Работа, CV-та, HR-и, съвети - 81

  • 25 072
  • 902
  •   1
Отговори
# 885
  • Мнения: 30 130
Не го приемай лично. Може да е всичко,  от опита и образованието, през исканата заплата, до субективни фактори като диалект примерно.

# 886
  • Мнения: 9 064
Като цяло наблюдението ми, че културата с даването на ОВ куца. Тук не говоря за такава след пращане на СВ, а за такава след 1-2-3 интервюта. Наблюденията са ми от мои познати, които минават този процес, който си продължава месец, месец и нещо, два и после ни-що. Оправданието колко за заети рекрутърите и ЧР не е приемливо след като са организирани няколко поредни интервюта, дадени тестове и прочее. Визирам доста големи компании на пазара, които силно промотират ангажираност, хюмън сентрик апроуч и бла-бла.
На пазара липсват кадри, факт, но и да ловиш такива с трикове като - колко са ни хубави офисите, имаме билярд и предлагаме дискаунт от 10% в партньорски вериги магазини е тъжно. Иначе самото възнаграждение - в обявите винаги е много атрактивно, но на практика не стоят така нещата и служителят трябва да е мега хепи, че вместо да му плащат нормално възнаграждение, ще му дават банани в офиса на всеки 2 седмици.

# 887
  • Мнения: 15 306
Сетих се нещо най-сетне, което се канех да напиша в темата и все забравям.
Има изглежда нова (за мен) мода при интервютата - вместо директно да те питат дали имаш деца, изнасят една кратка реч колко е разбран колективът и как няма проблем с късно идване/ранно тръгване, стига да не е често и твърде късно/рано, и някъде в края на тази реч се промъква вариант на не знам Вие имате ли деца..., след което продължава с още 1-2 изречения. Цялото нещо е с такъв емоционален заряд, така съобщително формулирано и без въпрос в края, че имаш точно две опции да продължиш разговора - или да се възхитиш на фирмената култура, или да си изпееш ситуацията с децата.

Получих онзи ден ОВ от Икеа, че не отговарям на търсения профил. Не са ме викали на интервю, просто по сиви.

Аз си подписах договора, дадох предизвестие и така. Декември почвам.

# 888
  • Мнения: X
Честито, Нарциса! Успех ти желая на новото място!

# 889
  • Мнения: 9 064
Честито, Нарциса! Радвам се за теб, че направи тази крачка - успехи на новото място.

Да, за семеен статус не е ок да питат директно, затова "по терлици". И аз имам колеги, които на интервюта с кандидати такива прекрасности разказват, с такъв патос, че се чудя в една и съща фирма ли работим Simple Smile И приемат лично, ако кандидатът не е мега впечатлен и не подскача от вълнение от всички изброени бенефити, които ще го приобщят към голямото семейство и ще направят живота му песен.

# 890
  • Сф
  • Мнения: 4 821
Най- обичам да ми изтъкват придобивката служебен телефон Joy Задавям се със смях и директно ги моля да прекратим интервюто, защото нямам намерение да съм на разположение 24/7.
Отдавна мина времето, когато минутата беше левче и хората си клипваха, за да не правят големи сметки.

# 891
  • Мнения: 9 050
Ако ти е проблем да коментираш подобни теми, правиш се, че не си чула това за децата и просто отговаряш "звучи чудесно". Те така или иначе, в рамките на изпитателния срок ще разберат имаш ли деца или не. Я покрай допълнителното здравно осигуряване, я покрай нещо друго.
Факт, че за политически и религиозни възгледи и семеен статус на интервю не се разпитва. Но ако фирмата не иска хора с малки деца и избягва да наема такива, според мен е по-добре да те отрежат още на интервюто, отколкото да те наемат и да те освободят след първия болничен. Така си мисля аз. Въпреки че и аз не разпитвам подобни неща. Но и не ми се е случвало кандидатка да има деца и да не го спомене на интервюто. Сами си разказват 😄

# 892
  • Мнения: 15 306
Всъщност изобщо не ми е проблем, и аз съм от тези, дето сами си разказват Simple Smile Но ми прави впечатление как меко се опитват да измъкнат инфото, вече не е с бутонки.

