(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 52)

  • 32 432
  • 801
  •   1
Отговори
# 765
  • София
  • Мнения: 12 229
Нагледах набързо разсада. Пикирах малко, надявам се уикенда да приключа, като отида пак до село. Реално част от пикираните домати могат направо да си се садят, защото са над 20 см, но това е положението. Все не ми остава време. Догодина със сигурност ще си пусна няколко дни отпуска, за да свърша навреме всичко и наведнъж.
По въпроса за патладжаните за мен може би любимият ми сорт е Тсаконики, както и зеленият. Тази година съм садила от тях, плюс бял с розова сянка и съвсем малко блек бюти. От белият се отказах, малък е и все не съм сигурна кога да го бера и става с повече семки.
Туку що хапнах печен патладжан на резени на фурна от миналата година с малко чесънче и съм много доволна.
Ето снимки и на патладжаните:
Скрит текст:





Черният и белият патладжан са ясни, за съжаление на снимките по-горе има само един зелен, обикновено е по-голям, явно са попривършвали когато съм снимала.
Скрит текст:
Тсаконики:


Бял с розова сянка:


Хубавото е че тези патладжани, без черният, не горчат изобщо и ако се наберат навреме почти нямат семки.

Ето и малко снимки на разсада домати и пипер към момента. Някои снимки жълтеят, но реално са хубаво зелени всички коренчета, от камерата е този ефект.
Скрит текст:




Пазителят на разсада:

Пикираните най-рано домати са средно 20-30 см. Педята ми е 20 см някъде. Уикенда мисля да садя част от доматите директно в оранжерията и без това вече 10 дни са без горно покривало, но пък имат отоплителна подложка. Догодина мисля още по-рано да рискувам и без това имам излишен разсад обикновено.
Скрит текст:



Пипер:
Скрит текст:

Патладжан:
Скрит текст:

Излишен разсад патладжан, намерих май на кой да го дам, че ми е жал да го изхвърля:
Скрит текст:

Излишен разсад домати, има около 4-5 такива кофи, и те отиват по същото направление. Догодина ще сея по-малко. От преди малко друга приятелка помоли за 40 корена, така че ще останат по-малко сигурно.
Скрит текст:

Босилек, пикиран и разсад:
Скрит текст:



Кивита:
Уикенда имахме гости и ми донесоха ябълки, праскови, череши. Добре, че не ми бяха изпълнили моята поръчка с овошки преди време, а така и не стигнах да поръчам отново. Децата им ги насадиха и бяха много доволни, а моите дъщери не са идвали от над 1-2 години до къщата. Малко странно ми стана без да се пита да се вземат овошки като подарък, но имаше къде да ги насадим и не беше проблем. Не съм убедена и че всички ще се хванат.
Сега остава да измисля къде да насадя кивитата, кога ще е безопасно да ги садя навън и да им направим конструкция.
Скрит текст:

Извън снимките има поникнали вече луфа, тиквички, краставици, пикиран физалис и тагетис.

Дотук имам пикирани към 180 корена домати, има от хахави сортове още 20тина, но около 50 ще са за комшийка.
От патладжана съм пикирала общо 84, като отново част за за комшйката. Физалиса е към 10 коренчета.
Имам по няколко корена от краставичките и тиквичките, но уикенда насадих и още краставички.
Извън горните снимки има още тепърва поникващир по-късно насадени пипер, както и все още напоникнали сортове. Закъснявам със саденето на доста други неща, а от най-супер лютият пипер тази година реших да си почина и не съм садила.
Мислех да сея магданоз, но миналогодишният от есента си изглежда супер и почна да расте сериозно, а е цял ред.

Последна редакция: вт, 28 мар 2023, 23:44 от Aila

# 766
  • Мнения: 7 856
Над 200 корена домати?
Какво ще ги правиш през лятото и есента? Че това при добри условия е близо половин тон реколта...
Но видях на едната снимка и щастлив мустакатко.

