Малта /Тема 3 /

  • 10 928
  • 214
  •   1
Отговори
# 1
  • Мнения: 3 376
Здравейте!

Как е времето на Малта през м Декември?
Дали си заслужава и става ли наистина за плаж?

Каква е тамошната кухня?

# 2
  • София
  • Мнения: 3 771
Здравейте!

Как е времето на Малта през м Декември?
Дали си заслужава и става ли наистина за плаж?

Каква е тамошната кухня?

https://www.holiday-weather.com/malta/averages/december/

https://xyuandbeyond.com/food-in-malta/

# 3
  • Мнения: 3 376
Благодаря!
Явно няма да става за плаж, както се надявах,а уж е много на юг.

# 4
  • Мнения: 3 551
Декември е мек зимен месец, в който има топли дни да се разходиш по тениска. Може обаче и да изненада с нетипично студено време и вместо плаж да търсите магазин за шапка и ръкавици. Малта не е кулинарна дестинация Simple Smile

# 5
  • Мнения: 3 376
Ами стана ми интересно каква дестинация е, тъй като шефа ще прави коледно фирмено парти на всички служители в Малта Simple Smile , а там не съм ходила. Като видях, че е остров и веднага си помислих, че ще е море, плаж, слънце, жега.. ама явно реалността е друга.

# 6
  • Мнения: 3 551
Реалността никак не е лоша. Различна архитектура и атмосфера, много история, красиво лазурно море и скалисти плажове. Но декември за разходка, не за плуване и тен.

# 7
  • Мнения: 2 633
Декември е студено, а още по-забавното е, че вътре в къщите е по-студено, отколкото навън.
Показателите на термометъра изглеждат сравнително високи, но влагата добавя доста към усещането за студ.
Ние по Коледа си ходехме със зимни якета.

# 8
  • Мнения: 3 376
Хм, значи ще е само за разходки и евентуално ако има хотел с вътрешен басейн..

Надявам се, че кухнята е ок че в Турция беше доста зле като вкус, с твърде много подправки.

# 9
  • Мнения: 2 633
Аз за малтийската кухня ще си замълча, защото нищо толкова ласкаво не мога да кажа Joy
Но все пак в хотел има шанс да ви хранят със съвсем нормални, международни ястия.

# 10
  • Мнения: 7 268
В добрите хотели и ресторанти кухнята е съобразена с английския вкус. Има какво да се види в Малта, особено ако е фирмена инициатива и работодателя вероятно поема разходите.

# 11
  • Мнения: 3 376
В добрите хотели и ресторанти кухнята е съобразена с английския вкус. Има какво да се види в Малта, особено ако е фирмена инициатива и работодателя вероятно поема разходите.

Точно така е.
Не ми остава друго , освен да се доверя на плана и вкуса на шефа Simple Smile

# 12
  • Мнения: 2 633
Няма да останете гладни, защото на улицата се продава много храна, навсякъде.
Бургерите са на особена почит сред населението и можете да се изхранвате с това, докато сте на обиколки.
Другото, което го има на всеки ъгъл, са магазинчетата за пастици, тоест местният вариант на нашите павилиони за баници и кифли. Пастиците са вид бутер банички, с много тъкно, твърдо тесто - общо взето хрупаш там някаква препечена кора, с различен пълнеж. В същите павилиони има и разни пайове, ролове с местния вариант на кренвирши и т.н. Въобще, фигурата отива на кино, но поне храна има.

# 13
  • Мнения: 3 376
Друго важно за което се сетих да питам.
Там валутата в евро ли е?
Колко горе долу за 3 дни е необходимо да се обърне ?т.е. да си направя сметката дали е скъпо или евтино.

# 14
  • Мнения: 119
Да се включа и аз с питане за Малта през м. Декември.  Какво мислите за екскурзия и празнуване на Нова година там?
Някой има ли лични впечатления?

# 15
  • Мнения: 986
Цените са като в Италия. Кухнята според мен е по-скоро повлияна от италианската. Типичните за тях неща… не бяха добре, особено тестените и сладките, за щастие по ресторантите не ги предлагат толкова много. Аз бях там скоро и лично аз нв бих избрала Малта като дестинация за нова година и декември. За мен това си в лятна дестинация - за корабчета, плаж, обиколка на островите, къпане в морето.

# 16
  • Мнения: 1 988
Връщаме се от Малта, три дни бяхме, изкарахме супер. За повече дни мисля, че щеше да ни доскучее. Хареса ни, но ние не сме критерии, навсякъде ни харесва, щом е ново и различно. За храната не съм съгласна, има разнообразие от ресторанти и места за хранене. Ползвахме градски транспорт, билета е 2евро. Взехме карта с 12 пътувания, може да се ползва от повече хора, струваше 15 евро. Цените са горе-долу като италианските.

# 17
  • Мнения: 180
Здравейте!Отваря ми се възможност за пътуване до Малта,но през февруари.Искам да знам струва ли си по това време на годината или да се откажа?Ясно ми е,че за плаж със сигурност не става,но за разходки поне добре ли е?Не очакваме да сме по-тениски,ама и със зимните якета не искам да сме...И какво може да се посети?Организират ли се екскурзии по това време из острова или обиколка на острова?Хотелът се намира в Mellieha Bay (Ghadira),което нищо не ми говори,но ако има някой впечатления за мястото или е бил там,моля да сподели.

# 18
  • Мнения: 3 376
Благодаря, че писа. Другият месец към 13 Декември ще мога да дам отзив и да отговоря.

Аз обаче имам питане подобно на твоето , а именно какво е времето горе долу през Декември ? За къс ръкав, за зимни якета ..?

# 19
  • на село
  • Мнения: 830
Декември-февруари бих си взела зимно яке в Малта. Не от най-дебелите, но яке си трябва. Даже една година си купувах по-дебело, че зимата беше зла. Много е вероятно да улучите дъжд, доста ветровито време, което увеличава допълнително усещането за студ. А може да улучите и хубави дни (по-малко вероятно през януари), та да се съблечете по тениска на някое кафе, за малко. Както се каза по-горе, вътре в сградите е доста студено, та турете и някоя фланела за всеки случай. Историята познава много случаи на мръзнали туристи в Малта. Екзотичните и топли дестинации са малко по-далече. Корабите плуват, ако времето позволява - трудно се предвижда, но мисля че атракциите се затварят в края на октомври. Но може да се видят Мдина, Валета и Попай вилидж.

# 20
  • София
  • Мнения: 23 096
Аз планирам пътуване до Малта втората половина на март месец догодина. Проверих температурите, че през този период са около 15-20 градуса. Леко студено ми се виждат специално 15 градуса, но може и да нацелим по-топло време. Отиваме с цел екскурзия, то там за морска почивка не става така или иначе.
Ще прочета повечко от предната тема, нищо че вече съм си нахвърлила места за разглеждане.

# 21
  • София
  • Мнения: 23 096
Така, като гледам, няма раздвижване в темата.
Ние капарирахме през агенция датите 10-13 март (петък-понеделник), хотел в Сейнт Пол (да, знам, че е кофти местоположението). Оказа се, че обратният полет е късно вечерта, което е супер, тъй като ще имаме на разположение 3 дни. Засега съм решила да не обикаляме като обезумяли и съм се спряла на Валета, Мдина и Селима. Няма да се възползваме от предлаганите екскурзии и ще ползваме главно автобуси.
Имам обаче въпросчета.
Струва ли ви се постижима програмата за трите места и може ли да добавим още някоя локация за разглеждане?
Близо до хотела ни има някакъв аквариум, май го водеха Национален или нещо такова - бива ли го?
Предвид, че сме главно през уикенда, как е градският транспорт? Много ли време ще ни отнеме в чакане по спирките?
И последно - картата за 12 пътувания как се ползва от повече хора? Като чекират примерно мен и дъщеря ми едновременно от тази карта ли?
И пак последно Grin - какво може да се очаква от мартенското време?

# 22
  • Мнения: 1 988
Тонка*, като съвет мога да ти дам да не правите програма - насладете се на времето там и на място си разпределете времето според интересите ви. Времето ви е достатъчно, транспортът е супер лесен с Гугъл мапс. Ние бяхме през септември, имаше доста хора, забавяне имаше, даже и ремонти по пътищата, но всичко в рамките на нормалното. Картата се ползва лесно - при всяко качване се чекира толкова пъти, колкото човека сте /ние бяхме 3-ма/, но ти взема пари само първия път/важи 2 часа/.
В Слима, на крайбрежната има уникален турски ресторант, няколко пъти ядохме там, препоръчвам пиде с риба тон 😋.
Питай ако има друго.

# 23
  • на село
  • Мнения: 830
В Слима не виждам какво може да правите, освен да хапнете някъде - там няма какво да се види. Мдина и Валета бих направила аз. Постижимо е в един ден, но аз съм по лежерните  преживявания и не обичам да търча насам-натам. И все пак, имайте предвид, че в Малта мащабите са миниатюрни - може да де види доста в един ден.

Аз обичам Валета и докато живеех там, почти всеки уикенд си правех разходки за обяд с приятелка и шопинг. Има страхотни местенца за похапване, дори на стълбите.

Забележителностите можете да ги видите в Гугъл и да си набележите. В Малта има много църкви - аз много често съм влизала, просто да поседя, въпреки че не съм религиозна.

За съжаление, когато си тръгнах през 2020, Малта беше строителна площадка, положението беше извън контрол - дано короната да ги е вразумила малко, ама надали.

Ако позволява времето, вземете някой ферибот нанякъде - струва си удоволствието.

За туристическите карти за транспорт не съм много наясно, но май може да се ползват от различни хора.

Внимавайте с речта на висок глас, ако не искате да ви чуят - има много българи и могат да ви се включат в разговора 😆

Генералният ми съвет за Малта е - не тръгвайте с големи очаквания, наслаждавайте се на хубавите неща - в Малта, дето се вика, всеки камък е история. Има си мръсотия, има дразнещи неща, но не забравяйте, че сте там, за да се забавлявате.

пп Сейнт Пол не е лошо място, чувала съм добри отзиви за аквариума, но не съм ходила. Градският транспорт е ок, но за всеки случай си изтеглете приложенията на ecabs или bolt - не е скъпо придвижването с тях.

# 24
  • София
  • Мнения: 23 096
Много ви благодаря, момичета!
Нямам никакво намерение да препускаме из целия остров. Ние сме лежерна компания. Слима я набелязах, тъй като докато четох темата доста пъти беше спрягана като място за посещение.
Най-вече държа на Валета и Мдина. И тъй като имаме три дни на разположение по това време на годината къде е удачно да се разходим? Не знам за разни разходки с лодки дали ще става, но ако да - къде? Аха, за ферибот прочетох - от къде за къде примерно, че не мога да се ориентирам.

# 25
  • София
  • Мнения: 13 150
Фериботите свързват Валета със Слима или Валета с Трите града. Ние спахме в Слима, много близо до ферибота и беше много удобно да го ползваме до Валета. И гледките към приближаващите се сгради на Валета откъм водата са незабравими!

Другият споменаван ферибот е до остров Гозо, но там нямате работа при толкова малко дни.

# 26
  • Мнения: 2 633
През март времето може да бъде много дъждовно и буреносно, така че не само фериботи да не вървеят, но и навън да не може да се излезе. Може, разбира се, да бъде и съвсем нормално време, но имайте предвид и другата опция. Хубаво сте си харесали Акваруима. Може да си набележите още 1-2 закрити места, ако изтеглите късата клечка с времето. На мен Акваруимът ми харесва. Била съм няколко пъти там. И макар че все покрай деца сме били там, на мен също ми е приятно и интересно вътре.
Ако имате късмет да ви е хубаво времето, Мдина може да я съчетате със съседния Рабат. Те са на пракита едно в друго. Рабат е хубаво градче, има и места за хапване, има даже и няколко комплекса с катакомби, ако ви влече.
Във Валета човек може не ден, а месец да прекара в разглеждане и мотаене, в зависимост на колко места иска да се завре. Слезте до Уотърфронт даже, ако ви се изчерпа програмата горе в града. При хубаво време действително може да се метнете до отсрещните Три града, но не знам ферито дали върви по това време на годината, а и ще си е малко по-сериозно препускане.
Слима не е типичната Малта. Там са строежите на новите високи сгради, лудницата, офисите, магазините с маркови дрехи. Пак е приятно, но може и да ви писнат ушите от народ, трафик и наблъскани сгради. Вие си знаете, но за мен не е точно мястото в Малта, където човек да загуби един от трите си дни екскурзия там.

# 27
  • София
  • Мнения: 23 096
Врабец, благодаря ти!
Дано поне прилично време да нацелим, пък с другото ще се справим.
Аквариумът ни е много близо до хотела, на 300 м, и задължително ще го посетим.

# 28
  • Мнения: 291
Към тези, които са обикаляли острова с кола под наем - къде паркирате около Валета? Безплатен паркинг има ли? Ако пък е платен - горе,долу, какви суми да очаквам?

# 29
  • Мнения: 2 633
http://mcpcarparks.com.mt/mcp-floriana/

Все пак не гарантирам за цените. Винаги има вероятност да не са си актуализирали сайта.

--------

Другият вариант е Public Car Park във Флориана. Там е колкото чичкото ви вземе на входа. Две-три евро беше преди време, сега не знам колко е.

# 30
  • Мнения: 291
Картата за градския транспорт за 12пътувания, колко време важи? Не е дневна, нали? За 3дни ще свърши ли работа?

# 31
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
Картата за градския транспорт за 12пътувания, колко време важи? Не е дневна, нали? За 3дни ще свърши ли работа?

има ли такава? помня за десет, не за 12.

с карта от всяка банка може да се таксуваш направо в автобуса. в зависимост от това дали е виза или мастър кард таксува различно, но е макс 4 лева за деня, независимо колко пъти пътуваш.

виза таксува 1,60 на първото пътуване, 1,60 на второто и 0,80 на третото
мастър кард таксува 4 лева на първото и в края на деня връща пари, ако са направени само 1 или 2 пътувания.

# 32
  • Мнения: 1 988
За 12 пътувания е, да и не е дневна. Като цена излиза по-изгодно с нея. Дали ще стигне зависи от програмата ви.

