Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 29

  • 30 494
  • 846
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 6 340
За такса смет и преди съм писала. Аз съм ЗА да се плаща от наемателите. За София е много по-лесно да се приеме от тях. Често в централната част са чужденци или хора живяли в чужбина, където си е задължение на наемателя. Ако имотът е атрактивен, никой няма да се откаже за средно 15-20 лв месечно по-голям разход!
Просто се съобщава в условията за наемане още при/преди огледите.

Относно клаузите споменати по-горе:
-Къртене и изместване на стени
-Пребоядисване
-Преотдаване или трайно гостуване над 30 дни без да се информира наемодателя
-Дребни ремонти и поддръжка до 100 лв  са за сметка на наемателя (напр. изгорели крушки, счупена закачалка, счупена панта).

# 811
  • София
  • Мнения: 6 708
Това с дребните ремонти е много щекотлива работа - ако им го вмениш, което е и нормално, заради ползването, много место не го правят. Фурна/котлон ще ремонтират, но панти на вратички…познай на колко човека ще им пречи. Когато се нанесохме в апартамента ни под наем, влязохме директно след предишните наематели, мъжът ми оправи всички брави, които буквално ни оставаха в ръцете при отваряне на вратите. Как са живяли така - нямам представа.

# 812
  • Мнения: 9 713
На сайта на софийска вода можеш и всеки месец да си подаваш данни за водомерите и мисля, че сметките са ти спрямо тях, т.е. плащаш си реално потребление.

# 813
  • Мнения: 1 280
Moonriver, това е само за студената вода. Тя е около 3лв/кубик. Топлата мин.година ни излезе около 37 лв/кубик.

# 814
  • Мнения: 9 713
Ммм може. Не знам, аз самоотчет подавам и за топъл, и за студен водомер, та мислех, че и за двете е едно и също.

# 815
  • Мнения: 6 340
Това с дребните ремонти е много щекотлива работа - ако им го вмениш, което е и нормално, заради ползването, много место не го правят. Фурна/котлон ще ремонтират, но панти на вратички…познай на колко човека ще им пречи. Когато се нанесохме в апартамента ни под наем, влязохме директно след предишните наематели, мъжът ми оправи всички брави, които буквално ни оставаха в ръцете при отваряне на вратите. Как са живяли така - нямам представа.
На оглед нали се ходи? Тези неща се виждат повярвайте ми.
 
Доста е специфично и може да звучи безумно за някого, но е факт, че тези договори се подписват без оспорване. Все пак и имотите, които се отдават не са амортизирани и или са чисто нови или в безупречен вид, с ремонт и обзавеждане по-хубави от Виденов.

# 816
  • Мнения: 1 280
Ммм може. Не знам, аз самоотчет подавам и за топъл, и за студен водомер, та мислех, че и за двете е едно и също.
Към Софийска вода е едно и също - примерно 3 кубика топла и 5 студена = 8х3=24 лв. Обаче топлинните счетоводители не приемат самоотчет (освен както Aisha са се договорили) и при тях си чакаш реалното потребление. Ако са ти фактурирали 1 кубик месечно, вместо 3, и цената ти излезе подобно на нашата, това са 2 кубика месечнп х 12 месеца х 37 лв = 888 лв изравнителна само на реда за топла вода. Някъде съм чела, че им излиза и 10 лв кубика вода, в Бруната не можаха да кажат колко е средно и колко е нормално да излезе.

# 817
  • Мнения: 69 122
sourispourmoi, аз те каня в темата за парното - ако се запознаеш с нея, ще си обясниш как се формират сметките.
Накратко - освен това което реално си потребил като топлоподаване, към сметката влиза и сградната инсталация - топлото по тръбите в цялата сграда.

Тук сметката не е като при тока - да плащаш само това което електромерът ти е отчел. Не. При парното се плаща и сградната инсталация...за това не разбираш вероятно и ти е трудно да си го обясниш.

Това се обяснява на наемателите при наемането. Трудно схващат, но аз винаги обяснявам - че сметките са прогнозни, че юли ще засегат уредите и ще излезе изравнителната, че тогава може да има за надплащане или за връщане, казвам колко е била сметката за миналия сезон, за да ги ориентирам колко ще са и прогнозните тази година....и те така.

За повече информация - темата за топлофикация.

Последна редакция: пт, 17 фев 2023, 10:46 от teta75

# 818
  • София
  • Мнения: 2 456
Moonriver, това е само за студената вода. Тя е около 3лв/кубик. Топлата мин.година ни излезе около 37 лв/кубик.
Уоу! 37?
При нас, по груби сметки от миналия сезон, е около 12. Да се е качила с 50% този сезон, пак ще е наполовина.
Ние ползваме средно 8 куб. месечно топла вода, ако трябва да ги плащаме по 37 лева... 🙄

Последна редакция: пт, 17 фев 2023, 10:39 от Илит

# 819
  • Варна
  • Мнения: 5 351
Всеки път като чета какви драми има покрай това парно, се радвам, че нямаме имот в топлофицирана сграда.

# 820
  • Мнения: 1 047
Sourispourmoi, стана ми интересно. Шест  години си плащала тези грандиозни сметки без да се поинтересуваш защо.  Ето сега за единия водомер ме уведомиха, че трябва да бъде сменен, че се сменяли на 10 години. Ако не го направя ще ми начислят "луди" кубици вода. Познай, дали след 3 дни нямам уговорка за смяната му.

# 821
  • Мнения: 69 122
Тегаво е , да. Все ми е притеснено когато се налага да обяснявам на хората, ама...това е положението....

# 822
  • София
  • Мнения: 5 288
sourispourmoi, стана ми интересно. Шест  години си плащала тези грандиозни сметки без да се поинтересуваш защо.  Ето сега за единия водомер ме уведомиха, че трябва да бъде сменен, че се сменяли на 10 години. Ако не го направя ще ми начислят "луди" кубици вода. Познай дали след 3 дни нямам уговорка за смяната му. 
Не се сменят на 10 години, а се тестват на 10 години.

# 823
  • Мнения: 2 471
В по-новите сгради няма вертикални щрангове и там т.нар. сградна инсталация е нищожна на фона на по-старите сгради. Бих посъветвала наематели, търсещи жилище, да избягват имоти с вертикални щрангове.

# 824
  • София
  • Мнения: 5 288
А аз не бих - преминаващите тръби ми отопляват жилището точно колкото ми е необходимо, а понякога и повече от необходимото.
За януари съм платил 16.30 лева. За декември - 16.90.

Общи условия

Активация на акаунт