Инвестиции - къде, как, какво? - Тема 3

  • 49 800
  • 736
  •   3
Отговори
# 15
# 16
  • София
  • Мнения: 10 309
Записвам се да ви следя, заложила съм на компания, която върви добре в последните 3г. да видим до кога....

# 17
  • Мнения: 148
Записвам се да ви следя, заложила съм на компания, която върви добре в последните 3г. да видим до кога....
Всички яйца в една кошница... нали знаеш какво става?! Simple Smile

# 18
  • Мнения: 115
УниКредит имат промоция на спестовните планове. До 30.4.2023 са без такса при електронно подписване на документите.

Преди няколко дни пуснах заявка за план във фонд AMUNDI S&P 500 ESG INDEX AE ACC:
https://www.amundi.bg/retail/product/view/LU0996179007

Да видим. Още се мотаят и не са се обадили.

# 19
  • Мнения: 115
Не може да се инвестира в горния фонд (друг е въпроса какво прави на сайта им).

Щеше да е прекалено хубаво, за да е истина - автоматична инвестиция без такса в индексен фонд с минимални разходи за управление. Явно в България скоро няма да има подобна възможност.

# 20
  • Мнения: 335
А какво ви е мнението за инвестиционните фондове, които банките предлагат? Наскоро ми предложиха такъв вариант и се чудя дали си заслужава. Идеята е всеки месец да се заделя една определена сума във виртуална сметка. Сумата се трупа и е нещо като депозит. Не съм много запозната и съм малко скептична.

# 21
  • Мнения: 40 869
А какво ви е мнението за инвестиционните фондове, които банките предлагат? Наскоро ми предложиха такъв вариант и се чудя дали си заслужава. Идеята е всеки месец да се заделя една определена сума във виртуална сметка. Сумата се трупа и е нещо като депозит. Не съм много запозната и съм малко скептична.

Как така се трупа във виртуална сметка, пък е депозит, а и инвестиция във фонд? Нещо не ми става ясно.
Иначе това е малко скъпичко решение, но пък не се искат познания и умения лично да избираш в какво да инвестираш, да си разкриваш сметка и да си купуваш дялове (плаща се за леснината). Тоест струва си по принцип, макар да нямам опит с тази система с внасяне всеки месец. Но не знам точно за какво питаш.

# 22
  • Мнения: 54 407
Мисля, че за спестовните планове говори.

# 23
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
А какво ви е мнението за инвестиционните фондове, които банките предлагат? Наскоро ми предложиха такъв вариант и се чудя дали си заслужава. Идеята е всеки месец да се заделя една определена сума във виртуална сметка. Сумата се трупа и е нещо като депозит. Не съм много запозната и съм малко скептична.
Моргана, допускам какво имаш предвид, вероятно е това, което казва и Дева преди мен, но не съм сигурна как е изпълнено в България. Ако просто следва индекс, а ти искат такси за "поддръжка" или както са ги нарекли, тогава няма смисъл. Ако е наистина активно менажиран фонд, тогава вече тр да видиш пърформънс и такси. Срещала съм от това, което други потребители са пускали тук и един среден вариант в България - фондове, които са уж активно управлявани такива, не копират индекс и си взимат съотв. такси за това, но реално на 80% копират известен индекс, та даже си и променят холдингите както се променя и съответният индекс... То хубаво да лъжеш и мажеш, ама тогавашният пример беше със съвсем никаква изобретателност...

Така че ако искаш покажи да разгледаме фонда дали е ок като фонд и вече някой живущ в твоята страна може би ще знае изгодно ли е, не е ли, или з атази страна има и по-евтини начини да инвестираш в същото.

А, да, освен фонда, добре е да уточниш в България ли си, аз само го допуснах, без обаче да знам дали е така.

# 24
  • Мнения: 335
Chrissy, живея в България.
Ще споделя примерен линк, но не знам дали е според правилата на форума.
https://www.unicreditbulbank.bg/bg/malak-biznes/spestyavaniya-i- … spestoven-plan-2/
В случая споделям първото предложение, което ми излезна в Гугъл, за да дам яснота какво имах предвид. Не успях добре да се изразя, защото този финансов продукт ми беше отправен от служителка в банката, но не се заслушах и не запомних всичко, което каза (винаги подхождам с недоверие в такива моменти). А и изобщо не съм компетентна по темата "Инвестиции", затова реших тук да отправя запитване и да видя дали има по-запознати от мен и съответно дали не е поредната "измама" от тяхна страна с цел привличане на приходи.

# 25
  • Мнения: 40 869
Какво значи измама?
Че целта им е да привличат клиенти и от там приходи е абсолютно нормално, нали това ги храни.
Но ако си четеш проспектите при банките измами няма, не са фирми за бързи кредити или мутри. Предлагат някакви продукти, за някои хора са изгодни, за други не, но който не чете си е за него.

Да вземем един плочкаджия - за да ти направи банята ще ти вземе четири цифрена сума. А ако си я направиш сама ще бъде на една трета. Обаче може ли всеки да си направи сам банята? Повечето хора нямат умения, време, информация за продукти и технологии. И затова си плащат тази голяма сума с цел да имат хубава баня. И това не е измама. Измама е когато плочкаджията вземе капарото и изчезне. Но ако свърши добре там за каквото сте се пазарили измама няма, но всеки си преценява дали му е изгодно. Точно така е и с банките.

# 26
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Този спестовен план е направен за тези хора, които нямат финансовата възможност за директен вход в Амунди фондовете (искаха 1500 или 2000 валутни единици за директна покупка.). То си е описано какво е.

# 27
  • Мнения: 57
Chrissy, живея в България.
Ще споделя примерен линк, но не знам дали е според правилата на форума.
https://www.unicreditbulbank.bg/bg/malak-biznes/spestyavaniya-i- … spestoven-plan-2/
В случая споделям първото предложение, което ми излезна в Гугъл, за да дам яснота какво имах предвид. Не успях добре да се изразя, защото този финансов продукт ми беше отправен от служителка в банката, но не се заслушах и не запомних всичко, което каза (винаги подхождам с недоверие в такива моменти). А и изобщо не съм компетентна по темата "Инвестиции", затова реших тук да отправя запитване и да видя дали има по-запознати от мен и съответно дали не е поредната "измама" от тяхна страна с цел привличане на приходи.

Здравейте,

стратегията  да се купува периодично на малки вноски е много добра и доказала се  във времето. Вие трябва да решите с какъв продукт ще го направите. Като начало е добре  да си отговорите на няколко въпроса. Каква е целта на моята инвестиция? Колко дълго мога да отделям определена сума и след  колко време искам да я използвам? Как бих реагирала ако например моята инвестиция се понижи с 10%? С други думи какъв риск искам и мога да приема. Четенето на информация по темата със сигурност ще помогне в процеса на вземане на решение. Хубаво е да се запознаете с основни понятия като взаимни фондове, Ити Ефи / ETF /, индексни фондове, акция, облигация и т.н.

# 28
  • Мнения: 335
Много ви благодаря за пояснението. Както споделих не съм компетентна по въпроса и търся всякаква информация.

# 29
  • Мнения: 57
Всяко информация е полезна. Ако бях на ваше място щях да потърся мой роднина, приятел или близък, който има познание по темата за да  ми разкаже повече. Целта е да говорите по темата  с някой, на когото имате доверие.

Общи условия

Активация на акаунт