# 33
  • Мнения: 196
Здравейте,

Организирам пътуване до Малта за април догодина и тъй като тогава имаме годишнина, гледах се ориентирам по нея, съвсем забравяйки, че католическият Великден е една седмица преди нашия и се пада точно тогава да сме там. Някой бил ли е по време на Великден? Има ли много затворени заведения и туристически обекти, как стоят нещата с градския транспорт - намалено работно време, смяна на маршрути и т.н.? Искам да имам някаква представа по от рано, за да мога на база на това да мисля програмата. Благодаря! Simple Smile

# 34
  • София
  • Мнения: 23 096
Аз пък да попитам за такситата. Горе-долу как вървят цените? Има ли някакво приложение да викаме такси и коя фирма е за предпочитане?
Ако ми се видят нормални цените, няма да си причинявам автобуси.

# 35
  • Мнения: 3 376
Върнахме се от Малта. Ако нямаше постоянно вятър, щеше да е много топличко. Приятно време е , все едно е ранна есен. Храната ми хареса , наподобява българската.
Доволна съм, хареса ми ,но ще я посетя отново след време , за да видя селцето на Попай Моряка и остров Гозо , само това не успяхме да видим.

Аз пък да попитам за такситата. Горе-долу как вървят цените? Има ли някакво приложение да викаме такси и коя фирма е за предпочитане?
Ако ми се видят нормални цените, няма да си причинявам автобуси.

Приложение болт , таксито е около 20 евро.

# 36
  • София
  • Мнения: 23 096
Приложение болт , таксито е около 20 евро.
Благодаря!
А все пак няма ли значение разстоянието? Blush

# 37
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
За 12 пътувания е, да и не е дневна. Като цена излиза по-изгодно с нея. Дали ще стигне зависи от програмата ви.

много, много се извинявам.
решила съм, че отговарям в темата "въпроси всякакви" и за България.
съжалявам много за объркването.

# 38
  • на село
  • Мнения: 830
Приложение болт , таксито е около 20 евро.
Благодаря!
А все пак няма ли значение разстоянието? Blush
Тонка, изтегли приложението (ще сложа снимка долу). При набиране на маршрута, дава цена, къде е колата в реално време и кога ще пристигне. Аз лично предпочитам болт, като по-бързи. Това са частни коли, може да бъдат всякакъв цвят и модел, без табела, дори лого може да няма, но са си напълно редовни, цените им са доста добри за европейски стандарт. Ти май каза, че ще си там почивни дни - моят съвет е да ползвате такси. Автобусите са по1.50-2.00 евро билетчето и ако сте 2-3ма, няма смисъл да висите по спирките.



пп бели таксита с табели не ползвайте, че там балтията е голяма. Също не си поръчвайте от хотела - там цената е натоварена от комисиона за персонала. Ползвайте приложението.

Последна редакция: пт, 16 дек 2022, 20:44 от ПраВещица

# 39
  • Мнения: 68
Здравейте,предстои ми първото пътуване със самолет и самостоятелна екскурзия. И , като за първи път имам няколко въпроса , ще се радвам да ми отговорите и насочите правилно. И така…

1. Избрах хотел в Сейнт пол бей (мисля,че така се казваше) Канифор 4* - въпроса ми е , когато кацна на летището - да си извикам такси чрез приложение или там си има чакащи такива? Съжалявам за вероятно глупавите въпроси .. но наистина съм в неведение.
2.Поръчала съм си билети онлайн за Круиз до синята лагуна - къде трябва да търся тези “корабчета” , за да се кача?
3.Делфинариума - имам мечта / снимка с делфин. Има ли такава опция?
4.Бихте ли препоръчали някой бар / клуб в този град?

Много ме е страх да пътувам с автобуси,за да не се объркам и изгубя .. а виждам,че с тях може да разгледаш и съседни градове. Мисля това да го пропусна .. за да не стане “издирва се… 😄”

Благодаря

# 40
  • София
  • Мнения: 23 096
За съжаление не мога да ти отговоря, но и ние сме в същия хотел. Не се заблуждавай обаче, че отговоря на звездите. Ако не е тайна, колко ти излиза нощувката в него, че ние сме през агенция и не знам?

ПраВещица, благодаря за изчерпателния отговор! Все ми пада темата надолу в отговорите и пропускам.

Ние сме четирима човека и не знам дали може да се качим всички в едно такси, както в Бг.

# 41
  • на село
  • Мнения: 830
Тонка, може да пътувате. Правилата са същите, единствено движението е от другата страна. Леко е объркващо, когато чакате транспорт Simple Smile

Алексис, мога да ти отговоря по 1 и 2 - на летището има офис на ecabs  и предполагам, че можете да поръчате там. Цените на тези са ок.

Само не вземайте бели таксита, че тарифите им са страшни. Не знам дали имат офис на летището - твърде вероятно е.

Моят съвет е да си изтеглите bolt, освен ако нямате притеснения да въвеждате данни на банкова карта, че имам такива познати от България.

Не е трябвало да поръчвате круизи онлайн - в Малта ще ви ги предлагат навсякъде и на по-добра цена. Има спирка в района, където ви е хотела, мисля, описани са на сайта/брошурата. Дори на рецепция ще ви предложат по-ниска цена, но аз ви предлагам да си вземете от улицата в Слима и да се пазарите за цената. Аз така процедирам навсякъде по света.

# 42
  • Мнения: 204
По точка 4 - препоръчвам Kamy Cocktail Bar - Valletta, приятно барче е, собственикът е българин, част от коктейлите са с известни картини отгоре "принтирани", готино е Simple Smile

# 43
  • Мнения: 68
Страхотни сте! Благодаря за отговорите. Още не съм заплатила атракциите , ще го направя там както препоръчахте. Платила съм си само самолетните билети и хотела на място ще заплатя - който ми излиза за 4 нощувки - 370лв.
Аз също първо тръгнах да запазвам от грабо с Агенция - там за 4 нощувки офертата е 655лв през юни-юли , но … после следват допълнитекните неща към пакета - самостоятелна стая 120лв доплащане на агенция , за да се посети остров Гозо,Валена,Синя лагуна и други двойни цени от реалните да си закупиш сам. Отделно избор на място в самолет , багаж и т.н - с грабо крайната сума ми излезна 1380лв - без да включвам храна и джобни. Сметнах го и самостоятелно излиза ми 820лв - затова избрах втория вариант , въпреки риска … но ще го поема , обичам адреналина Simple Smile Свалила съм приложение uber за такси , но ще сваля и това което вие казвате

# 44
  • Мнения: 16
Здравейте, предстои ни пътуване към Малта 5-9 Април. Сами си организираме пътуването и се позапознах с опциите за транспорт. Хотела го избрахме на база рейтинг в букинг - Хотел Верди в Гзира. Критерият ни за избор беше с гледка към морето, включена закуска и  близо до Валета. Все още имам вариант за смяна, ако Валета е по-добрият избор.

# 45
  • София
  • Мнения: 1 324
Здравейте, и аз идвам с питане за настаняване - във Валета ли е най-добре да е или може и в Гзира, Слима?
Мисля да използваме градския транспорт, та за това ме притеснява евентуално да сме извън Валета. Може ли мнения.
Благодаря.

# 46
  • София
  • Мнения: 1 324
От Слима до летището и обратно с какво се стига 🤔

# 47
  • Мнения: 2 633
От Слима до летището и обратно с какво се стига 🤔

Автобус или такси. Евентуално шатъл от хотел, ако сте се уговорили предварително.

Автобус Х2, например.

# 48
  • София
  • Мнения: 13 150
Здравейте, и аз идвам с питане за настаняване - във Валета ли е най-добре да е или може и в Гзира, Слима?
Мисля да използваме градския транспорт, та за това ме притеснява евентуално да сме извън Валета. Може ли мнения.
Благодаря.
Най-добре е във Валета. Там хем е красиво, хем има централна спирка с автобуси за всички направления. Ако отседнете в Слима, гледайте да е близо до ферибота (за пешеходци е). С него се стига до Валета бързо и много приятно. И без това тази част на квартала е с по-приятна атмосфера в сравнение с бетонните хотели от другата страна. Все пак да предупредя, че от пристанището, на което спира ферибота до централните части на Валета е доста голям баир. Видяхме, че има и автобус, който да спести изкачването, но не сме го използвали.

Автобус ползвахме само веднъж от Слима до летището и беше доста неприятно изживяване. Simple Smile Попада в задръствания, обикаля по невероятни места и спирките са през метри. 5-те километра ги взе за над час. Хубаво, че не бързахме.

От Слима до летището и обратно с какво се стига 🤔
Има градски транспорт. Но през "нашия" април беше до около полунощ, а често полетите са късни. В сезон може да е друго.

# 49
  • София
  • Мнения: 1 324
Здравейте, и аз идвам с питане за настаняване - във Валета ли е най-добре да е или може и в Гзира, Слима?
Мисля да използваме градския транспорт, та за това ме притеснява евентуално да сме извън Валета. Може ли мнения.
Благодаря.
Най-добре е във Валета. Там хем е красиво, хем има централна спирка с автобуси за всички направления. Ако отседнете в Слима, гледайте да е близо до ферибота (за пешеходци е). С него се стига до Валета бързо и много приятно. И без това тази част на квартала е с по-приятна атмосфера в сравнение с бетонните хотели от другата страна. Все пак да предупредя, че от пристанището, на което спира ферибота до централните части на Валета е доста голям баир. Видяхме, че има и автобус, който да спести изкачването, но не сме го използвали.

Автобус ползвахме само веднъж от Слима до летището и беше доста неприятно изживяване. Simple Smile Попада в задръствания, обикаля по невероятни места и спирките са през метри. 5-те километра ги взе за над час. Хубаво, че не бързахме.

От Слима до летището и обратно с какво се стига 🤔
Има градски транспорт. Но през "нашия" април беше до около полунощ, а често полетите са късни. В сезон може да е друго.

Гледам този хотел The Waterfront Hotel

# 50
  • Мнения: 2 633
Ами той си е на крайбрежната улица този хотел. Трафик, народ. Но ако сте за малко, няма какво да му придиряте.

# 51
  • София
  • Мнения: 1 324
Ами той си е на крайбрежната улица този хотел. Трафик, народ. Но ако сте за малко, няма какво да му придиряте.
За 4 нощувки, благодаря ви.

Имате ли информация картата, която е за 7 дни за градския транспорт важи ли за ферибота между Валета и Слима?

Последна редакция: ср, 18 яну 2023, 19:04 от magityy_k

# 52
  • Мнения: 51
Здравейте. Планираме края на май 7 нощувки в  Малта. Колебая се дали да водим само голямото дете (5 год) или и малкото (2г).  Въпросът ми е с дете на 2 год дали е постижимо да се обиколи или не е подходяща дестинация?

Някой има ли отзиви за хотел Maritim Antonine Hotel & Spa? Като локация дали е Ок? Видях че е близо до един от пясъчните плажове? Края на май дали ще става за плаж? Идеята е 3-4дни да пообиколим и 3 дни да е почивка в хотела /басейна.🤔
Благодаря предварително!

# 53
  • Мнения: 7
Здравейте! Може ли някой да ми каже с какво да се придвижа от Сейнт Пол до Мдина

# 54
# 55
  • Мнения: 7
Благодаря .Зада съм наясно това ли са такситата,които мога да поръчам

# 56
  • София
  • Мнения: 23 096
Като гледам разстоянието от Сейнт Пол до Мдина и Рабат е приблизително 10 мин с такси и 20 мин с автобус.
Реално бих се прежалила на отиване с автобус, при положение, че има спирка близо до хотела ни. Същото може да го направим и с Валета.

# 57
  • Мнения: 7
Благодаря .За да съм наясно това ли са такситата,които мога да поръчам.Ako e възможно знае ли някой кой автобус ходи до Мдина

Последна редакция: вт, 31 яну 2023, 14:36 от D19e22M30

# 58
  • на село
  • Мнения: 830
От дадения линк, разпознавам само ecabs като таксита с нормални цени. Други евтини са bolt и доколкото знам, вече има Uber в Малта. Всички те оперират посредством мобилни приложения, които за мен са изключително удобни.

На място с Гугъл мап можете да проверите кои автобуси вървят по желания маршрут, но ползвайте приложението на градския транспорт за следене в реално време (Tallinja).

# 59
  • Мнения: 2 633
За пореден път: https://www.publictransport.com.mt/en/timetables
Има карта на пълния маршрут за всяка линия.

# 60
  • Dublin
  • Мнения: 66
Благодаря .За да съм наясно това ли са такситата,които мога да поръчам.Ako e възможно знае ли някой кой автобус ходи до Мдина

автобус 186 ходи от Ст Полс Бей до Мдина, около 40 мин, в зависимост от трафика. Ползвахме го сега януари. Друг вариант е с автобус до Валета и после до Мдина, около час и половина всичко. Има доста трафик на места, особено около Моста.

# 61
  • Мнения: 2 633
Имам доста трафик по принцип на острова, особено ако е час пик или някъде по трасето двама са си закачили броните и са направили тапа. От Сейнт Полс Бей през Валета за Мдина удължава пътя двойно, при това през най-натоварените улици.

Валета е чудесна изходна дестинация, ако хотелът е там, човек да тръгва от бус терминала за навсякъде като начална точка.

