Инвестиции - къде, как, какво? - Тема 3

  • 53 726
  • 780
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 481
Държавният монополист при търговията с БГ акции и пазара на ел.енергия - Българска фондова борса, увеличава предвидения дивидент до 1.04лв на акция(над 10% доходност)


"Държавата започна да пълни бюджета – БФБ ще раздаде като дивидент цялата печалба"

https://www.investor.bg/a/538-pazari/377164-darzhavata-zapochna- … tsyalata-pechalba

# 241
  • там някъде
  • Мнения: 234
Здравейте!
Какво бихте препоръчали на начинаещ инвеститор (като мен)? Като човек. който освен депозит в банка, друг вид вложение на средствата си не е виждал, дали е по-разумно да се насоча към взаимните фондове и след това да се ориентирам към нещо по-високорисково или да поразгледам по задълбочено ETF, акции и пр. От Елана Фонд мениджмънт ми предложиха стартово да започна с Елана Еврофонд (взаимен фонд), като нещо сравнително безрисково и без да има нужда аз самата да следя пазара. Отделно от това, имам регистрация в trading 212 и там съм открила демо сметка, за да добия някаква представа как да си служа с множеството разнообразни фин.инструменти. Трудничко ми е все още...
Някакви съвети да ми дадете и въобще най-общо: Откъде да започна? Материята е сложна и обширна, но все отнякъде искам да стартирам...

 П.С. Видеа и статии изчетох доста, но оттам освен да се объркам още повече, друго не успях да постигна. Може би просто подхващам от неправилната страна информацията Simple Smile

Благодаря предварително на отзовалите се!

# 242
  • Мнения: X
Прочети за разликите между акции и облигации и прецени в какво съотношение за теб е смислено да инвестираш в такива. Инвестицията осъществи на първо време чрез ETF като най-евтино и смислено решение. Не се оставяй разни некадърни български асет мениджъри да ти пробутват продуктите си. Прочети и разгледай за активен и пасивен мениджмънт и сам(а) ще стигнеш до заключението, че в повечето случаи от взаимни фондове няма смисъл. Гледай скептично винаги, когато ти представят инвестиционен продукт като хем безрисков, хем с чудесна доходност. Безплатен обяд няма.

# 243
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Здравейте!
Какво бихте препоръчали на начинаещ инвеститор (като мен)? Като човек. който освен депозит в банка, друг вид вложение на средствата си не е виждал, дали е по-разумно да се насоча към взаимните фондове и след това да се ориентирам към нещо по-високорисково или да поразгледам по задълбочено ETF, акции и пр. От Елана Фонд мениджмънт ми предложиха стартово да започна с Елана Еврофонд (взаимен фонд), като нещо сравнително безрисково и без да има нужда аз самата да следя пазара. Отделно от това, имам регистрация в trading 212 и там съм открила демо сметка, за да добия някаква представа как да си служа с множеството разнообразни фин.инструменти. Трудничко ми е все още...
Някакви съвети да ми дадете и въобще най-общо: Откъде да започна? Материята е сложна и обширна, но все отнякъде искам да стартирам...

 П.С. Видеа и статии изчетох доста, но оттам освен да се объркам още повече, друго не успях да постигна. Може би просто подхващам от неправилната страна информацията Simple Smile

Благодаря предварително на отзовалите се!

За мен един от най-разбираемо написаните сайтове е този:
https://www.justetf.com/de/academy/

С немски компютър и автоматично излизат немските версии, но си четях на английски. Не мога да включа английската версия от компютъра, на който съм, затова покачвам накратко един скрийншот на немски:



Първите 6 статии за обучение, които сайтът предлага в скрийншота са:

- какво са ЕТФи?
- предимства на ЕТФите
- ЕТФи за начинаещи - как да натрупаш капитал с ЕТФи?
- колко време да отделям за вложенията/инвестициите си?
- какво е ЕТС?
- моите първо 10.000 евро в ЕТФи

Ползвала съм и сайта на Стойне Василев, той е общо за лични финанси и по-скоро касае управление на пари и най-общо бюджетиране. Там са комън-сенс съвети за хора, които не са така отговорни към парите или нямат толкова подредени мисли по темата - да се пести, да се чистят кредити, да не се влиза в кредитна въртележка за бързооборотни неща, тип ТВ, кола и подобни, какви застраховки има и подобни неща... Той също е тип четиво с кафето, почти нищо специализирано няма, или поне не в някаква адекватна конкретика, но и там се описва например какво е ЕТф, как се отваря сметка при брокер и подобни въпроси за съвсем начинаещи.

