Университети в Германия и други държави с немски език- тема 19

  • 52 046
  • 748
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 17 921
На лекции ходят много хора, да, но то и тук е така. Понякога даден предмет се изучава не от 500, а от 2000 души примерно от различни специалности, което прави невъзможно събирането им в една зала. На упражнения и туториуми групите са малки, което и тук е така. Иначе, да, програмата в повечето случаи си я прави студентът в платформата на университета, не е фиксирана. Предложени са дни и часове за лекции, за упражнения, за  туториуми. Избираш си, ако капацитетите  за избрания ден/час още не са запълнени. Ако не - където има места останали.. затова всики действат бързо след отварянето на порталите. На някои места обаче  програмата си е  напълно фиксирана. Няма как да се обобщава как е в Германия  по принцип.

ПП Щях да падна днес..Няма го Алеко Константинов да  напише "До  Бавария и назад"...Наш Бай Ганьо много материал щеше да му даде. Днес дъщеря ми си замина обратно за Германия, знаех, че трябва към немско 5 да кацне. Бях заета и не обърнах внимание, че ми е писала, че полетът сериозно закъснява, но не по вина на Раян.. Нашенец запалил цигарка на борда непосредствено преди излитането. Активирали се аларми, дошли пожарни коли, качила се гранична полиция и обяснила на Ганьо как застрашава живота на 200 души. Но той нали си е Ганьо, се репчел, че нищо кой знае какво не е станало..Едва ли не  искал да ги набие за дързостта да го свалят от самолета.  Дори и след това, явно по протокол,  стюардесите попълвали някакви бумаги за станалото, а  пилотът говорел на английски във връзка с изпуснатия слот и  закъснението. И друг Ганьо се оплакал на глас, че не бил длъжен да"отлепва" от английски и да дойдела стюардесата да му преведе колко още ще се чака....

Последна редакция: пт, 14 окт 2022, 23:16 от пенсионирана русалка

# 16
  • Мнения: 1
Вие как търсихте квартира в Германия? Просто сте пращали имейл до обявата и се надявате да ви отговорят? Защото аз търся по този начин, но не ми се получава да намеря. Бихте ли споделили своя опит.

# 17
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Вие как търсихте квартира в Германия? Просто сте пращали имейл до обявата и се надявате да ви отговорят? Защото аз търся по този начин, но не ми се получава да намеря. Бихте ли споделили своя опит.
Аз лично звънях, ако има телефон, както и сме търсили и през агенции, с провизион, т.е. комисион. Това преди доста години вече.

След плащане на кауцион и провизион на брокерката бяхме почти без пари останали първия месец.

# 18
  • Мнения: 51
Русалка, направо е шокираща тази история. Срам и потрес!

# 19
  • София
  • Мнения: 11 658
Нямам думи.Ако не беше тъжно,можеше и да е смешно с “отлепването” на английски.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 1 593
Ох , напоследък често се срещам с тарикати които все искат да заобикалят правилата. Записвам се в новата тема със студентка в ТУМ.

# 21
  • Мнения: 264
Благодаря за новата тема! Включвам се и аз да споделя, че има светлина на хоризонта по отношение на присъствените занятия за информатиците в ТУ-Берлин. Може би в трети курс, най-сетне, щерката ще има възможност да реализира физическо присъствие на упражнения. Малко е притеснена, че заради това, че някои занятия се провеждат в Свободния университет, може да се получи съвпадение с туториумите в ТУ, след седмица ще се разбере какво е разпределението.  Вълнението (и моето Simple Smile ) е голямо.
Да е успешна новата учебна година за всички студенти, нека бъдат здрави и мотивирани Flowers Four Leaf Clover

# 22
  • Мнения: 2
Може ли някой да ми каже наименование на някаква немска агенция за търсене на квартири.

# 23
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Може ли някой да ми каже наименование на някаква немска агенция за търсене на квартири.
Не ви съветвам изобщо да губите време да търсите агенции, няма да ви обърнат внимание, малък клиент сте, освен ако няма да наемате замък. По-добре си търсете в immobilienscout24.de и спазвайте правилото, че на нови обяви се пише веднага. За търсени места, вратите се затварят за по-малко от 3 часа от момента на пускане на обявата.