# 62
  • Мнения: 68
Включвам се отново с въпросче към българи живеещи в Малта или хора , които вече са били там. Докато си планирах и представях какво да правя и как да разпределя дните си в Малта ми хрумна идея да посетя и Сицилия , която се намира на 90км от Малта и прочетох , че може да се стигне до там от пристанище Valleta до пристанище pozzallo в Сицилия с фериобот. Въпроса ми е как се случва транспорта. Мога ли да отида същия ден и в същия да ме върнат в Малта. Страх ме е да не си остана в Сицилия и да не мога да се върна. Също така аз ще съм отседнала в сейн полс бей - как мога от там да стигна до Валета? Прочетох някъде , че имало уж ферибот който тръгвал рано сутрин и се връщал късно вечер към 23ч във Валета .. в толкова късен час ще мога ли да си хвана рейс/такси до сейн пол бей отново? И евентуално цените на билетите за Сицилия какви са? Ох…. Много много въпроси задавам знам,но ще съм ви благодарна да ми помогнете

# 63
  • Мнения: 2 633
Можете, но няма никакъв смисъл в това. Ще трябва да си проверите точно курсовете на ферибота за датата, която искате, но ако оперира, както беше до едно време, тръгва много рано сутринта от Валета. Някъде около 4.00- 5.00 часа. Пътят е минимум 4 часа в посока. Ще пристигнете по някое време сутринта на порта на Поцало и какво? Ще пиете едно кафе в градчето? Сицилия е с размери 1/4 от България. Половин ден ви трябва, за да се доберете до Етна, например. До Ното са 2-3 часа път, но само ако сте с ваша кола. Ако нямате собствен транспорт, идея нямам какво ще правите на порта на Поцало и накъде ще поемате. И вечерта по някое време ще се качите за още 4 часа обратно за Валета, и ще пристигнете по нощите. Ако се развали кораб или е лошо времето, ще си стоите в Сицилия, докато може отново да се пътува.

# 64
  • Мнения: 3 551
Всъщност с Virtu Ferries пътят е по-малко от два часа. Ние сме ходили за обяд и разходка, но не съм убедена, че това е начина да се види макар и малка част от Сицилия.

https://www.virtuferries.com/schedule/6

# 65
  • Мнения: 2 633
Пътуването включва бординга и разтоварването. Това, че корабът физически потегля в 6 и нещо не отменя изискването да сте на порта около 4.00 часа, за да се качите. Нито спирането на кораба в порта в 9:30 означава, че в 9:40 ще сте в центъра на Поцало. Дори долу на порта няма сте.

И предполагам, сте ходили със собствена кола, а не сте стопирали до мястото, където сте обядвали. Ако екскурзианти в Малта решат да придвижат кола под наем до Сицилия, не знам с какъв документ ще я качат и свалят от кораба. Не казвам, че не може. Казвам, че идея нямам каква е процедурата.

# 66
  • Мнения: 68
Благодаря ви! Наистина не е уместно. Не бях запозната и сте прави , че за едно кафе и няколко снимки на пристанището не си заслужава. Ще го оставя за следваща дестинация. Simple Smile
За сега оставам в Сейн полс бей. Като задачки съм си набелязала:
1.Синята Лагуна
2.Аквариума
3.Плуване и снимка с делфин
4.Валетта

Ако имате предложения и идеи какво още мога да видя и направя там , ще съм благодарна! Разхощам се из Гугъл Марс по улиците да опозная града .. но освен сгради и палми не виждам нищо по различно ..

# 67
  • Мнения: 2 633
Старата столица - Мдина.

# 68
  • Мнения: 3 551
За разходка в Поцало, не е необходима кола. Всъщност на ферибота винаги има много пътници без транспорт. Съгласна съм единствено, че не си струва да дойдеш в Малта и да загубиш един ден за подобно начинание. Но в никакъв случай не е невъзможно. Както и да не успееш да се върнеш. Сицилия е прекрасна и заслужава да се посети за повече от ден, два.

# 69
  • София
  • Мнения: 1 324
Здравейте,
Предстои ни пътуване в средата на март месец, ще сме в хотел в Слима и ще имаме 3 пълни дни. Като програма мисля следното (моля за съвети дали е ок и други предложения) 1. ден - от Слима с ферибот до Валета, мисля цял ден да отделим на Валета 2. ден - иска ми се да видим Ротондата в Моста, Мдина и Рабат - не знам обаче в каква последователност да са: първо в Мосто или първо в Мдина/Рабат (моля за мнения), също така чета, че ходите до dingli cliffs - може ли повече информация за тях и струва ли си в същия този ден да отидем и до там? 3. ден - Трите града (има ли директен ферибот/кораб от Слима до трите града), чудя се в този ден следобяд дали да не отидем и до Marsaxlokk (кой е този ресторант Трите сестри, как се казва точно).
И реално не знам кога ще можем да вмъкнем Слима.
Приемам още идеи за посещения.
Благодаря.

# 70
  • София
  • Мнения: 23 096
Ние другата седмица заминаваме за Малта. Ще имаме три пълни дни и един следобяд. Засега съм решила да посетим Валета, Мдина, Рабат, Моста, селцето на Попай и националния аквариум. Мисля, че е достатъчно. Искам да изпитаме удоволствие от разходката, а не да препускаме в стремеж да отметнем повече забележителности.

# 71
  • Мнения: 2 633
По възможност проверете, дали Попай е отворен, преди да тръгнете натам. И без това до там е три дни път с камили, да не се окаже, че сте тръгнали за нищо.
По време на бурите в последните седмици се откъсна парче скала и падна до една от къщичките. Има вариант да е затворено за ремонт. Макар че на сайта им не пише нищо, сега погледнах. Но това не е гаранция.

2. ден - иска ми се да видим Ротондата в Моста, Мдина и Рабат - не знам обаче в каква последователност да са: първо в Мосто или първо в Мдина/Рабат (моля за мнения)

Няма значение. В Моста имате да видите само ротондата, тя се гледа бързо. Аз бих минала първо през нея, за да ми остане цялото време после да се мотая из Мдина и Рабат. Но е все едно, реално.
На Слима няма какво да ѝ се гледа толкова, честно казано. Трафик и строежи.

# 72
  • София
  • Мнения: 23 096
Врабец, как така три дни път с камили до Попай? Аз като гледам нашия хотел и селцето, има-няма 10 мин път с такси. Но това са мои сметки, знам ли...

# 73
  • Мнения: 2 633
С такси нищо не е далеч Blush По инерция го написах, защото повечето туристи се придвижват с автобус. А така до Попай вилидж си става приключение.

# 74
  • Варна
  • Мнения: 3 943
да се включи Сицилия за ден е малко неразумно - голям е колкото 1/4 БГ и почти колкото нашето население представете си колко ще видите за броени часове

# 75
  • Мнения: 1 906
Здравейте,
Планираме екскурзия в края на април с две деца, едното от които е на три години. На пешеходни разстояния има ли интересно неща?

# 76
  • София
  • Мнения: 1 324
Здравейте, някъде задължително ли е носенето на маски?

# 77
  • София
  • Мнения: 23 096
Имам едно питане и аз.
Този петък пътуваме. Времето го дават 18 градуса, частична облачност и вятър 50 км/ч. Този вятър студен ли се предполага да е, тъй като се чудя какво яке да си взема - тънко или средно дебело?

Здравейте,
Планираме екскурзия в края на април с две деца, едното от които е на три години. На пешеходни разстояния има ли интересно неща?
Зависи къде ще отседнете.

Маски не се носят.

# 78
  • на село
  • Мнения: 830
Миналата година, точно през март, моя позната имаше круизна спирка за един ден в Малта и беше страшно изненадана от лошото време - облаци и вятър. Бяха тръгнали и те по къси гащи, въобразявайки си, че там вече е лято.

Аз бих взела не много тънко яке. Не знам какво за вас е тънко-дебело, но вятърът в Малта понякога е доста злобен, пък и вие сте туристи - ще сте доста време навън. И дано случите на слънце, все пак.

# 79
  • София
  • Мнения: 23 096
Благодаря, ще взема средно дебело яке и по-тънки блузки. Дъжд не се предвижда, но вятърът ме притеснява.

# 80
  • София
  • Мнения: 1 324
Здравейте,
Как е времето в момента? Има ли много ветрове и дали става за по-тънко яке

# 81
  • София
  • Мнения: 23 096
Това и аз се питам.
За следващите дни дават вятър до 50 км/ч и около 20 градуса. Ако взема по-дебело яке, а е топло, ще се наложи да го мъкна, а изобщо не ми се иска да го влача като багаж, докато се разхождаме. Утре преди тръгването ще реша в движение.

# 82
  • Мнения: 3 551
Точно почивните дни ще духа здраво. И няма да е особено топло за съжаление.

http://www.maltaweather.com/

# 83
  • Мнения: 68
да се включи Сицилия за ден е малко неразумно - голям е колкото 1/4 БГ и почти колкото нашето население представете си колко ще видите за броени часове


Да! Наистина сте прави. Реших да си направя план на дните и наистина всичко е буквално запълнено и няма смисъл да си загубя времето и да не видя нищо.
В крайна сметка стигнах до това крайно решение за 4 дни в Малта:
Първи ден Сейнт Полс Бей - Аквариум , Музей на автомобилите , Бар дел мар
Втори ден - Сейнт Полс Бей - синята лагуна и островите.
Трети ден - ще се преместя в друг хотел в st.julians , ще посетя делфинариума и известната дискотека Havana вечерта.
Четвърти ден - ще отскоча до Слиема от там с ферибот до Валетта и ще се отдам на разходки и покупки на сувенири за подаръчета.
Пети ден - Летище и връщане за БГ
Общо взето .. това успях да вмъкна в графика и така както аз си го представям. Иска ми се да видя и други градове и забележителности , но .. няма да има време. Смятам да се придвижвам с такси , страх ме е от автобусите,няма да се оправя. Просто разделих 4 дни в два хотела в два различни градове,защото едните неща са на едното място .. другото на друго и само трябва да давам финанси за пътни иначе

# 84
  • София
  • Мнения: 23 096
Точно почивните дни ще духа здраво. И няма да е особено топло за съжаление.

http://www.maltaweather.com/
В момента съм в Малта. Вчера и днес много духаше, но времето е топло и слънчево. На моменти си ходех по тениска. Вятърът обаче е ужасно изнервящ, особено по крайбрежието.

# 85
  • Мнения: 3 551
Радвам се, че времето ви допада. Моите разбирания за топло са по-различни. Но и през следващата седмица няма да е каквото искам. А на вас хубава почивка на островчето! Да споделите после впечатления! Simple Smile

# 86
  • Мнения: 68
Хей! Отново съм аз (:
Има въпрос до пътувалите в Малта.
Знаете ли дали има ферибот ог Сейнт Джулианс до Линята Лагуна или се тръгва само от Сейнт Полс Бей? Благодаря

# 87
  • Мнения: 4 577
Здравейте, разбрах, че в Малта контактите са като американския стандарт. Трябва ли да си носим адаптер? Аз имам един от САЩ, но не той е за 110 волта, дали става?

# 88
  • Мнения: 2 633
Контактите са британски стандарт, не американски.

# 89
  • Мнения: 3 551
Това ви е нужно, по принцип трябва да ви го осигурят от хотела.

# 90
  • Мнения: 4 577
Значи в хотелите имат практика да дават адаптери за ползване?

# 91
  • Мнения: 3 551
Така съм чувала от мои близки, лично не съм отсядала в хотел Simple Smile Питайте на рецепцията. Могат да бъдат закупени от всеки железарски магазин.

# 92
  • Мнения: 7 268
Не са ни давали от хотела, беше 4* ако има значение. Купихме си от близкия магазин, струваше 3 евро.

# 93
  • Мнения: 196
Контактите са британски стандарт, не американски.

Благодаря много, че споменахте! Щях да забравя нашия адаптер... Wink

# 94
  • Луната
  • Мнения: 3 211
Значи в хотелите имат практика да дават адаптери за ползване?
Можете да питате конкретно как е във Вашия хотел. Пишете им на имейл.
В нашия хотел имаше 1 адаптер в стаята, но аз си носих и мой.

# 95
  • Мнения: 4 577
За мен няма проблем да си купим, стига да се предлагат на много места, не мисля, че ще е удобно само с един за зареждане на три телефона. Ще питам и в хотела.

# 96
  • Мнения: 3 551
Предлагат се, а в магазинната мрежа всички уреди се продават с преходник.


Къде ще отседнете? Мога да осигуря десетина ако сте в района Слиема - Сейнт Джулиънс Simple Smile

# 97
  • Мнения: 4 577
Благифаря за предложението, но сме в Saint Paul's Bay. Вече видях къде има магазин за електроника на 2 мин. от хотела.

# 98
  • София
  • Мнения: 23 096
В нашия хотел имахме един нормален контакт, тоест нашенски стандарт. Аз си носех и преходник. От самия хотел не дават.

# 99
  • Мнения: 92
Върнахме се онзи ден от Малта - времето беше с нас, но си трябва връхна дреха задължително. Особено вечер си е студено.
Влюбена съм във Валета - определено бих се върнала отново. Отвсякъде те заобикаля история, а всичко е толкова запазено, сякаш е било вчера. Вратите и балконите са нещото, което се е запечатало в съзнанието ми - най-много снимки съм направила на тях. 😆 Умирам си за такъв бароков стил - орнаментите, кованото желязо. Като едно малко бижу е Валета. Като лабиринт. Горе е пълно с хора и глъч, а по долните улици можеш да чуеш мислите си.

# 100
  • София
  • Мнения: 23 096
Мен Валета не ме впечатли. Най-много ми хареса Мдина, но може би защото там бяхме с екскурзовод, който успя да ни потопи в атмосферата. Ходихме и до ботаническата градина Сан Антон. Рабат го разглеждахме по тъмно и беше интересно осветен.
Като цяло Малта ми хареса и съм доволна от екскурзията, но не е място, което бих посетила отново.

# 101
  • Мнения: 92
Валета я посетихме 2 пъти - веднъж с ферибота и още един път с автобус (последния ден). Първият път се изморихме по уличките и не успяхме да стигнем до градините. Всъщност аз можех, но мама и сестра ми вече бяха доста изморени. Вторият път вече отидохме директно там - голяма красота, но аз обичам такива неща.
На мен лично не ми трябва екскурзовод, за да се потопя в атмосферата. Различни сме, и няма нищо лошо в това.
Мдина също много, много ми хареса!
Бяхме с корабче до остров Гозо, Синята лагуна и имахме около час и половина във Виктория. Цитаделата е спираща дъха, толкова величествена изглеждаше. А пътуването с корабче въпреки бурното море, за мен беше голямо преживяване. Страшно си беше за някои, но за мен лично много вълнуващо.

Темите бяха страшно полезни, изчетох ги на един дъх.

Последна редакция: пт, 31 мар 2023, 11:51 от LadyV85

# 102
  • Мнения: 4 577
Някой имал ли е отмяна /закъснение на полета, заради вятъра. Гледам, че повечето дни е доста ветровито, а нашият полет е в ден с прогноза за много силен вятър.