Оттам нататък изборът на активи си е занаят като всеки друг - дали да са акции, ЕТФи, деривативи или други, вече е въпрос на инвестиционна стратегия и склонност към поемане на риск. Там няма правилно и грешно, зависи от личните цели и не бива да се забравя, че никой, дори професионалните инвеститори или хедж фънд мениджъри примерно, не могат да предвидят пазара. Не значи, че всичко е на късмет - има си пазарни индикатори, общи трендове, обещаващи продукти, които скоро предстои да излязат на пазара и прочие други начини да се информираш какво да си купиш. Но гаранция никой не дава в живия живот. Тези, които дават (разни фондове или инвестиционни застраховки примерно), прибират солидна печалба за това и си я плащаш пак с твоите пари.

Идеята да не следиш пазара и да оставиш друг да се занимава поне за мен е реалистична само при огромен капитал. Тогава и 3%, и 4% годишна печалба  да изкарва мениджърът от твоите пари, за теб няма практическо значение, защото все са (стотици) милиони. Но за хора с по-ограничен бюджет според мен е силно неразумно да се доверяват на сляпо на някой, понеже те дори не могат да оценят пърформънса му. Ако тази година S&P500 излезе например с 10% печалба а фондът има 5%, е едно, ако има 15% - друго. Но за тази цел трябва да знаеш как се движи общо пазарът, за да оцениш и къде се намираш ти/избраният фонд спрямо нещо средно...

# 244
  • Мнения: 593
Преди 1 година бях на вашето място. Със сигурност мога да кажа, че е по добре да не се занимавате с взаимни  фондове. Те май са само да печели фирмата. Инвестирах една сума в такива фондове все съм на минус. Процента за мениджърите си върви и ти си повече на минус. За себе си разбрах,че няма да се справя сама и си платих да ми направят портфолио. Все пак прочетох доста информация преди това и доста време умувах дали да не инвестирам само в S&P 500 ( както съветват много) или да се доверя на някого да ми направи портфолио.

# 245
  • Мнения: 1 213
Абсолютно съм съгласна с горните мнения! Никакви взаимни фондове!
Имах глупостта да се доверя на професионален български асет мениджмънт - Експат - загубиха ми 25% от портфолиото още през 2018. Тогава нямаше криза и пазарът хвърчеше нагоре, а фондовете на Експат, където бяха моите пари, летяха в обратнаа посока. Това не им попречи да си прибират на всеки 3 месеца по 15-20 лв такса “управление”.
Най-доброто решение за мен е да си харесате 1-2 ETF-a, които следят целия пазар и си отворите сметка към брокер и сама да си инвестирате. В тази тема има линкове, където е обяснено как се отваря сметка към Interactive Brokers например. Доста е обсъждано и как да се избират ETF-и. Ако имате конкретен въпрос, в темата ще ви помогнем Simple Smile

# 246
  • Мнения: 5 916
ETF също си имат съответните такси. Просто там портфейлът е от много на брой акции, а и постоянно се ребалансират. Та се компенсират през доходността. Не е зле подробно да се прочете и за тях.
Иначе съм съгласна за БГ взаимните фондове.
Но и инвестирането сама в портфейл не е за начинаещи. Дори и да платите да ви направят портфейл, този портфейл трябва постоянно да се следи, и да се ребалансира според текущата ситуация и прогнозите.

