Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 10

  • 25 994
  • 868
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 471
Така е написано в закона. Очаква се от домоуправителите да водят и следят кой колко живее, какви домашни любимци има и децата му кога ще навършат 6 години, за да започне да събира такса и за тях.
Аз затова казвам, че е архаичен закон. Писан е някога за старите кооперации с разход един асансьор и ток за стълбището.

# 481
  • Мнения: 68 703
Тегаво ще е това следене и броене. Но да си решава всяка ЕС...тяхна си работа.
Който не живее, се знае. При нас има необитаем. Всички знаят че не се живее там.

# 482
  • Мнения: 6 529
Ако идва до 30 дни в годината, е освободен от такса режийни, по силата на закона. Без решение на ОС.
ФР си дължи, ако ще и един ден да не живее.

Гледаш в годината колко дена живее.

Освобождаването по ал.3 не е пълно, а плаща само половината от таксата, когато отсъства...

От Таксата на фирмата ли се освобождават неживущите?

# 483
  • София
  • Мнения: 3 666
От режийните се освобождават.

# 484
  • София
  • Мнения: 660
Титка, направо се вижда, че ЕС ще бъде осъдена. Трябва да претендирате за минимален адвокатски хонорар (поне това да е минималното по закон) и да направите ОС със смятане на таксите по закона - ремонти според ид.части, без значение дали обитаваш и текущи - на човек над 6 г и куче, като по закона се гледа кой друг и как се освобождава от таксите.
Моето неюридическо мнение за този закон е, че вместо да защитава справедливостта, псевдо защитава отделния човек срещу неправомерни действия на УС. Но когато бъде осъдена ЕС, плащат всички хора в ЕС и не знам този, който тръгва да съди, как живее после на същото място (може би с егото си Wink.

# 485
  • Мнения: 68 703
Да, възнаграждението на управител е към такса режийни, според &1  ДР ЗУЕС.

Мина ми срещата с майстор по покривите. Препоръчан от много доверен човек, майсторът също много читав, установих след срещата.
Аз също си качих да видя. Много просвети, много дупки по циглите. Самите цигли не са и сложени както трябва, по негови думи.
После поговорихме и в цифри. Седнахме, смятахме...всичко разучих което исках.
Трудът ни е най-големият разход.
Лошото е, че ако искаме някои керемиди само да се подменят, да търсим друг.
В събота ни е събранието. Търсят се пари Joy

# 486
  • Мнения: 373
St. Dobri, защо пък, отговорете ми, нали за това е форума, са питаме, да отговаряме, съответно и да оспорваме отговора и мнението на някои. Аз ли съм казал нещо за незадължителен закон, не разбрах.

Относно тона, моля прочетете мненията преди моите, с острия тон определено започнаха други първи!

# 487
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 067
мир.
поне разбрахте ли защо трябва да е по закон, а не "ние така си решихме"?

# 488
  • Пловдив
  • Мнения: 1 053
Имам следния казус...
Необитаем апартамент. До момента е начисляван само ФР. Собствениците започнаха голям ремонт. На последен етаж са. Има няколко човека, които работят. Ползват асансьора за пренасяне на строителни материали.
Съседите мрънкат. Искат да плаща поне за един човек режийни.
Имаме ли право да начислим такса поне за един човек? Трябва ли специално да правим ОС?

# 489
  • Мнения: 373
мир.
поне разбрахте ли защо трябва да е по закон, а не "ние така си решихме"?


Стремим се при нас всичко да е по Закон, макар и неофициално, (не правим протоколи, просто записваме какво е решено), също така се стремим и да има разбирателство, 15 тина обитаеми амартаменти сме, ако има нещо незаконно и някой го оспори ще го променим ако е необходимо.

Явно погрешно сте разбрали, при нас събираме таксата за подръжка на човек, просто 1 и 2 етаж сме решили да е 50% понеже не ползват асансьор.