# 103
  • Мнения: 4 577
Във Валета дали някъде може да се остави багаж, докато стане време за полета? Някой ползвал ли е такъв вариант?

# 104
  • Мнения: 196
Във Валета дали някъде може да се остави багаж, докато стане време за полета? Някой ползвал ли е такъв вариант?

Като се влезе през градската порта на Валета, веднага в ляво има нещо като търговски център. Там съм виждала табелка, но не знам колко струва....

# 105
  • Мнения: 61
Здравейте! Предстои ни пътуване без агенция до Малта през края на май. Ще посетим за първи път и бих искала да попитам какви дрехи биха били подходящи за периода. Резервирах airbnb в центъра на Валета, за да е по-удобен транспорта ни. Имам горе-долу изготвена програма:
-Първия ден, тъй като пристигането ни е по обед, ще имаме време да разгледаме само Валета -  Upper и Lower Barrakka Gardens, St.Johns Cathedral и ако предложите още нещо бихме могли да го включим.
- За втория ден съм резервирала лодка до Синята лагуна и още няколко спирки. "Круизът" е около 4-6 часа, след което  мисля да посетим Malta National Aquarium, понеже е близо до мястото на което ще ни остави катамаранът.
(Искам да попитам дали според вас ще е подходящо времето за плуване?)
-Третият ден съм отделила за Mdina, Rabat и San Anton Gardens. Дали ще можем да ги съчетаем за ден(възможно е да използваме такси до там)?
За четвъртия ни ден все още нямам планове, но се надявам да ми дадете добри идеи, ще съм безкрайно благодарна.

Горе-долу прочетох тази и предните теми и се запознах с основните неща. Може да ми споделите дали вечер е безопасно, както и приятни места за вечеря, понеже нямаме включено изхранване и ще ядем навън във Валета, както и всичко полезно, за което се сетите Simple Smile

# 106
  • Мнения: 2 633
Може да ви е ветровито времето за пътуване с лодка, няма как да се предвиди. Но като цяло в края на май най-вероятно ще е добре, даже доста приятно. Морската вода се затопля много по-бавно отколкото при нас. Пак има хора във водата, но аз например преди края на юни не бих влязла (май водата е студена, през юни плъпват медузите).

Хубава е програмата. Мдина, Рабат и Сан Антон са в една посока, съвсем спокойно можете да ги съчетаете. До Сан Антон има приятно ресторантче. Нищо особено като туристическа атракция, но ако се чудите къде да ядете в района - Мелита Гардънс, от дясно на входа на Сан Антон. В Рабат има ресторантчета по улицата, която води от Мдина към катакомбите в Рабат. Отделно в самата Мдина е Фонтанела, което си е атракция за хапване. Но за там трябва и малко късмет с намирането на маса.

# 107
  • Мнения: 61
Може да ви е ветровито времето за пътуване с лодка, няма как да се предвиди. Но като цяло в края на май най-вероятно ще е добре, даже доста приятно. Морската вода се затопля много по-бавно отколкото при нас. Пак има хора във водата, но аз например преди края на юни не бих влязла (май водата е студена, през юни плъпват медузите).

Хубава е програмата. Мдина, Рабат и Сан Антон са в една посока, съвсем спокойно можете да ги съчетаете. До Сан Антон има приятно ресторантче. Нищо особено като туристическа атракция, но ако се чудите къде да ядете в района - Мелита Гардънс, от дясно на входа на Сан Антон. В Рабат има ресторантчета по улицата, която води от Мдина към катакомбите в Рабат. Отделно в самата Мдина е Фонтанела, което си е атракция за хапване. Но за там трябва и малко късмет с намирането на маса.

Сърдечно Ви благодаря за изчерпателния отговор! ☺

# 108
  • Мнения: 196
Ние преди седмица се върнахме и още имам много идеи и предложения.

С Раян ли летите? Ако да, ще пристигнете някъде по обяд. После ви трябва време да се настаните, да хапнете. Имайте в предвид, че на Кон-катедралата има големи опашки, последните хора се пускат в 16.15. Евентуално може и да не може да влезете ако се забавите. Не е място за изпускане обаче, така че не успеете първия, идете в последния ден рано сутрин.

Във Валета идете в Кафе Кордина(!) и в The chocolate district  на кафе. По Valletta  Waterfront  има доста ресторантчета и хубава гледка.

Аквариума работи до 20.00 така че сигурно ще имате време. Много е хубав.

Идеи за ден 4:
- разходка до трите града от другата страна на залива срещу Валета - взима се фериботче за 15 мин и сте там. Двореца на инквизитора,  Форт Се. Анджело, някоя църква, тесните улички, марината с яхтите...
 - мегалити (за мен бяха задължителни)! За Хал Сафлени не знам дали ще има свободни места, тъй като се пускат по малко хора вътре, но може Hagar Qim или Tarxien temples например. Хаджар Им може да се комбинира със скалите Dingli, бях планувала hike между двете места, но беше в последния ни ден и бяхме скапани.
- о. Гозо - Има доста неща, но могат да се обединят например столицата Виктория + Цитаделата; мегалитите в Ggantija и/или Dwejra и Вътрешното море. Удобно е, защото от Валета Има ферибот, който стига за 45 мин до Гозо

Ако нещо от тях ви е интересно мога да ви разкажа повече...

За таксита - инсталирайте си Bolt или Uber.

# 109
  • Мнения: 61
Ние преди седмица се върнахме и още имам много идеи и предложения.

С Раян ли летите? Ако да, ще пристигнете някъде по обяд. После ви трябва време да се настаните, да хапнете. Имайте в предвид, че на Кон-катедралата има големи опашки, последните хора се пускат в 16.15. Евентуално може и да не може да влезете ако се забавите. Не е място за изпускане обаче, така че не успеете първия, идете в последния ден рано сутрин.

Във Валета идете в Кафе Кордина(!) и в The chocolate district  на кафе. По Valletta  Waterfront  има доста ресторантчета и хубава гледка.

Аквариума работи до 20.00 така че сигурно ще имате време. Много е хубав.

Идеи за ден 4:
- разходка до трите града от другата страна на залива срещу Валета - взима се фериботче за 15 мин и сте там. Двореца на инквизитора,  Форт Се. Анджело, някоя църква, тесните улички, марината с яхтите...
 - мегалити (за мен бяха задължителни)! За Хал Сафлени не знам дали ще има свободни места, тъй като се пускат по малко хора вътре, но може Hagar Qim или Tarxien temples например. Хаджар Им може да се комбинира със скалите Dingli, бях планувала hike между двете места, но беше в последния ни ден и бяхме скапани.
- о. Гозо - Има доста неща, но могат да се обединят например столицата Виктория + Цитаделата; мегалитите в Ggantija и/или Dwejra и Вътрешното море. Удобно е, защото от Валета Има ферибот, който стига за 45 мин до Гозо

Ако нещо от тях ви е интересно мога да ви разкажа повече...

За таксита - инсталирайте си Bolt или Uber.

Много Ви благодаря за идеите! ❤ Относно о. Гозо, тъй като и аз обмислях за там, защото според всички гайдове, които четох е задължителен за посещение, дали има удобен градски транспорт и имате ли наблюдение относно туровете, които се организират там за разглеждане на острова, понеже във Viator ми попаднаха такива, но са доста скъпи (около 90$) и не съм сигурна че си струва.

# 110
  • Мнения: 196

Много Ви благодаря за идеите! ❤ Относно о. Гозо, тъй като и аз обмислях за там, защото според всички гайдове, които четох е задължителен за посещение, дали има удобен градски транспорт и имате ли наблюдение относно туровете, които се организират там за разглеждане на острова, понеже във Viator ми попаднаха такива, но са доста скъпи (около 90$) и не съм сигурна че си струва.

Съжалявам, че се забавих с отговора. Снощи писах много, но без да искам презрение страницата и всичко се изтри... Ядосах се и затова сега... Wink

По принцип когато ходя някъде всичко си организирам сама и ползвам основно градския транспорт, така че впечатления за турове нямам.  В Малта автобусите поне по наши наблюдения се оказаха 50/50 - или ще са точни или не знаеш кога ще се появят. На една първа/последна спирка видяхме как дойде автобус друг номер и застана да почива. Дойде време да дойде нашия и добре че някой се сети да погледне този другия - беше си сменил номера та за малко да го изпусне и да се чудим какво става. Wink На някои места по средата на нищото имаше и автобуси, които минават веднъж на час, но не беше фатално. Разгледахме всичко планирано, даже в повече. Иначе са нови, и удобни, бяхме си взели карта за цяла седмица и само се возехме. Освен това да се вози с автобус по тесните стръмни улички на някое малтийско село си е приключение само по себе си Wink Google maps и приложението за градския транспорт tallinja  са много полезни.

На Гозо бяхме в ден, в който музеите не работят, така че видяхме само пещерата Tal Mixta (по средата на нищото), Базиликата Ta' Pinu (пак по средата на нищото), Dwejra ( скалите, кулата, разходка с лодка из вътрешното море до мястото където е бил Азурният прозорец). После вечеря в центъра на Виктория и шляене по уличките наоколо. Покрай автобусите попаднахме на едно много симпатично семейно кафене, където правят най-вкусната морковен торта, която сме опитвали! (Мога да споделя координати)

Ферибота до Гозо и обратно е бърз и много удобен от Валета. Билети си взехме направо от тяхното приложение - Gozo Fast Ferry - там ги има и часовете с разписанията.

Надявам се да съм била полезна...

# 111
  • София
  • Мнения: 23 096
Аз да вметна нещо относно транспорта, може да е полезно като информация. Нашият хотел (в Сейнт Пол) беше на 100 м от автогарата. До някои ключови места има автобуси с TD (direct transport) пред номера. Например линия TD13 ни откарваше до Валета за около 30 мин, вместо за 70-80 мин, тъй като спираше само на 6 спирки и не обикаляше из половината остров. Билетчето е 3 евро, вместо стандартните 2. Има разбира се и други директни линии. Ние ползвахме приложението за техния градски транспорт и нямам забележки.

# 112
  • Мнения: 2 633
За разглеждане на Гозо има един вариант с транспорта, различен от градски транспорт, кола и такси. Но трябва да си проверите кои фирми, на какви цени го правят в момента и какви са им маршрутите.
Така наречените hop-on-hop-off автобуси. Предимството е, че се движат по определен кръг от забележителности, без да се забиват по села и паланки. Купува се билет за целия ден, за целия кръг и си решавате, къде да слизате, да разгледате и да хванете следващия. На всеки половин - един час минава следващ автобус по линията. Уловките са, че цената е по-висока от градски транспорт и че няма как да слезете навсякъде и да видите всичко. Можете да си харесате максимум две-три спирки за слизане и престой, другото ще го видите от автобуса. А също, трябва много точно да засечете, кога е последният автобус, с който ще хванете със сигурност ферибота за обратно. Че да не си останете да спите на Гозо.

# 113
  • Мнения: 196
Аз да вметна нещо относно транспорта, може да е полезно като информация. Нашият хотел (в Сейнт Пол) беше на 100 м от автогарата. До някои ключови места има автобуси с TD (direct transport) пред номера. Например линия TD13 ни откарваше до Валета за около 30 мин, вместо за 70-80 мин, тъй като спираше само на 6 спирки и не обикаляше из половината остров. Билетчето е 3 евро, вместо стандартните 2. Има разбира се и други директни линии. Ние ползвахме приложението за техния градски транспорт и нямам забележки.

Само да добавя, за някой ако реши да ползва картите за градски транспорт, TD линитте не са включени вътре. Иначе безспорно са по удобно!

Мое мнение:За hop on hop off  автобусите лично аз съм против, особено за Малта - прекалено са огромни за техните тесни улички.  Точно в Гозо на няколко пъти така запушваха движението, че нормалния автобус, в който бяхме ние едва мина с много маневри. После защо има закъснение... Cry Освен това като им гледам разписанието са през 45 мин, така че пак го има елемента с чакането. Цената няма да коментирам...

# 114
  • Мнения: 2 633
Hop on Hop off ги има от години и от години са опция, която се ползва доста от туристите. И понеже хора, които ходят по едни път в живота си в Малта на туризъм не са длъжни да познават всички опции, обяснявам и за тази.
Аз съм ги ползвала, когато сме имали гости и вършат чудесна работа. За цената всеки ще си прецени, разбира се. На различни интервали са, според фирмата и маршрута. И човек си планира, къде да слезе, да разгледа и да хване следващия или по-следващия.

(А малтийският градски транспорт как запушва улици и какви чудеса са правили, направо ще запълнят отделна тема, ако започнем с разказите Joy )

# 115
  • Мнения: 196
Врабец, така е, затова казах, че това е моето мнение и моето впечатление, всеки сам преценява за себе си. Wink
А градските автобуси вече си ги представих Joy Но там например и кола не бихме се наели да караме с това ляво движение.  А любимият ми кракомобил не може да обиколи целия остров Joy

# 116
  • на село
  • Мнения: 830
Едни от най-забавните случки в живота ми са с Талиния, затова съм фен на градския транспорт в Малта. Виждала съм дори вълни в автобуса, плискащи се в краката ми 🤣 Съжалявам, че не снимах, бях заета да се заливам от смях. Само който е виждал как дъжд залива улиците в Малта, ще ме разбере.

# 117
  • MT
  • Мнения: 538
Включвам се отново с въпросче към българи живеещи в Малта или хора , които вече са били там. Докато си планирах и представях какво да правя и как да разпределя дните си в Малта ми хрумна идея да посетя и Сицилия , която се намира на 90км от Малта и прочетох , че може да се стигне до там от пристанище Valleta до пристанище pozzallo в Сицилия с фериобот. Въпроса ми е как се случва транспорта. Мога ли да отида същия ден и в същия да ме върнат в Малта. Страх ме е да не си остана в Сицилия и да не мога да се върна. Също така аз ще съм отседнала в сейн полс бей - как мога от там да стигна до Валета? Прочетох някъде , че имало уж ферибот който тръгвал рано сутрин и се връщал късно вечер към 23ч във Валета .. в толкова късен час ще мога ли да си хвана рейс/такси до сейн пол бей отново? И евентуално цените на билетите за Сицилия какви са? Ох…. Много много въпроси задавам знам,но ще съм ви благодарна да ми помогнете

https://www.virtuferries.com/schedule/6
Примерно ходене до Катания за един ден, един възрастен - от Малта (Валета) до Поц с ферибот, от там с автобусен трансфер до Катания и обратно(Ако ви се ходи до Катания разбира се, ако не - може да си седите в Поцало. Има и влак за Катания, който обаче е 3ч и половина, мъжа ми провери преди малко.).

