Родители в заетост 2023

  • 15 116
  • 140
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 416
Може да си я изберете вие, стига да не е пенсионер.

Може да е пенсионер, но трябва да се регистрира в бюрото и да обяви, че кандидатства за детегледачка.
Тази година ни приключи програмата и сменихме първата детегледачка с друга (пенсионерка)

Вие сте били по одобрени по предния проект, където нямаше това ограничение.
По новине правила не може да е пенсионер по възраст и стаж.

# 31
  • Мнения: 2 571
Първата детегледачка не беше пенсионерка, назначението на втората започна февруари 2022.
От кога е промяната?
Ако е така доста родители ще са затруднени с избора.

# 32
  • Мнения: 416
Първата детегледачка не беше пенсионерка, назначението на втората започна февруари 2022.
От кога е промяната?
Ако е така доста родители ще са затруднени с избора.

Не е промяна, а нов проект с нови изисквания.

Вие сте си я назначили като одобрени и участници по предходния проект.

# 33
  • Мнения: 4
Здравейте, одобрена съм като самотен родител с дете, което ходи на училище на смени. Как да съгласувам работното време на детегледачката на 4 часа при положение,че детето е един месец първа смяна, другия месец втора смяна.От бюрото не ми дадоха адекватен отговор, само казаха, че работното време е фиксирано в трудовия договор и не може да се променя.С детегледачката ще се разберем, но при проверка?

# 34
  • Мнения: 416
Здравейте, одобрена съм като самотен родител с дете, което ходи на училище на смени. Как да съгласувам работното време на детегледачката на 4 часа при положение,че детето е един месец първа смяна, другия месец втора смяна.От бюрото не ми дадоха адекватен отговор, само казаха, че работното време е фиксирано в трудовия договор и не може да се променя.С детегледачката ще се разберем, но при проверка?

Работното време в трудовия договор е фиксирано в часове. Разпределението му е съобразно график, който се изготвя за всеки месец предварително.
Говорете отново със служителите в БТ.

# 35
  • Мнения: 188
Здравейте! Предполагам има много одобрени вече. Бихте ли споделили за колко време ви одобриха? Питам за кандидатстване на общо основание, не като самотен родител или многодетно семейство.
Благодаря.

# 36
  • Мнения: 13
Здравейте! Има ли сред Вас някой одобрен, който да е самоосигуряващо се лице (в майчинство)? Аз съм самоосигуряващо се лице и съм в отпуск по майчинство, но от бюрото по труда ми изискват документ по образец на НАП, с който да докажа, че към момента на кандидатстване по програмата не упражнявам трудова дейност.  Какво по-голямо доказателство от това, че съм в майчинство от няколко месеца, не знам, но и от НАП не знаят какъв точно документ доказва това. Звънях и в бюрото и ми казаха, че самоосигуряващите се лица сме малко по-особен казус и те самите не са наясно какво точно искат, но да съм извадила различни справки и документи от НАП и НОИ и да им ги занеса на място, пък да сме се надявали, че ще ни уважат искането 🙄
Та въпросът ми е, някой знае ли какъв документ трябва да им занеса?
Благодаря предварително!

# 37
  • Мнения: 416
Здравейте! Има ли сред Вас някой одобрен, който да е самоосигуряващо се лице (в майчинство)? Аз съм самоосигуряващо се лице и съм в отпуск по майчинство, но от бюрото по труда ми изискват документ по образец на НАП, с който да докажа, че към момента на кандидатстване по програмата не упражнявам трудова дейност.  Какво по-голямо доказателство от това, че съм в майчинство от няколко месеца, не знам, но и от НАП не знаят какъв точно документ доказва това. Звънях и в бюрото и ми казаха, че самоосигуряващите се лица сме малко по-особен казус и те самите не са наясно какво точно искат, но да съм извадила различни справки и документи от НАП и НОИ и да им ги занеса на място, пък да сме се надявали, че ще ни уважат искането 🙄
Та въпросът ми е, някой знае ли какъв документ трябва да им занеса?
Благодаря предварително!

Няма такъв документ. Можете да им занесете копие от декларацията за започване на самоосигуряването, те да си гледат в регистъра на НОИ, че си се водите в отпуск по майчинство.

Звънях и в бюрото и ми казаха, че самоосигуряващите се лица сме малко по-особен казус и те самите не са наясно какво точно искат, но да съм извадила различни справки и документи от НАП и НОИ и да им ги занеса на място, пък да сме се надявали, че ще ни уважат искането
или да вземе служителката малко да се ограмоти.... да му писне на човек, от хора, които не знаят какво искат, защо го искат, но го искат.

# 38
  • Мнения: 13

Няма такъв документ. Можете да им занесете копие от декларацията за започване на самоосигуряването, те да си гледат в регистъра на НОИ, че си се водите в отпуск по майчинство.

