ПИД, PGD\PGS - Предимплантационна диагностика на ембриони - тема 2

  • 23 729
  • 341
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 12
julka188, съжалявам за резултата ви. Колко време чакахте да излезе изследването, кога е пуснато? Питам, понеже виждам, че е от Надежда, и аз чакам такова.
на 01.06. 2023 г и на 23 .06. 2023 излезе резултата за три седмици и малко.

# 76
  • Мнения: 2
Моля Ви, ако някой може да помогне с разчитането, имам час чак за другата седмица.
Много Благодаря ❣️.

# 77
  • Мнения: 506
Моля Ви, ако някой може да помогне с разчитането, имам час чак за другата седмица.
Много Благодаря ❣️.

Здравейте,

Ембрион 2 е с монозомия в 14 хромозома, тоест липсва хромозома при тази двойка. Монозомия, която е напълно несъвместима с живота.
Ембрион 3 не са могли да го анализират заради фрагментираното ДНК. Тоест считайте, че все едно нямате никакъв резултат за него - нито е хубав, нито лош. Би било интересно да ви кажат колко много фрагментиран е този ембрион като проценти от клетките, които са гледали,  защото всяка клетка има някаква фрагментация, това е нещо нормално за клетката като е до определени проценти. Отделно имайте предвид, че при изследването се щипва частичка от трефектодерма ( най- крайният слой на ембриона) и това ,че те са улучили фрагмент изобщо не означава, че целият ви ембрион е нафрагментиран навсякъде. Аз не бих го отписала!

NB: Не съм генетик/ембриолог!

# 78
  • Мнения: 2
Моля Ви, ако някой може да помогне с разчитането, имам час чак за другата седмица.
Много Благодаря ❣️.

Здравейте,

Ембрион 2 е с монозомия в 14 хромозома, тоест липсва хромозома при тази двойка. Монозомия, която е напълно несъвместима с живота.
Ембрион 3 не са могли да го анализират заради фрагментираното ДНК. Тоест считайте, че все едно нямате никакъв резултат за него - нито е хубав, нито лош. Би било интересно да ви кажат колко много фрагментиран е този ембрион като проценти от клетките, които са гледали,  защото всяка клетка има някаква фрагментация, това е нещо нормално за клетката като е до определени проценти. Отделно имайте предвид, че при изследването се щипва частичка от трефектодерма ( най- крайният слой на ембриона) и това ,че те са улучили фрагмент изобщо не означава, че целият ви ембрион е нафрагментиран навсякъде. Аз не бих го отписала!

NB: Не съм генетик/ембриолог!


Много Ви благодаря за бързият отговор и отделното внимание.
Бяхте ми много полезна!
Хубав ден Ви желая 🌹.
Поздрави и всичко добро ❤️.

# 79
  • Мнения: 53
Здравейте, момичета! Някой правил ли е ПИД за моногенно заболяване и наясно ли сте дали при евентуална бременност все пак се налага амниоцинтеза или друг инвазивен метод, който да потвърди резултата?

# 80
  • Столицата на "Второто българско царство"
  • Мнения: 250

Здравейте,
ако някой може да помогне с разчитането, по-скоро за 9RA...благодаря 🙏

# 81
  • Мнения: 490
Здравейте,
Опитвам се да си изясня времевата линия, а въпросите все ми изникват като изляза от лекарския кабинет. Пункцията ми ще е в понеделник, днес обаче видяхме, че има само 1 18мм фоликул и 3-4 фоликула с размер 16мм. Като цяло казаха че са малко за ПИД и може да се наложи да ги замразят и направим нова стимулация за още бройки, с по-високи дози.
Не ми станаха напълно ясни някои неща. Оплодени ли ще ги замразят?
Има ли забавяне в следващият цикъл след стимулация?
Казаха ми че не е нужно да се чака 3 месеца като не е имало имплантация, но че май няма да е следващият месец. Не разбрах дали ще чакаме заради фонда или заради очаквано забавяне в цикъла.

# 82
  • Мнения: 506
Здравейте,
Опитвам се да си изясня времевата линия, а въпросите все ми изникват като изляза от лекарския кабинет. Пункцията ми ще е в понеделник, днес обаче видяхме, че има само 1 18мм фоликул и 3-4 фоликула с размер 16мм. Като цяло казаха че са малко за ПИД и може да се наложи да ги замразят и направим нова стимулация за още бройки, с по-високи дози.
Не ми станаха напълно ясни някои неща. Оплодени ли ще ги замразят?
Има ли забавяне в следващият цикъл след стимулация?
Казаха ми че не е нужно да се чака 3 месеца като не е имало имплантация, но че май няма да е следващият месец. Не разбрах дали ще чакаме заради фонда или заради очаквано забавяне в цикъла.

