Има ли срамна работа?

  • 17 491
  • 485
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 2 979
Ами не бъркаш се, защото в бг няма 20% с най-горни доходи, 20% с най-долни доходи и 60% със средни доходи и това е проблема, в бг за средна класа (и то ниска средна класа), се води човек изкарващ над 2000, а това са едва 8% от населението, къде са 60% къде 8? Simple Smile
8% декларират такива доходи. Пълно е с безработни взимащи по няколко хиляди месечно и бедни пенсионери с по 2, 3 и повече апартаменти.
Най-характерното за средната класа в Европа е, че се издържа сама и не чака на държавата да ѝ даде нещо или да регламентира вдигане на заплатите.
Поне кажете кои са тия фирми, за да ходя да работя там! 😂
Държавната и общинска администрация, както и държавните и общински предприятия. Които в съвкупност са половината работни места в страната.

Всички статистики на ЕС показват че сме с най-ниска производителност на труда и то наполовина на тази в западна Европа. И производствата ни са с най-голям брак, ама заговори ли се за автоматизация и веднага протести на разни синдикати. Като се говореше за електронно правителство в предния парламент в LinkedIn се запълни с постове на някакви кадри на УНСС (и то прясно завършили), че това било много вредно, защото държавата трябвало да осигури работа на бюро за всеки желаещ без да се налага преквалификация или да се изисква специфично образование... Ами чакайте европейските заплати да дойдат сами.

# 451
  • Мнения: X
Ох, да тия от администрацията са такива, съгласна съм… докато не се дигитализира всичко, просто няма да се оправим.

Също лелята, която продава билети на метрото. Абсолютно заменима е от машина. И всъщност машини има на всяка метростанция.

# 452
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
https://trud.bg/%D0%B8%D0%B7%D1%87%D0%B5%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D1%89 … 1%80%D0%B8%D1%8F/

"Статистиката показва, че 71.9% от получаващите облагаеми доходи българи взимат до 1000 лв. на месец. 19.6% от работещите взимат между 1000 лв. и 2000 лв. Или 91.5% от хората получават облагаеми доходи до 2000 лева. Едва 8.55% от българите получават официални доходи над 2000 лв. на месец. Само 1% от населението може да се похвали с 6000 лева на месец. Всички тези данни показват най-големият проблем - липсата на средна класа в България."

Разбира се тук се водим и от това всеки какво разбира под средна класа. Simple Smile
Всъщност търсейки попаднах и на това http://spodeli.net/3/story-155400.html и третото мнение също е интересно. Simple Smile
Ами не бъркаш се, защото в бг няма 20% с най-горни доходи, 20% с най-долни доходи и 60% със средни доходи и това е проблема, в бг за средна класа (и то ниска средна класа), се води човек изкарващ над 2000, а това са едва 8% от населението, къде са 60% къде 8? Simple Smile
8% декларират такива доходи. Пълно е с безработни взимащи по няколко хиляди месечно и бедни пенсионери с по 2, 3 и повече апартаменти.
Най-характерното за средната класа в Европа е, че се издържа сама и не чака на държавата да ѝ даде нещо или да регламентира вдигане на заплатите.
Поне кажете кои са тия фирми, за да ходя да работя там! 😂
Държавната и общинска администрация, както и държавните и общински предприятия. Които в съвкупност са половината работни места в страната.

Всички статистики на ЕС показват че сме с най-ниска производителност на труда и то наполовина на тази в западна Европа. И производствата ни са с най-голям брак, ама заговори ли се за автоматизация и веднага протести на разни синдикати. Като се говореше за електронно правителство в предния парламент в LinkedIn се запълни с постове на някакви кадри на УНСС (и то прясно завършили), че това било много вредно, защото държавата трябвало да осигури работа на бюро за всеки желаещ без да се налага преквалификация или да се изисква специфично образование... Ами чакайте европейските заплати да дойдат сами.
Това за много безработни взимащи хиляди левове са градски легенди, голямата част от хората в сивата икономика не взимат много пари, а точно обратното много малко, и затова приемат това положение, вече за администрациите съм принуден да се съглася. Simple Smile

# 453
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Ох, да тия от администрацията са такива, съгласна съм… докато не се дигитализира всичко, просто няма да се оправим.

Също лелята, която продава билети на метрото. Абсолютно заменима е от машина. И всъщност машини има на всяка метростанция.
О, да! Всички такива позиции колкото по-скоро се заменят с машини - толкова по-добре! Типичен пример с верига за бързо хранене в Пловдив - махнаха касиерките и сложиха автомати. Ми вече НИКОГА няма опашки за плащане! Да не говорим какви физиономии правеха лелките ако искаш да платиш с карта... А на машината хем няма опашка, хем няма цупене.

# 454
  • Мнения: 2 979
Ключовите думи са "официални доходи". И да, много "безработни" взимат в хиляди. Всички плочкаджии, автомонтьори и т.н. Работещите в МВР и общините с техните рушвети дори да не ги споменавам. В гимназията имах няколко социалнослаби съученички получаващи помощи, но с нови айфони и всяко лято на екскурзии из Европа.

Също лелята, която продава билети на метрото. Абсолютно заменима е от машина. И всъщност машини има на всяка метростанция.
Всъщност вече можеш да се таксуваш с банкова карта директно на турникетите в метрото или на скенерите за карти в автобусите, тролеите и трамваите, та лелята отдавна е напълно ненужна. И в западна Европа такива лели няма. Но тук обществото е много загрижено какво ще работи тази леля, ако не е касиерка, защото е нечовешко да я карат да учи или да работи нещо извън офис с климатик.