Ето една примерна цена. Не съм ровила много, може сами да си потърсите дали има оферти. Аз предпочитам да летя. А таксита има по всяко време, така че може да се приберете спокойно, ако не желаете да се лангъркате с нощен автобус.
Скрит текст:

Здравейте, разбрах, че в Малта контактите са като американския стандарт. Трябва ли да си носим адаптер? Аз имам един от САЩ, но не той е за 110 волта, дали става?
Питайте в хотела, обикновено тарифата за наем беше 2 евро и като ги върнете, ви връщат депозита. Ако не предлагат, има много магазини продаващи адаптери на цени от рода на 2-3 евро.


Относно автобусите за туристи, аз смятам този в Гозо за страхотно нещо. Гозо може да се обиколи за ден, като в този момент да ви се разказва на уше какво гледате. Много хора искат просто да се наслаждават на разходката си, затова смятам, че ако ви е по джоба и не желаете да се чудите къде да ходите и какво да правите, просто си хванете един автобус. Аз го направих и не съжалявам, тогава слязохме на Лазурния прозорец (преди да падне от бурята самата арка беше това) и бях много щастлива да се разходя. Гледката е божествена, много по-красиво е от гледките в Малта.

За Дингли имаше някъде въпрос, не е нещо кой знае какво, но е много спокойно и приятно. Има ресторантче, пейки. Аз лично само отидох за снимки и да видя залеза, за това си заслужава.

Последна редакция: пт, 05 май 2023, 13:44 от Лия В.

# 118
  • Мнения: 3 641
Здравейте, някой да има впечатления за ST Azur Hotel? Благодаря предварително!

# 119
  • Мнения: 46
Здравейте. Имам въпрос относно транспорта от летището до Валета и обратно. Има ли автобуси (шатъли), често ли са и каква им е цената? Благодаря!

# 120
  • Мнения: 61
Здравейте. Имам въпрос относно транспорта от летището до Валета и обратно. Има ли автобуси (шатъли), често ли са и каква им е цената? Благодаря!

Здравейте!
Има автобус и цената за посока е 2 евро (мисля че номер X4). Ако сте повече хора, Ви препоръчвам Bolt, когато ние ходихме през май цената беше 15евро до мястото ни за спане, което е на центъра. Предлагам Ви го, защото уличките там са тесни, а понякога и стръмни и ако сте с повече багаж ще е доста по-удобно.

# 121
  • Мнения: 85
Здравейте, предстои ни пътуване до Малта в началото на януари. Избрахме дестинацията, тъй като търсехме по-бюджетен вариант на дестинация със сравнително мек климат. Знам, че това е доста условно и не е изключено да уцелим лошо време, но все пак очаквам да е една идея по-топло от Западна Европа, например. Имам няколко въпроса и ще съм благодарна да споделите опит и мнения:
- Къде е най-удобно да се отседне, за да се придвижваме из целия остров? Може би отговорът е ясен, но все пак има ли и друга подходяща локация, освен Валета?
- Бихте ли препоръчали интересни места и активности за тази част от годината? Разбира се, ще разгледаме Валета, Мдина, Попай Вилидж, но ще съм благодарна и на други препоръки.

# 122
  • Мнения: 2 633
За съжаление през януари просто не е моментът да видите Малта в най-добрия ѝ вид. Попай Вилидж не е лош за разглеждане. Но ако сте за кратко и не държите непременно точно на него, имайте предвид, че е много далеч и транспортът до там отнема време. Открито е и ако времето не е плажно, няма да е и много приятно.
Валета може да отнеме и цял ден, зависи колко подробно искате да я разгледате. Аз и след години намирах интересни неща там. Но като за първо ходене, освен горе, можете да слезете и то Уотърфронта долу. Отсреща са Трите града, където също има интересни маршрути.
Мдина има за разглеждане, но можете да отидете и до Рабат. Рабат е градчето около Мдина. Има хубава централна част за разходка, има и един нов комплекс с катакомби. Аз там харесвам повече, обаче, старите катакомби - криптата на Св. Агата с музея. Имаше и гид, когато бях за последно.
Януари не е подходящ за някои разходки, които иначе си заслужават - ресторант на открито в Марсашлок, до Блу Грото с лодка, градините Сан Антон (те са близо до Мдина). Можете да видите, дали ще ви е интересна катедралата в Моста (около нея май няма друго нищо интересно, обаче).

Там, където са концентрирани хотелите (Слима, Ст. Джулиян'с и т.н.), има транспортни връзки. Но там са и офисите, и задръстванията, и блъсканицата, и цялата лудница Grinning За мен лично е грешка туристите са се забиват и в Аура или Сейнт Пол'с бей, и от там да обикалят острова. Ако някой ви препоръча да отседнете там (има хотели в този район), помислете си много добре, преди да го направите... В Аура обаче е Аквариумът и ако харесвате подобни атракции, можете да отидете да го видите. Плюс, че е на закрито и лошото време няма значение.

# 123
  • София
  • Мнения: 23 096
Ние бяхме в Сейнт Пол, а автогарата до хотела ни. Идеално ни беше да се разхождаме. Валета е на 30 мин с директен бърз автобус. А и Малта е една шепа остров все пак.
Добре, че имахме екскурзовод до Мдина и Рабат, иначе нямаше да разберем, че са два отделни града. Една улица ги дели.

# 124
  • Мнения: 2 633
Всеки е свободен да харесва каквото му харесва. Сейнт Пол'с Бей сме го коментирали много пъти в темите. Не бих изпратила близки и познат да спят там. Има хотели, да - това е мястото, което е било мислено и строено за плажната дестинация на Малта. 30 минути от там до Валета с автобус е хубав късмет. Дори с кола трафикът в тази част на острова е отврат. И като се има предвид, че разстоянието е 15 км, представете си за какво задръстване става дума.
Според мен районите за нощувка за хора без кола са във и около Валета, или Слима - Сейнт Джулиан'с.

# 125
  • Мнения: 14
Здравейте понеже ще бъдем в Малта за нова година къде се посреща  тя? От хотела ни предлагат вечеря която е 80 Е и ще продължи до 22 ч ,а после? Хотела е в Ил-Гзира.

# 126
  • Мнения: 145
Здравейте и за много години!
Бъдете Здрави!

Има ли някой в момента в Малта да ме посъветва какви дрехи да взема за понеделник? Ще сме с детето и се притеснявам.
Гледам хората на уеб камерите са си със зимни якета, въпреки че го дават 15+ градуса...
Благодаря Simple Smile

# 127
  • Мнения: 3 551
Отговорих ви в другата тема.

# 128
  • София
  • Мнения: 2 628
Здравейте, чудим се дали да не мръднем началото на февруари до Малта, но ме притеснява времето. Виждам, че очакваните температури са около 13-15 градуса, но се чудя каква е вероятността от много силен вятър и дъждове по това време. Някой бил ли е в този период? Също така дали корабчетата между островите работят по това време?

Последна редакция: пн, 08 яну 2024, 00:34 от BettyBoop

# 129
  • Мнения: 85
Здравейте! В момента съм в Малта. Пристигнахме вчера късно вечерта и днес беше първият ни пълен ден. Времето беше изключително променливо - 5-10 минути дъжд, 20 минути слънце, после силен вятър и така цял ден. Затова препоръчвам топло облекло. Иначе температурата е около 15 градуса и е приятно, но появи ли се вятър, се усеща доста по-студено.

# 130
  • София
  • Мнения: 639
Здравейте, предстои ни пътуване до Малта за 3 дни и половина и съм набелязала някои неща като задължителни Валета, Мдина, Рабат, Трите града, Ротондата в Моста, Ta' Qali Craft Village, Музей на авиацията, Марсашлок, Попай вилидж, Хипогеум „Хал Сафлиени“ и ако остане време Гозо.

Има и други неща, които искам да видим, но не знам дали са подходящи за януари и дали изобщо са достъпни. Blue Grotto и синята лагуна има ли как и има ли смисъл да се видят сега? Градините и двореца Сан Антон ми ги дава, че са затворени, не работят ли зимата? Марсашлок пак ли е толкова красив с лодките и през януари, няма да може да се хапва на ресторант навън, но има ли къде да се хапва някъде вътре и заслужава ли си да отидем до там заради лодките? Ако посетим едни катакомби има ли смисъл да гледаме и останалите? И последно има ли изобщо смисъл да ходим до някои плажове, ясно е, че няма да се къпем, но дали има нещо за гледане?

# 131
  • Мнения: 85
Здравейте, предстои ни пътуване до Малта за 3 дни и половина и съм набелязала някои неща като задължителни Валета, Мдина, Рабат, Трите града, Ротондата в Моста, Ta' Qali Craft Village, Музей на авиацията, Марсашлок, Попай вилидж, Хипогеум „Хал Сафлиени“ и ако остане време Гозо.

Има и други неща, които искам да видим, но не знам дали са подходящи за януари и дали изобщо са достъпни. Blue Grotto и синята лагуна има ли как и има ли смисъл да се видят сега? Градините и двореца Сан Антон ми ги дава, че са затворени, не работят ли зимата? Марсашлок пак ли е толкова красив с лодките и през януари, няма да може да се хапва на ресторант навън, но има ли къде да се хапва някъде вътре и заслужава ли си да отидем до там заради лодките? Ако посетим едни катакомби има ли смисъл да гледаме и останалите? И последно има ли изобщо смисъл да ходим до някои плажове, ясно е, че няма да се къпем, но дали има нещо за гледане?


Здравейте! Преди 2 дни се върнахме от Малта. Заложихме предимно на посещения на забележителности и на турове, без плажове и разходки с лодки. Бяхме отседнали във Валета. Ето как разпределихме времето си:
Ден 1 - пристигане късно вечерта във Валета
Ден 2 - Трите града и тур с гид във Валета
Ден 3 - разглеждане на St. John Co-Cathedral отвътре (силно препоръчвам) и кратка разходка във Валета, а след това организиран тур в Мдина и Рабат
Ден 4 - Blue Grotto viewpoint и от там хванахме Uber до Марсалшок. Падна ни се много слънчево и приятно време и градчето беше очарователно. Не отидохме в неделя, когато е пазарът, а в друг ден и пак беше прекрасно - изключително спокойно и релаксиращо. Ако времето е хубаво, според мен си струва. Притеснявах се, че няма да има много лодки, предвид сезона но не беше така. Изглеждаше като на снимките. Даже предлагаха и разходки с лодки до близките заливчета и плажове, но не се възползвахме. Хапнахме прясна риба в ресторант, който е навън (казваше се Roots и храната и обслужването бяха супер), така че си имахме пълното изживяване. Наистина обаче при мрачно/ дъждовно/ ветровито време вероятно усещането няма да е същото, така че е важно това да се проследи.
Ден 5 - посетихме Lascaris War Rooms във Валета, кратка разходка и полет към България

Идеята ни беше да се съсредоточим върху местата, които са подходящи за сезона и метеорологичните условия. Вероятно ще се върнем пак в по-топлите месеци за плажове и разходки с корабче, посещение на Гозо и т.н. Сега много от тези услуги не се прадлагаха, а ако бяха достъпни, не ни се рискуваше, тъй като в един от дните имаше много силни ветрове. Малта определено ни хареса и се радвам, че научихме повече за историята и културата ѝ. В същото време успяхме да го караме по-лежерно от обикновено и да се насладим на времето там без тичане,  както понякога се случва на други пътувания. Желая Ви приятно изкарване Simple Smile

# 132
  • MT
  • Мнения: 538
Ако има силен вятър не работят лодки/фериботи, така че за тези неща преценявайте на място. Времето тази година е много различно. Обикновено януари не вали толкова голям дъжд - по-скоро ръси постоянно и се сменя времето през 20 минути. Февруари и Март са големите бури в началото на годината, и после чак Ноември месец.

(За информация, в началото на Март месец 2017г. падна арката Лазурният процорец в силна буря. Аз я помня ясно, защото предният ден си боядисвах косата и сутринта трябваше да ходя с червена коса на работа и се притеснявах дали няма да се разтече боя, ако я намокря. Трябваше да седя там 9 часа с бяла риза за униформа... Тогава валя дъжд и много голяма градушка, гостите на хотела бяха в шок, а мениджъра ми се притесняваше за колата си. Laughing
А в края на февруари 2019-та година се случи това: Дъжд от риби)

Носете си дъждобрани поне, ако не чадър, защото ако има вятър чадъра или ще хвръкне или ще се счупи.

Само да предупредя и още нещо, че по време на дъжд във Валета е много опасно, защото се пързаля почти навсякъде. Да се внимава много и си носете обувки, които не се хлъзгат. Имало е много паднали хора със счупени стави, кости на ръце и крака, и дори опашки, които съм виждала в хотелите.

За обяд, ако няма вятър и дъжд, става да се хапва отвън.
В интерес на истината последните години инсталираха почти навсякъде, инфрачервени лампи или от онези на газ, така че не е чак толкова студено. Моя лична препоръка е да имате боди/тениска отдолу и нещо с висока яка или някакъв шал, ако случайно има течение където ще сядате. И си носете джапанки/терлици за краката (за хотела), особено ако сте зиморничеви като мен.
За навън препоръчвам непромокаемо яке, високи боти/ботуши. Аз лично с обувки на декатлон(от тези за много студено време, катерене), мога да изкарам цяла зима в лек дъжд. По време на силен дъжд аз самата НЕ препоръчвам излизане никъде. Особено, ако сте някъде в ниска част или близо до морето, защото острова се превръща в река.

# 133
  • Мнения: 7
Здравейте група! Ако идвате в Малта без екскурзовод,горещо ви препоръчвам Йордан Илиев-български гид!Ще опознаете всяко кътче на Малта!

