Сватба - Булките на 2023 |Тема 11|

  • 54 403
  • 912
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 264
Да се включа и аз , относно реакцията на роднини родителите на ММ добре , нормална реакция. Майка ми и тя ...жената вика от кога го чакам, оооооообааааче БАЩА ми е няма такъв идиот никъде ( не са разведени с майка ми , но са били няколко пъти пред развод ! Има защо) този човек ни на живо , ни на умряло се радва.
Реакцията му беше следната , като му дадох поканата " ъъ, какво ми го даваш нали сте го решили " троснат тон , все едно още малко ще ми скочи да ме бие. - Айде бегай от тука , ако искаш заповядай , ако ли не , да не идва да му гледам киселата физиономия.

Както казахте , абстрахирам се от такива идиотизми и се действам по задачите. Та споделям , че и аз малко имах емоционални премеждия...🤣

# 766
  • Мнения: 1 550
Момичета, включвам се и аз активно в темата. Много съжалявам за негативните и меко казано неприятни реакции на вашите близки. Може би някои са разбираеми при разведени. Но като цяло: сватбата е такова рядко събитие, радостно и весело.
Надявам се вашето настроение да си остава на макс!
Колкото до нас: явно съм изключение в темата, но ние сме с две малки деца и някак сватбата ни е чиста формалност. Пръстен имам от 2 години. Но дотам. Ежедневието ми и целият ми личен живот са посветени на децата в момента.
Та коментарите от сорта “ще си направя маникюр да ми отива на пръстена” ми избиха рибата. Толкова съм заета да оправям малките, че маникюр не съм си правила от миналото лято. Не съм си боядисвала косата също от тогава и т.н.
Едно е да сте си двойка само двамата, а друго е да сте родители на няколко бебешора.
Въпреки това миналата седмица се наканихме и определихме дата и място.
Затова - отново непопулярно мнение - работим със сватбена агенция и е най-доброто ни решение! Мацката е супер адекватна, опитна от повече от 20г и ни организира всичко буквално за 2 дни и то за супер цени.
Та сме доволни.
Така че - моля, не заклеймявайте сватбените агенции. Има си и такива, които са прекрасни и много помагат, а таксата им е смешна предвид разходите за една сватба.

Последна редакция: пт, 02 фев 2024, 17:34 от HappyRSmile

# 767
  • Мнения: 8
Да се включа и аз , относно реакцията на роднини родителите на ММ добре , нормална реакция. Майка ми и тя ...жената вика от кога го чакам, оооооообааааче БАЩА ми е няма такъв идиот никъде ( не са разведени с майка ми , но са били няколко пъти пред развод ! Има защо) този човек ни на живо , ни на умряло се радва.
Реакцията му беше следната , като му дадох поканата " ъъ, какво ми го даваш нали сте го решили " троснат тон , все едно още малко ще ми скочи да ме бие. - Айде бегай от тука , ако искаш заповядай , ако ли не , да не идва да му гледам киселата физиономия.

Както казахте , абстрахирам се от такива идиотизми и се действам по задачите. Та споделям , че и аз малко имах емоционални премеждия...🤣

 Ох имам чувството, че имаме един баща. Същата работа. Първо не харесваше приятеля ми и правеше постоянни намеци да го разкарам. После явно се примири и се почна “айде, няма ли да се жените, до кога ще ви чакам, няма да живея 100 години, внуци ще гледам и тн”, сгодяваме се, звъним му да му кажем: Аз: Тате, така и така, сгодихме се, еди къде си, виж ми пръстена, супер развънувана. Той: Мен кой ме е питал, някой дойде ли да те иска, на работа съм , ти тука пръстените ми пращаш , айде чао

Мина тва, ще се организира сватба, скъсва ми нервите и до ден днешен. Първо иска сватба, викам му добре, ще правим ,ама я правя както аз искам и ние ще си я платим (за да не ми се меси). “Не, аз ще платя, какво ще кажат хората, една дъщеря, имам, тва е моя работа и тн.” Викам му тате ,ти имаш ли идея колко струва една сватба в днешно време. Аз знам, че няма възможност да я плати. В крайна сметка след много разговори се разбрахме така, нашите дават една сума, на годеника техните същата сума, и ние същата и така покриваме разходите заедно. Като аз,както описах в първия ми пост, си имах визия за нещата, набелязано място, бройка гости и тн. Роднините на баща ми са много, от малък град са и се срещат постоянно и държеше да се поканят, уж се разбрахм, че няма да каним всички, уж броихме, взехме решение още октомври месец. И съответно аз се заех да смятам колко алкохол по мл,колко шампанско, колко лимонада, колко покани, колко ще излезе тортата и тн. Звъни ми преди 3 дни и ми сервира че гостите ни са 53ма човека откъм роднини и семейни приятели на моето семейство. При първото броене се разбрахме за 40, за да мога да поканя все пак и някакви мои приятели и колеги, все пак е моята сватба. И сега изведнъж не можело да покани едните, пък другите да не ги покани, кво съм мрънкала,50 човека от моя страна, 50 от страна на младоженеца , къв бил проблема. Да, ама като добавя моите приятели от моя край към родата+ децата НС родата стават близо 75 човека, роднините на приятеля ми, които са поканени + ОБЩИТЕ ни приятели, неговите приятели и колеги са 40 човека. Той максимално си оряза бройката и отряза баща му за разни там братовчеди, само и само аз да си добавя няколко момичета от отбора ми, а баща му дава същите пари. Още повече, че вече раздадохме save the date картички, и вече не мога да кажа на хората, ами не идвайте, щото тате си покани и 2те братовчеди. И така, над 2 часа се карахме и не можах да изляза на глава с него. Накрая каза или ги каниш или няма да ти дам парите, и това при резервиран ресторант,дж, фото и видео, 5 месеца преди сватбата ме поставя пред свършен факт. Чак ми вика , що си си избрала толкова скъпо място да не мога да си поканя гостите ( не че тва му попречи де), щото той държеше да се женя в селската кръчма( където между другото кувертите са 90лв на човек, нали не е много по-евтино), изисквания все едно той ще се жени. За справка само, от тези 53 човека, роднини те и приятели на мама са общо 5 човека, с нея в тая бройка, всичко останало са роднини и приятели на тате. Няма спасение просто, все едно споря с радиото. В крайна сметка няма да си поканя момичетата от отбора, с които съм всеки ден и са ми супер близки, за да поканя гости, които ще са публика в самия ден.

