Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 43

  • 29 188
  • 767
  •   1
Отговори
# 30
  • Plovdiv
  • Мнения: 382
Някой да има отзиви за метални керемиди BILKA. Пише, че е румънска фирма, керемидите са от поцинкована ламарина с боя гланц или мат, дебелина от 0,45 до 0,60 мм. За Линдаб бях чела, че имат някакво силиконово покритие.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Всички метални керемиди са с полиестерно покритие .Дебелината на металната суровина +дебелината на полиестера определят качеството ,респективно гаранцията на продукта .Доколкото знам Билка са добри ,все пак ,може би над 50% от Румънските покриви са с метални керемиди .
В района на Пловдив мога да препоръчам фирма ,която произвежда метални обшивки и керемиди .Керемидите им са с дори по-добро покритие от на Линдаб ,просто когато ние поръчвахме керемиди , от въпросната фирма още не бяха стартирали производството на керемиди ,иначе щяхме да поръчаме от тях .Държат на качеството ,семейна фирма са  .Те ни направиха обшивките на стрехите   улуците и монтирана керемидите ,затова ги препоръчвам .
 https://www.ivar.bg/

# 32
  • Plovdiv
  • Мнения: 382
Благодаря, Нелина. Да, спомням си за тази пловдивска фирма, от която бяхте много доволни. Нашия строител обаче работи с Билка и явно имат опит с тях. Ако и те са ок, предпочитам да не им налагам друг доставчик. Дано нямаме проблеми.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Фирмата ,която препоръчах стартира производството на керемиди преди 3г .Преди това си произвеждаха  обшивки и предлагаха само Билка .Познавайки собствениците на фирмата , знам, че няма да предложат продукт с компромис в качеството .
Като цяло ,мат покритията са по-устойчиви от гланцовите ,с по-дълга гаранция .Ако имат продукт с 50 микрона покритие ,чудесно .

# 34
  • Мнения: 70
Момичета, особено тези, на които предстои строеж във Варна. Бъдете предпазливи, има мошеник, който дава фалшива ниска оферта и после си плащате за всичко още 40 хил. нагоре, и никакво качество. Ако някой има съмнения, може да ми пише на лични, да го предпазя. Имайте пет наум при ниска оферта. Купувайте си сами материалите и не се доверявайте грам. Бъдете здрави и умни, и дано имате повече късмет!

# 35
  • София
  • Мнения: 1 397
Може ли някой, получил наскоро оферта за строителство, да сподели каква е цената на кофражирането на м2?
Фундамента на гаража не ни е включен в офертата, малко е, около 8-10м2 стени, но искам да сверя.

# 36
  • Мнения: 715
Здравейте, да започна с глупавите въпроси. Преди време бях писала, че ще строим къща двуетажна на село. Такаа, стигнах до момента в който се срещнах с архитект от общината, започнах да му показвам скиците и чертежите си на това, как искам да изглежда къщата. Той ги взе, даде ми съвет за една стена и баня и каза чудесно започваме работа.
Аз доволна си тръгнах и после започнах да си задавам въпроси.
Той не ме попита на този етап за отопление, като изключим, че му споменах за една камина, която съм обозначила на чертежа, и че ще сме с термопомпа.
Не ме попита също и за външния вид на къщата, прозорци, веранда, нищо.
Кой трябва да проектира отоплението, изключвам камината, имам предвид, поводо, радиатори, тръби, къде ще стоят телата на отоплението? Това на груб строеж ли вече се слага и от кого? Строителят ли го прави или този който ти продава отоплителната система?
Малко хаотично, но докато видя проекта и ми излизат много въпроси, а хората около мен не за изобщо запознати с нищо свързано със строеж. Благодаря!

# 37
  • Мнения: 181
Здравейте, да започна с глупавите въпроси. Преди време бях писала, че ще строим къща двуетажна на село. Такаа, стигнах до момента в който се срещнах с архитект от общината, започнах да му показвам скиците и чертежите си на това, как искам да изглежда къщата. Той ги взе, даде ми съвет за една стена и баня и каза чудесно започваме работа.
Аз доволна си тръгнах и после започнах да си задавам въпроси.
Той не ме попита на този етап за отопление, като изключим, че му споменах за една камина, която съм обозначила на чертежа, и че ще сме с термопомпа.
Не ме попита също и за външния вид на къщата, прозорци, веранда, нищо.
Кой трябва да проектира отоплението, изключвам камината, имам предвид, поводо, радиатори, тръби, къде ще стоят телата на отоплението? Това на груб строеж ли вече се слага и от кого? Строителят ли го прави или този който ти продава отоплителната система?
Малко хаотично, но докато видя проекта и ми излизат много въпроси, а хората около мен не за изобщо запознати с нищо свързано със строеж. Благодаря!
Проектът за отоплението се извършва от ОВК специалист и мисля, че не е задължителна част от документите, които се представят за разрешението за строеж. Този проект е препоръчително да го направите заедно с конструктора, защото комини и въздуховоди не могат да вървят на произволни места и ако не са предвидедни местата им изначално, после следва голямо къртене.

