Неща които по света са нещо нормално, но в България са табу или почти ги няма

  • 14 108
  • 311
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 259
Много неща познати по света, в България или въобще ги няма или са рядкост или направо табу.
Ето няколко примера:

Организираната доброволческа дейност от държавата.  Милиони хора полагат безплатно труд в полза на различни каузи и са ангажирани с това. В България такава организираност няма особено от страна на държавата, може би единственото изключение е Червения кръст. А хората да готови да помагат, виждаме как по време на наводненията сами се организирант и помагат, но всичко е частна инициатива.

Битпазари нещо което е много полезно, всеки може да отиде да разпродаде ненужните си вещи, да си купи нещо. В България това не е познато, често това става нелегално някъде, преди години бяха започнали да се събират в София около Перлоската река, но ги гонеха, общо взето има нужда от такова нещо, но не се организира. Да в София има на края на града, но това въобще не е това, което се прави по принцип на централни места, не в покрайнините на града.

Църковната дейност, църквите събират вещи, дрехи, мебели и имат свои магазини, където разпродават и с парите финансират други дейности. Грижат  се за хора в нужда, болни и въобще имат дейности полезни за обществото. В България се сещам за отец Иван, но това е отново негова инициатива, а не организирана дейност на църквата. Тук таме "топъл обяд", но пак организирано някъде от хората, а не на централно ниво и масово.

Родителски обединения, дневни майки /жени преминали съответното обучение гледат деца в домашни условия, обикновенно в дома си/. Отново нещо положително, които в България е абсолютно табу. Сигурна съм, че при една такава инициатива ще се почнат само негативни доводи и пречки, но е факт, че това работи в много държави и е позитив, а и в крайна сметка личен избор да избереш този вариант за грижа на детето, ако човек има своите предразсъдъци, никой не задължава да се ползва услугата, но е факт в България я няма. Детски градини организирани от работодателя, знам само за една и независимо, че имаше европейско финансиране, интереса беше нулев.

Домашни сладкиши и продажбата им за някаква кауза или за училище, детската градина. Много масова практика на много места, в България честно казано не съм виждала.

Психологическата помощ, групи за подкрепа здравната каса не покрива срещи с Психолог, опция за подкрепа при "бърнтаут" и въобще подкрепа в тази посока, което е направо необяснимо и жалко, но много нужно.

Места където можеш да си платиш и с личната си кола някой който няма книжка да започне да шофира, да се упражнява. Съответно това отново е регламентирано, има допълнителти застраховки и се ползват често от хора, който се учат да шофират обикновенно млади хора, под контрола на родител. Не говорим за скоростно каране, а за упражняване, маневри, паркиране и т.н.   Факт е в България много татковци го правят на някой безлюден паркинг същото, но нелегално.

Знам, че масово ще изтъкнете сега доводи на база хигиена, условия и т.н. но е факт, всичко изброени е нещо абсолютно прието и нормално в цивилизовани държави.  Споделете позитивни практики, пък някой тук може да пренесе тези положителени практики.

# 1
  • Мнения: 36 489
В Плевен има официален битпазар - знам от познати, че е в определен ден и на определено място. Аз не се интересувам, но има хора, които ходят редовно.
Мисля, че и в София има - в едно предаване по тв говореха за това какви находки се намирали там.

# 2
  • Melmak
  • Мнения: 3 008
Бит пазар си имаме в София. Аз също не се интересувам от подобни пазари, но си има редовни посетители. Баща ми, бог да го прости, ходеше почти всяка седмица с приятели.

Това, което на мен най-много ми липсва на първо четене са Bolt и Uber. Тук просто таксиджийте са с лоби и това ме влудява.

# 3
  • Мнения: 4 700
В първите години на демокрацията имаше в градовете организирани битпазари , но много бързо се изродиха в търговски и първоначалната идея  залезе.
Всичко останало е до съзнание - все още не е на това ниво нашето. Поколения трябва да минат , за да се изкорени измекярската жилка от балканския манталитет.

# 4
  • Мнения: 6 150
Поколения трябва да минат , за да се изкорени измекярската жилка от балканския манталитет.
Въобще не мисля, че това подлежи на изкореняване, ако ще и след 1000 поколения. Като цяло не сме общество за такива инициативи, при нас водещото е не благотворителността, а финансовата изгода.
Къде ги тея бити пазари?
Домашни сладкиши с кауза при нас се прави в училището на т.нар. Коледен базар - поне по-голямата част от родителите наблягат на яденето, а не толкова на крафт нещата.

