Наглеци, досадници, лепки, тероризатори на дребно

  • 14 211
  • 171
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
А аз не бих аплодирала подобна социална позиция.
*Със забележката, че текстът е възможно да не предава съвсем правилно актуалната ситуация.

В стремежа си да покажат колко са ефикасни в елиминирането на човешките дразнители, някои потребители описват едно асоциално - да не кажа антисоциално - поведение.
В дадена друга тема, но с обратна насоченост, биха били писани  редове за студената натура на "западняците", при които майка звъни по телефона, за да запита дали е възможно да посети сина/дъщеря си.
На практика, тук се достигат подобни степени на социално общуване, в случай, че - отново - написаното предава правилно действителността.

# 76
  • Мнения: X
Това не го разбрах, за разрешението за посещение и студенината...

# 77
  • Мнения: X
Понякога се дискутира това, колко са студени западните общества. И как при тях не можеш просто да се отбиеш за по кафе. Посещения обезателно се уговарят и съгласуват предварително, като това се отнася и до родители - деца.

Мисълта ми беше, че според някои споделени тук мнения, ние вече сме се запътили в същата посока, като дори сме извървяли немалка част от пътя.

# 78
  • Мнения: X
По тази тема българите имаме още многи какво да учим. Имам два примера - единият е моделът в родата на майка ми. Това, че съм ти родител, ме прави ансолютно неоспоримо опълномощен да потъпквам всякакви твои пространства, без да ти дължа извинение. Как така ще ти се извинявам, ако съм сбъркал, аз съм ти родител, как така ще трябва да се съобразявам с тебе. И като се накичурят дядовата ръкавица, да не би да е топло... не можеш да изразиш себе си, взаимни иронизации, празни приказки. Формално семейство. Другата линия е на баща ми - пъти по-сплотено семейство. Баба ми поддържа невероятни отношения с комшии и роднините, ходят си на гости, носят почерпки по задушници, кафета и тн. НО все пак винаги първо се потвърждава дали е удобно. И няма сърдене, ако другият точно същия ден има други задачи. Та така за топлината.

# 79
  • Мнения: 5 357
Според мен не е проява на студенина, а на възпитание това да посетиш някого след предварителна уговорка. Дори да става дума за родител, дете, брат, сестра, след като вече не споделяте едно жилище, е редно всеки да уважава личното време и пространство на другия.

# 80
  • Мнения: 5 782
Естествено,че ще се обадя да попитам дали е удобно! Нито родителите ми, нито сестра ми бих посетила без предупреждение и очаквам същото от тях.

# 81
  • Мнения: 5 559
Не знам, може аз да съм крива, но това "просто да се отбиеш някъде" без предупреждение ми е абсолютно немислимо. Последно съм го правила като дете, когато нямаше мобилни телефони и така се викахме да играем навън. Не виждам нищо лошо в това, ако искам да видя сестра ми, първо да я питам дали си е вкъщи и дали случайно няма други планове.

# 82
  • Мнения: 4 822
От моя страна също имаме много близки роднински отношения помежду си( от моите родители до лели,братовчеди и т.н. ) и въпреки това не бих си позволила да отида без предупреждение, всеки си има лично пространство и ангажименти. Най- малкото всеки е с телефон в ръка и комуникацията е на едно "копче" усилие + капка възпитание и уважение. В някои отношения  и аз  започнах да придобивам манталитета на западняците - предпочитам сбирка навън отколкото в къщи - така изцяло срещата протича като такава , а не като слугинаж.

# 83
  • София
  • Мнения: 1 631
  Тъй като се припознах в по-горния коментар, мога да обясня. Не харесвам и не участвам в разговори които са безсмислени и нагнетяват негативни емоции.
Пример
Майките в училище всеки ден в коридора като кокошки повтарят една и съща мантра, "много домашни, нямат време децата", но нито една не иска да отиде и да го каже на госпожата, защото тя можела да й нарочи детето и то да излезе от зоната си на комфорт. Е, за какво ги водим тези разговори ??? Да се намираме на приказки и да мразим колективно голямото домашно ли?