Дори преди години, когато бях пускала писма/запитвания 1ч 40 мин след пускане на обявата, са ми писали, че вече имат достатъчно кандидати и повече не търсят. Приятелка, която преди няма месец търсеше жилище в Берлин, изобщо дори не студентско и не така евтино, беше казала, че единствените места, на които е получила някакъв отговор или покана за оглед, са били тези, на които е писала под 2 часа след пускане на обявата, някъде час и нещо макс, с други думи, пазарът още си е така.

# 24
  • Мнения: 2
Може ли някой да ми каже наименование на някаква немска агенция за търсене на квартири.
Не ви съветвам изобщо да губите време да търсите агенции, няма да ви обърнат внимание, малък клиент сте, освен ако няма да наемате замък. По-добре си търсете в immobilienscout24.de и спазвайте правилото, че на нови обяви се пише веднага. За търсени места, вратите се затварят за по-малко от 3 часа от момента на пускане на обявата.

Дори преди години, когато бях пускала писма/запитвания 1ч 40 мин след пускане на обявата, са ми писали, че вече имат достатъчно кандидати и повече не търсят. Приятелка, която преди няма месец търсеше жилище в Берлин, изобщо дори не студентско и не така евтино, беше казала, че единствените места, на които е получила някакъв отговор или покана за оглед, са били тези, на които е писала под 2 часа след пускане на обявата, някъде час и нещо макс, с други думи, пазарът още си е така.

Но това може да отнеме цяла вечност... говорих с множество хора, всичките са по хотели и не му се вижда краят.

Ако мога да ви попитам, знаете ли колко време след публикуването на обявата отговарят наемодателите? И като цяло за колко време може да стане наемането на жилище?

# 25
  • Мнения: 287
Може ли някой да ми каже наименование на някаква немска агенция за търсене на квартири.
Не ви съветвам изобщо да губите време да търсите агенции, няма да ви обърнат внимание, малък клиент сте, освен ако няма да наемате замък. По-добре си търсете в immobilienscout24.de и спазвайте правилото, че на нови обяви се пише веднага. За търсени места, вратите се затварят за по-малко от 3 часа от момента на пускане на обявата.

Дори преди години, когато бях пускала писма/запитвания 1ч 40 мин след пускане на обявата, са ми писали, че вече имат достатъчно кандидати и повече не търсят. Приятелка, която преди няма месец търсеше жилище в Берлин, изобщо дори не студентско и не така евтино, беше казала, че единствените места, на които е получила някакъв отговор или покана за оглед, са били тези, на които е писала под 2 часа след пускане на обявата, някъде час и нещо макс, с други думи, пазарът още си е така.

Но това може да отнеме цяла вечност... говорих с множество хора, всичките са по хотели и не му се вижда краят.

Ако мога да ви попитам, знаете ли колко време след публикуването на обявата отговарят наемодателите? И като цяло за колко време може да стане наемането на жилище?

Вие за кой град и за какви точно хора говорите, за студенти ли?

# 26
  • София
  • Мнения: 17 921
Никой не може да Ви каже за колко време става.. Ако имате късмет, може и още утре, вдругиден да стане. Може и да се проточи - трябват упоритост в търсенето на различни сайтове, бърза реакция на нови обяви и не на последно място по-разчупено, атрактивно представяне  (особено за WG, където първокурсниците не са най-желаните)..

# 27
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852

Ако мога да ви попитам, знаете ли колко време след публикуването на обявата отговарят наемодателите? И като цяло за колко време може да стане наемането на жилище?

Вие за кой град и за какви точно хора говорите, за студенти ли?
Отговорът на този въпрос е ключов, за да се даде повече информация. Също добавям и въпроса какво жилище се търси - самостоятелно такова, общежитие или стая във ВГ.

