Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 10

  • 25 900
  • 868
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 68 570
Казах ти...и един НЕсъгласен стига, за да ви падне решението.
Сега се върнах да те прочета пак - ако го направите по закон, ще увеличите драстично таксата на останалите семейства. Факт. Това ви спира явно останалите, нея обаче няма какво да я спре...

Иначе чисто житейски те разбирам, ние сме в сходно положение, не сме по закона изобщо, но имаме разбирателство по този въпрос. За сега. В момента в който някой вече не иска и се счете за ощетен, ще коригирам/предложа поне/ да направим таксите по закона, както и да имаме две пера. Да, това ще качи моята такса чувствително, както и в твоя случай.

Но чисто юридически ЗУЕС е ясен как се определят таксите. И няма как да очаквате решение, което да каже нещо друго.

# 466
  • Мнения: 6 529
И при нас е така....едностайните плащат едно, двустайните друго и тристайните-трето. Няма как гарсониерите да плащат, като тристайните, примерно. Щото и данъкът е различен и данъчната оценка също! % ид.части са различни! Всеки по равно може по соц.време, но пък на събрание може да решите всички по равно!

За друго говорят...че две гарсониери плащат различно.

Когато сумата е 10000 обаче, разликите са големи. Освен това няма как за смяна на крушка, поправка на брава, вещо лице, абонамент за домофон, който не работи едни да плащат 3 пъти повече, защото хората са тези, които повреждат, а не квадратурата

# 467
  • Мнения: 471
Уви, да.
Ако актуализирам книгата на собствениците към тази година след продажбите на няколко имота и следваме буквата на закона дословно - че тези, които не обитават жилищата, не дължат такси, ще се окаже, че и тя ще плаща повече.

# 468
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 005
съжалявам за проблемите ви, но в същот време благодаря за примера.
бях решила да не отговарям на Ивайло Петров, заради тона най-вече, но след вашия пост няма и смисъл Simple Smile вие му отговорихте.

никога досега не съм чувала за незадължителен закон. никога не е късно да науча нещо ново все пак. Simple Smile

дали е заяждане, дали е от злоба... няма как да знам, а и вие само предполагате. но е факт, че не е по закона и вие няма как да поискате защита от него, след като сами сте решили, че не ви е важен.
и оше нещо, не съм го проверявала скоро, но преди няколко години в ЗУЕС си беше написано, че финансовите последствия за тези случаи се понасяха от дом. съвета персонално - т.е. домоуправителят, касиерът и контрольорът плащат глобата, не от фонд ремонт, не от режийните.

# 469
  • Мнения: 68 570
Има диспозитивни, има и императивни правни норми.
https://www.bg-pravo.com/2010/09/2_23.html


никога досега не съм чувала за незадължителен закон. никога не е късно да науча нещо ново все пак. Simple Smile


Аз също, но и не съм говорила за закон, а за правни норми. Wink

# 470
  • Мнения: 471
Последните дни изчетох закона на няколко пъти.
Финансови глоби за мен като лице има, ако аз не съм си свършила административните задължения - от типа да водя домовите книги, регистрирам УС в общината и т.н.
Няма основание УС да е персонално финансово отговорен за материални претенции отправени към ЕС.
Освен това, закона гласи, че всички решения на ЕС се считат за законови, ако никой не е подал писмено възражение към институциите в рамките на 30 дни след публикуване на протокола от събранието. В случая дамата тази година си е спазила срока с обжалването.

# 471
  • Мнения: 6 529
Институциите нищо не правят, обжалва се единствено в съда. На това разчитат професионалните домоуправители

# 472
  • Мнения: 3 150
Казах ти...и един НЕсъгласен стига, за да ви падне решението.
Сега се върнах да те прочета пак - ако го направите по закон, ще увеличите драстично таксата на останалите семейства. Факт. Това ви спира явно останалите, нея обаче няма какво да я спре...

Иначе чисто житейски те разбирам, ние сме в сходно положение, не сме по закона изобщо, но имаме разбирателство по този въпрос. За сега. В момента в който някой вече не иска и се счете за ощетен, ще коригирам/предложа поне/ да направим таксите по закона, както и да имаме две пера. Да, това ще качи моята такса чувствително, както и в твоя случай.

Но чисто юридически ЗУЕС е ясен как се определят таксите. И няма как да очаквате решение, което да каже нещо друго.
teta, да питам и аз в такъв случай как стои въпросът при отсъствие от жилището повече от 6 месеца … приемаме ли , че по закон този обитател не следва да плаща такса ?! И ако ОС реши все пак да се плаща такава, то това решение може ли също да падне в съда (при оспорване от обитателя) ?!

# 473
  • Мнения: 471
Преди всичко, трябва писмено да сте уведомили домоуправителя, че не обитавате жилището.
Ако все пак да взели решение да плащате, имате право да подадете жалба в съда. И както е видно от моя казус, решението на ОС ще падне в съда.