# 38
  • Мнения: 1 621
Същото е и с подовото!

Ако решите да ползвате подово, се вдига нивото на пода и от там всичко останало - врати, стълби, светлата част става по-малка и т.н.

За мен лично е задължително, когато започваш да си наясно какво отопление искаш.  Всъщност с колкото повече неща си наясно, толкова по-добре и има шанс къщата да се проектира добре (ако и проектантите си свършат добре работата).
Архитекта според мен трябва да е и диригент и да стикова всички проекти, но не се случва така. Не знам защо.

# 39
  • София
  • Мнения: 8 561
Нашият точно така си свърши работата, аз даже мислех, че така работят всички Simple Smile Разпита ни за всичко, поиска да му покажем къщи, които харесваме като дизайн, да кажем бюджет и срокове, ако можем... Накрая ни даде всякакви папки по проекта - имаше си Ел, ВиК, ОВК, Конструктивна, Архитектура, Енергийна ефективност; общо-взето, човекът работи с екип и движи всичко до издаване на РС.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Най-добре си е всичко да стартира с архитектурата .Там се задават височините на пода  и на тавана .Това бе част от стартовите въпроси ,когато стартирахме идейния проект с архитекта - каква приблизителна квадратура ,какви стаи по етажите ,стълбище от хола или отделно ,гаражът на улична регулация ли да е ,накъде да е ориентирана верандата , колко ниско да стартират френските прозорци , какво да е отоплението ,ще има ли рекуперация ,ще има ли втора плоча ,вид и покритие на покрива (керемидите определят и наклона ) ...

# 41
  • София
  • Мнения: 44 090
Аз не знам защо това архитект от общината ми звучи странно? В крайна сметка никой не ви кара да работите с него ако изпитват съмнения, а мен малко от начало ми тръгва с леко странни пропуски по основни въпроси. Но може и да е решил първо да уточните  разположения, пък после другите въпроси като ви представи идеи и проекти някакви...

# 42
  • Мнения: 715
Аз не знам защо това архитект от общината ми звучи странно? В крайна сметка никой не ви кара да работите с него ако изпитват съмнения, а мен малко от начало ми тръгва с леко странни пропуски по основни въпроси. Но може и да е решил първо да уточните  разположения, пък после другите въпроси като ви представи идеи и проекти някакви...
Знаете ли, бях харесала едни пловдивски архитекти, страхотни проекти имат. И в общината при пускане на виза за проектиране ме попитаха с кой съм избрала да работя. Споделих и те в прав текст ми казаха, че процедурата ще е много по-тромава, ако не избера местен архитект, защото местните знаели всички документи и се познавали. В последствие разпитах скоро строили в града хора и се оказа, че общината насърчава работата с местни фирми и архитекти. Или както ми беше казано “пазят си хляба”.  Та, ние бързаме със строежа, за да стане до година-година и половина. И за това реших да рискувам, надявам се крайният резултат да е добър, просто очаквах срещата да протече по-различно и това породи много въпроси.
Благодаря все пак на включилите се, ще го изисквам при следваща среща.
Хубава вечер!

# 43
  • Мнения: 1 621
Хм, какво означава "процедурата ще е много по-тромава, ако не избера местен архитект,"?
Очакват подкуп ли?

Защото те всички архитекти би трябвало да знаят, кои са задължителните части и да ги подготвят.
Не би трябвало от общината да зависи как е проектирана къщата Ви. Те просто трябва да одобрят проекта, ако са спазени всички законови неща.

# 44
  • София
  • Мнения: 8 561
И на нас ни го казаха няколко човека "наемете си архитект, "препоръчан" от общината, за да не ви мотаят". От общината никой никога не ни каза нещо подобно, нито са ни искали подкупи. Освен лошата им организация на работа и адската комуникация, аз други оплаквания от тях нямам.
А на експертен съвет, на който никакви граждани не присъстват, може такива забележки да се измислят... то е достатъчно нещо да не догледат и можеш да чакаш още две седмици до следващия ъвет. Където може друг експерт нещо да не догледа и така докато на теб ти втръсне. 

Общи условия

Активация на акаунт