# 490
  • Мнения: 68 703
Имам следния казус...
Необитаем апартамент. До момента е начисляван само ФР. Собствениците започнаха голям ремонт. На последен етаж са. Има няколко човека, които работят. Ползват асансьора за пренасяне на строителни материали.
Съседите мрънкат. Искат да плаща поне за един човек режийни.
Имаме ли право да начислим такса поне за един човек? Трябва ли специално да правим ОС?

Явно тази година ще се нанасят.
Да, редно е да почнат да дават за режийни.
Ако искате изчакайте да минат 30 дни, ако ги надвишат, на общо основание дължат за режийни.

Няма да дължат, ако свършат ремонта до  30 дни за 2023г, и не стъпят повече там до 31.12.2023г.

# 491
  • Мнения: 373
Имам следния казус...
Необитаем апартамент. До момента е начисляван само ФР. Собствениците започнаха голям ремонт. На последен етаж са. Има няколко човека, които работят. Ползват асансьора за пренасяне на строителни материали.
Съседите мрънкат. Искат да плаща поне за един човек режийни.
Имаме ли право да начислим такса поне за един човек? Трябва ли специално да правим ОС?

Сигурно пак някой ще скочи срещу мен, но аз имах същия случай!

Най любезно обясних на новите собственици, че след като пренасят материали и отпадъци, най малкото се цапа, чак в преразход за ток едва ли ще ви вкарат, но е редно са плащат по една такса. Та независимо, че ще платят, също така им обяснете все пак да почистват след тях, чистачката не е длъжна да го прави. Е при мен излязоха разбрани хората, нищо не пречи да пробвате така, пък после събрания и Закони.

# 492
  • Мнения: 1 598
И при нас е така....едностайните плащат едно, двустайните друго и тристайните-трето. Няма как гарсониерите да плащат, като тристайните, примерно. Щото и данъкът е различен и данъчната оценка също! % ид.части са различни! Всеки по равно може по соц.време, но пък на събрание може да решите всички по равно!

За друго говорят...че две гарсониери плащат различно.

Когато сумата е 10000 обаче, разликите са големи. Освен това няма как за смяна на крушка, поправка на брава, вещо лице, абонамент за домофон, който не работи едни да плащат 3 пъти повече, защото хората са тези, които повреждат, а не квадратурата
"смяна на крушка, поправка на брава" са към фонд ремонт, което е по квадратура, т.е. % ид. части
"вещо лице, абонамент за домофон, който не работи" са към текущите разходи, което е на всеки живущ.
Много си е логично - "квадратурата" показва кой колко голям собственик е на общите части и затова Големият ще плаща повече фонд ремонт от Малкия.
Малко е досадно големите квадратури все да се оплакват, че плащат много. На който му е много да си иде на село, там е безплатно. Архаичен неархаичен това е законът. Като гласуват с всичките си много идеални части за решения на ОС, не им е много нали...

# 493
  • Мнения: 6 296
При нас имахме практика да събираме по едно възнаграждение от апартаментите, които ремонтират - 50 лв, за да идва чистачката още веднъж седмично и освен това си остава ангажимента за "почистване", което винаго е било  оле майко...

Аз да се оплача. Днес ММ като се прибирал щял да припадне. На партера свършили с 6 месечен ремонт на гарсониера и хоп решили да боядисат едната стена на стълбището и половината от другата в РОЗОВО. До сега беше във ванилия и сиво-зелен цокъл. Прилича на пещера... Нито са питали, нито ММ им е разрешил. Хванали сутринта валяците след като излязъл ММ и до14 часа следобед намацали хубаво.  Сега ще видим кога ще възстановят мизерията....

Ние дограмата преди години сменихме и направихме цвета 1:1 със старото, а те сега н***раха.

# 494
  • Мнения: 3 542
Ох, не ти е смешно, но аз си го представих Grinning
Сигурно им е останала розова боя.

Общи условия

Активация на акаунт