# 768
  • Melmak
  • Мнения: 3 496
Силвия, що за отношение? На вашата сватба излиза, че баща ти кани? Как няма да си поканиш близките приятелки, заради братовчеди, които едва познаваш?

Накрая на този празник какво ще има? Само далечни роднини? Аз лично искам да се забавлявам с близките си хора, а не с някакви непознати.

Не допускай подобно отношение.

# 769
  • Мнения: 264
Силвия982 определено, едно към едно. С една разлика той не желае никой да кани , дори не знам дали има намерения да идва и той 🤣🤣
Минаха се вече  3 седмици, нито сме се чували , нито виждали ...питам майка си , вика ли нещо. Не нито дума не обелвал по тази тема.
Зор ми е , въобще. При мен е , не че не одобрява ММ ...те винаги се чепкат , моя не му мълчи и той за това е такъв на тръни. - може и да не го одобрява  🤣

А относно годежа , абсолютно същото ...мен никой не ме е питал?! - Даа са ни живи и здрави, само това мога да кажа, но аз не стоя и не мълча. Стига цял живот съм го търпяла , той вместо да каже ей го на задоми се сватба ...той наопаки.

# 770
  • Мнения: 1 550
Силвия982, голяма грешка да вземеш пари от баща си преди сватбата. Който плаща, поръчва музиката - и той така.
Да бяхте си го покрили вие. После като иска, да ви подари тези пари след сватбата като подарък.
Но сега е късно и той смята, че си плаща и си кани когото си иска. Вероятно е сметнал и колко са една трета от гостите като бройка.

Последна редакция: пт, 02 фев 2024, 21:12 от HappyRSmile

# 771
  • Melmak
  • Мнения: 3 496
Нашите майки разбраха за годежа от фб. Всъщност всички от там разбраха. Майка ми няма социални мрежи и свекърва ми видяла и й звъннала. Аз бях с изключен телефон, бяхме ня другия край на света. Въобщеее не се връзвайте!

# 772
  • Мнения: 8
Силвия982, голяма грешка да вземеш пари от баща си преди сватбата. Който плаща поръчва музиката - и той така.
Да бяхте си го покрили вие. После като иска, да ви подари тези пари.
Но сега е късно и той смята, че си плаща и си кани който той си иска. Вероятно е сметнал и колко са една трета от гостите като бройка.
Само че тука не плаща само той, плащаме всички, включително двамата с годеника ми,майка ми и бъдещите ми свекъри, всяко едно от 3те семейства( защото ние с годеника ми се смятаме за семейство вече), дава по 10 000 лв, като нали ако не стигнат ние двамата ще си покрием остатъка. И това е обсъдено и всички са се съгласили на това. И съответно колкото тате има право да “поръчва музиката”, толкова право имаме и ние с годеника ми и родителите му. Но то с прост човек не може да се спори. Мен ме е яд, че си позволява да ме изнудва по тоя начин. Ако беше казал няма да ти дам пари още в началото, няма проблеми, правим си сметката и се разполагаме спрямо нея, но не, положението е иди ми,дойди ми. Постоянно мрънка колко скъп бил ресторанта. Той беше този, който каза мога да ти дам 10000 Хил, не съм го молила аз. Стотинка не съм искала повече, ресторанта може да е скъп, но за сметка на това правя компромис с абсолютно всичко останало, за да не надмина бюджета. Но понеже не стана на неговото (а именно да се оженя в ресторанта, в който са се оженили с мама, да ми свири групата, която им е свирила на тях, които са банда 60 годишни чичковци с акордеони, даже ми предлагаше моя кръстник да ми е кум, аз тоя човек безкрайно го уважаем и обичам,  но в крайна сметка, искам кумовете ни да бъдат наши близки приятели). Та, понеже го отрязах за всички тия безумни за мен неща, реши да саботира всяко мое решение, и понеже и това не подейства дойде коза с парите. Няма оправия и мама е вдигнала ръце. Ще се води пак тоя разговор, не може така.

