Пубертетът при момчетата - тема 12

  • 35 436
  • 736
  •   1
Отговори
# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 40 777
Lady Brinne, това на теория и аз го днам и не искам да повтарям действията и та мойта майка, обаче...го правя за жалост Head Band И ми е криво за оценки, да...ММ е либерален, ама аз все още се ядосвам...
Кажи как да се науча и аз? Ти каза, че децата са ти показали...?

Ей го днес има 5 по биология и 3 по география...Казва, че не му е интересна /географията/ ок, ама натискам заради оценките в дипломата, не за друго...

# 61
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Приех, че ще имат по-високи оценки по онова, което им е интересно и им се отдава. Сложили сме обща граница - добър, в смисъл, че тройки не толерирам и дори през срока по нещо да има такава оценка, се полагат усилия да се подобри.
А как стана ли? Вече са по-големи - 12ти и 8ми клас и просто няма как да се контролират напълно, а освен това не желая да се отдалеча от тях, изпадайки в истерия за някоя / някои по-ниски оценки. Сега имало е моменти на санкции и моменти на поощрения.
Примерно - искам еди-какви-си слушалки... Ами, оки, ще получиш, ако по биология изкараш една петица например.
Също помагат и спокойни обяснения за смисъла от ученето, примерно по БЕЛ, защото дори един програмист (малкият учи компютърна техника и технологии), също трябва да пише правилно.
Големият пък "гони" стипендия и се напъва заради нея. Малкият "уж" също иска, но той е един инатлив козирог и никога не се получава с лошо.
Абе, сложно е.
Все водя политика, говорим си, като с големи хора.

# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 40 777
Ух, аз също говоря...да, но вече незнам на какъв език да опитам...Отсреща в повечето слуаи е празен и блуждаещ поглед Pensive
И аз не искам да сме "далечни и чужди", но така ме изкарва изън нерви, че не се стърпявам и повишавам тон, а ММ е стожера.
Моят е близнак и пак е инатлив, та не е до зодия Simple Smile
Вчера при напомняне да преговори и по теста по История каза, че математиката му е по-важна и ще наблегне там. Утре имат два теста.
Заявих, че при 3-ка ще има наказания и ето днес...оправданието беше, че целия клас са с такава оценка.

# 63
  • Пловдив
  • Мнения: 1 264
Старая се да се успокоявам, че това е САМО ПЕРИОД.
А аз у дома съм с дете козирог и с дете - близнаци. (... и мъж овен!)
Hands Metal

# 64
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Е, то и аз не съм винаги бяла и добра. Simple Smile
И аз съм чувала безброй оправдания и безброй "споко"-та.
Ама има светлина в тунела - голямият вече си признава, че онова, което сме му казвали било истина и започва повече да се съгласява на моменти...
Опитвам се да им втълпя, че всеки трябва да носи отговорност за действията и бездействията си. Не винаги успешно, но 10% да ме чуят...

# 65
  • Мнения: 13 809
Моят син въобще не го влече спорта и малко го интересува как изглежда и  каква му е обиколката на бицепс, трицепса и др. Той е над нещата. Не мислете че свободното си време прекарва на компютъра. Играе някакви конструктивни  игри ( в смисъл твори, гради, измисля, куести, ескейр руум и подобни), но сумарно да кажем не повече от 3-4 часа седмично. Много е ангажиран в училище и по общообразователните  и по специалните предмети, които са 4-5 на брой.  Точно днес баща му му казва че е престанал да прави дневните си тренировки от ваканцията ( кремни, гири, кардио за 1 час) и синковеца му отговаря че като сложиш през седмицата ученето, рисуването, английския от школата и семейните разходки почивните дни за по 3 часа, ако ще трябва и да тренира няма да му остане време за спане. Разбирам го. Това учениците са по-ангажирани и от възрастните.

# 66
  • София
  • Мнения: 891
Ух, аз също говоря...да, но вече незнам на какъв език да опитам...Отсреща в повечето слуаи е празен и блуждаещ поглед Pensive
И аз не искам да сме "далечни и чужди", но така ме изкарва изън нерви, че не се стърпявам и повишавам тон, а ММ е стожера.
Моят е близнак и пак е инатлив, та не е до зодия Simple Smile
Вчера при напомняне да преговори и по теста по История каза, че математиката му е по-важна и ще наблегне там. Утре имат два теста.
Заявих, че при 3-ка ще има наказания и ето днес...оправданието беше, че целия клас са с такава оценка.

Ние сме задали мин срочен среден успех - 5,50 - тоест той трябва да си прецени по кои предмети ще си гони нещата и по кои ще се отпуска. Не искаме във всичко да е добър. Не гледам единични оценки, много добре си спомням, какви  учители имаше - днес му е криво на шапката, влиза и написва 18 двойки. Въпросът е колко ще има за края на срока, за годината - като има цели и вижда, че на контолните не може да изкара повече от 5, започва да участва повече в клас, да прави презантации и т.н. Ние даваме само идеите, той си решава как да ги реализира и постигне резултата. Но по мат и бълг искаме 6ци, въпреки че с българския не се получава все още.

