Как да постъпя?

  • 5 574
  • 88
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 895
Авторката може да не участва достатъчно в домакинството - с финанси и труд, може детето да е буйно и трудно, може двамата (майка и дете) да тежат на възрастните хора и да правят живота им ад.
Значи още по-добре ще е авторката да се изнесе.

# 61
  • Мнения: 657
Не може ли например временно да наемеш квартира в твоя град, било то сама или с мъжа? Хем няма да си пилите с майка ти денонощно нервите, хем ще си по-близо до баща си.
Иначе според мен ще съжаляваш, ако се преместиш, за пропуснатото време и ако не си близо, когато нещо стане. На твое място бих си спестила тези угризения.

# 62
  • Мнения: 1 037
Не мога да дам категоричен съвет. Дали да тръгнеш сега или после зависи от много фактори и взаимоотношения в семейството.
Гледането на тежко болен и в частност при онкологично заболяване в семейството е изключително натоварващо за всички, вкл. и за самия болен.
Колкото и силно да обичаш близкия идва момент, в който ти се иска теглото да свърши по-бързо. Тежко е за болния, два пъти по-тежко е за обгрижващия.

За деца е изключително тягостно и оставя травми за цял живот.
Скрит текст:
Баща ми почина от рак когато бях на 10 г. В "гадния" социализъм раково болните в последен стадий бяха в болница. Баща ми винаги ме посрещаше и изпращаше с усмивка, дори 3 дена преди да почине. Той беше оправил всички свои документи, в случай на най-страшното да нямаме грижи поне с това. Беше планирал и уредил моята почивка за лятото и беше казал на майка ми - каквото и да се случи аз да получа всичко, което е искал за мен. Ако твоят баща е от този тип той би искал ти да си щастлива, а не да стоиш непрекъснато до него.
Сега ситуацията с онко болните е доста различна, дори линейка не идва ако има проблем, целият ужас, безпомощност да помогнеш, остава за най-близките.

# 63
  • Мнения: 12 913
Според мен, зависи от това доколко ти полагаш грижи за баща си и доколко - майка ти го прави. Ако основно тя полага грижи, твоето отсъствие няма да е натоварващо за нея, даже може да отдъхне с облекчение, защото ако на теб ти додейва да си в среда с раздразнение и скандали, със сигурност и тя чувства същото. Та тя даже не ти говори, какво остава да се радва, че си там.

Но ако твоето изнасяне ще я натовари с допълнителни тежки задължения, то би могла да останеш, докато дойде най-лошото.

А тя какво ще одобри, какво не, кой каква вина ще вменява, не го мисли.

Ако се изнесеш, ще е добре да идваш често да виждаш баща си. Може това изнасяне да помогне като отиваш при него, да не е толкова напечено с майка ти, но може и да не помогне, а обратното - да влоши нещата. Няма как да се знае.

Тя всъщност какво иска от теб?

# 64
  • Мнения: 277
Моят съвет е - изчакай. Бъди до баща си докато може, това време е много кратко, всичко може да приключи за седмици. Заровете томахавките с майка си. Обстановката е винаги тягостна в такива ситуации, защото надежди няма. От една страна това е хубаво изпитание и за връзката ви с новия партньор, от друга страна няма да се връщаш назад с угризения, че не си дала достатъчно внимание на баща си, когато зейне празнината. Относно детето, ако е достатъчно голямо, може би не е лошо да му се обясни ситуацията и когато дядото се чувства по-добре, да се виждат, макар и за мъничко. Така ще му остане спомен, който да не е крайно грозен, без да се крият обстоятелствата. Аз съм против криенето на информация, държането в неведение, настрани, и залъгването, че животът е цветя и рози. А и необременения детски ум разтушава  обстановката.

# 65
  • Мнения: 1 037
Относно детето, ако е достатъчно голямо, може би не е лошо да му се обясни ситуацията и когато дядото се чувства по-добре, да се виждат, макар и за мъничко. Така ще му остане спомен, който да не е крайно грозен, без да се крият обстоятелствата. Аз съм против криенето на информация, държането в неведение, настрани, и залъгването, че животът е цветя и рози. А и необременения детски ум разтушава  обстановката.
Извинявай, гледала ли си онкоболен в терминален стадий? Страшно е, не е нужно да се товари психиката на детето.