# 134
  • Мнения: 119
Бих искала да съчетая екскурзия до Малта с плаж и почивка. Кога е най - подходящото време, но без екстремни жегите?

# 135
  • Мнения: 2 633
Късен септември и най-вече октомври. Като септември трябва да се изчака да мине периодът на твърде влажно време и ранни есени дъждове. Октомври е най-добре.

# 136
  • Мнения: 119
Много благодаря за полезната информация.
Аз се бях насочила за началото на септември, но ще променя плановете.

# 137
  • Мнения: 2 633
Септември също не е лошо, но още е много горещо и влажността е висока. Малтийците обичат да си взимат отпуск в този месец и да заминават нанякъде. За туристите, обаче, обикновено няма такова значение, защото нагласата е друга и човек понася лесно някои неудобства. Тогава, обаче, се сменя времето и често вали. Не че октомври не вали Grinning

Като цяло - ако искате да не сте точно в летните жеги и се колебаете между пролетта и есента, то есента е по-добре. Пролетта водата е студена и бавно се загрява чак до юни. През октомври морето е топло.

И имайте предвид, че Малта не е плажна дестинация. Плажовете, на който може да се разпъне хавлия, се броят на пръстите на ръцете, малки са и има доста хора.

# 138
  • София
  • Мнения: 639
Здравейте, минавам да каже, че въпреки многобройните мнение, които прочетох, че Малта не е кой знае какво и че е само каманак с влажен климат и вятър и колко не им е харесала на много хора и не препоръчват, на мен много ми хареса! Доста се зачудих дали да отидем там, след нещата, които прочетох, но се радвам, че не се отказахме.
Уцелихме и страхотно време в средата на януари. Отседнахме в Слима, което се оказа чудесен избор. За транспорт ползвахме само uber/bolt с които се предвижвахме много бързо и лесно. От Слима до Валета с ферибот пък за 5 мин. си ходихме, а беше и приятно. Взехме и фериботче директно от Слима до Гозо, а там по препоръка тук обиколихме с автобусче. От местната кухня пробвахме заек по малтийски и малтийска салата, както и десертите им, всичко беше топ!
Посетихме Валета, Мдина и Рабат, Гозо и Марсашлок, като последното не си заслужаваше особено, но пък хапнахме чудесна риба там.

# 139
  • Мнения: 206
Не ми стана ясно може ли в автобусите да се таксуваш с банкова карта.Смятам да си изтегля и bolt .До сега не съм ползвала такива услуги /винаги има първи път Simple Smile/, но доколкото разбирам след като си зададеш маршрута ти излиза цена, която трябва да заплатиши тогава ползваш услугата.

# 140
  • Мнения: 1 652
Не ми стана ясно може ли в автобусите да се таксуваш с банкова карта.Смятам да си изтегля и bolt .До сега не съм ползвала такива услуги /винаги има първи път Simple Smile/, но доколкото разбирам след като си зададеш маршрута ти излиза цена, която трябва да заплатиши тогава ползваш услугата.

Бях в Малта преди десетина дни само за два. В автобусите - с банкова карта, 2€ билет с валидност два часа. Можете да се прекачвате в рамките на тези часове, само го показвате на шофьора. Вероятно ако се ходи за повече дни, има смисъл от покупка на автобусна карта, но за 2-3 дни няма смисъл.
За Болт (или Убер, също има) - понеже ходих в Малта само за една пътека плюс малко по-топличко и се озовах далече от редовните автобуси, си викнах болт. Пускаш си локация на телефона, задаваш крайна точка и той ти предлага различни варианти - по-скъп, по-евтин, по-голяма кола/ван и т.н. Аз имам в болт запаметена карта, одобрявам си една кола и веднага ми тегли парите. Пише си кога ще дойде колата и й виждаш локацията спрямо твоята. Обикновено е бързо (1-2 мин), аз избрах икономи вариант, дойде си Suv съвсем нормален. Това, което щях да го мина с автобус за час и нещо плюс чакане на спирката, го минах за 10 минути за 11€. Та ако сте повече хора и не ви се дрънка по автобуси с прекачвания, си е вариант. Даже без да сте в Малта, можете да видите примерни цени за маршрути.
Автобусите следобед и надвечер са доста пълни. Може винаги да са били така, но предния път бях по дивия ковид и нямаше туристи въобще. То и сега основните пътници особено по някои линии (Слима-Валета) са местни емигранти от къде ли не.

# 141
  • Мнения: 206
Благодаря!Въпроса с транспорта вече си го изясних.Сега продължавам с програмата.

# 142
  • Мнения: 823
Като ви чета почвам да се притеснявам, че купих билети за 18-23 март за Малта. Приятели ми казаха, че са ходили по същото време и е било супер. Аз лично съм била за седмица в Сицилия по тези дати и даже имаше хора, които се къпеха в морето. Ама тук чета за бури и апокалипсис и малко съжалих, че запазих. Sad
Искахме да разнообразим с мъжа ми, да се разходим, да хапнем вкусна морска храна. Нямам очаквания какво толкова ще видя, просто исках да се пошляем без напрежение. Най-много да си седим в квартирата и по баровете Grinning
Поне ще сме във Валета, ще има заведения.

# 143
  • Мнения: 2 633
Ако някой може да предвиди какво ще е времето в края на март отсега, ще стане милионер от прогнози за времето. Мартенските бури са факт, но може да не ги споменаваме, ако искате Sunglasses

За къпане в морето, обаче, аз поне съм категорична - това не е време за плаж, студена е водата и често не е спокойна.То юни още е студена водата, какво остава за март. Непознаването на морето може да приключи и лошо.

# 144
  • Мнения: 823
Далеч не мисля да се къпя в морето. Казах само, че видях деца да се плацикат в Сицилия в края на март. Водата беше студена естествено, но въздухът минаваше 25 градуса.

# 145
  • Мнения: 2 633
Те и в Норвегия се плацикат през януари.

Не виждам някой да е написал, че няма да се разходите и да ядете вкусна морска храна, защото е март, та да се обръщате към хората, които пишат тук, че има и бая лошо време тогава. "Като ви чета, апокалипсис..." Rolling Eyes

# 146
  • София
  • Мнения: 2 628
Въпрос на късмет е наистина времето. Аз затова се отказах от Малта през март. Най-вече заради ветровете, които си ги има по островите. Миналата година бяхме в източна Сицилия средата на юни. Изпържихме се, но водата все още беше студена. Предполагам за Малта важи същото.

# 147
  • София
  • Мнения: 23 096
Миналата година на 10 март пътувахме за Малта. Като изключим силният вятър, имаше хора на плажа по бански. Англичаните навсякъде сновяха по къси панталонки и потници, а ние - по зимни якета. Grin
По-важно е да не вали, за да се обикаля на спокойствие, но това си е божа работа.

# 148
  • Варна
  • Мнения: 495
Здравейте, предстои ни посещение в Малта за седмица в началото на април. Ще бъдем с кола под наем. Дали е добре апартамента ни да е в Марсаскала. Оттам да  обикаляме острова. Другият вариант е Мелиха, но там ми се струва доста далеч. Марсаскала ни устройва, като цени с право на безплатна анулация, близост до летището.

# 149
  • Мнения: 2 633
Нямате проблем с кола, където и да сте. Разстоянията са поносими, трафикът е проблем. Но него ще го имате и с автобус. В Марсаскала не е лошо.

# 150
  • Варна
  • Мнения: 495
Нямате проблем с кола, където и да сте. Разстоянията са поносими, трафикът е проблем. Но него ще го имате и с автобус. В Марсаскала не е лошо.
Много благодаря!

# 151
  • MT
  • Мнения: 538
Съгласна съм с Врабец. Въпреки всичко обаче за мен Марскаскала е скучно място за дълъг престой. Бих отишла към друго селище, малко по-централно, но щом сте с кола, нищо няма да ви е далеч като цяло и ще имате възможност да се разхождате без лимити. Има и български магазин, ако случайно нещо ви долипсва. Само трафика може да ви убие по час, ако искате да ходите примерно вечерта към Мелиха или Сейнт Полс Бей, но иначе не би трябвало да е повече от 30 минути, ако не се забивате в по-централните райони, в час пик.

Март/Април е готин период да се препичаш на разходки на обяд, все пак носете по една лека дрешка за вятър/дъжд, или поне дъждобран в чантата, за всеки случай. За морето, аз лично не бих, според мен е студено дори за хващане на тен до някъде средата на Май месец. За топене, в края на Юни се стопля добре, преди това си е бахър.

# 152
  • Пловдив
  • Мнения: 2 202
Ще обикаляме острова с коли, малко ме притеснява десния волан, но се надявам да се справим, как стои въпроса с паркирането?
Моля за препоръка за ресторанти с вкусна храна и по възможност с гледка.
Тези дни ще набележа програмата, букнах хотел в Слима, освен Валета, Ротондата, какво да не пропускаме?

Последна редакция: ср, 07 фев 2024, 11:56 от violence

# 153
  • Варна
  • Мнения: 495
Съгласна съм с Врабец. Въпреки всичко обаче за мен Марскаскала е скучно място за дълъг престой. Бих отишла към друго селище, малко по-централно, но щом сте с кола, нищо няма да ви е далеч като цяло и ще имате възможност да се разхождате без лимити. Има и български магазин, ако случайно нещо ви долипсва. Само трафика може да ви убие по час, ако искате да ходите примерно вечерта към Мелиха или Сейнт Полс Бей, но иначе не би трябвало да е повече от 30 минути, ако не се забивате в по-централните райони, в час пик.

Март/Април е готин период да се препичаш на разходки на обяд, все пак носете по една лека дрешка за вятър/дъжд, или поне дъждобран в чантата, за всеки случай. За морето, аз лично не бих, според мен е студено дори за хващане на тен до някъде средата на Май месец. За топене, в края на Юни се стопля добре, преди това си е бахър.
Много благодаря за подробния отговор ! И аз много не съм очарован от Мараскала. Но всичко опира до бюджет и право на безплатна анулация, най-близо до датата на настаняване(заради Уизеър, че с тази непрекъсната смяна на часове и дати на полетите или направо отмяна,  доста ме наплашиха) . По принцип там само ще спим. Все пак видях, че има някаква крайбрежна алея близо до апартамента. Видях къде е и българския магазин. Другият ни вариант беше Бирзебуга, който определено е по-хубав от Мараскала. Засега остава така.Ако излезе нещо друго ще видим.

# 154
  • MT
  • Мнения: 538
За нищо! В Бирзебуджа също няма нищо особено, сякаш по-добре е Марсаскала от там.

С колата и десния волан, опитните шофьори няма от какво да се страхувате. Внимавайте с идиотите. Всички редовни таксита от приложения са с LY номера (примерно BLY 123 / RLY 487 / CLY 748). Останалите са бели или рентал коли.

Използвайте си мигачите и знайте, че тук често не спазват правилата за кръговите при влизане и излизане. Ако някой дава зор да минава, пускайте ги, че да не ви ударят нарочно. И не се занимавайте с идиоти. Ако псуват, нека псуват.. вие си гледайте кефа (това ще ги дразни допълнително, че на вас ви е все тая).

Ресторант с гледка, навсякъде на високи етажи или по морето - гаранция за качество няма обаче. За местна храна не мога да препоръчам нищо, защото не я ям. За Италианска и Азиатска мога да дам конкретни и изпробвани места като препоръки, според зависи какво ви харесва.

За места за посещение - вижте в предните страници сме говорили много къде е окей и къде не си струва да се ходи.

# 155
  • Мнения: 2 633
Като че ли по отношение на транспорт от-до летището (без кола) Бирзебуджа е по-добре. Плажът също е по-приличен, макар и с типични за острова размери. Особена атракция е Фрийпортът (търговското пристанище) - за едни хубава, за други - не чак толкова. Smile

Но иначе действително са близки като атмосфера - градчета за живеене, без кой знае какви забележителности. На такива места се паркира сравнително по-спокойно, според квартала. Има къде да се хапне, да се напазарува.

# 156
  • Мнения: 1 802
Здравейте, заминаваме за Малта на 17ти. Кацаме в 19.30 там - какво ще ми препоръчате за транспорт до хотела в Слима? Щеше ми се да сме с шатъл - коя фирма сте ползвали?

# 157
  • Варна
  • Мнения: 495
Здравейте, заминаваме за Малта на 17ти. Кацаме в 19.30 там - какво ще ми препоръчате за транспорт до хотела в Слима? Щеше ми се да сме с шатъл - коя фирма сте ползвали?
Ние другия месец кацаме в 00.30 и ще си извикаме такси Bolt. Гледам ,че до Слима цената е около 12 евро.

# 158
  • Мнения: 1 802
Все пак аз резервирах с малта трансфер - за трима е 15 евро от летище до хотел. В момента до края на февруари имат и 50 процента отстъпка, но трябва да въведеш код - не го видях по-рано. Безплатно е анулирането - но сега за 7,50 не ми се занимава да го  анулирам и отново да резервирам с кода

Болт - опитвамда си сваля приложението обаче не ми праща код и нестава

# 159
  • MT
  • Мнения: 538
Болт - опитвамда си сваля приложението обаче не ми праща код и нестава

Ако изобщо не се получава, опитайте с Uber или Ecabs. Но ще препоръчам да опитате с друг номер да верифицирате приложението.

Приятно прекарване!

# 160
  • София
  • Мнения: 964
.

Последна редакция: вт, 13 фев 2024, 13:47 от annie13

# 161
  • София
  • Мнения: 23 096
А, тук не е темата за решаване на задачи. Боже, какъв стрес получих. Joy

# 162
  • Мнения: 2 633
Аз си признавам, че се опитах да я реша. Обаче е отвъд възможностите ми Satisfied

# 163
  • София
  • Мнения: 964
А, тук не е темата за решаване на задачи. Боже, какъв стрес получих. Joy
Ох, много се извинявам. Тоя седмии клас тотално ме разцентрира. Трия. 😁

# 164
  • Мнения: 46
Здравейте, ще бъдем няколко дни във Валета. Препоръчайте ми варианти за транспорт до Слиема. Цените как са? И още нещо. Мдина заслужава ли си и с какво е най-добре да отидем до там? Градски транспорт? Доколкото прочетох не се спазват много часовете и това ме притеснява.

