240 танцуващи снежинки в празничната НЕМСКА тема

  • 30 304
  • 744
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 11 336
Gesellschaftsunfähig е думата, с която една дружка описва мъжа си - перфектен темерут.
Много фино определение!
Обаче съм за предложението на Бибит - Miesepeter.

# 76
  • Мнения: 7 117
Аз не го знаех Miesepeter. Но като проверих значението става .

# 77
  • Germany
  • Мнения: 8 011
Miesepeter не е ли мрънкало? Темерута е по скоро мълчалив, според мен.

# 78
  • Мнения: 7 223
И за мен Miesepeter  е човек, който е вечно недоволен и мрънка за всичко, а темерутът е по-скоро непукист, затворен човек, който не се трогва от нищо. Без емоции.
Редактирам - погледнах в един стар мой българо-немски речник, преведено е mürrischer Kerl.

Последна редакция: ср, 14 дек 2022, 08:55 от Pipi_

# 79
  • Немция
  • Мнения: 6 979
Miesepeter не знам дали е мрънкало, но намира всичко зле, тоест песимистичен образ.

Темерутът е намусен, но е и необщителен, чешит.  
Може би това е подходящата дума, израз:
Ein sonderbarer, eigenbrötlerischer Mann-
"ein komischer, wunderlicher Kauz"
В смисъл странна птица.

Мьос, не й е лесно на твоята приятелка, която си има за мъж перфектният темерут. Grin

Последна редакция: ср, 14 дек 2022, 14:32 от Бибит

# 80
  • Мнения: 7 117
Мони май не е само мрънкало, но е и мрънкало.
Бибит чешит може да е в различни характеристики. Не само темерутски. Simple Smile
T.e. не всеки чешит е темерут. Поне доколкото го разбирам.
И не всеки темерут е в несъстояние да участва в общ. живот. По-скоро си участва в каквото си иска и по начина по който си е избрал. Но това само по мое разбиране.
Аз пък научих нещо ново за входните врати. Simple Smile  и отивам да метна едни пълнени чушки още от сега, че днес ще съм сама на тръстиката и се надявам да няма особени проблеми през деня.
Много болни и някои вече отпускари ... но пък ще науча как е в ски курортите. Още не съм резервирала за фашига ските. Голяма цифромания е станало и докато не получа инфо първа ръка дали ще се карат ски или ще се самосанкционираме и в Австрия за собствена сметка ... няма да резервирам нищо. А до Италия ме мързи да карам. Иначе имат добри предложения за ски.

# 81
  • Немция
  • Мнения: 6 979
Белла, споделям и аз размишленията ти за темерута. Smile
От темерут до чешит има разлики, но темерутът определено си е чешит. Grinning

Какво ново си разбрала за входните врати?

Не знам какви са вече цените в ски курортите, но едно 20-30% сигурно има отгоре във всяка една от услугите там.

# 82
  • Мнения: 7 117
За ските утре вече ще съм светната и ще напиша. Днес обаче съм Miesepeter  .
За вратите - нали сменихме нашата и нали има едно щифтче да се самозаключва , което ние не слагаме защото нашите и съседските деца са непрестанно навън - навътре ... ами в студа усетихме , че духа от тази страна с езичето. Дойде вчера майстера и каза, че входните врати са дихт само когато са заключшни и всичките им ченгели са си по местата ... т.е. само затворена врата може да пропуска студ. Не е задължително да е такава, но може. За съжаление нашата е такава.
Изчезвам сега в кюхето.

# 83
  • Берлин
  • Мнения: 4 646
Захилих се с тия темерути и разни органи.
Флокс, яка интерпретация на контекста може да се получи 😂
Аз му преведох смисъла, без крайности. Май схвана човекът 😂

# 84
  • Мнения: 5 582
И не всеки темерут е в несъстояние да участва в общ. живот. По-скоро си участва в каквото си иска и по начина по който си е избрал.

Ей това, точно това имах предвид и аз Grinning Иначе Gesellschaftsunfähig и на мен много ми хареса.

# 85
  • sofia
  • Мнения: 59
Благодаря за съветите за лекарството на дъщеря ми. Направих, както ме посъветвахте, като доктор от БГ го изписа по вайбър и са й го продалии на по-висока цена от цената по здравната каса. Страхотни сте. Прекрасни празници желая на всички!

# 86
  • Мнения: 1 369
Добра жена, радвам се, че проблемът ви се е решил. То е ясно, че в дългосрочен план е по-добре дъщеря ви да си намери немски лекар и здравната каса да поема лекарствата. Но на нея й трябваше лекарство спешно и този случай цената няма водеща роля. Успех и по-нататък на дъщеря ви и бързо и леко интегриране! Hug

Какъв смисъл влагат германците в думите "Heute war der innere Schweinehund stärker als ich, ....."? По подобен начин се извиняват когато няма да дойдат на спорт например.

Последна редакция: пт, 16 дек 2022, 07:16 от мама-ени

# 87
  • Мнения: 5 582
Ени, няма точен превод. Става въпрос за мързел, прокрастинация и т.н.

# 88
  • Мнения: X
Замръзнахте ли? Joy

От днес денят вече не намалява! Започвам обратното броене и чакам силното слънце с нетърпение.

# 89
  • Мнения: 11 336
Синьо, бързаш!
Зимното слънцестоене е на 21 декември. Чак след това почва да расте деня.
Ние се понамръзнахме, пооздравяхме след грипа и днес изгонихме се що имаше лошотии в нас на сауната.
Добре, че тази нощ обръща времето и от утре ще имаме яко + градуси.

Общи условия

Активация на акаунт