Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 35

  • 25 977
  • 837
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 1 467
Кърмене на поискване означава при всеки сигнал/индикация от страна на бебето да предлагаме. Не става дума само за плач (има клипчета на плач при глад, различава се от примерно този при пълен памперс или друга ситуация). Особено при съвсем малките / новородени бебета, за 'поискване' се счита отварянето на устичката, примляскването с устни, лапането на пръсти. Бебето само си казва, всяко си комуникира с мама и наистина от майчина интуиция се усеща също кога иска. Като стана към 3м моето почваше едно 'ехе ехе ехе' настойчиво да повтаря и да дърпа блузата ми докато не му дам.


Здравейте, може би въпросът ми ще ви се стори странен, в предвид темата, но……
Как точно разбирате термина “на поискване” - в какво точно се изразява от страна на бебето.

# 751
  • Мнения: 2 291
MintyMohito, няма нужда от толкова патос - детето наддава предобре, а не винаги плачът означава глад - детето може да приема гърда и като не е гладно и затова да плаче - като усети че всъщност не му е това проблемът. Беше предложение да се опита. Нищо абсурдно няма в съвета ми. Освен това откакто съм кърмачка съм и една от най-активните отговарящи тук, тъй като имах огромни трудности с кърменето, които преодолях с много четене, консултации и усилия, така че по-леко с квалификациите, моля.

# 752
  • Мнения: 2 966
Водата замести с чай от копър,но също не прекалявай и с него ,както са ти казали все още е малко за толкова вода ,аз давах по 30 мл на ден и то не всеки ден,защото при нас не помагаше нищо

# 753
  • Мнения: 6 917
Бебето наддава добре, но наддаване от 600 г за две седмици на тази възраст в никакъв случай не е показание за разреждане на храненето.

# 754
  • Мнения: 2 291
не съм казала да се разрежда храненето, а да не се предлага прекалено често и да се види дали ще има промяна. Както дамата обясни, случаят не е такъв - детето само си иска на 3 часа.
Тя каза 700 грама - за месец това са килограм и половина - не е малко. Някои майки предлагат постоянно, защото се притесняват че детето е гладно във всеки един момент. Детето приема дори като не е гладно, след което се изнервя, защото стомахчето му вече е пълно. Разбира се, че се кърми на поискване. Но има случаи, в които се кърми ня предлагане.

# 755
  • София
  • Мнения: 8 719
Бебетата сучат и поради други причини, като ние не знаем кога точно са гладни за повече кърма, кога са жадни, кога имат нужда от супокоение, че да им отказваме на тази възраст.
Също така, наддаването може да не е плавно. Две седмици може да качи 600гр, за другите две по-малко. Първите месеци се качва ударно и за 40 дневно бебе е напълно нормално да качи и килограм и половина за 1 месец.
Някои бебета наддават и близо 2кг някой от първите месеци.
Да се ограничи кърменето на толкова малко бебе е доста рисково.

# 756
  • Мнения: 2 291
Добре - явно не съм се изразила правилно. Между непредлагане и отказване за мен има огромна разлика. Убедена съм че жената няма да държи детето си умишлено гладно.

# 757
  • Мнения: 1 467
Квалификация не съм направила, ако го приемате като такава това си е Ваш проблем. Пък и наистина до сега такъв коментар съм чувала ЕДИНСТВЕНО от педиатърката, която е толкова наясно с кърменето, че направо на консултантката по кърмене като и казах какви ми ги е говорила и се дорева.

Пък дамата,която съветвате да предлага по-рядко защото бебето наддава толкова много както Вие казахте, сама да си вземе решението ще предлага по-рядко или не. Детето си е нейно. На нейната глава ще реве и ще се дере пък дали от силна струя, от глад,че са му отказали да суче, от колики или от нещо друго.  Пък и предлагане по-рядко в един момент ще доведе и до разреждане на храненията и намаляне на кърма поради по-малко търсене. Кърмата е supply & demand.

Лично за мен да намаля предлагането е равно на да махна или да откажа хранене на 2м бебе. И това си е безумно при положение, че човечето в момента расте и са му нужни всички вещества от кърмата, за да расте здраво и силно и за напред. Време за отказ от храна има по-нататък в живота, като порасне и благодарение на коментар от някой реши, че е дебело и трябва да минава на диета. Не е нужно от сега да ги започва, но това си е мое лично мнение.



MintyMohito, няма нужда от толкова патос - детето наддава предобре, а не винаги плачът означава глад - детето може да приема гърда и като не е гладно и затова да плаче - като усети че всъщност не му е това проблемът. Беше предложение да се опита. Нищо абсурдно няма в съвета ми. Освен това откакто съм кърмачка съм и една от най-активните отговарящи тук, тъй като имах огромни трудности с кърменето, които преодолях с много четене, консултации и усилия, така че по-леко с квалификациите, моля.