# 893
  • Мнения: 1 176
Като чета коментарите за децата започвам да си мисля, че имам супер работодател 😆
Нито е ставало дума за подобни неща на интервюто, нито съм разказвала нещо. Факт е , че много служители са семейни и с деца, шефът също. Даже ми е много мила картинка като се появи в офиса с децата му, вероятно и за това не прави проблем, стига работата да е свършена. Което си е психологически натиск всъщност, аз съм работила в болничен и отпуск, понеже не ме замества никой и се натрупват много неща, а и спъвам другите отдели, ако работата ми не е свършена.

# 894
  • Мнения: X
Най- обичам да ми изтъкват придобивката служебен телефон Joy Задавям се със смях и директно ги моля да прекратим интервюто, защото нямам намерение да съм на разположение 24/7.
Отдавна мина времето, когато минутата беше левче и хората си клипваха, за да не правят големи сметки.

Попринцип това придобивка не е, за да бъде изтъквано. Иначе не е казано, че и служебния телефон означава да си 24/7 на разположение. Имах служебен телефон, който седеше в офиса. Ако утре се разболея и не дойда, а телефонът звъни, вдигат колегите.

# 895
  • Мнения: 30 130
Любимите ми придобивки, които биват изтъквани, са трудов договор и осигуровки.  😆 🤣

# 896
  • Мнения: 42 093
Служебният телефон означава да звъниш у нас и в чужбина, да ползваш интернет и всичко друго свързано с работата без да се притесняваш, че се набутваш. Също така да имаш адекватна защита на данните и достъпа до фирмени бази данни. Но съвсем не значи да си на линия 24/7. Това последното е някаква изкривена представа и не знам кой ти я е насадил. Иначе служебен телефон и лаптоп не са никакви екстри, а инструменти за да се върши работата. Екстра евентуално е служебният автомобил, но само ако е и за лично ползване. Иначе е само една допълнителна отговорност и грижа.

# 897
  • Мнения: 2 979
Това с "адекватна защита на данните и достъпа до фирмени бази данни" от служебния телефон е голяма заблуда. Вярващите на нигерийския принц и служебен космически кораб да им дадеш пак същите глупости ще правят.

Оправданието колко за заети рекрутърите и ЧР не е приемливо след като са организирани няколко поредни интервюта, дадени тестове и прочее. Визирам доста големи компании на пазара, които силно промотират ангажираност, хюмън сентрик апроуч и бла-бла.
Масово HRите не знаят как да се държат ако им поискаш повече пари от предвиденото, но все пак адекватни за пазара. Или изчезват изведнъж и спират да отговарят, или те размотават с безумни оправдания докато се мъчат да намерят някой съгласен на по-малко пари. А ако не намерят почва срамен пазарлък, че нещо се било променило и не можели да предложат толкова за колкото сте говорили в началото. Нещо всичките ги е срам да кажат директно, че търсят човек на по-ниска заплата.

А няколко пъти ми се случва и HRката да напусне в процеса на интервюто и "наследникът" ѝ въобще да не знае какво се е случвало преди него и че имало започнали процеси, никаква документация на им била оставена и т.н. Да не знаеш да се смееш ли или да плачеш при такава организация.

# 898
  • Мнения: 30 130
А най-обичам, когато ти разказват колко са велики и какъв пазар имат, да започнат да се пазарят за 100 лв. или да ти предложат половината на това, което ти си заявил, че искаш. Обикновено те питат още на първо интервю каква е желаната заплата и не знам защо изобщо си правят усилието да те викат пак, ако "не си им в бюджета".

# 899
  • Мнения: 663
На мен ми се случи да уточним желана заплата на първо интервю и бяха ок, няма проблем. В края на третото интервю се оказа, че не е така. Много беше тъпо.

Общи условия

Активация на акаунт