме да снимаме.



Grinning

Последна редакция: вт, 11 окт 2022, 10:56 от Koronis

# 696
  • Мнения: 5 891
Убийството на слуги е част от ежедневието. За един слуга никой няма да заплаче (докато ако бяха убили Ренира заради едно предполагаемо прелобюдеяние щеше да даде отражение). Лично за мен Алисънт й даде смъртносна отвара. В случая с Ренира въпросът бе да не забременее. В случая с Даяна - да не се разприказва (а тя вече го бе сторила)
А реално какво толкова би станало, ако се разприказва една слугиня? Просто й дават отвара и толкова, може би дори могат да я изпратят някъде надалеч...

# 697
  • Мнения: 1 416
Кралицата се прави на морална, обвинява Ренира в аморалност, т.е. синът ѝ трябва също да е морален, затова няма човек, няма проблем.

# 698
  • Мнения: 18 501
Убийството на слуги е част от ежедневието. За един слуга никой няма да заплаче (докато ако бяха убили Ренира заради едно предполагаемо прелобюдеяние щеше да даде отражение). Лично за мен Алисънт й даде смъртносна отвара. В случая с Ренира въпросът бе да не забременее. В случая с Даяна - да не се разприказва (а тя вече го бе сторила)
А реално какво толкова би станало, ако се разприказва една слугиня? Просто й дават отвара и толкова, може би дори могат да я изпратят някъде надалеч...

Доста неща могат да станат. Ще плъзнат слухове, за извратеността на принца, които ще бъдат повод за недоволства и бунтове. Никой няма да е съгласен да дава щерка си на някакъв извратен тип след време освен ако не планира да го отстрани както стана с Джофри В мирно време това не е важно, но в момента няколко дома си търсят повод за скандал. Ренира, Веларионите пък и други домове....
докато е жива слугинята може да се разприказва. Това че ще иде надалеч, не е гаранция, тя и Денерис бе надалеч, ама за две години приказките за дракони стигнаха съвета на Церсей. Това че не им обърна внимание си е нейна вина. За 3-4 месеца периодично пристигат вести от Спорните земи. Няма как да отиде чак толкова надалеч Даяна, че нищо да не се чува за нея, освен ако не иде  в Асхаи да речем. Ама златото е малко за  пътя до там. А клюките за принца лека -полека ще се разнесат. Напомням, че Кутрето нямаше никакъв проблем да убие Донтос, а след него - и певецът Марилион за да не разприказват. Логиката на Кутрето бе - щом веднъж се е продал, ще се продаде и втори път.

Правилният ход за слугинята е да си премълчи и да напусне двореца без да вдига много шум. Спомене ли, че е жертва на принца тя автоматично се превръща в свидетел на престъплението му и трябва да я очистят за да се спази омертата.

# 699
  • София
  • Мнения: 9 139
Във финалната сцена според мен Визерис мислеше, че говори на Ренира и и каза, че тя е принцът, а Алисън го разбра за себе си, което засили решимостта и да се бори. Синовете на Алисън не ми допадат още от предния епизод, но в този поне Егон ми стана по-човешки симпатичен в сцената, в която обясняваше на майка си, че цял живот прави каквото тя поиска от него.
Ренис не мисля, че отида на изслушването с взето решение да приеме предложението на Ренира, но при намесата на краля и така стелките се обстоятелства, това беше най-мъдрото и бързо решение. Не и остана много избор.
Малко ми е трудно да възприема омекналия Деймън. Въпреки че не се поколеба да извади меча, когато се наложи. И на Ренира и липсва онази дързост и непоколебимост на по-младата и версия. Което сигурно в някаква степен е нормално с порастването и все пак...

Последна редакция: вт, 11 окт 2022, 18:04 от zazu1

# 700
  • Варна
  • Мнения: 18 048
Хексе, има нещо което ми се набива в очите. Вече няколко епизода казват, че Веларион държат короната от Плавеи. Аз ли съм в грешка или тя винаги е принадлежала на кракените - първо Гудбрадър и Гудайърън, а после Греджоите?

Не короната, а Трона от плавей, две различни неща са. Торнът от плавей е наследствен на Веларионите, според легендата им бил подарък от Морския крал /Merlin king/. В първата сцена на този епизод Ренис стоеше именно на този трон.
Джони, Хайтауър са многолюдна фамилия, но като повечето са за уважение.  Белият бик е Хайтауър.
Олена е Редвин, не по нейна линия е родството на Мардж с хайтауър.


Сцената с короната между другото не е по сценарий, короната пада случайно от Пади и Мат Смит я вдига и слага на главата му, без да излиза от образ и без да спират снимките.

Беше случайно. Джейсън пристъпи напред и сложи короната на главата на Визерис. Ние просто продължихме да снимаме.

Скрит текст:

Grinning

Скрит текст:

# 701
  • Мнения: 18 501
Белият бик вярно че не е от лошите Хайтауъри (не е подъл или зъл), но не виждам какво пък чак толкоз добро е направил? Не е успял да защити Регар,  а преди това е гледал как Ерис се гаври със съпругата си. Че дори е спрял Джайм да се намеси. Трудно ми е да го възприема като положителен герой.
за положителни герои приемам Тълита например -поне повечето.

виж, това че Трона от плавеш е бил подарен съм го забравил. но пък нали самите Греджои стоят върху трона от Морски камък?
Убеден съм, че Алисънт разбра, че става дума за Ренира. Той вече нееднократно я е бъркал с Ема, няма да е чудно да я обърка с Ренира. Дадоха и че бъркаше Ренира с Алисънт когато бе с Ренира, а кралицата вече го вижда в това състояние няколко години, трябва да е свикнала.
Разговорът му бе като продължение на друг разговор, за който Алисънт нямаше никаква представа -нито за видението, нито за нищо. Ясно бе че той мисли за Ренира.

Последна редакция: вт, 11 окт 2022, 13:40 от Лорд Сняг

# 702
  • We are free to choose, but we are not free from the consequences of those choices
  • Мнения: 3 293
Аз се чудя друго, през епизод ли ще гледаме голите задни части на Егон? Да престанат вече, разбрахме, че е по тънката част 😀. Сега сериозно, думите на Алисънт бяха много тежки към него, според мен тя изпитва погнуса от първородния и едвам го търпи. Децата и са нефели и трите и изобщо няма как да се сравняват с тези на Ренира. Питам се, защо така и тримата са наследили лудостта на Таргите? Една от теориите ми е, защото нито тя реално ги е искала, нито Визерис и тримата не са заченати с истинска любов. При него дълг, при нея принуда от баща и и манипулации. Визерис до последно си остана със спомена за Емма и любимото дете, което никой не успя да го отмести от сърцето му.
Чичо и Емонд искам да се сблъскат челно ще бъде епично. Само те двамата са в състояние да се справят един с друг. Но се надявам все пак чичо да наделее.
Чакам Мисария отново да се активизира и да окаже сериозна помощ на чиче.

# 703
  • Варна
  • Мнения: 18 048
Е, то тогава всички благородници са се женили с уредени бракове.. Какво зачеване с истинска любов? Никой е нямал такива очаквания. Ако достигнат до взаимно уважение се смятат за късметлии.

Специално децата на Алисънт и Визерис в сериала, са обременени от омразата на майка им към Ренира и братовчедите им. Те са възпитани да ги мразят.

# 704
  • Мнения: 1 164
Аз пък съм сигурна, че чая си беше лунен и Алисънт изобщо не е тровила прислужницата. Най-малкото, нямаше да й даде пари.

Общи условия

Активация на акаунт