Инсулинова резистентност!

  • 19 494
  • 378
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 964
Най-добрият начин да се свали инсулина е хранителен режим. Никакви хапчета няма да постигнат това, което се постига с правилен хранителен режим. Дори не съм убедена, че лекарствата ускоряват процеса. Изобщо недоумявам защо някой би избрал да пие лекарства, които имат странични ефкти, когато има възможност да постигне отлични резултати само с хранене.

# 346
  • Мнения: 13 743
Метформинът влияе на рецепторите за инсулин, като по този начин намалява нуждата от него, защото по изкуствен начин се вдига чувствителността. Не му е само това действието, разбира се, но и това също. Нито пък страничните ефекти са му тези дето директно ги усещат хората като стомашно-чревни неразположения.
Не изключвам и у нас причината тези другите лекарства да се предписват само на диабетици защото само на тях може по здравна каса, а са скъпи. Ама пък знам ли, като знам с инжекциите колко хора които не са с диабет се бодат, а те са грешни пари и те... В доста държави всяко нещо което ти е предписано по рецепта ти го покрива застраховката, имам приятелка която и ибупрофена кара да й го напишат в рецепта че да й го покрият... не точно както е масовият случай тук нали.

То цялото "оправяне" от ИР е да дадеш време на тялото си да свикне отново с по-малки количества инсулин. Как точто ще се постигне това вече може да има вариации, а и ако КЗ е висока също, по-добре да се сваля и с лекарства докато се овладее че прави поразии все пак.
Но под вариации разбирам режим без лекарства ли режим плюс лекарства, вариант за лекаства без режим няма как да проработи, то само се замазва положението.
И добавки, обикновето с ИР сме с много дефицити и те също пречат доста. Повече заради това те пратих към другата тема, че там има и по това информация, а от лекарите не всеки обръща внимание и взема мерки. Не че и останалата информация там не е полезна де. Но нямаше смисъл като го има вече написано да пишем фермани тук, има къде да се прочете.

# 347
  • Мнения: 6
Здравейте следя ви от известно време, тъй като при профилактични изследвания кръвната захар ми излезе леко повишена. Имам няколко излишни килограма натрупани предимно в областта на корема. Ходих на ендокринолог, който ми пусна изследвания- щитовидните хормони са в норма, витамин Д -недостиг. Кръвна захар и инсулин на гладно в норма. Успях много трудно да я убедя да ми пусне изследване за натоварване с глюкоза. След резултатите каза, че всичко е наред и нямам ИР. Аз обаче не мисля така. Може ли да коментирате резултатите ми и да ми кажете имам ли ИР? Защото на база всичко изчетено смятам, че проблем има.

# 348
  • Мнения: 13 743
А как се храниш към момента и колко часа след последното ти хранене е започнато това изследване? Спазени ли са всички изисквания да седиш мирна и спокойна между пробите, да няма кафе, цигари и прочие?
Тая захар на първия час е страховита направо, освен че и инсулинът не спада на втория ами даже нагоре отива...
Гликиран хемоглобин изследвала ли си? То всъщност покрай него бива да знаеш и по принцип дали ти е нормален хемоглобинът де, за да е информативно.

# 349
  • Мнения: 6
Към момента на изследването се хранех високовъглехидратно точно за да отчете реално теста. Тъй като преди ОГТТ ми беше пуснат кръвнозахарен профил но тогава се хранех НВВМ и резултатите бяха хубави. Бяха спазени условиьта на изследването. 12 часов глад и покой по време на теста. Единствено пих малко вода но не мисля, че това е било проблем. Ще потърся изследвания на гликирания хемоглобин. 

# 350
  • Мнения: 54 976
Твоите изследвания са подобни на моите. И аз имах разправии с две ендокриноложки. На гладно всичко е наред, но на втория час моят инсулин беше 75.
Според мен имаш ИР, но с хранене може да се оправи. Захарният профил го доказва. И на мен на профил всичко ми е в норма, то само КЗ се изследва там.

