Работа, CV-та, HR-и, съвети - 81

  • 25 051
  • 902
  •   1
Отговори
# 870
  • Мнения: 53
Здравейте. Нова съм в темата, но съм в голяма чуденка какво да правя. Някой чувал ли е фирмата Аmusеnet interactive, преди са били EGT  и има ли впечатления от нея? Благодаря!

Дали сме ги чували - чували сме ги. Но не става ясно какво предизвиква твоята чуденка. Ако искаш - конкретизирай питането си. Ако мога/знам - ще ти отговоря.

Предлагат ми чудесна оферта, доста пари над сегашните. Не съм в активно търсене на работа, имам си. Работя в голяма корпорация. Условията не са идеални откъм заплащане, но пък имам спокойствие и свобода да правя неща несвързани с работата в работно време, никой не ме следи. Но предложението е толкова примамливо, че направо е плашещо. Искам да знам дали е mom-friendly компания и заслужава ли си да си развалям спокойствито за едните пари. Simple Smile

Последна редакция: сб, 05 ное 2022, 07:13 от Fanucka

# 871
  • Мнения: X
Отдала съм се на равносметки. Какво мислите за позиция, създадена да върши 3 задачи - едната е отменена почти в началото, другата се оказва повторение на вече съществуващ процес и също липса на входяща информация от когито трябва? Това позиция експеримент ли е, или лоша организация? Става дума за настоящата ми позиция, на която съм вече почти 2 години за мое голямо учудване, като миналата година месеци наред все очаквах да ме съкратят в някакъв момент, толкова малко работа имах…

# 872
  • Мнения: 2 972
В бая големи фирми (а и в някои по-малки) е пълно с позиции, които не вършат абсолютно нищо и съществуват само за да попълват бройката подчинени на някой мениджър. Напълно обичайна ситуация е, както е обичайно и повечето заели тези позиции да не го виждат и да преливат от гордост, че са малко колелце в голямата корпоративна машина.
Така че описваш нормално лоша организация, а вече дали позицията е и експеримент отгоре на това може да ти каже само тоя дето отпуска бюджета. Съкращенията се очаква тепърва да започват, та ако те тревожи това мисли как да станеш по-ценна от колегите си.

Последна редакция: пт, 04 ное 2022, 18:04 от bboiko

# 873
  • Мнения: 111
Здравейте. Нова съм в темата, но съм в голяма чуденка какво да правя. Някой чувал ли е фирмата Аmusnet interactive, преди са били EGT  и има ли впечатления от нея? Благодаря!

Дали сме ги чували - чували сме ги. Но не става ясно какво предизвиква твоята чуденка. Ако искаш - конкретизирай питането си. Ако мога/знам - ще ти отговоря.

Предлагат ми чудесна оферта, доста пари над сегашните. Не съм в активно търсене на работа, имам си. Работя в голяма корпорация. Условията не са идеални откъм заплащане, но пък имам спокойствие и свобода да правя неща несвързани с работата в работно време, никой не ме следи. Мога да се грижа свободно за семйството ми, да пазарувам, помагам на близки, ходя на лекар, като се наложи. Но предложението е толкова примамливо, че направо е плашещо. Искам да знам дали е mom-friendly компания и заслужава ли си да си развалям "рахата" за едните пари. Simple Smile
Имаш ли хоум офис в Amusenet? В коя сфера е отдела? Може и на лични да пишеш

# 874
  • Мнения: X
Да чукна на дърво, сезонът на съкращения мина октомври с края на финансовата година. Ноо, знае ли човек… аз вече кандидатствам от месец, и причината е, че ми омръзна и ми прекрачиха някои граници. Не заради съкращаване… бях решила, че имам нужда да си почина от надпревари, и ако ще ме съкращават, ще имат да ми изплащат бая натрупана отпуска плюс обикновено изплащат обезщетение няколко заплати, но ми беше рано още. Сега просто ми дойде момента за промяна. Уж все в големи компании работя, чак такава липса на замисъл не бях виждала. А третото нещо, за което ме бяха наели, холандската дружка прави всичко възможно да не се случи Simple Smile и просто ми писна.
Някой дали има информация обявите в пейсейф дали са само примамки, или наистина наемат в момента? Решила съм, че ако сега тук не стане нещо до пролетта, те са ми следваща целева компания.

