Аутистичен спектър - обединена тема

  • 141 816
  • 806
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 4 585
Катина, колко дена продължава диагностицирането в "Св Никола"?

# 406
  • София
  • Мнения: 2 351
При нас протече така.
   1 -Записах си час и си поговорихме с д-р Аврамова.Тя ни назначи консултация с психолог.
   2 - Първият ден Мишо издържа 10 мин. наблюдение.
   3 - вторият ден издържа 15ина мин.
   4 - третият ден пак толкова.Записаха ми час при д-р Аврамова
   5 - Срещнахме се с нея и тя ми съобщи, че детето е с категорична диагноза ГРР.Записа ни друг час
   6 -  Наблюдаваха как се държи в група.Тоест още едно детенце на същата възраст - направиха видеозапис на играта им.Пак записаха час
    7 -Тогава  официално ни съобщиха, че детето понеже е на 2.6 год. е малко за работа със логопед и да изчакам да навърши 4 год и да се започне работа със специалист.Дадоха ми 4 тел. номера и ми пожелаха успех и кураж.   bouquet
Цялото това нещо разхвърляно във времето според заетостта на специалистите в клиниката отне около две седмици.

Впоследствие след около 15 - 20 дни си взех епикризата.
Това се случи през 2005г. - сега може да е различно.  newsm78

Последна редакция: ср, 04 апр 2007, 09:06 от Катина

# 407
  • Мнения: leet
Преди две години, диагностицирането в Св. Никола продължаваше 2 седмици, с направление 7 за приемане в болница, като водиш детето всеки дена за по 45 мин. там и минава през различни специалисти - психолог, психиатър и логопед, накрая екипа се събира и поставя на детето прочутата диагноза "Генерализирано растройство на развитието". При получаването на епикризата, някой от тях "обяснява" на родителите каков означава това и прави по- тесни и конкретни предположения, като казва например "Неофициално ви казвам, че детето е "атипичен аутист" или "аспергер" или..", но в епикризата се въздържат от конкретизиране. И след като си получи диагнозата родителят се чувства като марсианец, меко казано, защото като отидеш на лекар, очакваш първо да получиш диагноза, а след това и лечение. Е, на едиснтвеното място в бг, където има все пак някакво разбиране за аутизма, получаваш само диагноза и тръгваш по мъките, луташ се четеш, чатиш с родители, пробваш едно, второ , пето......Сега доколкото знам, диахностицирането в Св. Никола продължава 2 дена, защото вече са се специализирали доста....

# 408
  • София
  • Мнения: 9 871
Катина,объркала съм се,извинявай!  bouquet

# 409
  • София
  • Мнения: 2 351
Катина,объркала съм се,извинявай!  bouquet

Е ти пък - не съм се засегнала изобщо.Просто така се вписах в темата.

# 410
  • Мнения: 120
Една моя приятелка миналата седмица беше в св.Никола.Точно за 2 дена и поставили диагноза.Искат талон номер 3-направление за хоспитализация.

# 411
  • София
  • Мнения: 9 871
Една моя приятелка миналата седмица беше в св.Никола.Точно за 2 дена и поставили диагноза.Искат талон номер 3-направление за хоспитализация.
За два дена Thinking.Ние миналата година през април отидохме в клиниката,приеха ни две госпожи,които ни то се представиха,нито нищо,казаха ми,че излизат в отпуска и да се обадя след един месец.Обследването щяло да трае около 20дни.Ние през този един месец се преместихме в Плевен да живеем.Може ли някой да ми каже с какво е полезно диагностицирането в св.Никола,в смисъл дават ли ти напътствия към кой специалист да се обърнеш,някакви подходи за работа с детето в домашни условия...такива неща?

# 412
  • София
  • Мнения: 2 351
Полезното, ако може да се нарече така е епикризата с която си търсиш правата.Тоест отиваш на ТЕЛК.Инвалидизираш детето, получаваш онези 100 и няколко лева и двойни детски.Ползваш облекчение в кабелната, телефона и такива работи.Пожелават ти успех   bouquet и ти дават 4 тел. номера на които да се обадиш.Мога и аз да ти ги дам.Насоките за работа ще ги намериш от този форум, а специалистите ние ще ти ги кажем кои са.
А, да не забравя - ще си изкажеш притесненията и ще те изслушат.Мноооого ги бива да слушат.След това всичко което споделиш с тях ще го опишат в епикризата на детето.
Още при първата ни консултация с д-р Аврамова тя ми обясни, че единственното, което могат да направят е да поставят диагноза на детето.Хубаво е да знаеш каква му е диагнозата за да знаеш как да процедираш от тук нататък.
Това харесва ли ти.  bowuu

# 413
  • Мнения: 5 684
Относно това къде сте прочели, че децата аутисти умират в по-ранна възраст, най вероятно става въпрос за тука: Аутизма-проблем на 21 век: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=106715.0
Аз лично също бях шокирана от това изказване.

# 414
  • Мнения: 3 591
Валенцето, ние сега учим как прави патето, кравата и т.н., но единственото което постигам е да го накарам да разгадае звук - т.е. като е "Мууу" да каже, че е кравата. Не мога да го накарам да произнесе звука, или да ми каже как прави патето  newsm78 Някаква помощ да ми окажеш с идеи? Предполагам, че не разбира въпроса ми като му казвам да ми каже звука, защото той ми казва Крава, вместо Му и това е.  Crazy

За диагностицирането това с 2та дена е просто  ooooh!

