Да се върна ли в България?

  • 22 830
  • 516
  •   1
Отговори
# 390
  • Чужбина
  • Мнения: 421
Анджък, за това говоря - няма хора, човешки ресурси. Вие го изпитвате на гърба си като предприемачи, а на наемния работник/ служител переспективата му е да взема 1500€ вместо 1500 лв.

# 391
  • София
  • Мнения: 3 069
Аз не коментирам 1500 лв изобщо. Но да, образно казано, вместо един човек да работи за 1500 евро кофти работа навън, защо да не работи квалифицирана работа в държавата си и ще бъде по-уважаван и на мястото си /поне така си представям нещата/ за заплата, която ще му дава същата покупателна способност. Допълвам се, даже не е нужно да е висококвалифициран, сигурна съм, че фризьорката ми изкарва повече от мен, както и че фаянсаджиите ако работят както трябва, тях пък няма шанс да ги стигна.
Гледах преди две-три години френският ми бивш работодател даваше брутно към 2200 евро за редови финансов служител. Това ли са великите перспективи се питам, да се ходи навън. Освен ако не е по любов, разбира се.
Това с тротоарите някак ми звучи несериозно, а и колко пък да са ни по-зле тротоарите, но отчитам, че за някого може да са от съществено значение.

Последна редакция: ср, 01 фев 2023, 00:25 от Maidenly

# 392
  • Чужбина
  • Мнения: 421
Страните, генериращи емигранти, са от чергата на България - все усещане за несправедливост, за корупция и т.н.

От кого да бъде уважаван в България?!

Невсички са в състояние/ способни, знаещи/ можещи/ рискуващи/ търпеливи/ комуникативни да бъдат предприемачи. Хората търсят пртеспективи за себе си.

2200€ за живот в нормална среда не е зле. Повечето неща са ясни ("уредени")...

# 393
  • Мнения: 6 697
...
2200€ за живот в нормална среда не е зле. Повечето неща са ясни ("уредени")...
Ако имаш деца и те имат интереси ...
В същност докато хората могат без предприемчивост да живеят добре няма да се откажат от запада. Все пак предприемчивостта 24х7 доста изтощава и захабява.

# 394
  • София
  • Мнения: 3 069
Ще бъде уважаван, защото ще е сред свои. Ще има среда, приятели, ще е в родината си, с която има толкова поводи да се гордее.
За другото само да кажа, че имам немскоговорящ млад колега, завършил преди няма и две години висше /в Германия, това е предимство/, който вече работи за 4000 чисто, в България. Тук ще си живее с 4000 лева по-добре, отколкото с 1700-1800 евро на Лазурния бряг, теоретично.
Междудругото, не съм ходила там, но по снимки и видеа се вижда, че плажовете на Лазурния бряг са много по-лоши, отколкото българските. Някой ако иска да сподели така ли е.
Ако това е най-красивият плаж..., само камъни:
https://www.youtube.com/watch?v=zxXR5O8XfOM
Или пък този:
https://www.youtube.com/watch?v=wKdRCzko6_Y

# 395
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Почвам сериозно да мисля, че при очевадна родна мизерия прекаленото родолюбие е подплатено с финикийски знаци. Все интелигентни и образовани канадци се връщали, а ние миячите на чинии си стоим от немай къде, горките!🤣 Като изключим неколцина, които се завърнаха да правят политика, аз не съм с такова впечатление. Преуспели хора не се пенсионират в България. Не и от Сев. Америка.
А къде според теб се пенсионират?
Аз познавам няколко двойки завърнали се. Ако работят, то работят все още за канадските фирми. Ако са построили комунизма- не работят
Ми не знам. Баща ми се пенсионира 6 месеца във Флорида (най-вече зимните) и 6 в Канада (лятото е френдли). Комунизъм не знам дали е строил, ама от капитализма взе всичко положително и се възползва. Аз също смятам като ми дойде времето да продължа семейната традиция.
Явно наистина не знаеш. Защото 2021 си написала, че родителите ти живеят в България.
Интересен феномен, как някой хора заживяват в измислен свят.

# 396
  • Мнения: 6 697
Maidenly аз имам познати, които се върнаха и работят за по 10 000 на месец и разказват както за предимствата така и за недостатъците. В крайна сметка на всякъде има от двете и всеки си прави сметката в кой етап от живота си какво би приел и по това решава къде би живял.

# 397
  • Мнения: 3 293
Не знам какво толкова й е красиво на Варна? Ако нямаше море наблизо, щеше да е един обикновен град.