# 875
  • Мнения: 9 050
Точно Пейсейф, с техните безброй хора, които им трябват, изобщо нямат нито време, нито нужда да пускат обяви-примамки. Имат над 100 отворени позиции. Всички са реални и за всички наистина търсят хора.

# 876
  • Мнения: 1 873
Здравейте, може ли да изкажете мнение за следната ситуация.

Преди близо 2 месеца HR Manager ми писа в LinkedIn като твърди, че е силно заинтересована в профила ми и вярва, че имат подходяща позиция за мен в тяхната фирма, като те досега не са имали такава позиция/ИТ компания с 30-40 души в България, а световно около 100тина може би/, от които разбира се 95% от тях са ИТ специалисти. Та аз се съгласих проведохме обичайното телефонно интервю и пожела да си изпратя CV-то и да очаквам обратна връзка, тъй като ме поразпита малко общи неща свързани изискванията за позицията и дали ги покривам и остана доста доволна според мен. Каза ми, че първоначално искали да вземат човек без опит, но са склонни да вземат и по-опитни с цел улесняване на процесите, та ме и пита за заплащане като казах 40% над сегашната, при което каза да това е в бюджета ни, но естествено зависи и какви знания се покажат на интервюто с Head-a на съответната длъжност/разбираемо и приемам такъв начин на оценяване/. Та мина се вече месец, скоро ще станат два никаква връзка с тази жена, абсолютно нищо не ми каза.
Та мисълта ми е как ви се струва ако помоля все пак за обратна връзка защо не съм избран за интервю и какво в моето CV ги е отблъснало с цел личностно развитие и да знам какво би могло да си оправя на CV-то?

# 877
  • Мнения: 973
Метафорично казано не бих се оженил за или доверил на HR Wink и една истинска история: неотдавна щях да купувам кола от една HR-ка.. по една или друга причина от нейна страна не се получи (отказа се необяснимо и не се обади). Та не търся логика, нито се фрустрирам, а още по-малко за работа. Като чувам как колеги коментират кандидати, които са минали на интервю понякога се замислям дали изобщо бих искал да чуя истината в очите или да гледам шаблонни "overqualified" извинения. Може да не те е харесала, заплатата да не им е била по силите, да са търсели по-опитен кандидат, да не са сключили проекта, шефа да е бил твърде зает/претенциозен и т.н. - 1001 неща.. техен си проблем. Така, че не разчитай на голи обещания и обратна връзка, ами пускай CV по фирмите и междувременно работи над себе си: технически и софт скилса, презентацията и портфолиото, рисърч на компаниите, сферата, заплатите, условията на труд, переспективите и т.н. Ако толкова ти е харесала компанията нищо не струва да потърсиш контакти, да се обадиш и опиташ отново след известно време. Относно CV е писано за специализираните фирми и кариерните консултанти. Аз лично гледам да изляза от формата европас и да наблегна в профилирано CV или CL на качествата специфични за конкретната компания и роля, както и предизвикателствата "от кухнята".

Последна редакция: сб, 05 ное 2022, 00:27 от Нърд

# 878
  • Мнения: 9 050
А ти защо реши, че не са те харесали?
Възможно е да е така, но е възможно и да не е. В тези компании интервютата вървят бързо само за IT позициите. За другите - когато остане време и звездите се подредят благосклонно.

Можеш просто да попиташ дали има някакво движение по твоята кандидатура. Но, ако все пак решиш да пишеш, внимавай как формулираш въпросите си и не използвай думи като "отблъснало".

Моят съвет - просто си продължи нататък и не се занимавай. Обратната връзка, дори и да ти дадат такава, няма за нищо да ти послужи. Ще бъде стандартна - "както Ви споменах, търсим хора с по-малко опит и намерихме много подходящ такъв." Или просто "Вашата кандидатура е много силна, но за конкретната позиция предпочетохме друг." А може и "подборът не е приключил и Вие сте сред предпочитаните кандидати. Но процесът се бави и засега не знаем кога ще можем да организираме следващо интервю." Повече от това няма да получиш. Може да ти даде поне яснота дали да чакаш. Но може и да не ти даде. Продължаваш си нататък. А тези, ако случайно се обадят някъде в бъдещето и ти все още имаш интерес, ще се видите.