# 165
  • Мнения: 50
Здравейте,необходимо ли е предварително да закупя билети за катедралата във Валета или може и на място?Зная ,че в неделя не работи.

# 166
  • Мнения: 2 633
Преди три седмици не беше. Тогава за последно знам за познати, които разглеждаха.

# 167
  • Мнения: 1 802
Здравейте, ще бъдем няколко дни във Валета. Препоръчайте ми варианти за транспорт до Слиема. Цените как са? И още нещо. Мдина заслужава ли си и с какво е най-добре да отидем до там? Градски транспорт? Доколкото прочетох не се спазват много часовете и това ме притеснява.

Ние се прибрахме  преди два дни. Ползвахме градски транспорт, ползвахме и Болт. Препоръчвам второто. Имах проблем при регистрацията - не ми пращаше код за активиране на приложението на телефона в Бг, но след като отидохме там ми изпрати и съм много доволна. Навсякъде ти показва колко таксита има наоколо, какви са - места и други екстри на колите и колко биха ти взели до дадена точка. Пътували сме Валета - Слима за 4, 5 евро, което за 3ма човека е е по-изгодно и от градския транспорт.  Иначе може да отидете и с автобус, може и да ползвате ферибот - също е много интересно. Препоръчвам фериботите до трите града от Валета - много приятно изживяване и красиви гледки. Болт изглежда имат някакви промоционални цени до определен брой пътувания, защото след втория, третия ден почна да ни показва по-високи цени, но ние направихме нова регистрация на друг телефон и отново бяха съвсем прилични. Иначе градския при нас си спазваше часовете - плюс, минус 3,4 минути - има и приложение за телефон там може да се ориентираш, но като автобуса е на 30 минути да кажем хич не е удобно. Отделно понякога и близки разстояния до спирката може да ти се видят непосилни, ако е много стръмна улицата, а колата буквално е на секундата при теб. Само потвърждаваш курса и докато изчакаш да ти пратят кой ти е шофьора той е паркирал.
 МДина си заслужава - красиво е, отделно е най-високата точка и има красиви гледки към целия остров. Ние стигнахме с градски траспорт до там, но хванахме автобус от аквариума - това ни беше втората спирка за деня. Точно този автобус  Х3 беше много некомфортен - шофьора все едно беше на рали - едвам се удържах на седалката. По другите линии не сме имали проблем. Малко по-скъпо ще е с Болт - сигурно около 10-12 евро, но пък ще съкратите времето за пътуване наполовина или дори на една трета.
Цените - ами скъпичко си е - едно основно ядене е около 25 евро. Лазаня, пица, спагети биха се намерили за 10-15 евро. Ние винаги държим да пробваме местната кухня. В случая малтийската не ми хареса изобщо. Всичко е някаква манджа тип кавърма с много чесън.Обаче е твърде специфична и даже неприятна миризма има. А по принцип съм човек, който пробва нови неща и си хапвам добре. Техните банички - пастици също не са нищо особено. Хубав сладолед има навсякъде, бургерите и италианската кухня - това става за ядене. От заведенията - хареса ми едно Googi`s в Мдина, Лучиано във Валета в центъра, Трибели -Валета на пристанището и Фортиза в Слима. Всичките са ресторанти.
Аквариума не си заслужава според мен - твърде малък, обикновен и пълен с хора. Който все пак реши да ходи - онлайн билетите са 13 евро - 2 евро по-евтини от на място - важат в срок от 6 месеца.
Иначе Валета е просто приказна, Направо съм влюбена.
За катедралата може и на място да си купите билети
Ако имате повечко време в Слима - може да се разходите покрай морето - освен на самото пристанище, има и нещо като пешеходан алея, по която има много тичащи - има хубави гледки към столицата от там

Последна редакция: сб, 24 фев 2024, 19:29 от ssiillvvyy

# 168
  • София
  • Мнения: 305
Здравейте. Предстои ни пътуване в края на седмицата до Малта.
Моля да споделите къде си заслужава да се опита вкусна храна ?
Определени ресторанти, кафенета и т.н.
Благодаря.

# 169
  • MT
  • Мнения: 538
Здравейте. Предстои ни пътуване в края на седмицата до Малта.
Моля да споделите къде си заслужава да се опита вкусна храна ?
Определени ресторанти, кафенета и т.н.
Благодаря.

Има препоръки в предходните страници за малтийски ресторанти. Кажете какъв стил кухня търсите?

Повечето италиански ресторанти се държат от италианци. Примерно мога да ви кажа за прекрасният ресторант, който посетих преди седмица "Trattoria 'a Lanterna cucina Ligure" - традиционна кухня от Лигурия. Ядохме 3 различни ястия и всички бяха безупречни и засищащи. Мъжът ми и зълва ми (родом от Сицилия), не бяха пробвали също типичната тамошна кухня и го отбелязаха като любим ресторант. Аз също смятам, че бих го посещавала отново, за да опитам и други рецепти. Малко и уютно място с не много масички. Приятна обстановка, готвач, който го интересува мнението на клиентите.
Намира се в Буджиба: https://maps.app.goo.gl/xJuFEpSTddJJyKE27

За кафенета - зависи какво кафе ви се пие. Ако искате в италиански стил - почти всяко кафе прави еспресо, капучино и подобни. Аз пия в Dolce Sicilia по принцип, когато излизам с мъжа ми.

# 170
  • Варна
  • Мнения: 495
Здравейте. Предстои ни пътуване в края на седмицата до Малта.
Моля да споделите къде си заслужава да се опита вкусна храна ?
Определени ресторанти, кафенета и т.н.
Благодаря.

Има препоръки в предходните страници за малтийски ресторанти. Кажете какъв стил кухня търсите?

Повечето италиански ресторанти се държат от италианци. Примерно мога да ви кажа за прекрасният ресторант, който посетих преди седмица "Trattoria 'a Lanterna cucina Ligure" - традиционна кухня от Лигурия. Ядохме 3 различни ястия и всички бяха безупречни и засищащи. Мъжът ми и зълва ми (родом от Сицилия), не бяха пробвали също типичната тамошна кухня и го отбелязаха като любим ресторант. Аз също смятам, че бих го посещавала отново, за да опитам и други рецепти. Малко и уютно място с не много масички. Приятна обстановка, готвач, който го интересува мнението на клиентите.
Намира се в Буджиба: https://maps.app.goo.gl/xJuFEpSTddJJyKE27

За кафенета - зависи какво кафе ви се пие. Ако искате в италиански стил - почти всяко кафе прави еспресо, капучино и подобни. Аз пия в Dolce Sicilia по принцип, когато излизам с мъжа ми.
Погледнах тук, пише , че е временно затворено. Или вие ходите в друг град ?

https://www.google.com/search?q=Dolce+Sicilia&sourceid=chrome&ie=UTF-8

# 171
  • Мнения: 1
Здравейте!
Предстои ни скоро пътуване в Малта.
Ще имаме повод и трябва да го отбележим в някой красив ресторант с вкусна кухня.
Ще ни препоръчате ли такъв, близо до Валета?
Много благодаря! ❤️❤️❤️

# 172
  • MT
  • Мнения: 538
....

Погледнах тук, пише , че е временно затворено. Или вие ходите в друг град ?

https://www.google.com/search?q=Dolce+Sicilia&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Ходила съм в почти всички клонове. Най-често ходя в Qawra, защото се срещаме с роднини там. Но е по-малко мястото, по-спокойно.
В Пачевил има по-голямо място с голям избор на храна/закуски и кафето е същото.

# 173
  • София
  • Мнения: 641
Magi Hristova , тъкмо и аз това щях да питам.
Интересува ме хубав ресторант с вкусна местна храна!
Както имам и още едно питане, разбрахме че контактите навсякъде са за щепсел тип английски - така ли е? Ще ни трябва само за зареждане на телефони!
Благодаря на отзовалите се!

# 174
  • Пловдив
  • Мнения: 2 202
Препоръчаха ми тези два с много добра кухня, но ще мога да дам отзив след 10 март
Nenu The Artisan Baker във Валета
Pepinos в Сейнт Джулиан, посещава ли са го Том Ханкс, Брат Пит и Ед Шиърън...

И Caviar and Bull, води се гурме ресторант от високия ценови клас.
Скрит текст:
https://www.google.com/search?q=Caviar+%26+Bull&client=safari&sc … ,y,bqGF-7TYMWk;mv:[[35.9331701333555,14.516753596561847],[35.91089311622914,14.469117564457353]]&lpg=cid:CgIgAQ%3D%3D,ik:CAoSLEFGMVFpcE1HNkFTRzV4TE5rMDRTcjJoSFh3VjdhUVYxTi1VM29QMDBHQ0Fh

# 175
  • MT
  • Мнения: 538
...
Както имам и още едно питане, разбрахме че контактите навсякъде са за щепсел тип английски - така ли е? Ще ни трябва само за зареждане на телефони!
Благодаря на отзовалите се!
Да, вземете си английски преходник с USB/USB-C портовe, за да не си носите европейските щепсели на зарядните. Ако има и нормален контакт на преходника заедно с други портове, е супер ивестиция за всякакви пътувания, защото може да зареждаш няколко неща едновременно.

Само внимавайте със сешоарите и такива преходници. Понякога се изключват от прегряване, дори да са били пуснати за минута и трябва да се чака докато почне пак да работи.

Скрит текст:

# 176
  • София
  • Мнения: 23 096
Както имам и още едно питане, разбрахме че контактите навсякъде са за щепсел тип английски - така ли е? Ще ни трябва само за зареждане на телефони!
Не навсякъде. В нашия хотел имаше и от двата вида - тип английски и тип "нашенски".

# 177
  • Варна
  • Мнения: 79
Здравейте, пътувам другата седмица и програмата ми е готова в частта с Валета, Рабат, Моста и Мдина.
Остава ми един цял ден и се колебая: трите града или Гозо ? 
Моля да ме посъветвате - ако се спра на трите греда ще ми стигне ли времето да ги обиколя хубавичко пеша ? Или да го посветя изцяло на Гозо ? На кантар съм, помагайте Simple Smile

# 178
  • София
  • Мнения: 1 570
Докато сте във Валета може да отскочите до Трите града. Те са отсреща на 5-10 мин с лодка. Там има открито влакче, което ги обикаля за 30 мин.
А целият ден да посветите на  Гозо, Камино и Синята лагуна - организирано с лодка Много е приятно, лодките са големи и чисти.
Ето това ползвахме, с включен бус до Виктория.
https://www.getyourguide.com/malta-l90/from-malta-gozo-comino-an … 929b-fb8f485dd4bf

# 179
  • MT
  • Мнения: 538
Както имам и още едно питане, разбрахме че контактите навсякъде са за щепсел тип английски - така ли е? Ще ни трябва само за зареждане на телефони!
Не навсякъде. В нашия хотел имаше и от двата вида - тип английски и тип "нашенски".

Така е, но на повечето места няма. Хубаво е поне един адаптер да се вземе.

# 180
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Здравейте,
Следващата седмица ще пътуваме за Малта за 7 пълни дни. Хващаме и католическия Великден (не предвидих този факт, като планирахме дните). Интересува ме има ли нещо отворено по време на празниците, в т. ч. музей, църкви (предполагам, че те работят), заведения за хранене, магазини - хранителни и нехранителни. Колко време са почивните дни?
Ако някой има препоръки за заведения  в Слима (без значение на вида храна - местна, азиатска, италианска), ще съм благодарна да сподели кои са.

Относно времето, гледах прогнозата, че е около 18-20 градуса, ама се чудя с летни якета, ако тръгнем и отдолу с по-дебели суитшъри дали ще е ок или да вземам по-дебелите якета?

# 181
  • Мнения: 2 633
Представа нямам, какво ще работи по Великден. Не бих разчитала на много работещи места.
Според датите, обаче, може да се озовете там за Великденските процесии, което пък няма как да го видите по друго време на годината.

https://www.maltainfoguide.com/good-friday-processions-malta.html

# 182
  • Мнения: 196
zaek, ние бяхме миналата година и аз тогава се притеснявах за същото, но се оказа напразно.  Успяхме да видим процесии и във Виктория и във Валета. Единствено за Разпети петък, нарочно бях оставила природни неща, иначе всичко си работеше. Цялата седмица преди Великден, на различни места из градчетата има изложби с религиозни предмети. Интересно е.

В Слима не сме ходили и не мога да помогна със заведения. Не знам дали има нещо за гледане там, но май имаше ферибот, с който се стига лесно до Валета. Там задължително препоръчвам торта в Cafe Cordina Wink

Температурата и при нас беше горе-долу такава, с тънки якета ни беше добре.

# 183
  • София
  • Мнения: 1 570
За тези температури тънко яке, тънка жилетка и тениска установих, че е добре. Да може да се сваля на нива , че става и много топло през деня.

# 184
  • Мнения: 823
Аз в момента съм в Малта, днес беше 25 градуса и изгоряхме чак от слънцето. Но сега излезе един тънък вятър и захладня. Вчера също стана студено изведнъж като се скри слънцето. Суичър и тънко яке за вятър са ок.

# 185
  • Пловдив
  • Мнения: 2 202

Ако някой има препоръки за заведения  в Слима (без значение на вида храна - местна, азиатска, италианска), ще съм благодарна да сподели кои са.

Относно времето, гледах прогнозата, че е около 18-20 градуса, ама се чудя с летни якета, ако тръгнем и отдолу с по-дебели суитшъри дали ще е ок или да вземам по-дебелите якета?
В Слима препоръчвам Lou’s Bistro, храната беше много добра и  Sicilia - италиански ресторант, където работи българин, порциите бяха доста големи, мидите, калмарите, пицата, всичко беше много вкусно.
Пак там ресторант Mediterranean Fusion имаше  отлични отзиви, но не успяхме да го посетим.
Те са един след друг, в близост има голям магазин на Зара.
В този район има страшно много заведения, има и с жива музика, но е доста шумно.
Там ни беше и хотела 115 The Strand Hotel, който мога да препоръчам с две ръце, отлична локация, добри цени и с невероятна гледка към пристанището.