# 474
  • Бургас
  • Мнения: 4 056
В  нашата скромна кооперация има 2 апартамента, в които собствениците много отсъстват, по-скоро живеят на други места повечето време, идват за 1-2  месеца в годината, не искат да плащат пълни такси, затова сме решили да плащат 50% за всички 12 месеца, засега дават....на друг апартамент   почина собственикът и наследници засега не са дошли да живеят, вече 2 години нищо не е плащано за него и едва ли някой ще плати със задна дата, честно казано ако някой реши да не плаща доброволно - няма как да го принудим, дела абсурд да водим

Последна редакция: ср, 18 яну 2023, 13:39 от bur02

# 475
  • Мнения: 68 570
Ради, за такса режийни е само това с отсъствието. Чл.51. Там са две хипотези.
Първата е императивна.
Втората е диспозитивна - има в нея израза "може"..което значи че може да се уговори различно от приетото в нормата.

Императивната беше за деца до 6г. и т.н....че не дължат режийни. Там ако уговориш че дължат, си в нарушение на закона.

Диспозитивната беше по-надолу...че ОС МОЖЕ да освободи от таксата с-к, който обитаваше до колко дена там беше..виж го в чл.51, че не е пред мен.
Но освобождава само за времето на отсъствие! За месеца в койтж е там си плаща режийните.
Това не е задължително освобождаване, а само ако ОС иска така. Ако не иска...се плаща всеки месец.

Ето императивните норми, от които не бива да има отклонение, за да не падат решенията в съда - чл.51, ал.1 и 2
Скрит текст:
Чл. 51. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Разходите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите и членовете на техните домакинства независимо от етажа, на който живеят.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Не се заплащат разходите по ал. 1 за деца, ненавършили 6-годишна възраст, както и от собственик, ползвател и обитател, който пребивава в етажната собственост не повече от 30 дни в рамките на една календарна година.
 

Ето диспозитивната правна норма, от която може да се отклоните, ако искате - чл.51, ал.3
Скрит текст:
Общото събрание с мнозинство повече от 50 на сто от идеалните части от общите части може да реши собственик, ползвател или обитател, който отсъства повече от 30 дни в рамките на една календарна година да заплаща за времето на отсъствие 50 на сто от разходите за управление и поддържане по ал. 1. За отсъствието се уведомява писмено председателят на управителния съвет (управителят).
 

Значи ако отсъства 6 месеца и обитава 6 месеца, той попада в алинея 3 - принципно плаща режийни, но ако имате решение че го освобождавате от плащане за шестте месеца, ще плаща само за месеците в които обитава, тоест за другите 6 месеца.
И двете решения ще са законосъобразни , така смятам.

Последна редакция: ср, 18 яну 2023, 13:40 от teta75

# 476
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 005
тета, странно е, че се припозна в поста ми.
Wink не теб имах предвид с незадължителния закон.

# 477
  • Мнения: 3 150
Ради, за такса режийни е само това с отсъствието. Чл.51. Там са две хипотези.
Първата е императивна.
Втората е диспозитивна - има в нея израза "може"..което значи че може да се уговори различно от приетото в нормата.

Императивната беше за деца до 6г. и т.н....че не дължат режийни. Там ако уговориш че дължат, си в нарушение на закона.

Диспозитивната беше по-надолу...че ОС МОЖЕ да освободи от таксата с-к, който обитаваше до колко дена там беше..виж го в чл.51, че не е пред мен.
Но освобождава само за времето на отсъствие! За месеца в койтж е там си плаща режийните.
Това не е задължително освобождаване, а само ако ОС иска така. Ако не иска...се плаща всеки месец.

Ето императивните норми, от които не бива да има отклонение, за да не падат решенията в съда - чл.51, ал.1 и 2
Скрит текст:
Чл. 51. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Разходите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите и членовете на техните домакинства независимо от етажа, на който живеят.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Не се заплащат разходите по ал. 1 за деца, ненавършили 6-годишна възраст, както и от собственик, ползвател и обитател, който пребивава в етажната собственост не повече от 30 дни в рамките на една календарна година.
 

Ето диспозитивната правна норма, от която може да се отклоните, ако искате - чл.51, ал.3
Скрит текст:
Общото събрание с мнозинство повече от 50 на сто от идеалните части от общите части може да реши собственик, ползвател или обитател, който отсъства повече от 30 дни в рамките на една календарна година да заплаща за времето на отсъствие 50 на сто от разходите за управление и поддържане по ал. 1. За отсъствието се уведомява писмено председателят на управителния съвет (управителят).
 

Значи ако отсъства 6 месеца и обитава 6 месеца, той попада в алинея 3 - принципно плаща режийни, но ако имате решение че го освобождавате от плащане за шестте месеца, ще плаща само за месеците в които обитава, тоест за другите 6 месеца.
И двете решения ще са законосъобразни , така смятам.
Благодаря ти, така мислих и аз - в момента, в които започва да се живее, предполагаме хипотезата за 6-те месеца, се заплаща пълна такса.
Но ако е само за няколко дни в годината … не повече от месец/годишно би трябвало да се освободи човека от такса ?!

# 478
  • Мнения: 68 570
Ако идва до 30 дни в годината, е освободен от такса режийни, по силата на закона. Без решение на ОС.
ФР си дължи, ако ще и един ден да не живее.

Гледаш в годината колко дена живее.

Освобождаването по ал.3 не е пълно, а плаща само половината от таксата, когато отсъства...

# 479
  • Мнения: 3 520
И кой ще ти гледа и смята колко дни живее в имота. Това не е приложимо.

Общи условия

Активация на акаунт