# 351
  • Мнения: 874
Здравейте!
никога съм нямала проблеми с жлезите до преди 2 год.След огромен стрес (загуба ) се оказа , че  TSH  е 0 ( реф. с-ти 0.24-4.2). В две лаборатории - резултата е един и същ- съответно отидох на ендокринолог и ми предписа Тирозол от който за ~ 10тина дни  TSH  стана  36.48, МАТ >1000. Дали вероятно ми е било времето (тогава на 53г и 9м) или не знам, но след Тирозола вече нямам МЦ.Естествено смених еднокринолога и без лекарства за 4-5 мес. спадна до TSH 2.6,  МАТ 46.10( при реф с-ти до 34 ). .Мина 8мес без проблеми и  при гинек. преглед се оказа, че имам Ешерихия коли - съответно АБ. След тях обаче  TSH  стана  18.40. И понеже съм "късметлийка", същия ден се получи много силно възпаление на ишиасен нерв, лечение със кортикостероид -алергия и чак след месец едва можех да извървя 500м.Веднага обърнах внимание на ЩЖ  и отново без лекарства спаднал TSH  стана  8.7- според лекуващата ме лекарка понеже без лекарства и дори  след направена алергия само за 40тина има спад в показателите ми дето и с хормон рядко се достига, ще изudме още 1мес. През цялото време  съм правила изследвания на кр . захар - резултатите се движеха 5.06-6.11- т.е в норми,но сега  холестеролът е 6.02 ( реф. с-ти 3.5-5.20) и триглецеридите са 220( реф. с-ти до170), ОБАЧЕ инсулин 29.62 ( реф. с-ти до10) !? при кръвна захар 5.92 !? Наясно съм че след като  има проблем със ЩЖ , стават проблеми с холестерол , но инсулин !? Вярно е, че снощи вечерях печени картофи - около 300гр +500 гр череши - на тях ли се дължи ? Наистина не знам какво да правя - моля за съвет ....

# 352
  • Мнения: 872
Мен ме предупредиха, че след лечение с кортикостероиди се повишава инсулина, но незнам колко време след края на лечението би бил достоверен резултата.

# 353
  • Бургас
  • Мнения: 7 047
Моята ендокринорожка ми каза, че при инсулинова резистентност много често има проблеми с холестерола и тригрицеридите. Моите също са малко над горната граница. За сега ще се пробвам да преборя проблема с диети и спорт. Да видим какво ще се получи.
Иначе имам и хипофункция но ЩЖ, за което пия Ел-тироксин. Преди до бъде диагностицирана TSH ми беше 7 и нещо.

# 354
  • Мнения: 13 743
Така е, високите триглицериди си вървят с това и те. Основното за оправяне е ИР, то е цял метаболитен синдром дето върви с резистентността, изобщо не е просто една стойност на инсулина.

Не разбрах лечението с кортикостероидите колко време преди да се види този висок инсулин е било. Ако е сравнително скорошно, може и да е свързано също.
А откъм съвет... с такъв инсулин такава вечеря хич не е подходяща, независимо дали е временен заради лекарство или си има ИР и по принцип. Това са само и единствено въглехидрати в тия храни.

# 355
  • Мнения: 54 976
А защо с КС е лекуван този нерв? Има НСПВС, витамини от група В. И първо да се освободи нерва.

За вечерята - права е натка. При такива лоши резултати е безумие да се ядат картофи като основна храна. Стигне ли се до метаболитен синдром, много са забатачени нещата.
Аз съм с проблеми с инсулина, но мастния ми профил винаги е бил много добър, триглицериди доста под 1, почти на долна граница.

# 356
  • Мнения: 13 743
И аз се водя с ИР, ама като вкарах нещата в норми и триглицеридите ми станаха и те както трябва, ако изтърва положението с инсулина съм сигурна че ще се върнат и другите проблеми. Наднормено тегло където е най-неудачно да го има, ниска енергия, високо кръвно и какво ли още нямах дето тогава изобщо не ми е било ясно че е свързано. Няма как само в един или друг показател да се вторачва човек, те са навързани.

