Войната на буквите - Тема 2

  • 30 586
  • 735
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 447
Баян си е баш прототип на Джон Сноу, ама Мартин не си признава Joy
Недолюбваният от майката(е Кат беше мащеха) син с връзка с вълците, влюбва се в грешната жена и трябва да жертва любовта им заради доброто на населението, а накрая го отпращат надалече(реално май не се знае какво се случва с него)

# 46
  • София
  • Мнения: 2 845
Може да има всякакви романтични теории, но е очевидно, че кирилицата е създадена на основата на гръцката азбука, адаптирана за нуждите на славянската фонетика.

# 47
  • Мнения: 5 745
Може да има всякакви романтични теории, но е очевидно, че кирилицата е създадена на основата на гръцката азбука, адаптирана за нуждите на славянската фонетика.
Да, а в това няма абсолютно нищо лошо. Така или иначе средновековна България е копирала във всичко Византия - закони, религия, право и в това няма никакъв проблем, защото културата не принадлежи на етническа група по дефиниция. Постоянно има приемственост, заемственост и доразвиване, нито се дава право или привилегия на някоя култура.
Проблемът за мен е че ние днес не си знаем реалните постижения и история, а хората търсят някакво полумитично легендарно величие и си мислят, че лоши държави са ни го отнели. Няма лошо и в митовете и легендите, но реално имаме и истински постижения, трябва да ги пазим и помним.

# 48
  • Мнения: 25 600
И за смъртта на Симеон съм чела две теории - едната е точно, че астролози са казали на Лакапин, че ако обезглави статуята му и Симеон ще бъде внезапно покосен от смъртта. Другата е, че Симеон е толкова вбесен след като чува за дързостта на Лакапин да обезглави статуята му, че внезапно умира от инфаркт. И двете звучат малко налудничаво, но не са измислица на сценаристите.

Аз пък още като ученичка, когато учехме българска история, ми направи впечатление как щом някой български цар тръгне срещу Византия, нещо му се случва и умира скоропостижно. Колкото по-близо до стените на Константинопол, толкова по-скоропостижно. Я удар, я инфаркт...
Средновековие е все пак – отровите са ги нямали за нищо, а и чуждите шпиони не спят...

# 49
  • Галифрей
  • Мнения: 4 123
Направих пак малко мемета 😁❤  Да ви повесели.




# 50
  • Мнения: 10 797
Относно създаването на буквите. Официално Кирил и Методий са създали глаголицата, а Климент Охридски кирилицата. Това го писах вече веднъж, ама пак ще го напиша Simple Smile Има теории,  че Климент не е създателя на кирилицата, защото е живял в Охрид (далеч от Преслав) и единствения от учениците, който е продължил да използва глаголицата. Смята се, че реално Кирил е създател на кирилицата, за това е и кирилица и всички други негови ученици са я позлвали и разпространявали.

Това са прабългарски руни. С просто око се виждат подобни на кирилицата букви. Иначе няма лошо да са взаимствали и от гръцката азбука.

# 51
  • Мнения: 4 447
Явно истината е някъде по средата. Много интересно - аз не знаех изобщо за теорията за прабългарските руни.

# 52
  • Мнения: 21 445
Аз не виждам в прабългарските руни подобни на кирилицата букви, ако е въпрос, кирилицата прилича най-много на латиницата (която от своя страна произхожда от гръцката азбука), адаптирана към славянския език.

Последна редакция: вт, 24 яну 2023, 15:47 от Iris04

# 53
  • Мнения: 10 797
Е, как не виждаш? Б, Е, О, Ф, Р, З, Х... сега нямам време да ги маркирам, но се виждат.

И не се твърди, че са всички от руните взети. Но пък колко хора знаят, че прабългарите са имали писменост... Аз научих от книгата, после се зачетох в нета.. Все пак е имало смисъл от книгата, научих доста нови неща, по-скоро ме накара да проуча за тях.

