Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 43

  • 29 252
  • 767
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 6 300
Благодаря на Carolina, nellytan1 и ToniShu за поясненията. Архитектът ми заяви, че всяка ВиК си има собствени правила и си чете ЗУТ както и е удобно ... Внесох днес скицата (визата) за съгласуване във Виваком, надявам се да е достатъчно и да не ме връщат за съгласуване и на проекта за сградното отклонение. Не знам дали трябва да внеса и проекта за сградно отклонение в общината съгласно чл.193 от ЗУТ за съгласуване на експертен съвет преди отново да е пробвам във ВиК или това се прави на по-късен етап.
След като не сте запознат с процедурите, очевидно е най-добре да упълномощите архитекта срещу съответната сума да ви изготви проектите, да сгласува документацията с относимите институции, след което да предоставите проекта на СН за изготвяне на доклад за оценка на съответствието на инвестиционните проекти ( с такъв не минавате през Експертен съвет). Когато сте готови с доклада го дайте на архитекта и ведно с цялата проектна документация, той/тя да ви ги внесе в общината за одобрение на проетите и издаване на РС.
Ние така процедирахме и всичко ни беше готово за 3 месеца, а на 4-тия вече имахме издадено РС.

Последна редакция: чт, 02 мар 2023, 14:45 от fatalina

# 736
  • София
  • Мнения: 8 570
Аз само не разбирам защо отделно заплащане към архитекта, но си зависи вече кой какви договори има. Нашият си водеше всичко до РС и дори да имахме такава занимавка със Софийска вода, щеше да си е негова работа по принцип.

# 737
  • Мнения: 6 300
Защото ходи навсякъде вместо нас, а това не му влизаше в задълженията по договор, както и за да не ни се налага да пътуваме нон-стоп от София до общината, в която строихме къщата. Представляваше ни с официално пълномощно пред различните институции (ВиК, ЧЕЗ, РИОСВ, пожарна, община и т.н.).  Подаваше заявления, получаваше готовите съгласувани документи и окомплектовани ги внасяше в общината. Не ни е интерсувало, по кой член и алиня нещо си тряба да бъде изготвено или пък  къде и кога да бъде внесено. За тези услуги към сключеният договор за проектиране платихме 500 лв., които считам че ни спестиха много излишни нерви, разходи за пътуване и загуба на време. Отделно си плащахме по фактури и касови бележки, платените от архитекта такси за различните административни услуги.

# 738
  • София
  • Мнения: 8 570
О, и повече от 500 лева ви е спестил човекът! Разбрах какво ми казваш и така съм съгласна. Ние просто сме в градска зона и всичко е наоколо. Само с ЧЕЗ сме се занимавали, останалото или той го е правил и даже не знам, или не сме го имали като част от проекта, предполагам.

# 739
  • Мнения: 1 624
Ние не сме упълномощавали никой да ни представлява.
Навсякъде аз съм подавала документите.

За проекта за отклоняването на движението ни поискаха 300лв допълнително, за да го входират в общината и в КАТ.

# 740
  • Мнения: 9
Здравейте, искам да попитам, ако някой е строи последната година, или е запознат, колко излиза строежа на една нова къща около София ? +-200 квадрата, на два етажа, до БДС (до шпакловка и замаска), с дограми, покрив, на равен терен (нищо специално, средностатистическа нова къща) ? Като цената на мястото да не влиза в сметките. Знам, че цената зависи от много неща, но ориентировъчно по дадените критерии - някаква граница може ли да се даде?

# 741
  • София
  • Мнения: 1 398
shmekerrr, съвсем ориентировъчно, при нас се влачи строежът от юли 2022 г и за 118 м2 къща с гараж, цената на грубият строеж е около 1060 лв/м2, община Горна Малина. Но е по-скъпа от аналогични квадрати, защото е едноетажна. Дори без ограда, до момента има още много разходи за документи, надзор, прекарване на ток, вода, поставяне на пречиствателна станция и т.н.
Друга, нова оферта за къща пак в същия район, 240 м2, двуетажна, 1200 лв/м2.
Нашата архитектка построи за четири месеца и завърши наскоро грубия строеж, 100 м2 на два етажа, Бургаско, 85000 лв.

# 742
  • София/Варна
  • Мнения: 1 430
Какво включва този груб строеж?

# 743
  • Мнения: 303
shmekerrr, съвсем ориентировъчно, при нас се влачи строежът от юли 2022 г и за 118 м2 къща с гараж, цената на грубият строеж е около 1060 лв/м2, община Горна Малина. Но е по-скъпа от аналогични квадрати, защото е едноетажна. Дори без ограда, до момента има още много разходи за документи, надзор, прекарване на ток, вода, поставяне на пречиствателна станция и т.н.
Друга, нова оферта за къща пак в същия район, 240 м2, двуетажна, 1200 лв/м2.
Нашата архитектка построи за четири месеца и завърши наскоро грубия строеж, 100 м2 на два етажа, Бургаско, 85000 лв.

