Избор на климатик

  • 381
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте! Решил съм да си купя климатик. За стая от 20 квадрата, стара дървена дограма, няма топлоизолация. Бюджетът е ограничен. Климатика ще се използва изцяло за отопление. Колебая се в избора на климатик. Като вариант обсъждам най-евтиния ARIELLI AAC-12CH2XA61-I (WI-FI) SEER: 6.1 SCOP: 4 цена 620 лв. Но също така ми се искаше да е по-икономичен А+++ и като вариант се спрях на Toshiba RAS-B13J2KVSG-E/RAS-13J2AVSG-E Edge, 13 000 BTU, SEER: 8.6 SCOP: 5.1 1900 лв. Като изключим това, че по-скъпия би трябвало да е по-качествен, правилно ли тълкувам, че по-скъпия ще ми харчи 20 процента по-малко ток за отопление, което е пренебрежимо малко на фона на разлика в цената от 1300 лева? Във връзка с горното се получава че след около 13 години ще си върна инвестицията. Правилно ли разсъждавам? Ще съм благодарен ако можете да ме ориентирате в избора на климатик!!!

# 1
# 2
  • Мнения: 8 802
трябва да си направиш изчисления, ако климатикът се пуска няколко пъти в годината цифрите ще покажат малки спестявания на ток, ако се пуска ежедневно, съответно - други. Зависи и каква ще бъде цената на тока, за да видиш ясно изплатил ли си разликата. Ако се повиши цеата на тока много, много, си струва да се замислиш.
Когато климатикът е нов, параметрите са много сходни и не си струва скъп модел, в конкретния ти случай,  обаче, Тошибата е по-тих.
Разликата в моделите обикновено са някои  екстри. Гледай да има гаранция, сервиз на марката в града ти.
Инвестицията няма да си върнеш, може би си изчислил да си върнеш разликата от 1300лв. Как изчисли? Как видя тези 20%?

Имаше една тема за климатиците, там трябва да попиташ също, там са големите разбирачи.

Общи условия

Активация на акаунт