Относно времето е много относително и въпрос на усещане, при нас температурата варираше 12-17 градуса, ние бяхме 8 жени, две си изкараха с дебелите якета, другите на моменти по къс ръкав и с тънки якета. В басейна пред хотела имаше хора, които бяха по бански, дори и къпещи се, ето снимчица от стаята ни.

Последна редакция: ср, 20 мар 2024, 19:46 от violence

# 186
  • София
  • Мнения: 639
В Слима бих препоръчала малтийски ресторант Ta Kris. Много вкусно и добро обслужване. Пробвахме заека по малтийски, техните сиренца, разядка от боб и десерт задължително.
Също препоръчвам Felice Brasserie - има хубава гледка и интериор. Там сме пили кафета и коктейли, но има и храна.
Здравейте,
Следващата седмица ще пътуваме за Малта за 7 пълни дни. Хващаме и католическия Великден (не предвидих този факт, като планирахме дните). Интересува ме има ли нещо отворено по време на празниците, в т. ч. музей, църкви (предполагам, че те работят), заведения за хранене, магазини - хранителни и нехранителни. Колко време са почивните дни?
Ако някой има препоръки за заведения  в Слима (без значение на вида храна - местна, азиатска, италианска), ще съм благодарна да сподели кои са.

Относно времето, гледах прогнозата, че е около 18-20 градуса, ама се чудя с летни якета, ако тръгнем и отдолу с по-дебели суитшъри дали ще е ок или да вземам по-дебелите якета?

# 187
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Благодаря за бързите отговори!  Предполагам, че с кари може да се плаща навсякъде? Налага ли се носене на много пари в брой ?

# 188
  • София
  • Мнения: 1 570
На мен приложението Bolt не ми приемаше картата и трябваше да плащам в брой.

# 189
  • Мнения: 823
Навсякъде може с карта, ама е хубаво човек да има някакъв кеш.

# 190
  • София
  • Мнения: 639
Може с карта почти навсякъде, но например за фериботите не може. Но пък има банкомати на всяка крачка.

# 191
  • Мнения: 823
На ферибота за трите града платих с карта, за Гозо си бях взела карта за градския транспорт, която включваше и едно пътуване до острова. Но видях, че имат ПОС терминали. Но както казах е хубаво човек да има някакви пари в наличност.

# 192
  • София
  • Мнения: 639
При нас от Слима за Валета не можеше. Имаше една двойка дето изчака всички и го върнаха защото не можело с карта, а те нямали пари. Беше неприятен момент.


На ферибота за трите града платих с карта, за Гозо си бях взела карта за градския транспорт, която включваше и едно пътуване до острова. Но видях, че имат ПОС терминали. Но както казах е хубаво човек да има някакви пари в наличност.

# 193
  • София
  • Мнения: 231
На ферибота за трите града платих с карта, за Гозо си бях взела карта за градския транспорт, която включваше и едно пътуване до острова. Но видях, че имат ПОС терминали. Но както казах е хубаво човек да има някакви пари в наличност.
В коя от двете карти за градския транспорт е включено 1 пътуване с ферибот до Гозо и има ли значение от къде се качване./ за 12 пътувания или седмична/

# 194
  • Мнения: 823
Explore flex за 6 дни неограничени пътувания с автобуси в Малта и Гозо + едно пътуване с ферибота до Гозо ( отиване и връщане). Струва 31 евро. Когато отидете да чакате ферибота трябва да дадете картите на касата и те ще ви издадат билети. Доколкото знам картата е валидна само за бързия ферибот, който тръгва от Валета, ако това отговаря на въпроса дали има значение от къде се качвате.
И още нещо - отнема 15 минути картите да се активират. Когато ние ги купихме се опитахме веднага да се качим на автобус и не се получи. Валидатора каза, че картата не е валидна. Та да не се учудвате, ако стане така.

# 195
  • София
  • Мнения: 231
Explore flex за 6 дни неограничени пътувания с автобуси в Малта и Гозо + едно пътуване с ферибота до Гозо ( отиване и връщане). Струва 31 евро. Когато отидете да чакате ферибота трябва да дадете картите на касата и те ще ви издадат билети. Доколкото знам картата е валидна само за бързия ферибот, който тръгва от Валета, ако това отговаря на въпроса дали има значение от къде се качвате.
И още нещо - отнема 15 минути картите да се активират. Когато ние ги купихме се опитахме веднага да се качим на автобус и не се получи. Валидатора каза, че картата не е валидна. Та да не се учудвате, ако стане така.
Много благодаря!

# 196
  • MT
  • Мнения: 538
Аз плащам с ApplePay почти навсякъде. В Convenience Store и някои магазинчета искат поне 5 Евро минимум покупка. Хубаво е да имате стотина евро в кеш за всеки случай. Никога не се знае какво може да се случи. (Аз го казвам така за вас туристите.но примерно на мен кеш ми се налага да имам само за училището на детето.
За последните 5 години съм теглила пари само един път, за да платя за колет в пощата, защото там са само с кеш. През останалото време плащам с карта. Ако знаете, че телефона ви има винаги батерия, едва ли има за какво да се притеснявате.)

Тези дни е по-топло, но облаците дебнат отвсякъде. През деня излизаме с шушлекова жилетка и тънка блуза, а по обяд (до 2-3ч.) може и по тениска за по-малко зиморничевите. Вечер със зимно яке или поне по-дебело кожено.
Може да изгорите - да, но може и да се схванете от студения вятър. Вчера замръзнахме в 4-5ч. Ходихме уж сладолед да ядем във Валета, а имаше ужасно студено течение.

# 197
  • София
  • Мнения: 672
Здравейте, и нашето пътуване наближава. Прочетох всички теми и благодаря за полезната информация в тях! Все още не съм съвсем готова с програмата, но тези дни трябва да я направя.
Имам един въпрос относно мястото на настаняване. Става въпрос за Валета. Единият апартамент е точно срещу Is-Suq Tal-Belt - Valletta Food Market, а другият е близо до Lower Barrakka. Разликата в цените не е малка. Според Вас кой район е по-добър? На street view около първия не ми изглежда много ОК.
Благодаря предварително.

# 198
  • Мнения: 61
Здравейте, разстоянието между двете места е толкова малко, че няма значение къде ще изберете. Ако не Ви харесва около пазара, да Ви кажа навсякъде там изгледжа така горе-долу. Може би ще бъде малко по-шумно, но предполагам, че основно ще спите там, така че едва ли ще е от особено значение. Относно безопасността, ние за престоя ни там се чувствахме доста спокойни, дори при разговор с местни ни казаха, че там престъпност почти няма и преди да стане толкова посещавано място дори не са заключвали вратите си.

# 199
  • MT
  • Мнения: 538
Лиличка - изберете си по-евтиният или с по-добри ревюта. И до двете се стига с такси(поне близо може да се спре), така че няма да имате голям проблем с багажите. Разликата е, че едно е в централната част на Валета, другото е в края на едната и страна. Цяла Валета изглежда така - красива, но леко порутена с модернизирани долни етажи(магазини и някои ресторанти) и няколко нови сгради. Ако искате модерно, Валета не е мястото.

... Относно безопасността, ние за престоя ни там се чувствахме доста спокойни, дори при разговор с местни ни казаха, че там престъпност почти няма и преди да стане толкова посещавано място дори не са заключвали вратите си.

Престъпност има. Повече отколкото си мислите - не вярвайте толкова на местните, които хич не обичат да говорят за тези неща. Особено пък пред чужденци на почивка. Аз също не заключвах външната врата в къщата ми в България едно време. А в сегашния апартамент тук, сме с решетки на прозорците, заради предходна случка.

Има си и джебчии, има хора, които ви крадат от домовете (ето, на мен ми се случи през 2018-та). Телефони, устройства редовно изчезват и навън. Има и други видове, престъпност, но едва ли ще ви се случи на вас точно нещо от този род. (За който се интересува - Times of Malta е пълен с местни новини.)
Не казвам, че е изключително опасно - не е, а че е като навсякъде и без значение къде сте, да си гледате вещите и да не ги оставяте по външни джобове да изпадат някъде. Просто вероятността да ги намерите след това е 0%.

Графа за престъпност, която показва истинската ситуация:
Скрит текст:

# 200
  • Мнения: 2 633
Абсолютно съм съгласна с Лия.
И аз не се заключвах в Малта преди сто години. Едно време каквото беше, беше.
Здравият разум изисква да не си оставяте безгрижно вещите без надзор и да си заключвате вратите и колите.

# 201
  • София
  • Мнения: 672
Rusty15, Лия В., благодаря Ви за коментарите.
То проблемът ми е, а и причината да питам тук, че по-евтиният апартамент няма още отзиви, но се управлява от човек, който управлява 21 места и има той самият висок рейтинг като отзиви за фирмата. Отделно като прегледах имоти, които дава, отзивите са много добри. Като няма отзиви за конкретния апартамент не можех да преценя местоположението му, а по принцип мястоположението е едно от нещата, на които най-много държа и ме притеснява от гледна точка на безопастност, среда, хора, обитаващи наоколо. Затова и реших да питам тук.

# 202
  • MT
  • Мнения: 538
Rusty15, Лия В., благодаря Ви за коментарите.
То проблемът ми е, а и причината да питам тук, че по-евтиният апартамент няма още отзиви, но се управлява от човек, който управлява 21 места и има той самият висок рейтинг като отзиви за фирмата. Отделно като прегледах имоти, които дава, отзивите са много добри. Като няма отзиви за конкретния апартамент не можех да преценя местоположението му, а по принцип мястоположението е едно от нещата, на които най-много държа и ме притеснява от гледна точка на безопастност, среда, хора, обитаващи наоколо. Затова и реших да питам тук.

Търси в Tripadvisor, ако няма в гугъл. Това им е на тях сайта за оценки. Ако не, сигурно е ново място (нов бизнес, не самата локация) или са скрили ревютата.

# 203
  • MT
  • Мнения: 538
Никой не е поствал след мен, така че съжалявам за двойното постване.

В момента има пясък от Сахара над нас, така че въздуха е много гаден и всичко е прашно. Ако има хора, които ще пътуват тези дни, да не се чудите защо времето е странно.

https://lovinmalta.com/lifestyle/living-in-malta/air-pollution-l … m-blankets-malta/

# 204
  • София
  • Мнения: 231
Лия В.  И не само тя които е ходил на такъв круиз.Утре искаме да идем на круиз Пещерите, Синята лагуна и Гозо може ли съвет коя фирма да ползвате.
Благодаря

# 205
  • Мнения: 206
Аз съм се спряла на тази Mermaid cruises, но ние ще пътуваме след месец .Ще чакам отзив .

# 206
  • Мнения: 61
Ние бяхме на този и сме много доволни:
https://www.viator.com/tours/Malta/Discover-the-best-beaches-and … ail/d4141-86704P5
Може да доплатите за обяд, може и да си носите Ваш. Ако отидете по-рано, Ви настаняват на места с по-хубава гледка. Има тоалетни и съблекални, чисто беше.

# 207
  • MT
  • Мнения: 538
Аз не съм ходила по круизи, и дори до Синята Лагуна, така че не мога да помогна.

# 208
  • София
  • Мнения: 12 409
Здравейте,
Знаете ли дали катедралата "Св. Йоан" ще бъде отворена в неделя, на Великден?

# 209
  • MT
  • Мнения: 538
Би трябвало да е отворена днес. Това са националните празници.
https://publicholidays.com.mt/2024-dates/
И това е сайта им: https://www.stjohnscocathedral.com/visit/

Днес само банките са затворени, според календарите:
https://www.maltabankers.org/bank-holiday-schedule/
(Вас това не ви бърка по принцип, защото бизнесите би трябвало да са отворени.)

# 210
  • Мнения: 1 876
Здравейте, някакви опции за самолет/автобус от Варна до Валета за 9-10 май? Или от София? Видях цените на Ryanair и Turkish airlines, ноо не ми харесват. Не е за почивка, а по служебен въпрос, затова и не съм търсила по-рано, преди малко разбрах за събитието.

# 211
  • Варна
  • Мнения: 495
Здравейте, някакви опции за самолет/автобус от Варна до Валета за 9-10 май? Или от София? Видях цените на Ryanair и Turkish airlines, ноо не ми харесват. Не е за почивка, а по служебен въпрос, затова и не съм търсила по-рано, преди малко разбрах за събитието.
Аз летях от Букурещ - на отиване с Раян , на връщане с Уиз. Заради цените и датите ми.

# 212
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Върнахме се от Малта изключително заредени. По време на Разпети петък хванахме процесиите във Валета. Наистина, това е нещо, което не може да се види на друго място. С удоволствие бих отишла отново. Ползвахме Болт навсякъде, където ходихме. Кода за приложението получихме, като кацнахме. Направихме няколко регистрации на различни телефони, за да ползваме намалението. Времето беше ок, единствено вятъра на моменти беше силен, но тъй като съм от Варна - това не ме събори (и тук си го има).
Като гледах къщите  с цветните балкони, това вероятно е наследство от Испания, а пред входните врати масово има ниски железни портички - те за какво са? Да не излизат домашните животни навън или с друга цел?

# 213
  • MT
  • Мнения: 538
zaek, ползват ги като балкони, по това, което съм видяла. Повечето възрастни седят на стол и гледат навън, или пък пушат цигари. Подобно на хората сядащи на пейки пред къщите си. Тук няма много пейки, а повечето къщи имат врата пред главна улица. Може да се слагат заради деца, животни или просто да покажат, че тук не се влиза току-така и е дом на човек, а не офис (примерно).

Предположения са и лични впечатления, а самата история нямам представа каква е. Не знам и преди време дали са имали подобни портички.
Една баба съседка ми разказва една вечер, че където живея, което е в централна Малта, преди около 50 години е имало САМО 4 къщи и полета накъдето погледнеш. В момента тук живеят хиляди хора, а бившите къщи сега са интегрирани в издигнати над тях блокове или напълно премахнати и са правили нещо друго на тяхно място. Къщата, в която живея е със собствен вход, между вход А и Б на такъв блок, даже няма име, а сме само с номер, което е доста нетипично за острова.

# 214
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Да, направи ми впечатление, че къщите си имат имена. Благодаря, Лия В.

Общи условия

Активация на акаунт