# 455
  • Мнения: 5 174
Голяма част от хората в сивата икономика не искат осигуровки защото ползват доста социални плащания и имат и ТЕЛКове.И няма как със заплата и пенсия да им плащат и от социалните.

# 456
  • Мнения: 15 306
Абе, другари и другарки, ако бизнесът иска автоматизация и му излиза евтино с нея, мислите ли, че синдикати ще го спрат да се автоматизира?
Проблемът с производителността в България е ниската себестойност на продукцията, не брак и лошо качество. А точно заради ниската себестойност тук експлоатират шивачките ни. Марù и Гретхен ще се навият да шият блузи за Зара за 25 евроцента/бройка точно никога.
Колкото до лелките - понеже навсякъде, където мога, минавам през автомати, а не през хора - наложи се лелката да ми отвори турникета в метрото, защото аз хубаво съм редовна, а той хубаво е автоматичен, ама като лагне и не се отвори, а картата ми вече е отчетена като 'влязла' - не мога да вляза близките поне 5 мин с нея и се налага асистиране от човешката грешка. И това не е 'щот да ти е гадно', ами за да няма злоупотреби с една карта да влязат 5 човека.

# 457
  • Мнения: X
Попринцип и аз ако има как да се самотаксувам, да платя със селфчек и да не общувам с лели - супер. Откакто в Била сложиха селфчек, винаги минавам там. Никога не съм чакала на опашка на касата за самообслужване, дори в натоварените часове. А на касите с касиерка - опашки.

Лелята в метрото е излишна, естествено, че в другите държави няма такива лели. В Мадрид на летището помня, че имаше едни служители, които не бяха на гише, а помагаха на хората да си купуват билети от машината. Може би нещо такова би било по-приемливо и за случаите като на Нарциса, ако има нужда от съдействие. Помня, че в Мадрид нямах дребни пари, имахме едра банкнота, а автомата не я приемаше. Платих с българската си карта, а имаше допълнително доплащане за билет от летището и момичето ми обясни, че трябва да заплатим и него. Беше любезна и учтива, а не кисела като повечето лели на гише тук.

# 458
  • Мнения: 2 979
И защото в цяла София на един човек месечно ще се случи да не му отвори навреме и да загуби огромната сума от 1.60 лв. да плащаме заплати на хиляди лелки до безкрай? Ама то с МРЗ нали не се живее, та трябва и да им ги вдигаме редовно...

В едни ПроМаркет при ул. Позитано имаше каси на самообслужване преди повече от 10 години. Ползвал съм ги лично. По някаква причина ги закриха и си продължиха с касиерките и чак сега почнаха големите вериги да въвеждат такива и то само в малка част от магазините си. Не знам защо, дали заради политици, дали заради синдикатите (то те са си подчинени на политиците) или заради друго. Ама няма да повярвам, че за 10+ години е нямало да се изплатят тия машини, още повече като са били купени вече. Аз синдикатите ги споменах защото вдигат шум, а не че са решаващи.

# 459
  • Мнения: X
Синдикатите май са силни само при даскалите. Иначе наистина вдигат шум и нищо.

Като цяло минималното общуване с лели би било идеално.

Още помня как вадя документи в агенция по вписванията в малък провинциален град. Две служителки. Обяснявам какъв ми е случая и какво ми трябва. И те ме питат имате ли карта? И аз вече мисля, че ми искат някаква кадастрална карта на имота, която аз естествено нямам. Изпадам в лек ужас и питам.. "аа, каква карта".
-Банкова карта, госпожо! Има такса 2.50. Grinning

# 460
  • Мнения: 15 306
Чак се чудя дали да коментирам, че автоматични каси няма там, където се смята, че клиентелата е просто тъпа и няма да се оправи.... Ама важното е да се е*аваме за неща, които май много не разбираме и всъщност не ни е известно защо са така.

# 461
  • Мнения: 2 979
Ами да, българите са тъпа нация и не искат да се променят. Нали затова все се повтаря, че не може всички да разбират от компутри или да говорят езици, пък трябва да има работа и за останалите. Че и поне 3-4 хилядарки да си докарват, че частната детска градина и лизинга на бмвто не се плащат сами, а без тях не се живее. Многократното повтаряне на това в раздела за работа направо ме убеди че е вярно...

# 462
  • Мнения: X
Мисля, че на някои места няма каси за селфчек, защото знаят, че масово се краде. Във Фантастико видях как сгащиха съседа да си "бере". И други случаи знам, в тоя магазин е някакъв ужас. Друг го видяха, че краде, охраната тръгна след него, даже се гониха, една кола щеше да ги блъсне на улицата. Направо не можех да повярвам. Не съм се замисляла колко хора крадат храна.

В Билата на касите седи един чичо охрана и зяпа кой какво маркира.
В Декатлон видях също каси на самообслужване, но май искаха някакъв профил в сайта или нещо подобно, не помня.

# 463
  • Мнения: 15 306
Ако се краде, има да си чакате автоматизацията, ама поне не обяснявайте за синдикати.
Много ми е странно как отказвате да приемете нещо, особено с вашите претенции - работодателят също търси най-евтиния вариант. Ако това е машинка за самообслужване - ще сложи такава. За да не слага, значи има причина и тя обикновено е по-различна от желание да прави мръсно на принцовете и принцесите.

# 464
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Няма как при 12% работещи бедни, и с още 26% изпитващи затруднения да си покриват разходите (скорошни статистики), тея селфчекове да са успешни. Както и добавяйки по-гореспоменатите статистики. Защото кой ще тръгне да краде храна от хубаво.

Общи условия

Активация на акаунт