За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 26 549
  • 774
  •   1
Отговори
# 690
  • Sofia
  • Мнения: 26 395
Моля за идеи за обедно меню,за детски рд,но с повече възрастни.
Да са неща,които и поизстинали да са вкусни 🤔
Аз ще правя погача...и никакви идеи други не ми идват 🙄

# 691
  • под тепетата
  • Мнения: 9 315
Печени пилешки хапки, зеленчукови кюфтенца и сос. Децата обичат чери доматчета - за салата с още нещо.Може да им направиш зеленчукови шишчета , набодени на зелка - да стане като таралеж.
 Правя хапките на пеп-4о, внукът много ги харесва.
Зеленчуковите кюфтенца са на Mikkey. Общо взето готвя по форумско меню напоследък Smiley

# 692
  • Sofia
  • Мнения: 21 646
Витаминче, браво, приятно ми е, че съм ти била полезна. Simple Smile

# 693
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 152
Моля за идеи за обедно меню,за детски рд,но с повече възрастни.
Да са неща,които и поизстинали да са вкусни 🤔
Меню с манджи или студен бюфет? Малко по-назад имаше идеи за бюфет.

# 694
  • Sofia
  • Мнения: 26 395
Студен бюфет

# 695
  • Мнения: 6 724
За рожден ден за деца бих направила хотдог край на масата с топли Wiener Würstchen затоплени хотдог хлебчета . Стоят дълго топли в дебел керамичен съд. Остава ти да сложиш салфетки и кетчуп и майонеза в тубички и мяколко картонени чинийки защото не всеки може да иска хлебче.
Останалото може да са наредени тънки парченца шунка на рулца и жълти сирена с по-неутрален вкус като гаудата , разни сиренца като бейбибел или кири , който са опаковани индивидуално и т.н. И ядки най-различен вид. Купуват се различни фъстъци, бадеми , лешници, орехи сурови и се запичат с малко сол. И много различни нарязани зеленчуци - алабаш и моркови не вехнат , малките доматчета също, краставица ако има добре да се покрие и т.н. Плодове също.  Аз лично не бих готвила. Голямата работа и без това ще е след гостито .

Само да напиша на Морена, че обърквацията с нуделите сигурно идва от там, че немците ползват думата както ние ползваме макарони. Т.е. само на спагетите май не викат нудел и аз го ползвах без да се замисля/ Но не съм имала в предвид да и нарушавам нарочно естетическото чувство.

# 696
  • София
  • Мнения: 8 570
Така, вместо сьомга филе успешно съм поръчала риба тон филе, а такова не сме готвили никога. Риба тон само от консервите сме яли, на салата.
Имам зехтин, лимони, чесън, соев сос (защо го дават за подправяне на тази риба?), зелена чушка, чери домати, кисело мляко евнтуално за някакъв сос с лимоните... Някой да предложи нещо читаво, за предпочитане на тиган. Сьомгата обикновено я мариноваме за малко с лимон, зехтин и чесън; печем на тиган с малко зехтин и ядем с каквато гарнитура сме измислили.

# 697
  • Мнения: 6 724
Значи в никакъв случай не бих слагала соев сос. Чесъна също аз лично не бих сложила и бих внимавала много да не паднат семки или от лимона тигана - само сока. Това по мой вкус. Доматките за мен вървят, но само леко минати на тигана. То и рибата не бих изсушавала много.

Аз пък имам 1 кг. свинска кайма и ще взема да я направя на кюфтета . Сега трябва да намеря правлен начин да ги направя да не се разпадат и да не са прекалено сухи. Аз съм човек , който може да докара сьомга или риба тон, но кюфтета само веднъж и то на магия с турска подправка и на грил. 

