Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 35

  • 25 834
  • 837
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 66
Имам следния въпрос, дано някой от вас знае. Предстои ми операция за махане на полип на шийката на матката,а беба скоро ще стане на 6 месеца,не съм я захранвала още имах ,проблем с лактацията,но за сега я кърма успешно. Чудя се колко дни след операцията ще може пак да я кърмя. Питах гинеколожката,каза - ще трябва да спреш да я кърмиш. Но нищо повече. Някой да има идея кога се изчиства пълната упойка от организма? Другият вариант е да отложа операцията,но този полип е от преди да забременея и според лекарката е доста голям. И сега се чудя какво решения да взема.

# 766
  • Мнения: 2 279
Вижте тази статия на Хедра - https://xedra.wordpress.com/2009/10/27/upojka/

Ако се притесняватв много, цвдете за 24 часа. Ако имате няккви притеснения въпреки прочетеното, може дя се обадите в НАПК да ви дадат точна информация. Успешна операция, бъдете здрава!

# 767
  • Мнения: 150
Здравейте,

Бебето ми е на 3 месеца и подозирам, че минава през кърмаческа стачка и/или скок в растежа, и аз не знам през какъв период минава всъщност. Аз съм с хипоплазия и на двете жлези. Доскоро като начин за дохранване използвах сонда. От известно време малката започва да се изнервя с нея и изплюва зърното. Отделно светът и става все по-интересен. Суче 3-4 мин от една гърда и започва да оглежда. Пробвам да сменям гърдите, тя отказва. Опитвам обикаляйки стаята да я слагам, пак се мята като рибка на сухо. Пускам бял шум, не помага. Принудих се да прибегна до шише. Бързо сякаш привикма към него. Опитвам се да давам по правилния начин (прегледах блога на Хедра, както и видео, на което Ася Демирева показва), така че да не забравя как да суче на гърда. Детето качва по килограм и малко на месец. Дохранвам с 30-60 мл. Държи да ме усеща кожа в кожа и нямам възможност по този начин да стимулирам с помпа. През последните няколко дни забелязвам намаляване на струята мляко от гърдите. Не знам как да подходя вече. Имам желание да продължа, но идея си нямам как да изляза от това положение.

# 768
  • Мнения: 2 279
Може да опитате да храните на тъмно, тихо място, където няма какво да оглежда. Не давайте шише. Понеже вече сте положили много усилия, според мен свържете се с Ася Демирева направо, за да ви помогне.

# 769
  • Мнения: 150
Може да опитате да храните на тъмно, тихо място, където няма какво да оглежда. Не давайте шише. Понеже вече сте положили много усилия, според мен свържете се с Ася Демирева направо, за да ви помогне.

Коментирахме с нея, но тогава малката отказваше шише, но през последните 6-7 дни стана обратното. Малката се изнервя , че е гладна. Аз от тревога прибегнах до шишето. Ася е в отпуск, доколкото видях на страницата й, ще опитам да се консултирам с Хедра, междувременно събирам идеи, които на практика не съм опитала все още.
Обвзема ме чувство на безсилие, че не намирам начин да запазя кърменето.

# 770
  • Мнения: 1 104
Здравейте, можете ли да ми препоръчате шал за кърмене? Бебето ми е на 5+ месеца.

# 771
  • Мнения: 333
Здравейте. Вчера родих второто си дете чрез секцио. За обезболяване даваха течен аналгин, който последно съм приела рано тази сутрин. Притеснява ме дали е минало достатъчно време, за да сложа детето на гърда след приема на аналгин?

# 772
  • София
  • Мнения: 2 417
Честито бебе Heart
За съжаление са спорни мненията в е-лактация.
Според едни учени еднократна доза е ок. Според други дори и еднократна кърменето трябва да се спре за 48 часа. Ако не знаете английски, опитайте се с гугъл транслейт, но това е в общи линии.
https://www.e-lactancia.org/breastfeeding/metamizole-sodium/synonym/

# 773
  • Мнения: 333
Благодаря Ви, Erinne! Hug Именно заради разнопосочнта информация се чудех.. Първото ми дете също кърмех и когато се е налагало да приемам нещо винаги съм проверявала в сайта. Но информацията за аналгина просто ме обърка. Питах в неонатологията и казаха, че е хубаво да минат 3-4 часа и след това няма проблем.. Rolling Eyes

# 774
  • София
  • Мнения: 2 417
Много зависи и количеството и вашите килограми според мен, а и бебето дали е доносено/едро/дребно. Аз съм едричка и сигурно бих изчакала 24 часа. Има ли с какво друго да ви обезболят?
Тук е някаква българска статия и пише 3-4 часа.
http://www.podkrepazakarmene.com/bf-lekarstva-345.html

# 775
  • Мнения: 226
Здравейте,

Имам детенце на 1г 9м.

От новородено си сучи нон стоп.

Събужда се многократно нощем (8-10 пъти) и се приспива отново само на гърда.

Вкъщи денем през 5мин иска да сучи.

Твърда храна приема в миниатюрни количества.   

Имам чувството, че е постоянно гладна и това я прави и изключително нервна.

ЛЛ и всички близки ме съветват да я отбия. Според тях така ще започне да се храни с твърда и разнообразна храна и да спи по-спокойно.

