Малта /Тема 3 /

  • 10 933
  • 214
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 231
Explore flex за 6 дни неограничени пътувания с автобуси в Малта и Гозо + едно пътуване с ферибота до Гозо ( отиване и връщане). Струва 31 евро. Когато отидете да чакате ферибота трябва да дадете картите на касата и те ще ви издадат билети. Доколкото знам картата е валидна само за бързия ферибот, който тръгва от Валета, ако това отговаря на въпроса дали има значение от къде се качвате.
И още нещо - отнема 15 минути картите да се активират. Когато ние ги купихме се опитахме веднага да се качим на автобус и не се получи. Валидатора каза, че картата не е валидна. Та да не се учудвате, ако стане така.
Много благодаря!

# 196
  • MT
  • Мнения: 538
Аз плащам с ApplePay почти навсякъде. В Convenience Store и някои магазинчета искат поне 5 Евро минимум покупка. Хубаво е да имате стотина евро в кеш за всеки случай. Никога не се знае какво може да се случи. (Аз го казвам така за вас туристите.но примерно на мен кеш ми се налага да имам само за училището на детето.
За последните 5 години съм теглила пари само един път, за да платя за колет в пощата, защото там са само с кеш. През останалото време плащам с карта. Ако знаете, че телефона ви има винаги батерия, едва ли има за какво да се притеснявате.)

Тези дни е по-топло, но облаците дебнат отвсякъде. През деня излизаме с шушлекова жилетка и тънка блуза, а по обяд (до 2-3ч.) може и по тениска за по-малко зиморничевите. Вечер със зимно яке или поне по-дебело кожено.
Може да изгорите - да, но може и да се схванете от студения вятър. Вчера замръзнахме в 4-5ч. Ходихме уж сладолед да ядем във Валета, а имаше ужасно студено течение.

# 197
  • София
  • Мнения: 672
Здравейте, и нашето пътуване наближава. Прочетох всички теми и благодаря за полезната информация в тях! Все още не съм съвсем готова с програмата, но тези дни трябва да я направя.
Имам един въпрос относно мястото на настаняване. Става въпрос за Валета. Единият апартамент е точно срещу Is-Suq Tal-Belt - Valletta Food Market, а другият е близо до Lower Barrakka. Разликата в цените не е малка. Според Вас кой район е по-добър? На street view около първия не ми изглежда много ОК.
Благодаря предварително.

# 198
  • Мнения: 61
Здравейте, разстоянието между двете места е толкова малко, че няма значение къде ще изберете. Ако не Ви харесва около пазара, да Ви кажа навсякъде там изгледжа така горе-долу. Може би ще бъде малко по-шумно, но предполагам, че основно ще спите там, така че едва ли ще е от особено значение. Относно безопасността, ние за престоя ни там се чувствахме доста спокойни, дори при разговор с местни ни казаха, че там престъпност почти няма и преди да стане толкова посещавано място дори не са заключвали вратите си.

# 199
  • MT
  • Мнения: 538
Лиличка - изберете си по-евтиният или с по-добри ревюта. И до двете се стига с такси(поне близо може да се спре), така че няма да имате голям проблем с багажите. Разликата е, че едно е в централната част на Валета, другото е в края на едната и страна. Цяла Валета изглежда така - красива, но леко порутена с модернизирани долни етажи(магазини и някои ресторанти) и няколко нови сгради. Ако искате модерно, Валета не е мястото.

... Относно безопасността, ние за престоя ни там се чувствахме доста спокойни, дори при разговор с местни ни казаха, че там престъпност почти няма и преди да стане толкова посещавано място дори не са заключвали вратите си.

Престъпност има. Повече отколкото си мислите - не вярвайте толкова на местните, които хич не обичат да говорят за тези неща. Особено пък пред чужденци на почивка. Аз също не заключвах външната врата в къщата ми в България едно време. А в сегашния апартамент тук, сме с решетки на прозорците, заради предходна случка.