Колежките - парите не стигат, няма ли да ни вдигат заплатите? В други фирми ехее, колко пъти им вдигнали заплатите. За какво е този разговор? Аз заплати не давам. Колежката не иска да отиде при шефа да иска повишение, за да не влиза в полезрението му. Е, какъв е смисъла да слушам ,колко не й стигат парите,  тя не иска да направи нещо да си помогне, може би да ѝ пригласям!?

За посещението на родител и близък роднина без предупреждение за мен е немислимо.

Пример
Мама решила да се види с приятелка, облякла се и аз цъфвам на вратата за да я видя и какво и двете се чувстваме тъпо. Аз, че я поставям в ситуация да се чуди как да откаже срещата с приятелката  и тя че аз ще си   тръгна веднага, нищо че сега идвам. Или с ММ сме тръгнали на ресторант и брат му идва да ни види. Един час съм се приготвяла и седим и се чудим да се връщаме ли , да тръгваме ли.
Има телефони, какво пречи да се звънне преди това.


 

# 84
  • Мнения: 4 822
Това , че пише малко по- остро не означава, че държанието и в действителността е било грубо- напротив, ако четем както трябва Алекс пишеше, че поздравява и отминава.
Темата не е за Алекс , а за справянето с наглеци и т.н. -  всеки споделя своя начин.

# 85
  • София
  • Мнения: 28 967
Според мен не е проява на студенина, а на възпитание това да посетиш някого след предварителна уговорка. Дори да става дума за родител, дете, брат, сестра, след като вече не споделяте едно жилище, е редно всеки да уважава личното време и пространство на другия.
Напълно съм съгласна. С всяка буква.

# 86
  • Мнения: 5 286
студената натура на "западняците", при които майка звъни по телефона, за да запита дали е възможно да посети сина/дъщеря си.
С всички приятели и роднини се уговаряме кога ще се виждаме предварително. Явно съм в " студено западно общество" от раждането Smiley Баба ми е на 88, на нея също се обаждам предварително. Може да е отишла да обядва, да спи, да се къпе, да гледа любим филм, да има други гости...

Ако Алекс го прави с усмивка, не ми звучи грубо. Така тръгват интригите: "Вчера говорех с Алекс, тя каза за учителката едикакво." Човек трябва да бъде внимателен с такива хора, които уж търсят съмишленици, а после използват другия, за да си пробутат каузата.

# 87
  • София
  • Мнения: 28 967
Да, така е. И не бих го нарекла студено, а възпитано. В което лепките виреят по-трудно.

# 88
  • Мнения: 1 768
Понякога се дискутира това, колко са студени западните общества. И как при тях не можеш просто да се отбиеш за по кафе. Посещения обезателно се уговарят и съгласуват предварително, като това се отнася и до родители - деца.

Мисълта ми беше, че според някои споделени тук мнения, ние вече сме се запътили в същата посока, като дори сме извървяли немалка част от пътя.

От половин живот на запад, най харесвам дистанцираността между непознатите и дифолта да не навлизаш в чуждото пространство. Хората си живеят живота и никой няма време да слуша негативизми на воля. Семейството и професионална помощ помагат ако нещо имаш лично.

От тук пишещите, на Алекс стратегиите ми харесват - любезно общуване, но твърди граници, оплаквачеството е противопоказно за двете страни, животът е кратък, за да се обръща внимание на чернилките, които не ни влизат в работата, освен на семеен принцип де.

# 89
  • Мнения: X
Е, как няма да се обадя преди да отида? Дори при майка ми, може да не си е вкъщи, да е планирала излизане!

Аз натрапници не обичам. Рядко каня гости, само с поводи. Звънец нямаме, откачихме го, защото един съсед се напиваше и звънеше по нощите по ред на всички звънци.

Ако някой иска да ми дойде на гости, няма как да ми звънне на вратата.

Не мисля, че Алекс е груба. И аз съм имала колежки, които уж сте в среща нещо да те обучават и то се почва “фирмата лоша, заплатата малка”. Като ги питам дали са го коментирали това с мениджъра и млъкват. Не виждам нищо грубо, нямам време да им слушам глупостите!

Общи условия

Активация на акаунт