Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 10

  • 25 975
  • 868
  •   1
Отговори
# 435
  • София
  • Мнения: 660
Много е сложно да се смятат идеалните части с 2 или 3 знака след запетаята. Какво значение имат такива малки части? По квадратура е доста по-лесно. Все едно да трябва да платиш 5,67 лв или 5,63 лв.

# 436
  • Мнения: 68 650
И аз това се питам.

# 437
  • Бургас
  • Мнения: 4 067
При нас касиерът е освободен от такса поддръжка, демек 15 лева месечно му се плаща

# 438
  • Русе
  • Мнения: 5 347
bur02 Интересен вариант сте избрали.

# 439
  • Мнения: 68 650
На мен ми се струва, че това е масов вариант, около мен повечето така са решили въпроса...

# 440
  • Мнения: 372
Интересен но неправилен начин, защото ако касиера е от първи етаж, и живее сам, таксата му е 2,50 лв., а живеещ на горен етаж с 4 човека таксата му е 20 лв.!

# 441
  • Мнения: 11 624
Интересен но неправилен начин, защото ако касиера е от първи етаж, и живее сам, таксата му е 2,50 лв., а живеещ на горен етаж с 4 човека таксата му е 20 лв.!
Това откъде ти хрумна?
Обикновено етажите, които не използват асансьор, не плащат само сумата за неговия ток. Но за неговата поддръжката, като обща част, чистачка, общ ток и фонд ремонти са за всички.
При нас, например, не се плаща на брой живущи, а на апартамент. Така сме си го решили.

Последна редакция: вт, 17 яну 2023, 09:48 от petiaivanov

# 442
  • Мнения: 68 650
Интересен но неправилен начин, защото ако касиера е от първи етаж, и живее сам, таксата му е 2,50 лв., а живеещ на горен етаж с 4 човека таксата му е 20 лв.!

Ей заради такива дребнавости, никой не иска да е касиер. Свидят ти се 2 лева ли? А не правиш сметка че този човек за 2 лева обикаля по етажите като просяк, води касата и носи отговорност...нееее...

Туй българите са много гадна нация...добре че нямам съсед като Ивайло, че работата нямаше да върви изобщо...

Начинът не е неправилен, освен в твоята глава....могат да му гласуват и 200 лева месечно възнаграждение.

# 443
  • Русе
  • Мнения: 5 347
Този с 4-те човека кое не е разбрал - в ЗУЕС пише, че се разпределя на брой живущи (не се хващайте за думата). 4 човека влизат/излизат, ползват асансьор, замърсяват, амортизират. Вноската на 1 касиер е колкото вноската на всеки друг 1 живущ, по равно е.
И да, могат да му гласуват и 200 лв. на месец, ако решат. Аз съм за промяната на закона и домоуправител и касиер да са платени длъжности.

# 444
  • Мнения: 68 650
Ами те са си и сега....дадена е такава опция в закона.

# 445
  • Бургас
  • Мнения: 4 067
При нас всеки човек плаща 15 лева на месец такса за поддръжка - включва чистачка, ток и асансьор,  апартаментите почват от  втори надземен етаж и всички плащат асансьор, ние сме само 10 апартамента,  таксата е почти 100 лева на месец, така че хич не ме интересува дали някой от първи етаж ползва   асансьор или не, купил си е апартамент в сграда с асансьор и трябва да плаща... аз съм касиер и не плащам тези 15 лева, но живеещите с мен в моя апартамент си плащат - всеки по 15 лева
в блока на родителите ми - с 21 апартамента, касиерът получава официално 30 лева на месец

# 446
  • Варна - Черна гора
  • Мнения: 562
Интересен но неправилен начин, защото ако касиера е от първи етаж, и живее сам, таксата му е 2,50 лв., а живеещ на горен етаж с 4 човека таксата му е 20 лв.!

Ей заради такива дребнавости, никой не иска да е касиер. Свидят ти се 2 лева ли? А не правиш сметка че този човек за 2 лева обикаля по етажите като просяк, води касата и носи отговорност...нееее...

Туй българите са много гадна нация...добре че нямам съсед като Ивайло, че работата нямаше да върви изобщо...

Начинът не е неправилен, освен в твоята глава....могат да му гласуват и 200 лева месечно възнаграждение.
Аз по друг начин разбрах написаното.
Касиера от първия етаж ще бъде възнаграден/(освободен) със значително по-малка сума, а труда си е труд, събиране и отговорност за сумата в касата, както и разплащане.

# 447
  • Мнения: 372
Едно уточнение, от две години съм домоуправител + касиер, напълно безвъзмездно, от мен произтече инициативата да започнем да събираме фонд Ремонт, по 1 % от МРЗ изчислено според идеалните части, закръглено за да не събираме стотинки, така че, моля без обиди, повярвайте ми, само можете да се радвате да имате съсед като мен, че  и на мен ми е писнало вече, и ще търся близките месеци да ме сменя някой, грубо по 2 години се редуваме, доброволно, разбира се не всички искат, и разбира се не всички плащат, омръзнало ми е от обяснения и пререкания с такива, ето такива не искате да са ви съседи, а не хора като мен. Благодаря за вниманието!

Илка, точно казвам, че на първия етаж ще му опростим 2,50, ама горните по 15 - 20 лева, а обикалянето е същото, ама чели не разбрали, и естествено почнаха с обидите, после ще ми обясняват какви сме били българите, ми ей такива като тях сме!

С две думи за не разбралите, щом ще има възнаграждение то е редно да е твърда сума, защото при нас таксите по етажите са различни, фонд Ремонт също, така че няма логика в опрощаването на таксаъа, и не, не съм за 2 лева.

Последна редакция: вт, 17 яну 2023, 11:32 от Ивайло Петров 684444

# 448
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
сметнали сте различни суми за различните етажи?
сигурн имате своите основания, но можете ли да обясните защо и ка го обосновахте и приехте?
не се подигравам, интересно ми е.

# 449
  • Мнения: 372
сметнали сте различни суми за различните етажи?
сигурн имате своите основания, но можете ли да обясните защо и ка го обосновахте и приехте?
не се подигравам, интересно ми е.


Под различни имам предвид 1 и 2 етаж, открай време сме решили те да са на 50% такса за разходи от сумата за 3 до 8 етаж, и не сме го променяли, засега, но така или иначе сме решили да ги освободим от всякакъв финансов ангажимент относно асансьора, така сме решили!

Общи условия

Активация на акаунт