Антиконсуматорска тема: No-Buy, Low-Buy, осъзнато пазаруване

  • 14 865
  • 280
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 13 075
Всичко зависи от възпитание, образование, опит и т.н.
Намирам различни години за граници. Аз съм Х, двете ми големи дъщери мисля са У или на границата, а малката е чиста Z.
Понеже са наши деца, ние сме ги учили, че човек трябва да харчи толкова,колкото може да изкара. Всичко друго е вятър работа и увътряне.
Доста разумно се отнасят към парите.
Да, по женски понякога залитат по някой тоалет в повече, но кредити за харчове нямат.
Сред приятелите им също са предимно разумни хора, но познавам доста на нашата възраст, които се набълбукват с кредити за неща, които не знам дали е смешно или трагично.
Примерно, кредити за пътувания, за балове на децата, за разни неща, които далеч не са задължителни.
Не мисля, че възрастта е в основата.

# 271
  • Мнения: 18 496
От това, което виждам, всяко следващо поколение харчи повече и за повече неща, от предишното. Но не откривам връзка с кредитите и финансовата култура.

# 272
  • Мнения: 2 190
според мен идва от това, че света става все по-консуматорски

Колко играчки има сега по магазините?Скъпи телефони и дрехи?

Аз навремето съм играла на двора и съм се катерела по дърветата, малко ми трябваше
И то в София,края на 90те години, не в Соц времена

Сега като има толкова много, как да не поискат децата

# 273
  • Мнения: 14 835
Не само децата.
Аз не виждам полза и смисъл през 2023та да живея като през 1953та. И през 53та са купували всичко, което могат.

# 274
  • София
  • Мнения: 35 089
Аз имам подобно наблюдение и по- скоро въпрос за отговорност и безотговорност, вследствие на което са финансовите последици.
Хората над 55 са стриктни, предвиждат плащания авансово, знаят си задълженията.
Тези между 35-50 са и така и иначе, младите падат от оня свят.
Наистина, такива са ми наблюденията, като всичко зависи от възпитание и среда, разбира се.

# 275
  • Мнения: 4 304
Не е само това причината Скоро четох статия за остаряването Възрастните хора не харчат толкова,защото знаят,че дохода им е ограничен/говорим за средностатистически възрастен/
Аз бях консуматор дълго време,от 2-3 год.съм се ограничила в харченето за излишни глупости и се опитвам да разкарам натрупаното.След всяко освобождаване се чувствам леко😊

https://chetilishte.com/%d0%bd%d0%b0%d0%b9-%d0%bb%d0%be%d1%88%d0 … 1%82%d1%82%d0%b0/

# 276
  • Мнения: 14 835
Тоест, разликата не идва от поколенията, а от възрастта. Днешните бумъри са харчели също , днешните зетаджии ще спрат да харчат след някоя петилетка.

# 277
  • Мнения: 973
Като попадна на подобна тема винаги се сещам за Автобиографията на Бенджамин Франклин. Той има много интересни истории за това как е спестявал цял живот, като се има предвид, че е е нямал пари един хляб да си купи в началото на съзнателния си живот.
Дори и тогава, преди стотици години е имало хора, които са разпускали доста повече ( тогава разпускане е било да си купиш пира и пилешко печено) и пак е искало воля и желание да се спести някой лев.

Смешното от книгата ми беше, че Франклин дава 10 процента повече за дрехи на жена му, понеже е жена разбира се Grinning

# 278
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
Женските дрехи и по принцип се продават с надценка. За едни и същи дрехи (да речем, чинос панталони, ризи) женските са средно 10-15% по-скъпи. Защото така...

# 279
  • Мнения: 2 638
Аз винаги си харесвам нещо от мъжката конфекция, винаги. Включително и обувки. Имам една жилетка на ММ, той не я носи, понеже вече не му става Trollface зимата я нося с ризка отдолу, стои ми един път, дет’ се вика.

# 280
  • Мнения: 2 061
Интересна тема. За успокоение на нервите след стресиращ ден мога да си купя козметика. За по големите покупки гледам да внимавам.

Има един съвет, който при мен работи отлично. Когато искам да купя нещо по-голямо, изчаквам няколко седмици или месеци. Ако не ми е минал мерака, значи продуктът ми трябва наистина.
Козметика гледам да не трупам. Имам "запас" само от няколко пасти за зъби, които така или иначе са консуматив и се ползват ежедневно. Нямам сложна "рутина" за грижа на кожата. Възпирам ме и това, че козметичните продукти са в пластмасови опаковки и замърсяват природата.

От известно време се опитвам да променя и навиците си при пазаруване на дрехи. Склонна съм да дам повече пари за такива, които ще издържат във времето. След като изгледах няколко филма за бързата мода, не се хвърлям да купувам ненужни парцали само защото са модерни. Ако при проба на дрехата не кажа "уау", не я купувам.

Общи условия

Активация на акаунт