# 66
  • Мнения: 277
Да. През изминалата година изгубихме свекър ми от рак на дебелото черво. Беше диагностициран късно, живя 11 месеца след като го откриха. И него го болеше, взимаше си обезболяващите и беше част от живота на сина ми (5 годишен) всеки ден, в който се чувстваше що годе прилично. Или поне така се държеше. Съвсем не трябва да се включват децата в обгрижване на болния, но да поседиш за 10-15 минути до леглото на човек, в случай, че се държи в кондиция и има желание, не ми се вижда толкова страшно. От реакцията на детото ми, когато трябваше да обясня, че си е отишъл, пък разбрах, че децата и родителите не приемат нещата по един и същ начин, всеки има своя призма. Това, че осъзнаваш нещо, не значи, че ще се чувстваш по същия начин, както друг човек.

# 67
  • София
  • Мнения: 28 934
Много зависи болният в какво състояние е. Може да се стигне до момент, в който никакви обезболяващи не действат.

# 68
  • Мнения: 1 520
Аз пък ще изкажа коренно противоложно мнение и то ако се поставя на мястото на баща й. Като родител, не бих искал моето дете да спре развитието си заради мен. Да - сигурно би ми било приятно да е до мен, но ако е влюбено или преследва мечтата си в професията, не бих желал да седи до болните си родители и да пропусне шансовете си. Да - хубаво е да се погрижиш за баща си, за месец, два. Аз лично се грижех за дядо ми няколко месеца. Но да зарежеш своя живот, своята любов, щастие, заради предишното поколение - не е правилно. Те са те направили за да си щастлива, не да ги гледаш. Моето дете искам да е щастливо, а не да съм му бреме. Ако нещата са така от доста време - намери му болница, болногледачка, интересувай се от него, помагай му както можеш. НО в никакъв случай не зарязвай своето щастие заради родителите си. Колкото и егоистично да звучи.

# 69
  • София
  • Мнения: 12 689
Щом бащата е в напреднал стадий, докато авторката се чуди дали да избяга или да се грижи за него, той ще си замине. Темата е излишна. Има хора с чувство за отговорност към най-близките си, има и други, които искат друг да им каже колко е хубаво да избягат от компанията на умиращия си баща. Първите не биха издържали другаде, даже ако са някъде ще се приберат, затова и не пускат теми. Вторите ще си гледат собствения задник цял живот и без някой да ги окуражава.

# 70
  • Мнения: 15 125
А по принцип има и такива неща като стечение на обстоятелствата - нещо хубаво ти се случва, точно когато родителят ти вече ще си заминава. Авторката какво е виновна, че е намерила точно сега подходящ партньор? А и аз лично останах с впечатление, че тя не толкова иска да се отърве от грижи по умиращия, колкото иска да се махне възможно най-далеч от противната си майка.

# 71
  • Варна
  • Мнения: 36 790
А защо досега не го е направила в такъв случай? Имала е години, в които според нея майка й е била все така крива.

# 72
  • София
  • Мнения: 12 689
А по принцип има и такива неща като стечение на обстоятелствата - нещо хубаво ти се случва, точно когато родителят ти вече ще си заминава. Авторката какво е виновна, че е намерила точно сега подходящ партньор? А и аз лично останах с впечатление, че тя не толкова иска да се отърве от грижи по умиращия, колкото иска да се махне възможно най-далеч от противната си майка.
Еми, хубаво, но мисля, че всеки възрастен човек би бил наясно, че не е моментът да се маха от баща си. Щом майката е такава гад в нейните ръце ли ще го остави?
Не знам, за мен подобен въпрос е идиотски и човекът, който го задава или е неадекватен от стрес, или морално-етичните му представи са извън норма. Вероятно същото се отнася и за подходящия партньор, защото не мога да си представя, че ще напирам любимият ми да дойде в моят град в момент, в който негов родител умира, вместо да се грижи за родителя. Като е толкова любим любимият ще отиде при нея, за да е до нея, докато тя е до баща си. Или ще изчака. Или тази велика любов ще изгасне на секундата ако не изтича да се мести?
Понякога темите тук ме изумяват, а от тях повече само някои отговори.

# 73
  • Мнения: 15 125
Ами тогава дайте съвет да се премести с баща си, вместо да слагате епитети...примерно? Малко по-умно е някак.
И мен ме изумява как се дават съвети за местене в друг град - мога само да предполагам колко са привилегировани хората, които смятат такова действие за някаква фасулска работа.

# 74
  • Мнения: 1 520
А не е ли по-гадно да седи до баща си и да чака да умре. А понякога някои хора ги мислиш, че умират, ама може да умре и след 3 години. Изобщо много е гадно да говорим това нещо. И тоя новия любим и той трябва да чака 1-2-3 месеца някой да умира. И после като умре - кво ще си отворят шампанското ли. Някак много гадно звучи. Трябва да се преместиш при любимия, ако вярваш, че това е правилната стъпка, а не да чакаш някой да умира.

Общи условия

Активация на акаунт