А като общ коментар - само абсолютните лаици в подбора биха си позволили да покажат на кандидат, че не са го харесали за позицията. Повечето винаги ще оставят усещането, че точно ти си най-най-точният човек, дори това да не е така.

В описаната от теб ситуация, вероятно заплатата, която си поискала, не е била в бюджета им. С това за хората без опит, директно ти е казала, че бюджетът не е висок. Естествено, че след като си споделила очаквания, няма да ти каже "аааа, ние такива пари за тази позиция няма да дадем". Казала ти е, че е в бюджета им, обаче зависи от някакви субективни неща. Така винаги може да ти каже, че ти предлагат по-малко, защото не си била достатъчно убедителна в едно или друго.

Последна редакция: сб, 05 ное 2022, 00:25 от Нищо лично

# 879
  • Мнения: 973
Бизнес "ас южуал" или с една дума лицемерие Close По-добре шаблонна ОВ, отколкото никаква. Но най-добре е да сме точни, дипломатични и откровени. Биха се спестили доста бъдещи проблеми и недоразумения.

Аз като технически интервюиращ съм давал обратна връзка и препоръки какво може да подобри човека, за да опита след месец-два отново при нас, с риск да се обиди. Ако не го харесаме по документи изобщо не стигаме до разговор. Добрите специалисти по УЧР ти разясняват какъв е процеса, колко време ще отнеме и дават възможност за контакт. Противоречията като например защо се кандидатства за съвсем различна от досегашните роли, възрастен човек кандидатства за младши специалист, липсата на продължителен престой на едно място, липса на експертиза, нереалистични очаквания към самата работа или неподготвен кандидат и т.н. трябва да бъдат изяснени още в първото интервю. Много често харесаните от мен кандидати бяха отхвърлени от HR или шефа ми по тяхно си усмотрение, въпреки че за мен биха били топ колеги. Ситуацията е меко казано динамична. Важен въпрос е дали HR е подизпълнител или е претоварен със 100 други задачи. Не на последно място какво смислено да каже например на кандидата, ако шефа е дърво и не му дреме за персонала. Наистина престанах да търся логика и смисъл в процеса на подбор на кадри, а го карам на късмет.

Та за подредбата на звездите е така. Веднъж препоръчах приятел и не го взеха. Посъветвах го да не се отчайва и опита отново и отново. Беше в голяма беда след месеци без работа и накрая се получи.

Последна редакция: сб, 05 ное 2022, 00:48 от Нърд

# 880
  • Мнения: 30 060
Обикновено става дума за пари. Не им се дават. Щом са мислели да назначават човек без опит, точно това е.

# 881
  • Мнения: 2 975
Аз не моля за обратна връзка. Кандидатствам си на общо основание, първия печели. Отказвала съм оферти, защото са ме размотавали или са ми направили лошо впечатление.

# 882
  • Мнения: 233
Също, на първи етап при мен не се осъществиха нещата, така, че продължавам с процеса...

# 883
  • Мнения: X
Аз бих писала да попитам какво се случва. Мен са ме бавили заради фрийз. Като падна фрийза, ме наеха.

Всякакви различни фактори могат да повлияят. Може да си им втора опция, да са пратили оферта на друг, ако евентуално той откаже, тогава започват надолу по списъка.

Бих те посъветвала да продължаваш с търсенето и да не се фокусираш на такива случки.

# 884
  • Мнения: 788
Та мисълта ми е как ви се струва ако помоля все пак за обратна връзка защо не съм избран за интервю и какво в моето CV ги е отблъснало с цел личностно развитие и да знам какво би могло да си оправя на CV-то?

Оооо, много се вживяваш - чак пък "отблъснало". Хиляди неща може да ги бавят или да са ги накарали да си променят плановете. На твое място бих й писала съобщение по linkedin да я питам какво става и дали да имам предвид компанията им в търсенето си на работа.

Общи условия

Активация на акаунт