# 767
  • София
  • Мнения: 12 229
Над 200 корена домати?
Какво ще ги правиш през лятото и есента? Че това при добри условия е близо половин тон реколта...
Но видях на едната снимка и щастлив мустакатко.
Последните години просто след като си наберя на няколко пъти по няколко касетки изчаквам да узреят повече и каня някоя приятелка да си набере 50-60 кг.
И така отново ако се наложи. Иначе и раздавам, ама ме мързи да бера.
Част от корените по-горе както писах са за съседка, така че за мен остават 100-150, ако раздам и на още някой съвсем ще намалеят. Макар че съседката иска 30 корена чери и останалите 20 само нормални домати Simple Smile Бях садила само червено и жълто, специално заради нея нахвърлях и розово.
В оранжерията садя към 50 корена домати, останалите ще са навън. Тази година мисля да са на мястото на ягодите предните две години, за да поразменя местоположението.
Патладжани веднъж садих навън, но явно не им беше ок поради някаква причина и не връзваха, затова оттогава само навън и те.
Реално всяка година са толкова доматите, но тази мисля, че малко съм се престарала със сортовете и корените пипер тази година, но се надявам че намерих на кой и тях да ги пласирам заедно с доматите.

Наскоро смятах колко реално е обработваемата ми площ. Оранжерията е 60 кв, останалото изорано място е още към 250 кв, тоест опитвам се да събера на около 300 кв.м всичко, което искаме да отглеждаме. 500 квадрата са полянка заедно с овошките и розите, което прави към 750 кв, значи остава близо декар, който е зает от къща, пристройки, плевня, гараж, кокошарник, свинарник и тн пристройки, които в момента не се ползват.

Последна редакция: вт, 28 мар 2023, 23:49 от Aila

# 768
  • София
  • Мнения: 6 010
Истинско удоволствие ми доставиха снимките и разказът ти, Aila! А ако имаш нужда за брането - насреща съм Simple Smile

# 769
  • Мнения: 4 212
Прочетох, че жълтата диня е много сладка и вкусна и веднага ми влезна мухата да купя едно пакетче 😆. Аз изобщо не знам ще гледаме ли дини и пъпеши, но имам 5 пакета семена 🤭🤦‍♀️единият чака от миналата година дори.

Патладжаните на кой ден кръстосват ? Моите предните загинаха, а за новините се страхувам да пиша 😶. Иначе имам поникнали и от четирите вида на 17 март ги сях.Имам малко поникнали от белият с розово, но пак се радвам, защото семената бяха някакви евтини от Била неизвестна за мен марка. Дано да са ми здравички новите. Поникнаха ми от 18.03  и цветните рибки за сега жълтите са повече, а оранжевите не се представят добре.
На 25 март сях планинската чубрица и луфата. Пиша си всичко тук може и да не ви е интересно, но си ползвам темата като тефтер😄, ако правя пак разсад.
Утре ще ходя да купувам семена за тиквички, корнишони, ще търся и дръжкова целина, космос ще си взема, че предният не ми изникна, винки предните нещо не се развиват добре, още някакви цветя може да си грабна, фасул ще купя- аспержовия и приключвам със семената за тази година 🤣.

# 770
  • Мнения: 4 155
Аз пак да попитам дали да махна тези растения или да ги запазя? В тази тавичка бяха цветя и патладжани.

Част от ръгбитата ми умират, тъй като котката легна върху тях. А останалите са клюмнали и се чудя дали не им е прекалено горещо.

# 771
  • Русе
  • Мнения: 385
Да, Stryper, махни ги тези плевели. Няма да ти донесат патладжани Simple Smile
За доматките не знам, ако правиш над 25г/ 30гр вероятно им е топло.
Покажи ги.

# 772
  • София
  • Мнения: 12 229
Аз пак да попитам дали да махна тези растения или да ги запазя? В тази тавичка бяха цветя и патладжани.