# 5
  • Мнения: 1 131
Дневните майки са много готина идея, според мен. Моя позната нидерландка споделя за добри отзиви, като опита и в държавна преди това. (в Нидерландия се развива дейстивието)

Като казахте майки, аз съм за възраждането на стара практика да идва жена от държавата (педиатър е съблюдавал първите дни на детето в дома му преди години, поправете ме ако греша, но това са ми разказвали), която да помага през първите 1-2 седмици на майката, да 'и обяснява кое и как. Пак от Нидерландия съм вдъхновена (леле, какъв зор ми е да не пиша Холандия Grinning).

# 6
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 208
...  стара практика да идва жена от държавата (педиатър е съблюдавал първите дни на детето в дома му преди години, поправете ме ако греша, но това са ми разказвали), която да помага през първите 1-2 седмици на майката, да 'и обяснява кое и как.

Чак пък да помага Mr. Green акушерката/педиатъра е давал съвети и насоки, преценявал е жилището и условията в които са гледани новородените .
Сега липсва тази професионална подкрепа, базата на която майчетата да стъпят в отглеждането на новородените им деца, еле па ако са първи.

# 7
  • Мнения: 2 495
Имаше домашно посещение на педиатъра и сестрата на новородено. Съответно, се гледат условията на живот на бебето и проблеми. Това беше 1-2 пъти.

# 8
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 837
Това са хубавите западни примери. Дано лошите си останат там....да не ги описвам, че ще ми затрият политНЕкоректния пост Bowtie

# 9
  • Мнения: 1 574
Държавата ако организира доброволци никой няма да отиде, защото всеки ще си спомни че плаща един куп данъци, а тия отгоре само крадат, а сега искат безплатно и другата работа да им се свърши. Затова по-добре само да съдейства държавата, както примерно сега прави с извозването на боклука събран от доброволци.
Битпазари - ОЛХ си е достатъчно голям битпазар и не прави боклук, нито общината трябва да го мете.
БПЦ ако вземе да дарява веднага ставам вярваща, но не ми се струва че ме грози такава опасност Simple Smile))
За дневни майки има някаква форма, не знам точно как се води, но позната си изгледа така едното дете, няколко майки се сменяха да ги гледат.
Базари за благотворителност се правят на много места, включително и с храна. Дали е регламентирано някак нямам идея.
За психолозите е хубаво, но мога да предскажа как ще свърши, ще се назначат едни хора на заплата, които после ще станат неоткриваеми или вечно заети.
За шофирането също е хубаво, но и там мога да предскажа края, ще нашият такива застраховки, че никой няма да иска да ги прави.

# 10
  • Мнения: 12 790
Преди време идваше педиатър и сестра от поликлиниката в началото, да нагледат бебето и да дадат съвети.  Не са помагали, няма как да се нагърби с това медицински персонал. Просто преглед, но вместо в поликлиниката, се правеше в дома на новороденото.

# 11
  • Мнения: 36 489
Битпазарът няма нищо общо с другият пазар тук и не са на едно и също място.  И е с разрешение от Общината - не е нещо нелегално.

Доброволци също имаме - знам, че няколко пъти годишно ходят да чистят храсти в Кайлъка. Мисля, че и те са подкрепени от Общината, но не съм сигурна.

# 12
  • Мнения: 6 150
Ако се е прекратила тази практика с педиатъра, аз определено се радвам. Първо, защото посещението се заплаща като домашно такова, няма бебе, няма баба ... Второ, тъкмо излизаш от болница, там са го преглеждали, обяснено ти е кое, как се прави, та да ти се тупне и още един да прави същото. Смисъл не виждам.

# 13
  • Мнения: 12 790
Ами не, не се заплащаше тогава за това посещение. И после след седмица-две идваше вече само сестрата. На мен ми бяха полезни тези посещения, защото ако си виждала бебе само на картинка и изведнъж трябва да си го поемеш изцяло, неизбежно възникват въпроси.

# 14
  • Мнения: 581
Аз пък не бих искала непознати хора да ми стоят в къщи седмица-две. Нали таткото получава 2 седмици бащинство, това е най-хубавото време да си свикнат тримата един с друг, да се научат да си гледат детето. Ако майката пожелае външна помощ да, но пред перспективата да ми я натресат нежелана изтръпвам от ужас.

Общи условия

Активация на акаунт