# 758
  • Мнения: 2 291
Очевидно не сте ме разбрали и очевидно продължавате с излишния патос. Знам как се храни бебе - самата аз хранех моето на събуждане и заспиване че и между тях - почти ня час и половина, а и по-често - когато поиска и по-често. Но дойде момент, в който детето вече нямаше нужда от толкова често хранене и се изнервяше че му предлагам макар и да засукваше в началото. За такъв случай беше съветът ми и съм убедена че дамата има глава на раменете си, за да отсее че тази препоръка е само опционална и може да не е решението и.

# 759
  • Мнения: 342
Честно казано от болницата в която родих на 25 ден от раждането беше качил 1кг чисто тегло, без памперс. Педиатъра там каза че било много и да махна нощното хранене, но той не издържа цяла нощ. Вчера като го примери неговия педиатър беше с памперс, но той каза че било идеално тегло. Двама педиатри, различни мнения.
Аз го храня на около 3-4 часа и за 24 часа правим 7 хранения, нито повече, нито по-малко.

# 760
  • Мнения: 2 966
elena аз мога да те посъветвам да храниш детето си ,когато то иска,тоест на поискване,както казва дези бебето може да кажи 1кг,но после може да качи само 500гр,за това не бива да се влиаеш от мнението на лекарката относно колко да кърмиш детето си . Ще ти дам пример какво стана при нас,преди 9 месеца,когато се роди моя син. Ходихме на първа консултация ,педиатърката каза,че детето не е качило нищо да го храня повече и адски много ме стресира,след 2 седмици отиваме отново на консултация беше качил 450 гр. при което тя ми казва ,,много добре" ,след още 2 седмици отиваме беше качил 750 гр при което тя ми казва това е ужасно много ,по колко го храниш и кога. И аз казвам ,че давам на 2,30-3 часа по колкото той иска в смисъл зо като сам пусна гърдата,гя ми казва вече ще го храниш макс 20 минути на 3 часа. Аз с кой акъл не знам я послушах и давах само по 20 минути на 3 часа , детето се скъсваше да реве а аз чакам да се минат 3 часа ,да не говорим ,че той трудно засукваше в началото и имахме проблем докато се научи да суче нормално. Когато стана на 2 месеца започнах да му давам на поискване колкото и когато той иска и изведнъж това дете спря да плаче,явно не са били само колики и рефлукс при нас,но и глад . Иначе си наддаваше добре,но явно.е имал нужда да си суче ,когато иска. Вече е на 10 месеца и продължаваме да се кърмим на поискване и сменихме педиатърката с нова,тази не ми казва нищо за това как го кърмя . Дано съм помогнала

# 761
  • Мнения: 375
Здравейте! Имам бебе на 2 месеца и половина, изключително кърмен. От 2 дни ака в зелено. Няма специфична миризма и не изглежда да има дискомфорт.
Доста си яде ръцете напоследък. Аз спрях да ям млечни и шоколад, за да видя дали не е от това. Шоколадът мисля, че му дразни, поне от предни пъти съм хващала някаква зависимост. Но преди зелените изхождания са били 1-2 пъти.
Преди 2 седмици дадох и Ротарикс. Тогава имаше 2-3 дни с по-раздразнено стомахче и леко разстройство.
Колко мога да изчакам преди да започна сериозно да се притеснявам? Не мога да се свържа с педиатърката и не изключвам варианта да е в отпуск.
На пръв поглед нищо му няма на детето, но това зелено изхождане ме притеснява леко. Обмислям да махна всякакви алергени от моето меню. Не че и ям много де... Гледам да са в минимални количества и наблягам на готвена храна, месо и зеленчуци.

# 762
  • Мнения: 1 691
На нас неонатоложката ни каза, че ако фекалиите са в зелено, значи че по-бързо обработва храната и е от жлъчката, нищо притеснително, но не знам дали вашият случай е такъв.

# 763
  • Мнения: 375
В началото се изхождаше по време на хранене. Сега се изхожда между храненията, че по някога и по 2 пъти. Храни се на около два часа - два часа и половина.
Възможно ли е ако аз се храня с повече фибри да кажем, това да забърза малко и неговия метаболизъм или си зависи изцяло от дребосъка?

# 764
  • София
  • Мнения: 2 432
От претопляне става зелено акото, а вече е доста топло. Ако се носите в раница/слинг и много гушкане, това може да е резултата. Към 3-4 месец май им се доразвиваха слюнчените жлези и от там повече слуз и в акото и те влияеха на цвета. Причини бол.

Общи условия

Активация на акаунт