Дори и да е само един, той също може да бъде ПИД-нат. Какво означава са малко за ПИД? Вие решавате дали ще правите ПИД, не те. Вероятно са имали предвид, че когато е по-ниска бройката тестването се обезмисля, защото едва ли не нямате много статистически избор, при 1-2 ембриона повечето лекари просто слагат и каквото стане, има смисъл когато са повече, защото тогава чрез ПИДа се изолират анеуплоидните и така се редуцира бройката на напразни трансфери. Разбирам, че говорите за ембриони щом става въпрос за ПИД, тоест оплодените ви със сперматозоиди яйцеклетки, които са годни за замразяване ще замразят. Обикновено няма забавяне на цикъла, три пъти съм била в стимулация и винаги си е идвал навреме. Въпросът е, че тук зависи каква стратегия ще предприемат лекарите - някои дават почивка на организма от хормоните и считат, че е добре поне 1-2 месеца пауза, други предпочитат т.нар back to back стимулации - един след друг поредни месеци, защото считат, че яйчниците са посъбудени и да ползват остатъчния ефект от предните изминали стимулации.

# 83
  • Мнения: 286

Здравейте,
ако някой може да помогне с разчитането, по-скоро за 9RA...благодаря 🙏

Здравейте,

1 &2, според мен имат шанс.
Проверете във ФБ групите тук:

Имат много опит с лека мозайка,висока мозайка,хаотични и сегментни,какъвто е номер 2 при вас, ако не са лъжа. Дамите са много адекватни и начетени. Ако не знаете езика помолете някой да ви помогне. Също така проверете с генетик допълнително:

PGS/PGTA Abnormal Embryo Support

My perfect mosaic embryo

# 84
  • Мнения: 506

Здравейте,
ако някой може да помогне с разчитането, по-скоро за 9RA...благодаря 🙏

Здравейте,

1 &2, според мен имат шанс.
Проверете във ФБ групите тук:

Имат много опит с лека мозайка,висока мозайка,хаотични и сегментни,какъвто е номер 2 при вас, ако не са лъжа. Дамите са много адекватни и начетени. Ако не знаете езика помолете някой да ви помогне. Също така проверете с генетик допълнително:

PGS/PGTA Abnormal Embryo Support

My perfect mosaic embryo

2RA е хаотична мозайка, тоест почти всички изследвани клетки показват различни или комплексни хромозомни аномалии, не бих се надявала на този. По-скоро 4RA, който е с правилен брой хромозоми, но при 2ра хромозома екстра сегмент в късото рамо и липсващ сегмент в дългото рамо.

Божа работа с тези аномалии, но сте права, че когато не е цяла хромозома да я няма или да е в екстра - като се размрази и ако успее да се имплантира, току виж ги компенсира. Терра инкогнита в биология на развитието Simple Smile

# 85
  • Мнения: 286

Здравейте,
ако някой може да помогне с разчитането, по-скоро за 9RA...благодаря 🙏

Здравейте,

1 &2, според мен имат шанс.
Проверете във ФБ групите тук:

Имат много опит с лека мозайка,висока мозайка,хаотични и сегментни,какъвто е номер 2 при вас, ако не са лъжа. Дамите са много адекватни и начетени. Ако не знаете езика помолете някой да ви помогне. Също така проверете с генетик допълнително:

PGS/PGTA Abnormal Embryo Support

My perfect mosaic embryo

2RA е хаотична мозайка, тоест почти всички изследвани клетки показват различни или комплексни хромозомни аномалии, не бих се надявала на този. По-скоро 4RA, който е с правилен брой хромозоми, но при 2ра хромозома екстра сегмент в късото рамо и липсващ сегмент в дългото рамо.

Божа работа с тези аномалии, но сте права, че когато не е цяла хромозома да я няма или да е в екстра - като се размрази и ако успее да се имплантира, току виж ги компенсира. Терра инкогнита в биология на развитието Simple Smile

Здравйте Juyii,

Благодаря,че и вие се включихте.

За хаотичнния ембрион споделих само,защото дамите в групите, които дадох горе имат успех. В общия случай се оказва лабораторна грешка. Някой от жените ги пращат на втори ПИД същите ембриони и се връщат като нормални/балансирани. Предполагам,че зависи и от фирмата,която прави и генетичния анализ. При мен са Igenomix със следните параметри:
Igenomix:
70% abnormal = Aneuploid/Abnormal
50-70% abnormal= High mosaic aneuploid
30-50% abnormal= Low mosaic aneuploid
<30% abnormal= Euploid/Normal

Като за 21,13 и 18 считат всичко над 30% като абнормален/небалансиран. Аз имам ПИД на два ембриона, един с monosomy -21, един с trisomy 18. Писах си с една от дамите,която има успех на здраво родено бебе с нисък мозайцизъм в монозамия 21. Оказа се,че ако изискам raw report/ рипорт от Igenomix ще получа с точност колко над тези 30% е монозамията в 21 хромозома.  Тук идва трудната част: Не позволяват по закон да направя трансфер на въпросния ембрион, което ми бе спирачката да искам рипорта.Инвитрото ми е извън България.

Леко отклонение,но просто споделям моя опит.

Интересно ми е дали в България биха трансферирали такъв ембрион. Ще бъда благодарна ако някой може да сподели опит,въпреки че съм наясно че ПИД в България е сравнително ново изследване.

Последна редакция: пт, 01 сеп 2023, 16:48 от bananovolisto

# 86
  • Мнения: 2 626

Листенце, това означава ли, че в България щяха да ми направя трансфер на двата хаотични ембриона и единия с монозомия 21? Аз не съм се интересувала по въпроса. Имам коментар и от генетик. Тези ембриончета за съжаление нямат шанс. Иначе при жената май е хаотична мозайка, което е различно от хаотично анормален.

# 87
  • Мнения: 286

Листенце, това означава ли, че в България щяха да ми направя трансфер на двата хаотични ембриона и единия с монозомия 21? Аз не съм се интересувала по въпроса. Имам коментар и от генетик. Тези ембриончета за съжаление нямат шанс. Иначе при жената май е хаотична мозайка, което е различно от хаотично анормален.

Кактусче,и аз това се опитвам да разбера. Ако е така бих правила опит в България след някой друг месец. Понеже съм на почивка, обмислям, като се върна в София да се консултирам със Станулов може би ( не се чака много като в Надежда), за да разбера кои ембриони биха трансферирали.

В групите( провери и сама за себе си),които дадох има живо родени деца,здрави деца, след ПИД изследване,показващо " хаотичен". Тук визирам напълно хаотични.

В документите на дамите чета,че пише "не се препоръчва трансфер", а на моя документ пише директно "No". Говорих с доктора ми вчера и по закон нямат право да ми трансферират моя ембрион.

Веднага щом се върна ще се срещна с няколко доктора,за да видя в България как седят нещата,защото и аз се интересувам.

Аз ако имам хаотични не бих ги унищожила, бих направила и консултация с генетик. В САЩ има генетици,дават онлайн консултация,такива с голям опит с резултати като на твоите ембриони.

Последна редакция: пт, 01 сеп 2023, 17:48 от bananovolisto

# 88
  • Столицата на "Второто българско царство"
  • Мнения: 250
Хей момичета, страхотно е, че се включвате.
Правих консултация с генетик(в Надежда) , който каза, че единствено мозайката (9RA) може да се трансферира, като има голяма вероятност (50%) да не се самокоригира. Ако това е така или няма да се имплантира, или ако се имплантира може да се окаже с увреждания на вътрешните органи. За това, ако направим трансфер задължително амиоцентезата в 10-14 седмица.  Та сега мислиииммм...
Бях и при Калчев, по друг въпрос, и той каза за този ембрион, че има шанс.
Ще пиша в групите, които ми дадохте по-горе...
А днес бях при един доктор (репродуктивен), който надълго и на широко ми обясняваше как ПИД няма смисъл да се прави 🫣

Последна редакция: пт, 01 сеп 2023, 23:12 от bebebe

# 89
  • Мнения: 2 626
Много ти благодаря, листенце ☺️ Ще може ли пак да споделиш кои бяха групите? На мен категорично ми отказаха трансфер и мисля, че са ги унищожили 🥺

Общи условия

Активация на акаунт