Аз съм объркана. Виждам как за нея гърдите са като най-скъпоценото нещо. В същото време се тревожа, че нещо не е наред.

Моля майките с опит да споделят мнение.

# 776
  • Мнения: 2 856
Аз пък имам следния проблем от седмица и половина на сам,дори стигнахме до болница заради обезводняване. Малкия(10м) денем почти не иска да суче а до преди седмица беше лакум и ,когато и да му дам сучеше все едно не е ял 1 ден ,но напоследък едвам го карам да суче поне 5 минути ,вече дори не пълни памперсите. Гърдите ми са постоянно меки не усещам да са пълни ,а когато суче рядко усещам да се пълнят с кърма ,предполагам вече и струята не е толкова силна и за това и не суче,но честно казано нямам представа защо не желае и защо гйрдите ми са меки. Нямаше да ми е проблем,че не суче ако ядеше храна и пиеше вода ,но той каквото и да му предложа за ядене пробва веднъж и след това не иска да повтори ,такаче храна не яде вода пие 30-40 мл за ден. Моля ако някой има представа какво да няправя за да оправя нещата ,нека ми пише,защото съм много отчаяна и не искам да ходим отново в болницата да му слагат системи. Когато бяхме в болницата му направиха изследвания ,всичко беше ок,но казаха,че има лека анемия предполягам,защото не яде 😨

# 777
  • Мнения: 2 279
Здравейте,

Имам детенце на 1г 9м.

От новородено си сучи нон стоп.

Събужда се многократно нощем (8-10 пъти) и се приспива отново само на гърда.

Вкъщи денем през 5мин иска да сучи.

Твърда храна приема в миниатюрни количества.   

Имам чувството, че е постоянно гладна и това я прави и изключително нервна.

ЛЛ и всички близки ме съветват да я отбия. Според тях така ще започне да се храни с твърда и разнообразна храна и да спи по-спокойно.

Аз съм объркана. Виждам как за нея гърдите са като най-скъпоценото нещо. В същото време се тревожа, че нещо не е наред.

Моля майките с опит да споделят мнение.

Моето дете е на годинка, но аз откакто захранвам следвам правилото да предлагам първо твърда храна след поне три часа пауза. Иначе детето не беше достатъчно гладно. Дъвченето и твърдата храна са изключително важни за развитието - психическо и физическо. Ако не яде, бих реорганизирала храненията като за тази цел трябва вероятно да проявите малко твърдост. Спазвайте пауза от кърмене, предлагайте разнообразна твърда храна и чак след това, ако много иска можете да дадете кърма. Кърмата след шестия месец постепенно спира да може сама да набави необходимите калории и вероятно за това детето суче и толкова често.

По другия въпрос - след като се орегулират гърдите вече не е нужно да са твърди. Трудно е да се отговори на въпрос от медицинско естество без да разкажете какъв е режимът ня хранене, как предлагате твърда храна, как кърмите и т.н. Анемията обикновено е вследствие липса на желязо. Кърмата по правило е бедна на желязо, затова е важно след шестия месец детето да се зяхрани бързо и с месни храни. Щом детето има проблеми, говорете с лекар.

Ще изкажа лично мнение - знам че има майки, които държат да запазят кърменето максимално дълго - и донякъде го разбирам, но за мен предлагане първо на гърда и после на твърда храна като подход е неправилно, макар и да знам че е популярно. За някои деца може и да работи, но при по-злоядите според мен задълбочава проблема

# 778
  • Мнения: 408
Здравейте, знаете ли кои етерични масла са противопоказни при кърмене. Интересуват ме лавандула, цитронела, лимонена трева, против комари. Разбира се ще ги ползвам аз, разредени.

# 779
  • Мнения: 770
Здравейте,

Имам детенце на 1г 9м.

От новородено си сучи нон стоп.

Събужда се многократно нощем (8-10 пъти) и се приспива отново само на гърда.

Вкъщи денем през 5мин иска да сучи.

Твърда храна приема в миниатюрни количества.   

Имам чувството, че е постоянно гладна и това я прави и изключително нервна.

ЛЛ и всички близки ме съветват да я отбия. Според тях така ще започне да се храни с твърда и разнообразна храна и да спи по-спокойно.

Аз съм объркана. Виждам как за нея гърдите са като най-скъпоценото нещо. В същото време се тревожа, че нещо не е наред.

Моля майките с опит да споделят мнение.
Здравейте, с първото ми дете имах подобен проблем. Не приемаше никаква твърда храна докато не започнах да й спирам постепенно дневните кърмения. Много скоро след като остана само нощното кърмене започна да се храни и то с голям апетит. Съжалих, че толкова време я бях чакала уж сама да започне да се храни. Разбира се, не съм сигурна дали и при вас ще е така, но просто трябва да знаете, че понякога кърменето пречи на храненето с твърда храна. Понеже казвате, че е много неспокойна, може и да не се засища вече. Все пак е голямо дете. Според мен е добре да се консултирате с консултант по кърмене как най-безпроблемно да махнете кърменето през деня. Също ви съветвам, ако не сте го направили вече, да проверите феритна, понеже нуждата от желязо на тази възраст не може да се покрие само от кърма. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт