Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 10

  • 26 252
  • 868
  •   1
Отговори
# 705
  • Варна
  • Мнения: 36 869
Интересно, ако си сложа камера ВЪТРЕ в жилището, на прозореца, да гледа надолу и да вижда входа на блока, какво ще ми кажат? Аз пак ще виждам всичко, но едва ли някой ще разбере за наличието й. Но пък можеше да ми помогне, когато преди няколко години ми откраднаха колата, нали? Така че тия приказки за личното пространство ги приемам само за такива, които живеят в пущинака. В хилядни градове сме, лично пространство - вкъщи, между стените и при затворена врата.

# 706
  • София
  • Мнения: 3 976
Например да следи кой комшия тръгва с багажите, жената и децата - т.е жилището ще е без хора. Някаква форма на дребно изнудване също. Ако се замисли човек, винаги може да се намерят много приложения на всяко нещо в ущърб на някого.

# 707
  • Мнения: 13 585
Интересно, ако си сложа камера ВЪТРЕ в жилището, на прозореца, да гледа надолу и да вижда входа на блока, какво ще ми кажат? Аз пак ще виждам всичко, но едва ли някой ще разбере за наличието й. Но пък можеше да ми помогне, когато преди няколко години ми откраднаха колата, нали? Така че тия приказки за личното пространство ги приемам само за такива, които живеят в пущинака. В хилядни градове сме, лично пространство - вкъщи, между стените и при затворена врата.

Как точно ще ти помогне запис на някой с качулка, който ти краде колата.
На мен запис от банкомат не ми помогна да намерят крадецът на портмонето ми, а беше перфектен записа предоставен от банката на полицията.

# 708
  • Мнения: 2 088
Zari, попитах от чисто любопитство. Защо така агресивно?
Но ще го напиша във ваш стил- сложих си камери за да си охранявам имотЯ, въобще не ме интересува сульо и пульо, кога се прибира и дали влачи бухчи и куфари😆
Всъщност най-много ги използвам за да наглеждам и издирвам уличните котки кучета, които са ми много на сърце❤

Последна редакция: ср, 08 фев 2023, 13:24 от Чи лу

# 709
  • Мнения: 69 354
В мжмента, в който излезеш от къщата си, ти си в публично пространство и за снимки на публ.места забрана няма, доколкото аз съм се интерисувала. Ако не искаш фотка, не ходиш там просто...

Какъв тогава, Зари, е законният ред?
Доколкото аз знам, е редно да е указано може би, че има камера..не знам.
А камерите по плажовете? Онлайн си текат записите, може да ги види всеки!
Незаконни ли са? А камерите по главтата ни улица, по кръстовищата...също онлайн си текат. Незаконни ли са те?.

# 710
  • Варна
  • Мнения: 36 869
Знае ли човек, сигурно всички, които ги стопанисват, са администратори на лични данни... И един мармот завива шоколада.

# 711
  • Мнения: 69 354
Ок, нека ги стопанисват, но защо ги разпространяват...това е вече друго...


https://www.cpdp.bg/index.php?p=element_view&aid=2314

Ето една такава жалба, който иска, може да прочете.
Накратко преценя се кой интерес има превес в конкретен казус..този на отделни лица, или обществения...

В друго решение КЗЛД приема, че депутат/публ.личност тоест/, не са му нарушени правата, като по тв му бил разкрит здравния статус...демек общ.интерес тук имал превес...


Абе хлъзгава материя...

# 712
  • Мнения: 472
И аз пак да питам. Когато си монтирам камерата и си снимам общите части, прилежащи към моя апартамент по нотариален акт, как точно ще пуснете жалба, че снимам и следя вас? Как ще го докажете?

# 713
  • Мнения: 69 354
Само да кажа, че твоите 7 или 10% от общите части, юридически, не са позиционирани на определено място. Няма как. От единия кв.метър да речем пред вратата ти, ти имаш само 7%, не целия квадрат да обособява твоята част.

Иначе на зъпроса нямам отговор. Виждам от решенията на КЗЛД, че индивидуално се гледа всеки казус с подробностите му и особеностите му.

# 714
  • Мнения: 472
Именно де - опорката ми е, че си снимам общите части. Къде точно са те - пръснати из блока. Не снимам лелята с користни цели, охранявам си имота.

# 715
  • Мнения: 69 354
В решението което постнах, става дума за същото.

# 716
  • Мнения: 13 585
Zari, попитах от чисто любопитство. Защо така агресивно?
Но ще го напиша във ваш стил- сложих си камери за да си охранявам имотЯ, въобще не ме интересува сульо и пульо, кога се прибира и дали влачи бухчи и куфари😆
Всъщност най-много ги използвам за да наглеждам и издирвам уличните котки кучета, които са ми много на сърце❤

Камерите, които обхващат твоя си имот и обхващат твоята си частна собственост не ме интересуват.
Но когато искаш да записваш всеки, който минава по тротоара или улицата, което е общинска или държавна собственост с цел охрана не може да го правиш ти щото така си решила - има си ред за охранителната дейност и други нормативни актове и тогава как и кой има право да прави видеонаблюдение.

teta75, правиш ли разлика между снимки и видеонаблюдение, май не

titka2, много лесно ще възразя, а ако искаш да ме оставиш без основание ще си наемеш охранителна фирма, която да извършва тази дейност и да ти стопанисва камерата. Живея на тази площадка и не съм съгласна, снимаш общи части, нямаш право да слагаш или се съгласявам да сложиш, а-ха я монтираш, я аз казвам, а-бе размислих всъщност не съм съгласна, може да си оттеглиш съгласието във всеки един момент и ти трябва да махнеш камерата, този въпрос се решава с наемането на охранителна фирма - ти си до собствената си частна собственост.
 А може и да не възрази съседа или може да каже искам копие от всички записи и трябва да му правиш и да му даваш.
Обяснявам как стоят нещата, стигнете ли да се разправяте със съседи за камерите има ред, а не кой какво му се иска и как му харесва„
Тя и на съседката от първия етаж сигурно не и харесва да плаща ремонт на асансьор, но плаща мрънкайки, та и вие с общите части се съобразявате с другите дали искат или не независимо дали ви харесва или не.


titka2, твоя имот е от вратата навътре Grinning за какво правиш на площадката трябва да искаш съгласие и да си караш по реда, ако не искаш наеми си охранителна фирма да те охранява.

# 717
  • Мнения: 69 354
Да, каква е разликата между видео и снимка, не правя разлика аз.
Едно и също е - видео на публ.място и снимка на такова място.
Все е носител на /лични/ данни и няма различен ред.
В този ред на мисли , не отговори какво ти е мнението за камерите, които предават онлайн в реално време.

# 718
  • Варна
  • Мнения: 36 869
Айде стига с тия охранителни фирми, аз работя в такава, не са панацея.

Който не е поискал, той не си е сложил камера. Има и такива, които трудно се забелязват, така че варианти не е като да няма.

# 719
  • Мнения: 472
Един комплекс до вкъщи с охранителна фирма и жива охрана на място - скъсаха се да им обират паркоместата и живата охрана нищо не е видял.
Нашия офис - с жива охрана - два пъти го ограбват.

Общи условия

Активация на акаунт