БисИри и правописни истории 6

  • 41 244
  • 823
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 6 167
ох,  и аз допрях да питам за правопис.  Rolling Eyes имам 2 въпроса:

1/  практичен или практически.

и

второто е нещо, което казах, на което една жена от източна бг ми се изсмя...
казах:

"не си тупаш килима след 10 часа" - това тя нарече простотия , цялото й семейство ми се смеело... , че съм казала 'тупам'.  толкова ли е неправилно и безумно? или само аз го употребявам... newsm78

# 361
  • Мнения: 3 835
Искам да ви питам, в тази част от изречение, как е по-правилно да се напишат думите в червено, слято или отделно.

".....защото от тогава почти не излизам от тук."
оттогава/слято писане,наречие завреме/;оттук/наречие за място/  Пример: Оттук нататък вече няма накъде.Има и случай на разделно писане на "от тук",зависи от смисъла.

Тоест, според теб, в случая е правилно да се напишат слято? Аз първоначално ги написах слято, но после нещо се зачудих newsm78, и накрая блокирах. И на мен ми се струва, че слято трябва да се напишат, но понеже са много близко в изречението, нещо ме притесни.  Писала съм ги, и слято и отделно, в зависимост от смисъла, но конкретно в този цитат ме притесниха.
Цитата е мой. Mr. Green
Благодаря ви! Hug

# 362
  • Мнения: 4 390
Практичен и практически са пароними. 

Граматичен анализ на думата практичен
- основна форма: практичен
>прилагателно
>>мъжки род, единствено число, нечленувана форма
Правоговорна информация: практ`ичен


Граматичен анализ на думата практически
- основна форма: практически
>прилагателно
>>мъжки род, единствено число, нечленувана форма
>>множествено число, нечленувана форма
Правоговорна информация: практ`ически

И аз си "тупам" килима. Коя друга дума трябва да използваме?  newsm78

От речника на БАН
 Граматичен анализ на думата т`упам
- основна форма: т`упам
>глагол, личен, несвършен вид, преходен
>>сегашно време, първо лице, единствено число
Правоговорна информация: т`упам
Възможности за пренасяне: ту~пам
Словообразувателна информация за думата: тупам
няма в словообразувателния речник.

# 363
  • Мнения: 461
Лени, аз съм от най-източния край на България и тук си тупаме килимите Wink

# 364
  • Мнения: 6 167
благодаря, успокоихте ме, аз се връщам в редиците на грамотните Joy
( докато мама знае не ме е погнала за главните букви и запетайкте да използвам)
  bouquet  bouquet

и все пак.. 'имам практичен опит' или ' имам практически опит'.
на мен явно не ми е ясно какво е различното значение в тези пароними.

# 365
  • Мнения: 3 835

Не съм аз питащата, но този ти изчерпателен отговор......ме разби Crazy, браво!
И аз мисля като теб, но не бих могла да се обоснова така добре. Blush

smile3501   Peace

# 366
  • Мнения: 1 640
Правилно си се изразила,ЛЕНИ!ТУПАМ килими много рядко,всъщност - никога!  Grinning

# 367
  • София
  • Мнения: 2 162
Лени, имаш практически опит, а си практичен човек.

и един пресен пример на "грамотност"-утиде

Последна редакция: чт, 18 яну 2007, 03:52 от lilfi

# 368
  • Мнения: 747
Предлагам една корекция на следващата тема-> БисИри и правописни историЙ 7
newsm10, но без акцент в/у грешките Laughing

и все пак.. 'имам практичен опит' или ' имам практически опит'.

Според мен- нито едното, нито другото е правилно. Практика и опит са синоними, и такава употреба е тафтология. Нещо като активна дейност.

Последна редакция: чт, 18 яну 2007, 12:24 от prascho

# 369
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Lennie, и аз съм от Източна България, и тук тупаме, но май аз ползвам "изтупвам". Всъщност, като се замислих, казвам така на мъжа ми: "Ще изтупаш ли килима?" и "Мъжа ми тупа килима".

# 370
  • Мнения: 3 835
Lennie, а тези, на които израза им се е сторил смешен, не ти ли казаха, как според тях, би трябвало да се изразиш? Защото и аз, не се сещам за друг израз. newsm78 За "тупам" става въпрос.

# 371
  • Мнения: 747
За килимите- тупат се и се изтупват:) Защо да не се използват различни форми на глагола? Може да тупам килима си, но никога да не го изтупвам докрай, понеже ме мързи  Laughing
Обаче с това тупане и изтупкване се сещам за другия, щекотлив смисъл на думата Embarassed Joy

# 372
  • Мнения: 3 835
За килимите- тупат се и се изтупват:)

Е да де, и аз така знам, но в постинга си Lennie казва, че са нарекли начина й на изразяване, простотия, и че цялото семейство й се смеело. Shocked Rolling Eyes Та от тази гледна точка, ми стана интересно, какъв според тях е правилния израз.

# 373
  • Мнения: 14 654
"не си тупаш килима след 10 часа" - това тя нарече простотия , цялото й семейство ми се смеело... , че съм казала 'тупам'.  толкова ли е неправилно и безумно? или само аз го употребявам... newsm78

баба ми също тупа килимите, шопкиня е, не е от източна българия
да питам и аз- на мен пък ми се смяха, че казвам :"да се нареша" вместо "да се среша"- наресвали се животните, хората се сресвали- това ми го каза един сливенчанин

# 374
  • Мнения: 3 835
да питам и аз- на мен пък ми се смяха, че казвам :"да се нареша" вместо "да се среша"- наресвали се животните, хората се сресвали- това ми го каза един сливенчанин

Аз нямам нищо против всеки да си говори както му харесва, но по принцип има книжовен български, и ми е много странно като започнат да спорят, как е правилно да се каже, така или иначе. Мисълта ми е, че за тази цел има речници, и винаги може да се провери.
Специално за "нареша", съжалявам, но мисля, че по-правилно е "сресвам се", "реша се", "да се среша"....и т.н. По-правилно от гледна точка на книжовния език, иначе във всеки край си имат специфични изрази, и в това няма лошо, нормално е.

Общи условия

Активация на акаунт