# 54
  • София
  • Мнения: 2 845
Приликата на кирилицата с гръцката азбука не е просто графична, а е много по-сложна, свързана е с фонетични рефлексии, спазващи поредността на гръцките букви, която съответства със славянските им фонетични варианти, където се различават. Абе сложно ми е да го напиша. Иначе графични прилики сигурно има между всички клиновидни азбуки - все пак вариантите на съчетания на чертички, кръгчета и точки са някакъв голям, но краен брой.
Не съм учила за праробългарските руни, не съм и чувала за писмени паметници на прабългарски.

Ели-Мели не знам от коя книга си ги научила, ама малко на измишльотина ми намирисват. Без да го приемеш като обида към теб.

Но, разбира се, това няма общо с филма.

# 55
  • Мнения: 21 445
Черноризец Храбър, който се използва за най-надеждния домашен извор, пише  "нашите стари,  преди да се покръстят, са имали някакви си резки и някакви черти, с помощта на които те са чели и гадали" и Константин Кирил е използвал тези черти и резки, но очевидно става въпрос за славянското население по тези земи.

Ето тука е много интересно написано от Димитър Маринов.

https://liternet.bg/publish17/d_marinov/istoria/01_6.htm

# 56
  • София
  • Мнения: 2 303
Историята не е точна наука - пише се от "победителите", а се изучава политкоректно / справка: Какво учат по история в Македония?/ Wink... Учила съм, че Петър е бил "слаб" цар. Да, ама е най-дълго царуващият / 42г/. Е, не може да е бил "слаб". Запазва мира, загубва малка част от земите. Книжовността на Преславската школа е в разцвет....

Ето нещо интересно, но дали е вярно Thinking Wink

https://eklekti.com/%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD-%D1%80%D0%B8%D0%BB% … 0%BE%D1%81%D1%82/

И да вмъкна, че нашите "историци" представят българските царици много сексистко - алчни, подмолни, отровителки, заговорнички...

# 57
  • Мнения: 4 447
Ох, то кои ли царици не са представени така - отровителки, коварни, зли, похотливи. Или поне по-известните са такива според историците. Не са били милостиви към женския пол Joy

# 58
  • Варна
  • Мнения: 17 954
Е то си е логично - сключваш политически брак с дъщерята на врага си, закърмена с това да те мрази и фактически задължена да отстоява интересите на баща си в твоя двор. То си е обречен брак....
Е, в случая Мариам би трябвало да е брак по любов, все пак е сестра на втория човек в държавата, не виждам политика уж.

# 59
  • Мнения: 5 745
Е то си е логично - сключваш политически брак с дъщерята на врага си, закърмена с това да те мрази и фактически задължена да отстоява интересите на баща си в твоя двор. То си е обречен брак....
Е, в случая Мариам би трябвало да е брак по любов, все пак е сестра на втория човек в държавата, не виждам политика уж.
хахаха абсолютно за първата част, обаче се смея заради второто, че точно ти го пишеш! Сети се за дъщерята на втория най-влиятелен мъж Хайтауър Joy и нейният брак по любов с Визерис.

Когато става дума за цяла една държава любовта е на заден план. В случая не е нужно да има любов между Мария и Петър, за да е успешен брак. Но не разбирам какви са били тези самостоятелни пътувания до дядо й и баща й, явно Петър е бил твърде либерален съпруг и тя му се е качила на главата като е предавала информация Joy  

Бях чела преди, че всъщност богомилите, които уж се разпространяват по времето на Петър всъщност били тук много по-рано, просто заради брака чрез Мария Лакапина гръцката църква ги прогонва и пак чрез нея идва гръцко духовенство, което обслужва интересите на Византия, тоест превземането на България. Също съм чела,че самите Петър и Мария са се занимавали лично с това.
От друга страна пък съм чела, че богомилите се появяват, защото Петър е давал много пари на църквите и това е отблъснало по-скромни и аскетични хора, които един вид са се отделили от официалната църква, имаше една легенда за срещата му с Иван Рилски, как светецът приел плодовете от Петър, но отхвърлил златото.
Най-различни неща, които понякога едно друго не се припокриват и дори са противоречиви. Най-хубаво е да можеш да прочетеш от някой независим хронист нещо, нито гръцки, нито български. Аз затова харесвам Евлия Челеби, обикалял си е човекът и си е писал, и сега ние благодарение на него можем да прочетем нещо за себе си.

Общи условия

Активация на акаунт