Какво да правя с висшето си образование?

  • 2 756
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 8 000
Не виждам никаква драма в това да се явиш на редовна сесия. В крайна сметка хиляди студенти го правят и при някои специалности не съществува опцията с освобождаването. Доколкото разбирам не работиш, така че не виждам какъв е проблемът да си дадеш малко повече зор.

# 16
  • Мнения: 240
Да отговоря на въпроса ти - не съм завършвала нищо в сферата на дизайна. Учих се сама вкъщи и по време на работа. Там важното е да имаш добро портфолио, а не хартийка с подпис и печат. Възрастните ще ти натякват да взимаш диплома, но пак казвам - на читав работодател му трябват умения а не хартийки. Тези шефове, които търсят по стар навик диплома, вместо знание и без това не ти трябват като на млад човек - няма да можеш да мелиш брашно с тях, ще изискват похвати, които са били по тяхно време от преди 30 години и няма да можеш да се развиваш както трябва на такова място.

И е така, и не баш, ама някои неща човек ги разбира само от собствен опит Simple Smile Само за пример - аз и колежката Х имаме и двете висше образование, но различни степени (тя е бакалавър). Вършим една и съща работа... опс, пардон, в нейния отдел напоследък е по-натоварено. Т.е тя работи повече от мен, в момента. Иначе позициите ни са абсолютно на едно ниво. Е, заради наличието на "хартийка", аз взимам с 15% по-висока заплата. Еми... що се касае до диплома, по-добре да я имаш, мисля аз Simple Smile Естествено, знанията и уменията също трябва да можеш да докажеш.

# 17
  • Мнения: 6 564
Наличието на диплома винаги ще е в плюс. А в днешно време който не е поискал, той не е изкарал висше. Да имаш бакалавър е the bare minimum.

# 18
  • Мнения: 32 050
А не може ли да се наблегнеш над Софтуни и да креташ там висшето колкото да го завършиш. Може и да не е с висок успех.
Ама ще имаш диплома пред мама и тати.
Да, медийната среда е токсична. Подобно съм завършила, друго работя.
Но не съжалявам за образованието си.

# 19
  • Мнения: 2 926
А за какво въобще си я записала тая журналистика като още от началото караш паралелни курсове по друго? Явно е, че и двете са ти само за тапията, та каквото и да избереш все тая. Щом УНСС и софтуни ти се струват много трудни, представям си какво щеше да е ако беше в наистина тежки университет и специалност или ако почнеш сериозна работа...
Обясненията кой какво ти гарантирал и колко много пари ще ти дава са детски истории. Със същия успех можеш да разчиташ и на тотото или на златната рибка, и от там един познат на един колега на един... е спечелил много пари.

Последна редакция: пт, 14 окт 2022, 02:13 от bboiko

# 20
  • Мнения: 1 591
Ако си добра в абсолютно и която и да е сфера можеш да списваш като журналистка.
Ако си само журналистка - в никоя друга сфера няма да имаш диплома.
Много се надявам родителите ти да имат поне едно радио.

# 21
  • Мнения: 3 916
Една вметка - софтуни не е само да си изслушаш онлайн лекцията. Там се иска много допълнителна самостоятелна работа, за да се научиш. Ако денем е на лекции в УНСС навторката, а вечер си слуша лекцията от софтуни, нощем трябва да учи/рови допълнително, разработва и упражнява. Поне едни 4 часа самостоятелна работа. Може би това не успява да смести в деня си.

# 22
  • Мнения: 1 600
А ако ходеше на работа или имаше дете как щеше да ги вмести с университета? Нищо лично към авторката, всички сме били на 20 и знаем как се мисли тогава, но ако си постави за цел, може да си носи и двете дини.

# 23
  • Мнения: 3 916
Е, хипотетични ситуации не коментирам. Аз знам защо не съм учила на 20. Точно, защото ходех на работа и нямах шанс за Университет в едни малко смутни времена, когато работодателят често те "финтираше", ако си студент.
Работата и децата ще си ги подреди след учението, или както им дойде времето - ще приоритизира тогава, сега има да подреди пъзела без деца и работа все пак. Идеален момент е и съвсем резонно се чуди и събира мнения.
Не виждам причина да се вменява едва ли не, че е мързелива, неоправна или мрънкаща.

# 24
  • Мнения: 1 600
Когато човек пита за съвет тук, вероятността да чуе мнения които не му харесват е доста голяма, но тези мнения обикновено са добронамерени и на база житейски опит. А че той ще си направи каквото си е решил без значение кой какво му казва е общоизвестно Simple Smile

# 25
  • Мнения: 3 916
Съвет в стил "я не мрънкай, я виж ние как се справяме", не е съвет, а начукване на канчето.
Моят съвет е да се напъне в софтуни, а другото да го "претупа" някак.
Скрит текст:
И моите съвети са от камбанарията на над 30 години трудов стаж, живот под наем, а не под покрива на родителския дом, деца и безсмислена хартия от Университет, която никой никъде не ми е поискал и погледнал, но 4 години носих три дини под една мишница. За тиквен медал, и за да се пиша по форумите колко невероятно съм се справила с всичко и с безсънните си нощи. На кого му пука всъщност..За висше в нашенските Уни винаги има време, към днешна дата влизането поне е лесно.

# 26
  • Мнения: 14 956
Напъни се там, където смяташ за важно, а другото да ти е колкото да избуташ. Уча дистанционна магистратура в УНСС и работя, на 35 съм. Курсовите ни ги диктуват, изпитите ни ги подаряват. Вземи си дипломата, все някъде ще ти е от полза, все пак се очаква да работиш интелектуална работа, а не да носиш каси Шуменско.

# 27
  • Мнения: 1 800
Да, завърши си образованието. И аз съм работела и учела. Специалността ми беше трудна, българска филология в Софийски университет. Но работех на 6 часа и завърших.
После наистина става трудно, една магистратура я мъкнах 10 години. Семейство, дете, работа. Завърших я, когато намерих време.
Но моята логика е, че е здравословно да уважаваш труда си. Ако човек е вложил средства, време и усилия, най-добре за него самия е да получи крайната цел, в случая дипломата. Защото после има моменти, в които да съжалява. А наистина в днешно време не може да си позволиш да си с едно средно. Това най-лесно ще ти даде висше образование. Иначе трябва нова специалност, още пари, усилия и време. Помисли дали ще ти се иска.

# 28
  • Мнения: 632
Аз бих посъветвала младата дама да снижи леко изискванията към представянето си. Не е задължително всичко да е 6, и с 5 е ок, а ако изкараш четворка, пак ще останеш жива и ще си бакалавър. Но гледай да си завършиш, за да не са напразни усилията ти за изпитите,. които вече са взети. В това число и кандидат-студентския изпит. Не си приета да учиш лесно, или случайно?

# 29
  • Мнения: 682
Моя съвет не се различава от тези на другите преди мен, завърши си университета, не ти е останало много. Аз с работа по 9часа на ден, дете в детската градина завърших, точно като теб имах лекции от СофтУнито от 18 до 21.30ч след това по нощите съм учила.
В момента карам курс за SAP /това работя и ми трябва/.  Ходя на работа пълен работен ден, детето вече пораснало и то ходи на n-на брой школи. Само логистиката на детето на седмица ми е един работен ден като време. Отделно помощ за домашните, домакинство, работа. Таткото също учи в момента. Та според мен имаш ли желание ще успееш да съвместиш и двете.

Общи условия

Активация на акаунт