1000 лв за груб строеж е твърде много. Довършителните после са поне още 2 пъти по-толкова, реално при мен излезе 3 пъти преди 15 години. Грубия строеж е между 1/4 и 1/3 от общата стойност. Това значи, че ако се тръгне така, общата стойност отива на 2000 евро на квадрат, което е абсурдно много. Иначе аз бих казал че за 1000 евро на м2 днес би трябвало да можеш да стигнеш до ключ, ако няма скъпи изненади в присъединяването на комуникациите, особености някакви на терена, и най-вече да си умерен във всичко. И да ползваш бригади или не знам как точно става сега, фирмите за момента не биха дали такава цена, всеки гледа да направи голямата пачка по строежи на кооперации, докато не се е пукнал балона.

# 744
  • Мнения: 1 624
На база на какво твърдите, че е твърде много?

Имайте предвид, че освен материалите, труда също поскъпна много последната година.

# 745
  • Мнения: 303
На база на какво твърдите, че е твърде много?

Имайте предвид, че освен материалите, труда също поскъпна много последната година.


Мисля, че го написах съвсем ясно. На базата на това, че ако тръгнеш с такъв разход на груб строеж, отиваш на 1500-2000 ЕВРО на м2 крайна цена до ключ. Това малко ли ти се вижда?
Преди 16 години грубия строеж ми излезе 120 евро на м2, крайна цена до ключ около 500. Ако смяташ, че 2000 евро до ключ сега са приемлива цена, ок, аз не бих почнал да строя.

# 746
  • Мнения: 1 624
Ясно. Т.е. на Вас тази цена ви е висока, а не че не са такива цените в момента.

Да, строителство до ключ си излиза доста скъпо в момента.
Нямам представа колко, но преди няколко поста кометирахме, че мазилката вече е 2 пъти по-скъпа спрямо преди 2 години. Лепенето на плочки вече е над 70лв м2 без ДДС. То май няма нещо, което да не е поскъпнало сериозно.

Последна редакция: чт, 09 мар 2023, 17:45 от nellytan1

# 747
  • Мнения: 518
311 квадрата строим в момента, за работа до покрив (плосък)70 000 лева. За материали не мога да направя сметката все още, всяка седмица идват с нови цени. И да се опита човек да си направи сметка, не може.

# 748
  • София
  • Мнения: 44 133
На база на какво твърдите, че е твърде много?

Имайте предвид, че освен материалите, труда също поскъпна много последната година.


Мисля, че го написах съвсем ясно. На базата на това, че ако тръгнеш с такъв разход на груб строеж, отиваш на 1500-2000 ЕВРО на м2 крайна цена до ключ. Това малко ли ти се вижда?
Преди 16 години грубия строеж ми излезе 120 евро на м2, крайна цена до ключ около 500. Ако смяташ, че 2000 евро до ключ сега са приемлива цена, ок, аз не бих почнал да строя.
да бяхте писали поне преди 2години...преди 16🤣🤣🤣🤣🤣. Те цените дори последната година две толкова мн скочиха...
Също така може да погледнете цените на апартаментите в сф на кв и после пак да говорим дали и колко е висока и възмутителна сумата, която Нели сочи. 🤷‍♀️

# 749
  • София
  • Мнения: 1 398
Какво включва този груб строеж?

Правилна забележка както винаги Simple Smile
В нашият груб строеж се включва изкопи, насипи, кофражи, армиране, бетон, зидария външна и вътрешна, цялостно изграждане на покрив система Тондах, с челна обшивка, казанчета, улуци. Без изолация на основите, с водоплътен бетон.

BobyB, така както се изразяваш, да ти отговоря - не, и ние нямаме излишни пари за даване. След грубото ще продължим сами в повечето операции. От къща до къща има голяма разлика в офертите. Писала съм ясно, че същата квадратура, но двуетажна, само без улуците, е с около 30 000 лв по-евтина. Но нашата е повдигната с 60 см от земята, и фундамент и покрив са много скъпи. А преди 15 г и аз бях млада, а желязото беше 50 стотинки, сега е 3 лева. И други разлики има де Satisfied

Последна редакция: чт, 09 мар 2023, 20:15 от sofyia

Общи условия

Активация на акаунт