Който реши да се връща в България, е добре да я посети в есенно-зимния период, когато негативите изпъкват по-ярко.
Варна и красива !!! Това е за вицове
Кал-на е много зле от всяка гледан точка
Варна е много по-спокойна от София, например. Няма ги "софиянците от селата", дето имат напъни да са столичани.
Аз други неща забелязвам.
Или е точно едно и също като София и Пловдив откъм хора идва и от  селата.
Разликата е в смешното заплащане.
Забравих са спомена, че съм от Варна, но не съм кон с капаци.

# 398
  • Мнения: 1 166
Мейдънли, висококвалифицираните специалисти ще бъдат платени добре навсякъде. Назад в темата имаше единодушие, че за млади добре заплатени хора без проблеми,  в България е по-изгодно от финансова гледна точка. Обаче като се появят проблеми и/или деца, нещата може и да се обърнат. Ти явно живееш в по-уреден град/квартал, затова ти е странно за тротоарите. Заповядай на разходка с бебешка количка в Манастирски ливади и пак ще говорим Simple Smile

ПП Доста е несериозно да се използват клипчета от Ница и плажа като аргумент кой къде да живее 😅 Аз живея в България, даже съм се върнала от чужбина, но български плажове посещавам изключително рядко, не съм фен на Черноморието (както напоследък и почти всичките ми познати и приятели)

ПП2 Красотата на плажа в Ница се дължи на уникалния лазурен цвят на водата + прекрасната променада с широка пешеходна алея и палми + прекрасната архитектура на сградите. Никой не ходи в Ница за плажуване, по-скоро къпането е бонус. По-добре не се излагайте с подобни коментари.

# 399
  • Мнения: 1 725
Ще бъде уважаван, защото ще е сред свои. Ще има среда, приятели, ще е в родината си, с която има толкова поводи да се гордее.

Странни неща пишеш - ще бъде уважаван, защото е сред свои. Какво значи “свои”? Отдавна живеем в капитализъм и в работата на запад те оценяват заради какво можеш, а не кой е баджанакът ти. Аз всъщност харесвам възможността да живея сред различни култури, да имам познати и приятели от различни среди и държави, даже смея да твърдя, че културният обмен ми е една от неимагинерните предимства на чужбината, като бонус и доста помага за разширяване на кръгозора.

Бела е права за предпиемачеството. Не всеки.иска да си закопае личния живот, за да гради бизнес и трупа капитали. На запад познавам, а в Бъргария дори ми е трудно да си представя - как навигират тези хора законите и въобще оперират сред българската бизнес действителност (обобщавам -клептократска и заобиколи закона).

ПС Обменяме мнения, JT, но и като в другата тема, където сравняват София с Лондон, - тук Бг Черноморието с Лазурния бряг. Ощипете се, май сънувате😊.

Последна редакция: ср, 01 фев 2023, 09:08 от ierldan

# 400
  • Мнения: X
Скрит текст:
Ще бъде уважаван, защото ще е сред свои. Ще има среда, приятели, ще е в родината си, с която има толкова поводи да се гордее.
За другото само да кажа, че имам немскоговорящ млад колега, завършил преди няма и две години висше /в Германия, това е предимство/, който вече работи за 4000 чисто, в България. Тук ще си живее с 4000 лева по-добре, отколкото с 1700-1800 евро на Лазурния бряг, теоретично.
Междудругото, не съм ходила там, но по снимки и видеа се вижда, че плажовете на Лазурния бряг са много по-лоши, отколкото българските. Някой ако иска да сподели така ли е.
Ако това е най-красивият плаж..., само камъни:
https://www.youtube.com/watch?v=zxXR5O8XfOM
Или пък този:
https://www.youtube.com/watch?v=wKdRCzko6_Y
Вторият плаж е по-добре. Първият и аз не бих посетила за къпане. За разходка по алеята е супер.
Аз лично си харесвам БГ морето, имаме уникални места, но наистина трябва да знаем къде да ходим. Спряла съм да споря за морски почивки с хора, които са ходили само на Слънчака и от там нататък отписват всичко.

