Котка в апартамент

  • 3 463
  • 67
  •   1
Отговори
  • Мнения: 610
Здравейте! Обмиляме да си взмем домашен любимец-коте. Но тъй като до сега сме гледали само на село (тоест котката не е била денонощно вътре), ни притеснява мисълта, че домът ни ще замирише на котка... Има ли надежда това да не се случи? Става въпрос при реодвно почистване и тн... Ще се радвам да прочета мнения по въпроса Simple Smile

# 1
  • Мнения: 2 193
При редовно почистване, особено на тоалетната, не би трябвало да имате проблем.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 1 223
Ние сме в апартамент с две котки и не мирише. Обаче! Тоалетната им е закрита и е на терасата. Сутрин им отварям и те отиват до тоалетна, а после през деня и вечерта драскаь на вратата на терасата, като им се ходи и им отваряме. Като излизаме, вратата на терасата оставяме отворена.
Когато тоалетната им беше в коридора, миришеше дори когато котката беше една. Хем е закрита и с хубава постелка, която неутрализира миризмите.
Мисля, че е важно и, че са кастрирани. Особено мъжките котки, ако не се кастрират, маркират из къщи и много мирише - така съм чувала.
Освен миризмата ще имаш надран ъгъл на дивана примерно. И косми по килима. Обаче толкова е хубаво да имаш коте! Създава уют у дома, действа успокоително и е мило другарче.

# 3
  • София
  • Мнения: 223
Гледам мъжки котарак. Кастриран.

Преди да го кастрирам, маркираше и наистина миришеше, нищо че ходих с парцала по него.

След кастрирането, този проблем изчезна.

Ползва котешка тоалетна. Има различни. Той се оказа алергичен към едни ароматизирани. Силиконова не взимам поради еко- съображения. Пробвах с пелети, най-еко са, но котарачето не ги хареса. Та сега ползва пясък (обработен) от Кауфланд. Поглъща влагата (пишкането) и миризмата. На нищо не мирише 5 - 20 или 50 минути след като е пишкал. Акото хвърлям в тоалетната, веднага след процедурата, или след като се прибера (ако си е вършил котешките работи докато ме няма).

Почиствам котешката тоалетна след всяко ползване - "мокрия" пясък изхвърлям, чистия го извеждам от ваничката, а нея мия с топла вода и сапун. После подсушавам и връщам чистия пясък.

Вкъщи мирише на всичко друго, но не и на котка Simple Smile

Как стои въпроса със женските котета, предполагам други потребители ще споделят.

Взимай коте, няма да съжаляваш Simple Smile

# 4
  • Мнения: 610
Да, аз също мислех опцията с терасата, но нашата не е остъклена и е на 7 етжа. Доста е рисковано да не скочи котката някой път май. Иначе другия вариант ни е в банята, в която им прозорец за проветряване. Въпреки че терасата ми е доста по-изкушаващ вариант! А колко често сменяте настилката в тоалетната?

# 5
  • София
  • Мнения: 223
Да, аз също мислех опцията с терасата, но нашата не е остъклена и е на 7 етжа. Доста е рисковано да не скочи котката някой път май. Иначе другия вариант ни е в банята, в която им прозорец за проветряване. Въпреки че терасата ми е доста по-изкушаващ вариант! А колко често сменяте настилката в тоалетната?

Аз изхвърлям ползваната "настилка" и добавям периодично, за да поддържам достатъчно количество, че да му е комфортно да рови и пишка.

Тоалетната му е в банята. Нямам прозорче там. На нищо не мирише вкъщи, или поне не на котка (тази вечер мирише на сос за спагети 🙃).

Живея на 8 етаж, сложих мрежа на балкона, за да обезопася. Гледам в Практикер продават едни, които вършат работа и лесно се монтират. Аз не бих рискувала да оставя котарака на балкона сам, ако има риск да полети след някой гълъб.

# 6
  • Мнения: 5 128
Нямам котка, но имам много познати с котки. Единствените две мацки, при които НЕ мирише на котка са следните случаи:
- тоалетната навън и котешка вратичка на вратата на балкона - котката си излиза, когато реши. На който и да е етаж за мен трябва да се сложи мрежа. Може да падне и от първия, и от седмия.
- тоалетната в банята, няма прозорче, но мацката почиства засегнатата част веднага - знае си горе-долу колко време след хранене ходят котките ѝ по голяма нужда, малка чисти на момента или съответно веднага като се прибере

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 1 223
През няколко месеца сменям цялата смес за тоалетна. Ползваме Weelitter и просто тоалетната не се нацапва, че да я сменям цялата. Изхвърлям топките с пишкано и акано в тоалетната и допъвам смес. Понякога съвсем лек "прах" от тоалетната остава по дъното и тогава правя така: накланям наляво, за да отиде сместа там и почиствам дясната част с мокра кърпа. После накланям надясно и почиствам лявата част.
Ама едно време като ползвахме бентонит, през няколко дни трябваше да мия тоалетната. С Weelitter просто не се налага.