# 247
  • Мнения: 54 642
И от мен не за взаимните фондове в БГ. За тези на Елана, категорично не.
Слагам цитат от съседната тема, сама си направи извода с какви суми разполагаш и какви доходи да очакваш, Наполи.
Скрит текст:
Аз се занимавам с инвестиции от 3 години и имам някакви пасивни доходи от тях, и ще ги споделя, за да охладя страстите с това, колко много хора си мислят, че ще инвестират 5-10-15 хиляди лева и ще имат пасивни доходи , с които няма да работят.
Значи аз имам доста висок доход за София и за тези 3 години съм инвестирал около 28 000 лева . Половината от акциите, ми изплащат дивидент-за 2022 година съм получил около 700 лева дивидент, това е пасивен доход реално, а за 2021-на половина(350), сега 2023, ще взаема около 850-900). Като цяло тези 28 000 лева са горе долу и сега толкова, тоест за 3 години, от които една в рецесия на американските борси, не съм спечелил много, но аз тъй като съм в период на натрупване, когато цените падат, винаги се радвам, това е промоция реално. Акциите ми са скучни, и нарастват бавно, не инвестирам в Тесла , Биткойн и такива други неща.
 Смятах една формула от чисто любопитство, че, за да имам пасивен доход, който да ми покрива нуждите от 4000 лева на месец за харчене, ще са ми нужни милион и четиристотин хиляди лева да вложа в дивидентни акции.
Така че разглеждайте пасивните доходи по-скоро като нещо, което ви компенсира инфлацията и ви дава малко от горе, а не като нещо, което ще ви осигури безделие и пиене на коктейли на плажа на Малдивите месеци наред.

# 248
  • Мнения: 3 551
Простете за лаишкия въпрос, златото за инвестиции декларира ли се. Ако си купя монети и след време ги продам, печалбата облага ли се?

# 249
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Момичета (и момчета), уточнявайте дали за България питате и дали имате доходи от др страни / дали сте дан. задължени и на друго място.

По повод данъчното облагане на инвестиции и конкретно и на злато, потърсете постовете на Черна Станция. Тя в последните 2 седмици отново писа за облагането на злато в България, погледнете в темата "Пасивни доходи" (от която и Дева цитира онова мнение), тя е къса цялата тема, бързо ще откриете мнението й и точно това се коментираше преди няма 2 седмици - инвестиционно злато.

# 250
  • Мнения: 41 359
Простете за лаишкия въпрос, златото за инвестиции декларира ли се. Ако си купя монети и след време ги продам, печалбата облага ли се?

Писано е много пъти. В закона не е казано изрично и обосновката е малко мътна, но понеже решението е дадено на заинтересована страна, тя е приела, че печалбата се облага. Затова си пази фактурата и така ако си купила за 100, а продадеш за 110, ще ти се обложат само тези 10. Ако нямаш фактура ще ти се обложи всичко.

 Ще ми бъде интересно някой юрист да каже какво правим, ако златото е купено преди повече от 10 години, не влизаме ли в хипотеза за някаква давност?

# 251
  • Мнения: 54 642
А защо ще ти се обложи, ако не си го декларираш, как се установява?
Не купувам злато, но ми стана интересно.

# 252
  • Мнения: 438
И моят опит с взаимните фондове не е много добър. Не препоръчвам.

# 253
  • Мнения: 41 359
А защо ще ти се обложи, ако не си го декларираш, как се установява?
Не купувам злато, но ми стана интересно.

Аз веднъж не декларирах, не нарочно, а защото си мислех, че е необлагаемо. И нищо не стана, не ме хванаха, а вече съм в данъчна амнистия, та мога да си кажа. То не е и кой знае колко голямо нарушение, защото бях купила наскоро и облагаемата разлика беше малка. Но после съм говорила с шефа на Айголд и той ми каза, че при всяко изкупуване изпращат информация в НАП. Дали е така не знам, ама ако наистина информират и НАП си направи труда, може да те привикат.

# 254
  • до морето
  • Мнения: 2 298
Добре, моите родители купиха на децата ми подарък инвестиционно злато. Ако след време те решат да го
продадат?
П.П. Преди много години и фактура няма.

Последна редакция: чт, 17 авг 2023, 20:32 от hrrisss

Общи условия

Активация на акаунт