Не разбирам защо има обидени от името на Лазурния бряг, от името на чужбина, просто изказваме мнения, нищо лично.
Скрит текст:
Почвам сериозно да мисля, че при очевадна родна мизерия прекаленото родолюбие е подплатено с финикийски знаци. Все интелигентни и образовани канадци се връщали, а ние миячите на чинии си стоим от немай къде, горките!🤣 Като изключим неколцина, които се завърнаха да правят политика, аз не съм с такова впечатление. Преуспели хора не се пенсионират в България. Не и от Сев. Америка.
А къде според теб се пенсионират?
Аз познавам няколко двойки завърнали се. Ако работят, то работят все още за канадските фирми. Ако са построили комунизма- не работят
Ми не знам. Баща ми се пенсионира 6 месеца във Флорида (най-вече зимните) и 6 в Канада (лятото е френдли). Комунизъм не знам дали е строил, ама от капитализма взе всичко положително и се възползва. Аз също смятам като ми дойде времето да продължа семейната традиция.
Явно наистина не знаеш. Защото 2021 си написала, че родителите ти живеят в България.
Интересен феномен, как някой хора заживяват в измислен свят.
Ндааа, интересно се получи наистина, Титина. И толкова ирония и нападки изля дамата тук.

# 401
  • Немция
  • Мнения: 6 875
Maidenly, разликите между България и Германия например не опират само в размера на заплатата.
Това са два различни свята, различията са на почти всяко ниво, повечето в полза на немската държава.

# 402
  • France
  • Мнения: 165
Аз не коментирам 1500 лв изобщо. Но да, образно казано, вместо един човек да работи за 1500 евро кофти работа навън, защо да не работи квалифицирана работа в държавата си и ще бъде по-уважаван и на мястото си /поне така си представям нещата/ за заплата, която ще му дава същата покупателна способност. Допълвам се, даже не е нужно да е висококвалифициран, сигурна съм, че фризьорката ми изкарва повече от мен, както и че фаянсаджиите ако работят както трябва, тях пък няма шанс да ги стигна.
Гледах преди две-три години френският ми бивш работодател даваше брутно към 2200 евро за редови финансов служител. Това ли са великите перспективи се питам, да се ходи навън. Освен ако не е по любов, разбира се.
Това с тротоарите някак ми звучи несериозно, а и колко пък да са ни по-зле тротоарите, но отчитам, че за някого може да са от съществено значение.

 Само да вметна че 2200 евро бруто не е особено добра заплата във Франция.  особено за финансов служител. Това е около 1800 чисто преди данъчно облагане. Интересните позиции са от 3500 бруто и нагоре. За дa не е спам, да споделя и аз мнение по темата: за да имам в България стандарта който имам във Франция, ми трябва заплата от поне 7000 лв чисто на месец. Не съм в IT сектора. Излишно е да казвам че такива оферти няма.

Последна редакция: ср, 01 фев 2023, 14:52 от trolche

# 403
  • Мнения: 2 925
Почвам сериозно да мисля, че при очевадна родна мизерия прекаленото родолюбие е подплатено с финикийски знаци. Все интелигентни и образовани канадци се връщали, а ние миячите на чинии си стоим от немай къде, горките!🤣 Като изключим неколцина, които се завърнаха да правят политика, аз не съм с такова впечатление. Преуспели хора не се пенсионират в България. Не и от Сев. Америка.
А къде според теб се пенсионират?
Аз познавам няколко двойки завърнали се. Ако работят, то работят все още за канадските фирми. Ако са построили комунизма- не работят
Ми не знам. Баща ми се пенсионира 6 месеца във Флорида (най-вече зимните) и 6 в Канада (лятото е френдли). Комунизъм не знам дали е строил, ама от капитализма взе всичко положително и се възползва. Аз също смятам като ми дойде времето да продължа семейната традиция.
Явно наистина не знаеш. Защото 2021 си написала, че родителите ти живеят в България.
Интересен феномен, как някой хора заживяват в измислен свят.
Не може да съм написала такова нещо, защото не е вярно. Баща ми направи имиграция в Канада 10 години преди мен и не се е връщал в родината. Той не обича България. Аз скоро ще направя 20 години в емиграция. Майка ми има втори брак и живее в България. Грешка! Повече са. Между 15 и 20 години преди мен. Той избяга с кубинските екскурзии, докато аз дойдох по имиграционната програма 2004.

Последна редакция: ср, 01 фев 2023, 20:35 от Ravenna

# 404
  • Мнения: 471
Добре де, няма значение кой свят е по-добър. Всеки гледа през собствената си призма.
Най-важното е да си щастлив, където и да живееш.
Има щастливи и тъжни хора и на Запад, има и щастливи и тъжни хора в България.

Общи условия

Активация на акаунт