Има си и джебчии, има хора, които ви крадат от домовете (ето, на мен ми се случи през 2018-та). Телефони, устройства редовно изчезват и навън. Има и други видове, престъпност, но едва ли ще ви се случи на вас точно нещо от този род. (За който се интересува - Times of Malta е пълен с местни новини.)
Не казвам, че е изключително опасно - не е, а че е като навсякъде и без значение къде сте, да си гледате вещите и да не ги оставяте по външни джобове да изпадат някъде. Просто вероятността да ги намерите след това е 0%.

Графа за престъпност, която показва истинската ситуация:
Скрит текст:

# 200
  • Мнения: 2 634
Абсолютно съм съгласна с Лия.
И аз не се заключвах в Малта преди сто години. Едно време каквото беше, беше.
Здравият разум изисква да не си оставяте безгрижно вещите без надзор и да си заключвате вратите и колите.

# 201
  • София
  • Мнения: 672
Rusty15, Лия В., благодаря Ви за коментарите.
То проблемът ми е, а и причината да питам тук, че по-евтиният апартамент няма още отзиви, но се управлява от човек, който управлява 21 места и има той самият висок рейтинг като отзиви за фирмата. Отделно като прегледах имоти, които дава, отзивите са много добри. Като няма отзиви за конкретния апартамент не можех да преценя местоположението му, а по принцип мястоположението е едно от нещата, на които най-много държа и ме притеснява от гледна точка на безопастност, среда, хора, обитаващи наоколо. Затова и реших да питам тук.

# 202
  • MT
  • Мнения: 538
Rusty15, Лия В., благодаря Ви за коментарите.
То проблемът ми е, а и причината да питам тук, че по-евтиният апартамент няма още отзиви, но се управлява от човек, който управлява 21 места и има той самият висок рейтинг като отзиви за фирмата. Отделно като прегледах имоти, които дава, отзивите са много добри. Като няма отзиви за конкретния апартамент не можех да преценя местоположението му, а по принцип мястоположението е едно от нещата, на които най-много държа и ме притеснява от гледна точка на безопастност, среда, хора, обитаващи наоколо. Затова и реших да питам тук.

Търси в Tripadvisor, ако няма в гугъл. Това им е на тях сайта за оценки. Ако не, сигурно е ново място (нов бизнес, не самата локация) или са скрили ревютата.

# 203
  • MT
  • Мнения: 538
Никой не е поствал след мен, така че съжалявам за двойното постване.

В момента има пясък от Сахара над нас, така че въздуха е много гаден и всичко е прашно. Ако има хора, които ще пътуват тези дни, да не се чудите защо времето е странно.

https://lovinmalta.com/lifestyle/living-in-malta/air-pollution-l … m-blankets-malta/

# 204
  • София
  • Мнения: 231
Лия В.  И не само тя които е ходил на такъв круиз.Утре искаме да идем на круиз Пещерите, Синята лагуна и Гозо може ли съвет коя фирма да ползвате.
Благодаря

# 205
  • Мнения: 206
Аз съм се спряла на тази Mermaid cruises, но ние ще пътуваме след месец .Ще чакам отзив .

# 206
  • Мнения: 61
Ние бяхме на този и сме много доволни:
https://www.viator.com/tours/Malta/Discover-the-best-beaches-and … ail/d4141-86704P5
Може да доплатите за обяд, може и да си носите Ваш. Ако отидете по-рано, Ви настаняват на места с по-хубава гледка. Има тоалетни и съблекални, чисто беше.

# 207
  • MT
  • Мнения: 538
Аз не съм ходила по круизи, и дори до Синята Лагуна, така че не мога да помогна.

# 208
  • София
  • Мнения: 12 409
Здравейте,
Знаете ли дали катедралата "Св. Йоан" ще бъде отворена в неделя, на Великден?

# 209
  • MT
  • Мнения: 538
Би трябвало да е отворена днес. Това са националните празници.
https://publicholidays.com.mt/2024-dates/
И това е сайта им: https://www.stjohnscocathedral.com/visit/

Днес само банките са затворени, според календарите:
https://www.maltabankers.org/bank-holiday-schedule/
(Вас това не ви бърка по принцип, защото бизнесите би трябвало да са отворени.)

Общи условия

Активация на акаунт