Записване в 1. клас за дете на 7 години с говорни проблеми

  • 1 476
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте на всички.
Имам деликатен въпрос.
Имам дъщеричка родена 2016 октомври родена. Тоест тази година трябва да е 1 клас.
В момента завърши детска градина под самостоятелна форма на обучение.
Имам желанието да я запиша за следващата учебна година, защото все още тя не е готова. Имаме си проблем с говора и е необходимо време. В момента работим над това. Преди съм чела по темите тук и чувам от други места, че след като е родена октомври е мой избора кога да я запиша. Въпроса ми е следният.
Ако въпреки всичко кажат, че е задължително...но аз я запиша следващата година ще има ли някаква санкция или глоба или да ми откажат септември 2024 да я запиша? Само да добавя, че не получаваме детски надбавки от България.
Какъв проблем могат да направят?
Благодаря.

Последна редакция: чт, 11 май 2023, 19:25 от Фран

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 3 578
Има комисия за отлагане, за деца с хронични заболявания или специални образователни потребности, подава се заявление в детската градина, независимо от формата на обучение. Самосиндикалното решение не е опция, наистина има глоба от общината, не че е голяма , но все пак ...

# 2
  • София
  • Мнения: 7 990
Трябва да изкарате документ, че е със СОП, за да отложите. Иначе трябва да е в първи клас в годината, когато навършва 7. Не помня къде беше регламентирано, но съм го проверявала заради сина ми, който е роден през ноември. Изборът касае дали да тръгне на 6 или 7 в първи клас.

# 3
  • Мнения: 6
Има комисия за отлагане, за деца с хронични заболявания или специални образователни потребности, подава се заявление в детската градина, независимо от формата на обучение. Самосиндикалното решение не е опция, наистина има глоба от общината, не че е голяма , но все пак ...

Тази комисия къде да я потърся? Запозната ли сте? Попринцип проблема ни е огромен, но просто трябва време за да бъде готова за тази среда. И благодаря ви за отговора. Blush

# 4
# 5
  • Мнения: 13 804
Масова грешка е родителя да смята, че е негово решение дали и кога детето да тръгне на училище. За да бъде детето ви отложено това става с диагноза, поставена от лекар и потвърдена от лекарска комисия.  Вашите правомощия са до тук. Детето ви трябва да тръгне на училище и може да бъде отложено единствено и само от лекарска комисия въз основа както казах на сериозна диагноза свързана със някакво заболяване. Само Говорни дефицити не са причина за отлагане, но аз предполагам че може би не е само това проблем при вас. Пишете детски надбавки  От България, означава ли че не сте в България?

Последна редакция: чт, 11 май 2023, 22:37 от _re_ge

# 6
  • Мнения: 11 998
Обърнете се към РУО и занесете документите, с които разполагате. Имате право да отложите детето с една година. Имате и вариант детето да посещава училище не в масово такова, а към ЦОП - бившите помощни училища. Те работят с малко деца иразполагат със специалисти, които могат повече да помогнат на детето, отколкото учител от масово училище, който не е учил как се обучават деца с различни затруднения.

# 7
  • Мнения: 13 804
Мама ру
Написано така звучи объркващо. Родителят Има  право да отлага първи клас 2 пъти даже, НО ако има причина ( медицински документи). Вторият е с подкрепа на малко по-висока инстанция от РУО. Но, Ако няма причина няма право. А причината е винаги По профил на заболяване (т. Е с нозологична - медицинска  единица от мкб). РУО не поставят диагнози, те ползват документация. Доколкото разбирам майката няма документи. Самостоятелната форма на обучение в ДГ за която майката пише  е решение само на родител и не е обвързан с някакво заболяване/състояние. Ако проблемът е само говорене децата не се отлагат. Ако родителят ги задържи се налага глоба но детето пак не се отлага.
Дамата обаче пише - получавам детски От България и не знам как да го тълкувам. Дали проблемът с говор не е заради местожителство в чужбина.

# 8
  • Мнения: 11 998
Пише, че не получават детски от България, вероятно бащата работи в друга държава и от там взема детски.
Защо да е объркващ отговорът ми? Отива в РУО и пита там, те ще й обяснят какво трябва да направи/ представи. Възможно е да има диагноза детето и да подлежи на отлагане, възможно е психологически да не е готово за първи клас. Ако тръгне незряло психически + проблеми с говора ще си имат сериозни проблеми в училище. Но за отлагане трябва да мине през РУО, в противен случай детето подлежи на задължително обучение и ще й се изсипят у дома учител, социален работник и ДПС да я убеждават да го запише. Иначе глобата беше по спомен от 50 до 150 лева и я налага кметът на населеното място.

Последна редакция: сб, 13 май 2023, 08:36 от Mama Ru

# 9
  • Мнения: 13 804
Сега видях че не получават детски. Не-то не съм го видяла. Извинявам се.

Аз чета между редовете като теб, но майката ми се вижда неориентирана. Тя смята че може би има право за отлагане от училище  като родител , а ти й казваш че има право на отлагане от първи клас но никъде не споменаваш че има право само и единствено ако има поставена  диагноза на детето . . Просто по преценка на родителя (както самостоятелната форма в ДГ) не е възможно. Майката ако имаше документи нещата щяха да са по друг начин.  Както и да плати глоба няма да отложи детето както тя предполага.
Първо - лекар. После руо. Ако е първо руо то после е лекар и после пак руо. Така че първо е лекар. Ако иска да отлага трябва да се разбере дали има основание. Медицинско.
 Говорните проблеми не винаги са съпроводени с незряла психика. Затова писах че говорните проблеми като симптом не са повод за отлагане. Но дали е само това  се преценява от медицинско лице, правят се тестове за IQ др.

Общи условия

Активация на акаунт