Последна редакция: чт, 26 яну 2023, 13:27 от bella-ciao

# 698
  • Мнения: 3 371
Рибата тон не знам как е нарязана, но се намазва малко с мазнина и се пече на леко намазнен тиган по 1 мин.за всеки сантиметър дебелина от всяка страна. Изважда се и се слага резен стар лук на цялото парче, отгоре се слага друго парче риба и пак лук, риба. Последния път когато омаслявах рибата сложих и малко сос от нар, стана много сполучливо.

# 699
  • Sofia
  • Мнения: 21 646
Така, вместо сьомга филе успешно съм поръчала риба тон филе, а такова не сме готвили никога. Риба тон само от консервите сме яли, на салата.
Имам зехтин, лимони, чесън, соев сос (защо го дават за подправяне на тази риба?), зелена чушка, чери домати, кисело мляко евнтуално за някакъв сос с лимоните... Някой да предложи нещо читаво, за предпочитане на тиган. Сьомгата обикновено я мариноваме за малко с лимон, зехтин и чесън; печем на тиган с малко зехтин и ядем с каквато гарнитура сме измислили.
Посолявам за 10мин. след това намазвам със соев сос (защото харесвам... меко казано азиатска кухня), за да полепне (каквото решиш) сусамът в моя случай. Ползвай, майонеза или  олио, ако не искаш соев сос. Пържих на умерен огън на тиган за по минута на страна.

Скрит текст:
Това е салата Ница/Нисоаз - ето един вариант, който и с риба тон от консерва е прекрасен.  Зелена слата, варени картофи, злен боб и яйца, маслини и чери домати и дресинг с чесън, аншоа, горчица, сос Уорчестър.


Или подправям само със сол и п-р (черен) и запържвам филето на умерен огън за по 40сек. на страна.
Отстрани както/каквото  с всяка друга риба ползвате.

# 700
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 152
Риба тон е много суха, за мен върви само на тиган за кратко, но да хване карамелизирана коричка, после с много лимонов сок и черен пипер и гарнирам със салата, много й отива и рохко яйце отгоре добавено, или нещо сочно зеленчуково-доматено тип рататуи. И соев сос й отива ако ядете по-солени неща, въобще силни подправки и нещо с наситен вкус много й вървят.

Кюфтета стават сочни с добавяне на накиснат в мляко хляб, и яйце за да не се разпадат, а отвън се валят в брашно преди пържене. Аз добавям и нарязан на много ситно кромид, но е въпрос на вкус. Ако каймата е доста постна, въпреки че е свинска, пак това допринася за сухота и трошливост.

# 701
  • Мнения: 6 724
На мен сякаш именно от лука ми се трошат, но разбира се не съм сигурна. Или ми стават сухи или ми се разпадат. Ще пробвам
За соев сос като дип може би и пак ми се силно, но пък ако се пече на грил също би могло за марината .
Сега с таз и риба тон ми се дояде риба тон .

# 702
  • софия
  • Мнения: 25 478
Това е рецепта за кюфтета от книгата на Петър Стоянович. Не съм я правила, но за мен той е отличен кулинар, рецептите му са точно като от тефтерите на баба и които съм правила от книгата, все са били чудни.

Пържени кюфтета не правя, защото не пържа вкъщи, а и колкото пъти съм опитвала, толкова пъти не се е получавало. Ако майка се смили да ни направи или лятото на вилата, ядем и ушите ни пющят. Много ги обичаме. Сигурно, като стане време, ще пробвам тази рецепта.

# 703
  • Мнения: 9 541
на каймата за кюфтета не добавям никакъв хляб и яйце, а измесвам от предния ден със студена вода и повечко месене. лукът добавям известно време преди печене. стават много пухкави кюфтета на скара обаче. пържени не правя.

# 704
  • София
  • Мнения: 8 570
Еййй, много благодаря за полезната информация за това чудо рибата тон! Ще я пробваме довечера и ще докладвам дали сме се справили Simple Smile

За кюфтетата: на 0.5 кг кайма слагам една мокра филия хляб (може и галета), капвам соев сос освенд ругите подправки, преди пържене овалвам в галета.

Общи условия

Активация на акаунт