# 357
  • Бургас
  • Мнения: 7 047
Аз съм с проблеми с инсулина, но мастния ми профил винаги е бил много добър, триглицериди доста под 1, почти на долна граница.

Може би има значение и затлъстяването. Аз съм с едни 20кг отгоре.

# 358
  • Мнения: 874
Отговарям подред: лечението с КС- след втората инжекция като вдигнах едно кръвно,  като изби един обрив, главата се пръска, зачервяване  и ги спряха-това бе на 26-27.02.24г. Лечението на ишиасния нерв продължи с 1 седмица аулин  , после 2 седмици мидокалм+ противоалергично Ксизал + ОКИ и после  1,5 месеца до края на април колаген + глюкозамин 1300мгр добавка и боуен масажи. От тогава съм постоянно с болно гърло - сигурно 4-5 опаковки Трахизан съм взела, защото според ЛЛ лекар няма смисъл да претоварвам организма  с АБ- не съм била за тях. Проблема с холестерола стана като започна проблема със щитовидната жлеза-миналата година - след 20тина дни ABGcardio- това е пак добавка :ферментирал червен ориз+ черен чесън  и всичко бе в граници  .Относно затлъстяването  163см/74 кг - ИТМ 27,9 - не съм фиданка , лошото е че последните 3-4 кг ги вдигнах за 4-5 мес и са основно по -корема.... Аз никога не съм имала проблеми със захар и досега не съм  си изследвала  инсулина - затова вечерята ми бе такава. М/у другото гликирания хемоглобин , който показва състоянието на захарта 3 мес назад е 5,6 при норма до 6,4.

# 359
  • Бургас
  • Мнения: 7 047
Момичета, обръщам се към вас с молба за помощ и съвети, защото нещо не мога да се справя. Зная, че тук има такива, които са преборили ИР и много ще се радвам на всякаква помощ. Накратко диагностицираха ме официално преди няколко месеца. Около 3 месеца пих Глюкофаж XR без особена диета, но нямаше никакъв ефект нито върху кръвната захар, нито върху килограмите ми. Така, че реших да спра лекарствата и да се помъча с диета и спорт. "Спорта" за сега се изразява в много ходене. Ходя доста пеш, а също имам ходеща пътека в къщи. Сред време ще се запиша на танци. Но с диетата не мога да се справя. Аз по принцип не ям много като количество, но преди ядях доста въглехидрати. Сега съм свела въглехидратите до минимум, или поне се опитвам, но не ми се получава. 2-3 дни ако съм на този режим и направо ми става лошо, чувствам се че нямам сили и ще припадна. Ако например реша да пропусна ядене (например закуската) е същата работа. После цял ден съм като пребито куче и докато не хапна нещо въглехидратно не ми минава. Съответно като съм така нямам и никакви сили да се движа, камо ли да спортувам. Веднъж на работа ми стана зле и реших да не се мъча. Изядох една шоколадова вафла и направо ми "светна" и живнах. Ако се изтърва и хапна повече после пък ми се доспива ужасно до степен да не мога за върша нищо. Положението е ни да ям, ни да не ям Grinning Меря си доста често кръвната захар и в моментите, когато не ми е добре тя не е ниска, а е както обикновено при мен - около 5,5-5,8. Т.е нямам хипогликемия. Искам да ви попитам дали това е нещо временно, някаква бариера, която трябва да премина и тялото ми се опитва да се противопостави или съм нещо бъгната.
Постоянно чета как някои просто спират въглехидратите или пропускат едно хранене и се чувстват добре, а аз съм като парцал.
Много ще съм благодарна на всякакви съвети от "препатили".

Само да добавя, че имам хипофункция на щитовидната жлеза и пия Ел-тироксин. А също имам и едни 25кг отгоре.

Последна редакция: пн, 03 юни 2024, 22:32 от Irene Adler

Общи условия

Активация на акаунт