Звънях и в бюрото и ми казаха, че самоосигуряващите се лица сме малко по-особен казус и те самите не са наясно какво точно искат, но да съм извадила различни справки и документи от НАП и НОИ и да им ги занеса на място, пък да сме се надявали, че ще ни уважат искането
или да вземе служителката малко да се ограмоти.... да му писне на човек, от хора, които не знаят какво искат, защо го искат, но го искат.

Благодаря Ви за отговора. Тя даже служителката от бюрото каза "Аз ви чукнах в НОИ и видях, че сте в отпуск по майчинство, но ни трябва документ, който да докаже, че не упражнявате трудова дейност" 😳
Та да, надявам се, че при условие, че не знаят какво точно искат, няма да ни откажат защото не сме го предиставили.

# 39
  • Мнения: 416
И двамата с мъжът ми сме самоосигуряващите се. Бяхме одобрени и при предния прием за първото дете, сега отново сме. По никакъв начин не е било необходимо да доказваме нещо повече, от това, което е видно в регистрите на НАП и НОИ.
Разбира се,  не уточнявате в какъв тип дружество сте самоосигуряваща се. Има определени казуси, при които може да се иска да доказвате, че нямате трудова дейност, но ако са тези до сега и НОИ щяха да го изискат от Вас.

# 40
  • Мнения: 13
И двамата с мъжът ми сме самоосигуряващите се. Бяхме одобрени и при предния прием за първото дете, сега отново сме. По никакъв начин не е било необходимо да доказваме нещо повече, от това, което е видно в регистрите на НАП и НОИ.
Разбира се,  не уточнявате в какъв тип дружество сте самоосигуряваща се. Има определени казуси, при които може да се иска да доказвате, че нямате трудова дейност, но ако са тези до сега и НОИ щяха да го изискат от Вас.

Управител и собственик съм на ЕООД. И от НАП казаха, че няма такъв документ и не знаят как да ни съдействат.

А искаха ли Ви Декларация за получени минимални и държавни помощи?

Последна редакция: пн, 15 май 2023, 21:13 от tsveti6468

# 41
  • Мнения: 4
В НАП се подава  заявление за удостоверение за декларирани данни. Услугата е безплатна, срок 1 седмица.  Да, попълва се декларация за минимални помощи. Заплатите на детегледачката се считат после за минимална помош за предприятието ви.Относно декларирането се консултирайте със счетоводител.

# 42
  • Мнения: 312
Ние, всъщност, в момента плащаме на детегледачка да помага от време на време и ми хрумна, че може да кандидатсваме по тая програма.

Но проблемът е, че тя вече е подала молба за пенсия.

Не знам колко време отнема да НОИ да вземе решение? Ако е само 2-3 месеца май няма да ни хване. Някой може ли да каже нещо по темата?

По принцип нямаме намерение да се занимаваме с друга жена - тази я познаваме (помогна ни с първото дете) и ако може да получим помощ за нея - ОК, ако не можем - здраве да е.

# 43
  • Мнения: 416
Ние, всъщност, в момента плащаме на детегледачка да помага от време на време и ми хрумна, че може да кандидатсваме по тая програма.

Но проблемът е, че тя вече е подала молба за пенсия.

Не знам колко време отнема да НОИ да вземе решение? Ако е само 2-3 месеца май няма да ни хване. Някой може ли да каже нещо по темата?

По принцип нямаме намерение да се занимаваме с друга жена - тази я познаваме (помогна ни с първото дете) и ако може да получим помощ за нея - ОК, ако не можем - здраве да е.

Щом са й приели заявлението за пенсиониране, означава че тя право от към стаж и възраст има за такава, от тук нататък колко ще се забавят с определяне на размера на пенсията, завиши от колко места има осигурителен доход в страната и чужбина. С други думи мисля, че не можете да кандидатствате вече с нея.
Но ако греша, някой по запознат нека се включи.

# 44
  • Мнения: 6 764
Здравейте,
Ние също решихме да се възползваме от програмата. Малкото ни дете скоро навършва 2 години и не желая да посещава ясла. Нямам възможност да отсъствам постоянно от работа, а знам какъв ужас е с боледуването. Така или иначе щях да търся детегледачка и тази програма ще ни е от полза. Подадох заявление през март, след 2 седмици ми пратиха мейл, че сме одобрени. Вчера бяхме в БТ, за да подпишем тристранното споразумение. Очаквам сега да се подпише от страна на БТ и когато това е факт, детегледачката ще може да започне. Вече се запозна с детето, допаднаха си. Няколко пъти я каних вкъщи, за да я вижда детето и да я приеме като познат човек. Дори ги оставих за няколко часа сами на третото посещение, за да видя как ще са нещата. Беше ми важно преди да подпишем да знам, че ще се разбират.
За момента само това мога да споделя като опит. Не ми казаха срок, в който се очаква да се подпише споразумението от БТ, така или иначе аз трябва да се върна на работното си място в началото на юли. Надявам се до тогава вече да е уредено всичко.

Общи условия

Активация на акаунт