Част от ръгбитата ми умират, тъй като котката легна върху тях. А останалите са клюмнали и се чудя дали не им е прекалено горещо.
Патладжани не са със сигурност, но не знам какви цветя си садила. Може да е евентуално някое цвете.
Явно котките тази година са си нарочили ръгбитата и моят звяр ги изкопа едните. А за жегата не знам колко са големи доматките, но ако не са съвсем бебета рядко това е проблема, ако са нормално поляти. В моята оранжерия става понякога над 45 градуса и доматите никак не се оплакват и не клюмват.
Доста студено си беше тази нощ, ако са изкарали и нея без поражения ще съм доволна, но чак в събота ще разбера.
Уф следващата сряда и четвъртък пак ги дават минус 2 градуса за Петково. Тази нощ е било според синоптик -3 градуса. Наслагала съм вътре навсякъде термометри и около разсада и само в голямата оранжерия близо до вратите и ще видя колко е отчело. Ако не е паднала под нулата и извън подложките все пак ще рискувам с няколко корена в земята тази събота.
Знаете ли някъде да продават от тези съвсем елементарните тунелчета от найлон, но по-високи. Имам такива и ми вършеха отлична работа за защита и по-малък разход на ток върху разсада, но разсада порасна много и почна да се допира до горната им част, същото се случва и с прозорците. Предпполагам има вариант на някакви греди да повдигам оранжерията, но ако просто е с по-високи дъги ще ми е най-лесно.

Последна редакция: ср, 29 мар 2023, 08:33 от Aila

# 773
  • Варна
  • Мнения: 3 251
Aila, ми накрая ще трябва и мен да ме поканиш да си набера, че ми останаха две нещастни коренчета само от всичките и вече даже не ги знам кой сорт са. Всичко друго едно по едно измря.

# 774
  • София
  • Мнения: 5 190
Айла, побързай със сеенето на магданоза (заради мравките. Къс ще е животът на миналогодишните растения, скоро ще пускат цветонос. Аз се старая да режа цветоносите, но не смогвам, защото надделяват. А и губят аромат и крехкост и ги изкоренявам.

# 775
  • Мнения: 6 714
Айла, аз си поръчах тунелче в агро градина.
Ето как изглежда

Не знам дали за такова питаш. Имаше дължина 4м и 8м. Аз купих 6м. Още не съм го монтирала, но изглежда хубаво и лесно за обслужване.

# 776
  • Мнения: 7 856
Като гледам прогнозата за другата седмица, все повече се убеждавам, че в последните години се измества студения зимен период - вече започва по-късно и свършва по-късно. От което страдат овошките и често остават без плод. Но поне за зеленчуците може да се съобразим и да не бързаме толкова с разсада.
Aila, стискам палци разсадът ти да преживее без проблем поредния нощен студ.

# 777
  • Мнения: 3 877
Moите домати и цветя са оставени в къщата на променлива температура. Снощи ходихме аварийно, че съседът се обади да погледнем навеса след бурния вятър и проверих Т- 12 градуса, зимата е падала до 3-4, от измръзване за два дни не се притеснявам, а и днес е студено, но слънчево и пак ще се вдигне градуса.
Тиквички и краставици засях в събота и директно ги зарязах там на масата до прозореца.
У дома дундуркам две сандъчета пипер, физалис и злополучните патладжани.
Купих ялдъз 3 пакета на различни фирми, само единият се разви. При циниите от 4 ри - 3 вида .. Семената всички са в срок до 2024-2025г ..
Абе важното е, че физалиса изникна и вчера си взех от Лидл аубриета на прилична цена Simple Smile
Сях семена аубриета, за 3 седмици още нищо не е покълнало ..

# 778
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Didi_Bidi , има време - ако ти се занимава, направи си нов разсад Simple Smile

"Буренът" на Stryper ми прилича на невен. То за мен си е бурен, де - от един стрък преди години, сега имам из целия двор, а уж не му позволявам да пуска семена...
Снощи брах магданоз. Сят е преди година, но в момента изглежда чудесно. И джодженът е успял да порасне достатъчно, че да си бера вече Simple Smile Мащерката, която бедстваше в една саксия и декември я зарових в градината набързо, е жива.

# 779
  • София
  • Мнения: 44 115
😂 😂 😂 Тъкмо си търся семена за невен, ти го буреняса.

Общи условия

Активация на акаунт