Родители в заетост 2023

  • 15 606
  • 141
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 6 769
Здравейте, знаете ли дали е изискване адресът, на който се отглежда детето, да е или домашния адрес, или този на детегледачката?
Не, адресът се посочва с цел да се знае къде се полагат грижи за детето и къде ще посетят проверяващите.

# 121
  • Мнения: X
Здравейте.Прочетох за програмата , но не ми е ясно много .Това само за София ли е?На какви условия трябва да отговарям,самотна майка съм,не мога да почна работа и в момента няма начин да си запиша детето веднага на ясла.И това за всички бюра по труда ли се отнася?

# 122
  • Мнения: 35 136
Да, за всички

# 123
  • Мнения: 1 804
Има ли срок в който детегледачката следва да подаде документите си (медицинско, здравна книжка и тн)?

# 124
  • Мнения: X
Аз видях 2 сайта.В единия пише че са 7000 души по програмата или 8,но еспряна.
Другия че е до 2026 година и е за 1500,което не ми дава надежди.Не знам какви шансове имам,ще пробвам с ясла,но една позната стана гледачка на внучето си-дъщеря и избяга и го заряза.Това е друга програма ,знам,но явно са запознати хората.

# 125
  • Мнения: 35 136
Цялата актуална информация я има на сайта на Агенцията по заетостта

# 126
  • Мнения: 29
Здравейте, на коя дата приблизително превеждат заплатата на детегледача?

# 127
  • Мнения: 2
Здравейте, имам следния казус: майка ми не е пенсионер, но наближава пенсионна възраст, само че тя няма право да се пенсионира скоро, тъй като няма необходимия стаж от 15 години, т е. реално не е пенсионер. От Бюрото по труда са й казали, че няма право да участва, тъй като трябва да е 2 години преди пенсия. Изчетохме условията, но никъде не се споменава подобно нещо. Някой запознат ли е?

# 128
  • Мнения: 1 111
От кой град сте?
Има условие да не е пенсионер, какви са тези 2 години! Или тя не е разбрала, или този който го е казал не знае какво говори.

Здравейте, имам следния казус: майка ми не е пенсионер, но наближава пенсионна възраст, само че тя няма право да се пенсионира скоро, тъй като няма необходимия стаж от 15 години, т е. реално не е пенсионер. От Бюрото по труда са й казали, че няма право да участва, тъй като трябва да е 2 години преди пенсия. Изчетохме условията, но никъде не се споменава подобно нещо. Някой запознат ли е?

# 129
  • Мнения: 2
От Варна съм. Изглежда служителката не е разбрала. Майка ми се е свързала и е попитала отново.
Бих искала да попитам и друго: как се попълва декларацията за работно време при променливи граници? Аз ще работя на 4 часа, съответно и майка ми ще е на 4, но съм с гъвкаво работно време и се чудя, защото при мен ще бъде много гъвкаво и направо се чудя какво да напише в декларацията.

# 130
  • Мнения: 63
Здравейте, ако някой може да ми отговори на следният въпрос. Детето скоро ще навърши 2 години, съответно не е прието в ясла поради липса на места(няма и шанс като гледам че влизат с 16 т. В нашият район)  Налага се да си пусна 3 година неплатено майчинство за гледане на дете. Та въпроса ми е може ли аз да кандидатствам по програмата в такъв случай. Аз да си гледам детето при условие че съм в неплатена и не получавам нищо от бюджета.
Благодаря предварително за отговорите.

# 131
  • Мнения: 1 111
Може да кандидатствате и да бъдете одобрена, но първият работен ден на детегледачката е и вашият първи работен ден на вашата си работа.
Родителите не може да са детегледачи, те са страна по договора. Но може да е друг безработен роднина, само не пенсионер.

Здравейте, ако някой може да ми отговори на следният въпрос. Детето скоро ще навърши 2 години, съответно не е прието в ясла поради липса на места(няма и шанс като гледам че влизат с 16 т. В нашият район)  Налага се да си пусна 3 година неплатено майчинство за гледане на дете. Та въпроса ми е може ли аз да кандидатствам по програмата в такъв случай. Аз да си гледам детето при условие че съм в неплатена и не получавам нищо от бюджета.
Благодаря предварително за отговорите.

# 132
  • Мнения: 258
Здравейте. Виждам, че всички тук сте добре запознати с програмата и се надявам някой да ми помогне с информация. Ето какъв е казусът:

С мъжът ми нямаме брак. Имаме 2 деца - първото е на 4г./посещава градина/ , второто на 8 месеца.
С мъжът ми сме на различни адреси. Той е с постоянен в село Х. Аз съм с постоянен в гр. Х , улица А и с настоящ на улица Б.
Закупихме общо жилище на улица В, където ще живеем скоро.
/това го обяснявам заради адресите в програмата, не знам дали има значение изобщо/
Дъщеря ми е родена на 01.06.2023г. В момента съм в майчинство първа година. Имам доста натрупан отпуск и искам да се върна на работа, когато изтече първата ми година и да си използвам отпускът. От юни 2024г да се водя вече работеща, използвам си отпускът, а от септември ще се върна на работа.

Майката на мъжа ми /свекървата/ в момента работи, но от септември ще се пенсионира и искаме да започне да гледа и детето от тогава.
Четох доста информация по темата , но все още не съм абсолютно сигурна във всичко и питам:

1. Аз мога ли да участвам в програмата, след като от юни ще  съм "работеща"? Трябва ли да съм в майчинство, когато се подават документите?
2. Тя може ли да участва , след като от септември ще е пенсионер?
3. Четох , че след като е пенсионер трябва да се регистрира в бюрото по труда и вече може да участва в програмата. Така ли е?
4. Кога трябва да си подадем документите за кандидатстване?
5. Колко часа тя трябва да работи като детегледач - 4 или 8 ?
6. Може ли да взима пенсия и възнаграждение, че е детегледач , едновременно? Четох, че по обновената програма има нови изисквания, но не съм наясно?
7. Може ли детето да се гледа на адрес В, при положение, че никой не е регистриран там реално?
8. Когато аз или бащата излизаме в отпуск, трябва ли и свекървата да е в отпуск?

Надявам се, някой да помогне, понеже не съм наясно, а ми се иска да се възползваме от програмата.

# 133
  • Мнения: 1 804
Няма значение адресите.
1. Когато кандидатствате трябва да се водите още в отпуск по майчинство. След като получите одобрение можете вече да пуснете отпуска.
2. Вече не могат да участват пенсионери. Преди няколко години можеше, но сега не. Прочетете хубаво условията за проекта Родители в заетост, този който е до 2027г.
3. -
4. Можете да ги подадете по всяко време докато сте в майчинство, но в първия работен ден на детегледачката вие трябва да се водите работещ (отпуск).
5. Зависи за колко часа кандидатствате.
6. -
7. Няма значение адресът.
8. Не, но ако мине проверка на адрес и детегледачката не е там, има санкции (описани са на сайта и после в договора)

# 134
  • Мнения: 1 111
Ами нека свекървата да не се пенсионира и си кандидатствайте, ще ви одобрят. Трябва да си напусне текущата си работа и да се регистрира в БТ. Щом се регистрира може да подаде документи по програмата.

Програмата има максимален период 18 месеца.

Общи условия

Активация на акаунт