тук примерно как протича - среща с образователен психолог - той преценява слабите страни на детето и праща при езиков, говорен или окупейшънъл терапевт и т.н.
После тези специалисти си правят тестове - теста е около 3 часа и се записва на видео /като всеки месец се прави нов запис и се сравнява с предходния за да се прецени напредва ли или не детето, губи ли или не навици и т.н./ тоя 3 часов тест е предхождан от наблюдение примерно на окюпейшънал терапевта в градината - един ден отива и гледа детето там, играе си малко с него, с други деца и него и си подготвя теста. Между временно родителите, учителките от текущата и предната година попълват едни километрични въпросници с 1 милион въпроса от това какви храни харесва да яде до това на колко месеца се е обърнал, пропълзял проходил. Има въпроси свързани с поведение, чуване, виждане /по скоро възприемане/, моторно двигателно развитие, социализация...всякакви.
После терапевта обработва въпросите и прави теста. Колкото време успее. тества, играе с детето, пак тества, пак играе докато детето се измори. Ако не са свършили се отива още веднъж друг ден/най малко след седмица/ Има изискване в деня на теста детето да е спало минимум 12 часа, да е закусило добре, да не е болно - т.е. да са сигурни, че ще даде най-доброто от себе си.
После правят оценка - рапорт и има среща с родителите където се дискутира всяко едно изоставане на детето или проблем. Обяснява се какво може да е и какво не може да е, и на всяко казват, че може и да е особеност на характера. Диагноза не се поставя. Само се изказват съмнения за това или онова. Назначава се и терапия.
в процеса на работа после с детето се потвърждават или отхвърлят съмнения. След минимум 6 месеца детето се води пак при първоначалния психолог след рапорти отново на терапевтите - какво е било състоянието на детето и как се е променяло и сегашна оценка. Психолога прави тест около 3 часа пак като проверява всичко което са му подали като резултат. Пак искат детето да е починало добре, нахранено, да си го завел няколко пъти да играе в стаята където става тестването за да познава обстановката. Тогава вече евентуално могат да поставят и постоянна диагноза, да препоръчат има ли нужда и от какви нови терапии, специализирана детска градина и т.н.

# 415
  • Мнения: 485
Разбира се че са умирали по-рано в предишните години,не се и съмнявайте. Но причините не са в самите аутисти, а в системата за отглеждането им в домове, хвърлени на произвола на съдбата. Кой няма да умре по-рано щом почти не се грижат за него и са го оставили на доизживяване!?
Волф ли попита къде са възрастните аутисти - ами или в домове за умствено изостанали или в домове за психично болни бяха. Кирил и останалите 20-23- годишни са "първите лястовички" - първите, които не са запратени в домове. А знаете ли колко беше жестоко в тези домове! Преди 5-7 години започнаха масови проверки от комисии, в които участваше като страна, защитаваща правата на тези хора, и нашата организация. Ако знаете само какви гледки имаше там, какво отношение, не косата щеше да ви настръхне,ами направо разрив щяхте да получите!!!!!! Не искам това да се връща..... никога!

# 416
  • Мнения: 3 591
Относно това къде сте прочели, че децата аутисти умират в по-ранна възраст, най вероятно става въпрос за тука: Аутизма-проблем на 21 век: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=106715.0
Аз лично също бях шокирана от това изказване.

На мен никак не ми свучи достоверна информацията от другаря кинезитерапевт  Mr. Green
Въпре има груби гешки като примерно:
Klincfelter  вместо Klinefelter, наричането на Trisomia сексуална ХУУ - Синдром на Kanner ...
тея последните 2 нямат нищо общо.
А това, че имунната ни система била в тънките черва направо ме разби.

# 417
  • Мнения: 4 585
За съжаление всеки може да пише в интернет. Това се отнася и за мен, разбира се.
Вече  трети  път  като  търся нещо с Гугъл и ме праща на мои писаници в БГ-мамма.

# 418
  • Мнения: 120
А бе не знам как става това с научаването на звуците.Дани както нищо не говореше,сега ми казва изведнъж -мляко,кораб,меца и т.н.Факт е обаче ,че започна да ги казва след първият курс с аминокиселини.А по повод страховете и ние също се боим от прахосмукачка,а също така от клоуни и куклени постановки.Като ги види направо започва да трепери целия,прегръща се с ръце и иска да го гуша.

# 419
  • София
  • Мнения: 9 871
Деси,Буби се научи да отговаря на тези въпроси някак без да усетя,по-точно казано,много пъти съм се опитвала да я накарам да отговаря,но без успех.а сега започна.Не знам.При нас от известно време насам/откакто минахме през комисия към РИО/,започнахме работа с доста специалисти.Понеделник вкъщи идва логопедка.Вторник-в градината има занятие с логопед.Сряда-в градината ресурсната работи с Буби,в четвъртък-в градината логопеда,в петъка-ресурсната и психолога работат в градината с нея,а следобяд вкъщи идва логопедката.Изглежда много,но всъщност на Буби и доставя огромно удоволствие,защото всички тези хора,които изброих,са изключителни,съответно Буби ги обожава.Тя приема обучението за игра/то си е вид игра,де/ и винаги,като свърши съответното занимане реве и не иска да си тръгва. Mr. GreenДори ревейки дърпа логопедката да седне обратно.Така че,аз си мисля,че при нея благотворно влияние оказва това,че различни хора се занимават с нея.Отделно аз вкъщи,но в момента аз съм заета да я уча основно на всекидневните неща.В тая връзка-да си похваля момиченцето-преди малко точно за пет минути успя да схване как правилно се държи лъжицата-не със свито юмруче,а между пръстчетата.

Общи условия

Активация на акаунт