# 28
  • София
  • Мнения: 17 921
Chrissy, предвид темата, в която всички пишем, предполагам, че става дума за студент-първокурсник,  който не е успял до момента да си намери нищо. Ако е така и няма със себе поне още един човек (или двама), с когото да дели  упоменатото от теб цяло жилище  като един от вариантите (оттам и наема + Nebenkosten), то едва ли това ще е сред опциите. Не само в ценово отношение ще му е проблемът, ами и самостоятелното жилище сякаш е  най-трудното за наемане баш от първокурсник. Каква финансова гаранция би имал наемодателят на това жилище? Често се спряга  като вариант представянето на  Elternbürgschaft. Включително и аз бях направила такова уверение за девойката в Аахен в процеса на търсене и се учудих, че наемодателят на частното общежитие не ме отрази по този параграф.  След време споделих за това с голямата ми дъщеря и тя каза "Нормално, кой ще приеме наше уверение с бг сметка, не дай си боже студентът да е нередовен платец, как ще те накара наемодателят да плащаш ти, искат си хората такова удостоверение от Германия. Става и с SCHUFA, естествено, ама кой първокурсник може да си издаде.. Wink  ". Като махнем самостоятелното жилище като доста  труден за реализация вариант за "заек", остават общежитията, частни или държавни, и стаите във  WG. Simple Smile Вариант, поне на теория, понеже на практика аз лично не  познавам някой възползвал се от тази опция, е и живеенето по програмата/проекта  "Wohnen für Hilfe", ако я има в съответния град. За Мюнхен и Нюрнберг преди имаше, за Аахен също. Просто за тези места съм гледала. Искаше се, доколкото помня, регистрация в офиса им и после евентуални срещи с възрастния човек, за да се види пасват ли си наемодател и наемател и за да се уточнят часовете и вида  ангажираност на студента с  бабата/дядото, както и наемът (по подразбиране доста по-нисък от другаде заради осигурената помощ).

Последна редакция: пн, 17 окт 2022, 20:56 от пенсионирана русалка

# 29
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Съгласна съм с всичко, което пишеш.

Единствено ми се ще да допълня някои неща. Често може да се окаже сходна цената да се наеме самостоятелно жилище от 25-30 кв.м. или стая във ВГ, спрямо това да се вземе общежитие. Пример за Мюнхен: преди десетина години, колега живееше в общежитие в Мюнхен за >500 евро месечно. Преди около 2 години, практикантът ни тогава плащаше 800 евро за стая в Мюнхен. На фона на това, че средно наемите в града растат с 8-10% годишно, може да се сметне тази сума преди 10 години колко е била... Също допреди 3 години, познато семейство живееше в апартамент в хубав квартал, някъде 70-75 кв.м., за около 800 евро месечно, при новосключен наем щеше да е малко над 1000 eвро...

Разбира се, че е най-удобно да живееш на до 2 км от университета (колкото са масово общежитията, особено в по-малките градове), но има и други варианти. Вкл. е опция да се живее извън града, да се избират лекциите спрямо дните, в които се провеждат (а не според най-любимия/харесвания или най-лесния предмет), за да може да се взимат повече работни часове в празните дни, да се придвижва човек с кола (на мен до ден днешен ми е по-евтино от градски транспорт и нямам постоянна карта) и да живее на по-евтино и не така добре конектнато място, да се пропускат лекции и да се гледат после онлайн (практикантите от големите унита разказваха докъм май месец т.г., че все още се качват и лекциите, т.е. записките на професора по дъската, че даже и видео на самата лекция, за току-що стартиралия семестър не съм питала още)...

Изобщо, няма едно универсално решение и невинаги е възможно всичко да се подреди по най-идеалния начин. Човек трябва да мисли outside of the box, за добро или лошо. Студентството ми в Германия мина извън града, с около 2-3 връзки със с-бан на час в по-оживените часове и по 1-2 в останалите. В града (наблизо) и за мен позволимо не намерих. По-трудно беше да се видиш с хората, да идете да пиете кафе или пък да идеш на някое парти в общежитието, което иначе би представлявало съседния блок и си тръгваш когато решиш, а не когато има влак. Но не затова бях дошла в Германия. Имах си цел и си я следвах.

@Георги: ако става дума за първокурсник, търсещ жилище, огледайте и други, по-нестандартни варианти. За общежития още преди години беше ужас, театър и рев. Не е нужно да си го причинявате и не само един път води към целта.

Общи условия

Активация на акаунт