# 8
  • Мнения: 1 276
Ние имаме котка и всички наши познати казват, че вкъщи не мирише. Котешката тоалетна стои в банята, затворен тип е и ползваме царевична "постелка". Чисти се 2-3 пъти на ден, а веднъж в седмицата подменяме постелката изцяло. Забелязала съм, че в домовете където мирише на котка обикновено ползват бентонит, който мирише ужасно като се замърси. Има доста други видове постелка, които не миришат така.

# 9
  • Мнения: 21
Има страхотна котешка тема-Любители на котки. Там изобилства от информация, на мен ми е много полезна. И момичетата съдействат с каквото могат.

# 10
  • Мнения: 1 571
Да ме прощават всички коткогледащи, но досега не съм била в нито един апартамент, в който да не ми е мирисало на котка, в къщи съм била. Отдавам го на повече пространство и достъп на котките до градина.

# 11
  • Мнения: 610
Момичета, много благодаря за насоките и отговорите Ви! Определно не бих рискувала с терасата, ако няма мрежа. Може би банята ще ни е най-добрия вариант. А тук някъде прочетох за ровенето... И сега се замислям, котето като си го зарови...после нали ходи в апартамента, по килими, маса, столове, диван... Триете ли лапичките, миете ли ги? Изобщо ми се струва много нехигиенично

# 12
  • INFJ
  • Мнения: 9 333
Да, аз също мислех опцията с терасата, но нашата не е остъклена и е на 7 етжа. Доста е рисковано да не скочи котката някой път май. Иначе другия вариант ни е в банята, в която им прозорец за проветряване. Въпреки че терасата ми е доста по-изкушаващ вариант! А колко често сменяте настилката в тоалетната?

Закрита тоалетна, която чистите всеки ден и проблема се решава, няма да има миризма. Не рискувайте с терасата в никакъв случай. Котето няма работа там, щом не е остъклена.
Лапичките си ги мият сами. Котките са чисти животни, миризма от котка съм усещала само, ако е мъжко и не е кастрирано (защото маркира).

# 13
  • Мнения: 11 924
Момичета, много благодаря за насоките и отговорите Ви! Определно не бих рискувала с терасата, ако няма мрежа. Може би банята ще ни е най-добрия вариант. А тук някъде прочетох за ровенето... И сега се замислям, котето като си го зарови...после нали ходи в апартамента, по килими, маса, столове, диван... Триете ли лапичките, миете ли ги? Изобщо ми се струва много нехигиенично
И по плота, и по масата може да се качи. Не, не мия лапички след всяко ползване на тоалетната. Имам и две деца, нищо ни няма. Първото коте като го внесохме у дома за първи път ми миришеше силно на котка. Вече не усещам такава миризма, т.е свиква се. По-големият ви проблем ще е какво ще правите котето като тръгнете на някъде - екскурзия, почивка. Първото ни коте изчезна от хотел за животни и така и не се намери. Няколко месеца по-късно взех второ заради децата и когато ни няма майка ми го гледа. Не искаше да гледа първото, но сега не й давам избор за второто. Когато тръгнем сутрин, казва, че котето, всъщност двегодишен кастриран котарак побеснява и си го изкарва на леглото на дъщеря ми като успява да свали всичко на топка на земята, след което се скривал на гардероба й отгоре. Като по-малък е плакал след нашето тръгване и ни е търсил. Не реагира така, когато излизаме на разходка, за работа или училище, т.е прави разлика.
Не мисля, че още сте готови за котка. Котките са чисти животни и се мият много често и основно. Оставят косми по килима и където лежат, неизбежно е. Някои се разиграват като легнете да спите и угасите лампите. Нашият свикна да лежи и спи, често на легло, в краката ми или в краката на някое от децата. Около 4 часа сутринта огладнява и ако спи при мен ме хапе по ръката или започва да дере дивана. Проси си от нашата храна, ако не му дадем е склонен да си открадне.

# 14
  • Мнения: 25 732
Аз съм на мнение, че когато човек е готов за котка, просто я взима. 
Щом пускате тема, значи имате резерви. Миризмата не е страшна. Ако стопаните са съвестни, няма да мирише толкова много. Още повече с наличните в наши дни средства.

Общи условия

Активация на акаунт