# 773
  • Пловдив
  • Мнения: 2 422
От позицията но нова свекърва ще пиша. На мен преди години (за моята сватба) много ми се бъркаха и за това сега избягвам дори мнението да си казвам без да ме питат децата.

Но и аз виждам, че за младите е много трудно да осъзнаят, че сватбата на детето е празник и НА родителите.
Това са традициите - раждаш дете, кръщаваш го, изучаваш го и го жениш. Споделяш тези радости със семейството и приятелите.
Естествено трябва да има разбиране и компромиси. Най-грозно е изнудването с парите.
Силвия982, защо всеки не плати за своите гости?

Скрит текст:
И един съвет от мен - знам, че е гадно. Но това е баща ти и той ще остане такъв и след сватбата. Родителите трудно се променят, бъди мъдра и не прибързвай с разговорите.

# 774
  • Мнения: 8
Силвия982, защо всеки не плати за своите гости?

Защото родителите на годеника ми вече са ни дали тяхната част , и не искат да им върнем някаква част. В същото време баща ми зимата няма много работа, такава му е професията, и не искам да го натоварвам и да му искам повече пари, защото от това ще страдат мама и сестра ми, която пък тамън ще навърши 18,книжки кара и тн. Не искам те да страдат заради моята сватба.

# 775
  • Melmak
  • Мнения: 3 496
Силвия, в кофти ситуация си се поставила, ама всичко е урок в живота.

Родителите ако не искат да съсипят празника на децата си, трябва да мислят преди да говорят.

Но все пак моята свекърва искаше да ни купи халки без да сме там. 😁😁 добре, че не ми е предложила роклята си!

# 776
  • Мнения: 19
Хора, малко ме притеснява тази презумпция, че се приема, че чуждите пари са контрол и че има родители, които целят това с даването им.
Пари за мен в такава ситуация трябва да се дават на добра воля, защото бих искала да подкрепя детето си, а не защото ще изисквам то да ги изхарчи както му кажа. Може да звучи непрактично, ама не ми харесват тези зависимости.
И второ нещо, което забелязвам от последните мнения, включително и от моя опит, бащите правят някакви свръхреакции от болно его... не били питани, не били предпочетени и т.н. Забавна работа, май те се държат като деца в случая 😀

Последна редакция: пт, 02 фев 2024, 16:31 от ribozyme

# 777
  • Melmak
  • Мнения: 3 496
Хора има всякакви, някои дават на драго сърце, не искат да контролират, нито да се натрапват. Чудесно е ако повечето родители са такива. Обаче за съжаление не са. Парите са ползвани за контрол.

Също така родителите нямат реална представя кое колко струва към днешна дата. Просто едно време е било друго, сега е несравнимо и не всички са актуализирани, особено бащите, които нищо не разбират от тия неща.

Някога са били съвсем другояче ресторантите и сега всичко им се вижда скъпо. Ако питам майка ми и гримьор не ми е нужен, даже без грим най-добре. Ама какво да й слушам глупостите? Аз съм малко н@zi и не ми пука много за мнението на майки, свекърви, аз пак ще си направя каквото искам. Просто да не ме занимават с непоисканото си мнение, аз сватба мога сама да си организирам и само мнението на младоженеца ми е важно!

# 778
  • Мнения: 399
Традициите наистина са такива родителите да плащат сватбата, но времената се менят и някои традиции са остарели и нерелевантни в днешния живот.
Аз лично смятам, че щом си достатъчно пораснал да се жениш и създаваш семейство, си достатъчно пораснал и сам да си платиш сватбата. В този смисъл ние сами си организирахме и платихме всичко, никой не се е месил за нищо и имахме страхотна сватба.
И да, тук с пълна сила важи поговорката "който плаща, той поръчва музиката" -  и буквално, и преносно.

# 779
  • Мнения: 6 919
От позицията на наотдавнашна булка и майка на две малки деца, би ми било кофти да се говори за мен с "да не ме занимава с глупостите си" и да разбера, че детето ми се е сгодило от фейсбук. Хайде, модерни хора сме, светът се е променил, но едно звънване по вайбър/месинджър/уотсъп нищо не струва. Днес ние сме младите, строяваме и преброяваме всички, обаче утре ние ще сме тези, които чието мнение не струва стотинка.

За сватбата - най-чисто е младоженците да плащат и който си е наумил някакви пари -  в пликче/по банков път и за подарък в деня на сватбата. Иначе кой поръчвал музиката, на кого му било скъпо или имал още 100 претенции. Да обясниш на баща ми, че трябват да се дадат 1500 лева за украса от естествени цветя или че услугите на избрания фотограф струват 2000 лева ми се струва кауза пердута и повод само за скандали и неразбирателства.

Наистина не разбирам и родители, които само че чудят как да вгират празника на децата си, представям си колко е ужасно най-близките ти да не споделят радостта.

Общи условия

Активация на акаунт