За консервирането, или как да си приготвим зимнина. 10-та тема

  • 39 951
  • 552
  •   1
Отговори
# 450
  • Стара Загора
  • Мнения: 527

Много харесвам точно тази обикновена туршия, правих 2 години подред, но винаги чушките стават на каша, развалят саламурата и изхвърлям всичко. Някакви идеи защо се получава така? Вярно, че не я правя с чушки върхари, както пише в тази рецепта, а с хубави едри червени чушки (собствено производство). Не съм опитвала с върхари. Може би има значение и сорта чушки?

# 451
  • Мнения: 1 238
Правя туршия с дива ферментация само с чушки Сиврия и не ми се смиват. Избирам хубави жълти чушки. Слагам и пакетче хрян. Вече ядем тазгодишните и нищо им няма.

# 452
  • Стара Загора
  • Мнения: 527
Правя туршия с дива ферментация само с чушки Сиврия и не ми се смиват. Избирам хубави жълти чушки. Слагам и пакетче хрян. Вече ядем тазгодишните и нищо им няма.
А аз слагам капии, защото са по-дебели. Може би те не стават за такава трушия. Ще пробвам малко количество във сиврии. Благодаря!

# 453
  • Мнения: 4 822
Валя чушките са купувани от магазин нали?
Аз точно за това не правя смесени туршии.
Две години пробвах и двата пъти всички други зеленчуци в 3 л буркан бяха ок, а чушките - на пюре😣
Сега затварям само няколко малки буркана когато мама ми даде чушки- те имат малка градина .

# 454
  • Мнения: 1 823
Спомняте ли си нашата съфорумка Недоволна? Мир на душата й!
От нея съм научила, че за ферментация се ползват тънки, немесести чушки като върхарите.
И прилагам рецептата й за маринатата на суровата саламурена туршия.

Дано да бъде полезно за някого, както беше на мен.

# 455
  • Мнения: 9 145
Реших да пробвам да си направя кисело зеле без претакане в мазата. Изпитана рецепта за 20 л бидонче - колко зелки и колко вода ?
Казаха ми да цепна зелето на 4 при кочана и да сипя сол, но колко точно ?
Едрата сол да сложа в тензух и да пусна в бидона - на 10л бода 400гр сол. Предварително ли се разтваря или направо се пуска на дъното или отгоре ?
Слага се 1 кочан царевица да е здраво зелето и едначервена зелка за цвят. Гърлото на бидона се стречва с найлон да не влиза въздух и се затваря за 1 месец без да се отваря.
Моля за споделен опит !
Благодаря !

без претакане няма да стане.
независимо от кочаните и стреча.

солта е водоразтворима, така че със или без тензух все ще се разтвори, та и ползата от тензуха не виждам.
Не е вярно. Над 25 години така слагаме киселото зеле и става жълто , хрупкаво и си
втасва нормално . https://pep-4o.blogspot.com/2013/02/blog-post_17.html?m=0
Залагаме на Димитровден и на Никулден е готово, отваряме .
до тогава не се отваря.добре затворен  да е бидона.

# 456
  • Стара Загора
  • Мнения: 527
Валя чушките са купувани от магазин нали?
Аз точно за това не правя смесени туршии.
Две години пробвах и двата пъти всички други зеленчуци в 3 л буркан бяха ок, а чушките - на пюре😣
Сега затварям само няколко малки буркана когато мама ми даде чушки- те имат малка градина .

Не са от магазин, ние си отглеждаме всички зеленчуци. Явно трябва да се използват малки и тънки чушки, както е писала Krotinia малко по-надолу.

# 457
  • Мнения: 533
Реших да пробвам да си направя кисело зеле без претакане в мазата. Изпитана рецепта за 20 л бидонче - колко зелки и колко вода ?
Казаха ми да цепна зелето на 4 при кочана и да сипя сол, но колко точно ?
Едрата сол да сложа в тензух и да пусна в бидона - на 10л бода 400гр сол. Предварително ли се разтваря или направо се пуска на дъното или отгоре ?
Слага се 1 кочан царевица да е здраво зелето и едначервена зелка за цвят. Гърлото на бидона се стречва с найлон да не влиза въздух и се затваря за 1 месец без да се отваря.
Моля за споделен опит !
Благодаря !

без претакане няма да стане.
независимо от кочаните и стреча.

солта е водоразтворима, така че със или без тензух все ще се разтвори, та и ползата от тензуха не виждам.

Марлята обира праховите частици от едрата сол .

# 458
  • Пловдив
  • Мнения: 1 387
пеп-4о,преди да затворите капака на бидона,слагате ли марля или зелето,водата,солта,хряна и затваряте капака и след 30 дни е готово?

# 459
  • Мнения: 20 233
Спомняте ли си нашата съфорумка Недоволна? Мир на душата й!
От нея съм научила, че за ферментация се ползват тънки, немесести чушки като върхарите.
И прилагам рецептата й за маринатата на суровата саламурена туршия.

Дано да бъде полезно за някого, както беше на мен.
Затваряш ли бурканите, течността не почва ли да кипи отвътре, като започне ферментацията?

# 460
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 286
Скрит текст:
Реших да пробвам да си направя кисело зеле без претакане в мазата. Изпитана рецепта за 20 л бидонче - колко зелки и колко вода ?
Казаха ми да цепна зелето на 4 при кочана и да сипя сол, но колко точно ?
Едрата сол да сложа в тензух и да пусна в бидона - на 10л бода 400гр сол. Предварително ли се разтваря или направо се пуска на дъното или отгоре ?
Слага се 1 кочан царевица да е здраво зелето и едначервена зелка за цвят. Гърлото на бидона се стречва с найлон да не влиза въздух и се затваря за 1 месец без да се отваря.
Моля за споделен опит !
Благодаря !

без претакане няма да стане.
независимо от кочаните и стреча.

солта е водоразтворима, така че със или без тензух все ще се разтвори, та и ползата от тензуха не виждам.
Не е вярно. Над 25 години така слагаме киселото зеле и става жълто , хрупкаво и си
втасва нормално . https://pep-4o.blogspot.com/2013/02/blog-post_17.html?m=0
Залагаме на Димитровден и на Никулден е готово, отваряме .
до тогава не се отваря.добре затворен  да е бидона.

ако го беше написал някой друг, нямаше да повярвам.
 Simple Smile но щом ти казваш..
 от теб досега само хубави неща съм видяла. не само в тази тема.
Flowers Hibiscus

# 461
  • Мнения: 9 145
Пробвайте една година,  много хора вече са ми писали , че го правят така и са доволни, че не претокват. Само трябва да сте сигурни че бидона е добре затворен.
Артемида, марля не. Всичко друго вътре и затваряме. Ако му се играе повече на моя,  си разтваря  солта във водата.

# 462
  • Мнения: 586
Здравейте , възнамерявам да направя кисело  зеле в бидон ,но ще го държа на открита тераса .

Какво би се случило ,ако зелето замръзне  , очакват се отрицателни Т през нощта ?

# 463
  • Мнения: 4 822
Моето (също в бидон) го държа в ъгъла на открита тераса , но завито с одеало. Оцелява до февруари, март всяка година.

# 464
  • Мнения: 586
Моето (също в бидон) го държа в ъгъла на открита тераса , но завито с одеало. Оцелява до февруари, март всяка година.

Благодаря 🌹

Казаха ми за този вариант , но ми се стори наивно .
Сега ,когато и друг човек ми го казва като преживян опит ,го приемам реалистично

Пожелавам ви приятни предколедни дни ✨💖

Общи условия

Активация на акаунт