Честно казано в 10 клас виждам светлина в тунела и мога да кажа, че е много по трудолюбив и амбициозен спрямо 7-8-9 клас. Имайте търпение Simple Smile

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 1 264
Pkrassimira,
Благодаря за куража, че в 10 клас е "светлината".
Макар че на родителската (9клас) една госпожа ни каза, че, ако сме имали проблем с пуберите, да знаем, че истинското избухване било в 10 клас.
Stuck Out Tongue Winking Eye

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 40 777
Краси, много амбициозно е да искам от моя 5,50 Grinning Миналата година завърши с 5,20 което ми е пре-пре достатъчно, но сега са с нови учители и явно ги натискат...Предложих да участва в проект-не иска...знаел как да я поправи, та ще видим. Сега по История има камари дати да помни, ами не всеки умее, та го разбирам...няма търпение догодина да останат само специалните предмети Simple Smile
Айде, сипвам Wink

# 69
  • Мнения: 22 906
Да ви кажа големият също 7-8-9клас едва креташе, но после се взе в ръце и почна да учи(макар да ходеше на тренировки, на работа, на мачове и на английски, нямаше свободен ден).Завърши с 5, на матурата по Бел изкара 5 без уроци, по Икономика 6, взе Б2 по английски.Въобще стана друг човек, мислех да го убивам между 5-8 клас.

# 70
  • София
  • Мнения: 891
Да ви кажа големият също 7-8-9клас едва креташе, но после се взе в ръце и почна да учи(макар да ходеше на тренировки, на работа, на мачове и на английски, нямаше свободен ден).Завърши с 5, на матурата по Бел изкара 5 без уроци, по Икономика 6, взе Б2 по английски.Въобще стана друг човек, мислех да го убивам между 5-8 клас.

Именно,  моят мислех че ще умре ох мързел в периода 6-9 клас. Правеше всичко на абсолютния минимум.

Сега учи за изпит па английски, спортува 4 пъти седмично,  и вечер решава задачи до 9 часа, помага много в къщи.

А за 5.50 го дадох само за пример, ние сме преценили, че без много зор изкарва толкова, само на мързела да си надвие (със 6 по физ, музика и т.н предмети). За друго дете 5.00 може са е тази граница

# 71
  • Мнения: 15 572
Вчера го видях във ФБ и умрях от смях - качвам ви го, да се посмеете и вие Joy

Скрит текст:


Относно спорта - синковеца какво ли не тренира - 7 години плуване, 2 години карате, 20-ина тренировки по кик бокс, малко баскетбол..... Само за плуването го натисках, защото беше важно да дръпне на височина максимално дълго. Накрая сам си се запали по лостовете и още го държи. Отскоро и волейбол. От тези лостове, обаче ръцете са му в окаяно състояние. Целите са в мазоли, единия вчера се спука.... Обаче не го интересува - тренира и това е.

Относно виното - вкъщи по принцип не пием никакъв алкохол. Обачееее, в 7-ми клас, направо се пропих - честно. Само виното ме спасяваше. Особено, когато дойде първия локдаун и ни затвориха по домовете. Оцелях де, обаче ми беше много трудно. Но някак осъзнах, че не всичко е на всяка цена. В крайна сметка изкара добри резултати, но не влезе в ТОП училище. И какво - пак влезе в хубаво училище. Даже много хубаво според мен. И аз съм доволна, и той е доволен. Класът му е супер, класната е готина - всичко си е наред. Успокоихме се и двамата, той е щастлив там, където е, оценките са му добри - тази година още по-добри (10-ти клас е ). Та поне знам, че когато сестра му стане 7-ми клас, ще гледам да съм по-спокойна и философски настроена. Разбира се, не толерирам ниски оценки, но пък тази истерия, през която минах с големия, ще си я спестя с малката. Пък и виното ще помага Joy

# 72
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
То и аз не пия,нашият случай е по-различен,но си ме ядосва понякога...Чудя се с бебето като порасне как ще я карам-той в пубертета,аз в критическата,ама да сме живи и здрави ,все някак ще ги избутаме тия години.И мен в 9-ти клас ме бе налегнал мързела,но после се стегнах...

# 73
  • Мнения: 15 572
Lady Brinne, това на теория и аз го днам и не искам да повтарям действията и та мойта майка, обаче...го правя за жалост Head Band И ми е криво за оценки, да...ММ е либерален, ама аз все още се ядосвам...
Кажи как да се науча и аз? Ти каза, че децата са ти показали...?

Ей го днес има 5 по биология и 3 по география...Казва, че не му е интересна /географията/ ок, ама натискам заради оценките в дипломата, не за друго...

Знаеш ли, навремето майка ми толкова много ме натискаше да уча, че като завърших гимназия, не исках и да чувам за университет. Направо ми ставаше лошо, като си помислех, че ще трябва да уча още 5 години. А бях с отличен успех. Баща ми тогава ме натисна да уча в университет, за което сега съм му много благодарна. Хареса ми и учих с удоволствие. Но беше на косъм да се откажа от ученето. Така че понякога прекалено големия натиск може да има обратен ефект. Най-вече, като станат по-големи и разберат, че могат да си правят каквото поискат - няма как да ги накараме насила. Особено пък момчетата.

Относно географията - синковеца мрази география и история, а химията му е пълна мъгла. За тези три предмета сме си стиснали ръцете, че и на 4-ки съм съгласна. За сметка на това математиката, физиката, английския и френския си ги учи с лекота. Чака с нетърпение да завърши 10-ти клас и да му се махнат от главата разказвателните предмети. Ами нормално е - не всеки разбира от всичко или му е интересно да учи по всеки предмет.

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 40 777
И моя тва чака...да минат разказвателните Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт