Инвестиции - къде, как, какво? - Тема 3

  • 50 617
  • 748
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 11
Благодаря на всички за отговорите и времето, което отделяте.
Аз зададох въпроса, не за да търся начин как да избегна данъци. Напротив, искам да направя нещата както трябва, т.е. според правилата. Затова обясних, че съм с българско гражданство, имам жилище и поддържам сметки и в двете държави, но живея и работя в Норвегия. Там плащам и данъци.

BadKarma, предполагам, че има много брокери в Норвегия. Честно казано, аз едва от няколко месеца чета, посещавам курсове, образовам се, но далеч не мога да видя нещата от птичи поглед поради липса на опит. Затова реших, че трябва да започна и с практиката. Според информацията, която дотук имам, избрах да направя дългосрочна инвестиция в широк ETF - 10 години и нагоре. IBKR е доста препоръчван брокер, затова и зададох въпрос конкретно за тази платформа. Тъй като и в двете държави поддържам сметки, но само в едната работя, се зачудих дали има значение. Ако имате съвет за друг брокер, споделете моля.

Благодаря.

# 226
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Това е укриване на данъци и престъпление, обясни се вече, и е незаконно. Да се връща в България като му е там по-изгоден данъка, ако е това.

Много възмутително намирам как наедро се дават съвети как да извършваме престъпления в тоя форум, че и масово се счита явно за нормално.
BadKarma, в случай, че се отнасяше към мен това, ако си само частично данъчно задължен в Германия (bedingt steuerpflichtig), тогава има обстоятелства, при които може да се регистрираш не от немския си адрес, а например от българския. Това конкретно за немското законодателство, тъй като по тези въпроси съм правила и професионална консултация с адвокат, освен четенето на закони сама. При тези дадени обстоятелства не е незаконно регистрацията ти да е през бг адреса.

Затова и започнах с това да се търси в даденото законодателство и като насока предложих да се търси степента на данъчно задължение към съответната страна, тъй като поне за Германия, тя е силно релевантна.

# 227
  • Мнения: 839
Ibkr не е български брокер. Няма никакво значение къде е, реално. Адреса трябва да е в Норвегия за да е всичко законно.

# 228
  • Мнения: X
Не, Криси, не се отнасяше до теб. Wink

Summersky недей да бързаш и си проучи нещата. Питай и в банката ти в Норвегия, не може да не предлагат такива услуги. На първо място виж какви цени ще ти кажат за услугите си. Ако ще инвестираш само в ETFи, което е чудесна стратегия за начало, всеки брокер ще ти свърши работа, затова гледай най-евтиния. Големите ETFи би трябвало да се предлагат навсякъде. За данъците има значение, ако данъчната ти резиденция е Норвегия трябва да се регистрираш с тамошния адрес и ще ти поискат данъчен номер или ID също най-вероятно.

# 229
  • Мнения: 916
Здравейте, скъпи хора. Имам нужда от съвет. Мой много близък роднина иска да го съвествам за инвестиране на определена сума. Аз имам някакъв скромен опит в инвестирането, а той все още е ученик, но пред завършване, и иска да ми се довери за избор на инвестиция. Да обаче аз дори за моите инвестиции се съмнявам, тъй като резултатът до момента който постигам е смесен, едната част са много печеливши, другите въобще не уцелих момент. Опитът ми се изчерпва до инвестиране във взаимни фондове от типа Амунди и Шрьодер. Намирам ги като цяло за добра идея при стартиране в инвестирането, особено в дългосрочен план, и затова мисля и на него да ги предложа, но ми е много трудно да определя в коя сфера да му предложа да инвестира. Аз за момента имам инвестиции във фондове, които инвестират в акции на lifestyle компании, както и в някои фондове инвестиращи в зелена енергия, климатични промени и други ала баланици, в които много вярвах, че ще са печеливши в близкото бъдеще заради всички промени в законодателствата към намаляне на CO2 и т.н. Но към днешна дата вече съм объркана и несигурна по отношение на това накъде отиват пазарите и се чудя и за него какво да предложа, и за себе си дали да не сменя подхода? Въобще хем слушаме за някакви предстоящи кризи, хем имотите видиш ли от 5 години ги чакаме да падат, хем всичко си върви нагоре, суровините особено. Сега обаче сякаш има някакво охлаждане. Забелязвам лек спад в цените на някои неща и се чудя дали наистина не предстои криза и дали е подходящ момент за инвестиране и в какво? Извинявам се, че стана дълго, но приемам всякакъв съвет, както и идеи за източници откъдето да се информирам за движението на пазарите, от сорта на investor.bg, the economist....

# 230
  • Мнения: 11
Свързах се с банката днес. Предлагат ETF-а, който ми допада. При дългосрочна инвестиция данъкът е 37.84% върху дивидента. Не питах за краткосрочните, може и да има разлика. Това е почти колкото стандартния данък, който плащаме върху доходите си.

# 231
  • Мнения: 115
Дойде и моят ред да питам. Регистрирах се в Trading 212, за да разгледам платформата.
Купих няколко UCITS ETFs през функцията за портфейл (pie). Всички са на борси в ЕС и търгувани в евро. Комисионни няма и се купуват fractional shares, което е чудесно.

Брокера обменя ли данни с НАП автоматично? Ако пропусна да декларирам притежаваните мижави части от дялове в годишната данъчна декларация (става дума за под 100 евро в 6 ETF-a), ще светне ли червена лампа така да се каже? Резултатът така или иначе е необлагаем и не ми се занимава да вкарвам редове за такава мижава сума.

# 232
  • Мнения: 40 950
Много пъти съм цитирала закона и няма пак да търся - декларират се задължително  облагаемите доходи. Необлагаемите се декларират по желание.

П.П. Не мога да си представя някой да си създава екшън за 100 евро.

# 233
  • Мнения: 480
КАКВО се СЛУЧВА на БГ ПАЗАРА с Николай Мартинов

https://www.youtube.com/watch?v=02N1R4cRRUw&t=1569s

# 234
  • София
  • Мнения: 16 042
Регистрирах се в Trading 212, за да разгледам платформата.


Брокера обменя ли данни с НАП автоматично? Ако пропусна да декларирам притежаваните мижави части от дялове в годишната данъчна декларация (става дума за под 100 евро в 6 ETF-a), ще светне ли червена лампа така да се каже? Резултатът така или иначе е необлагаем и не ми се занимава да вкарвам редове за такава мижава сума.
   
Ако нямаш ПИК код на НАП - изкарай си, става за минути, но на място.
Така след 01 - 10.03.2024 г. ще разбереш дали и кой е декларирал нещо за 2023 г.
До тогава всички предават данни на НАП - ИП, куриери, месторабота.
Да, за моя милост Trading 212 декларира колко съм спечелила на годишна база.
Но аз си търгувам други неща в платформата.

# 235
  • Мнения: 115
Имам ПИК от доста години. Досега не съм видял автоматично да се попълва нещо, освен доходите от работодателя ми. Продавал съм лични вещи през Еконт. Имам акаунт в друг инвестиционен посредник от 5 години и ръчно си декларирам всичко.

Къде по-точно излизат данните от Т212 в годишната данъчна декларация? Или не съм разбрал правилно и може да се видят другаде?

# 236
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Дейстар, права е Айша. В първите дни на март в НАП са влзели всички данни и приложенията от предната година се попълват автоматично. Много по-лесно е, само да се коригира количеството или да се добавят няколко реда.

# 237
  • София
  • Мнения: 16 042
В едно от приложенията беше - май Прил. № 5, но не съм сигурна.
Другия ИП може да не се занимава с обявяване, но ако започне, а ти не .....
За куриерите - май ако е продадена лична вещ не се облага. Но там нямам опит.
При мене излизат и продажби на коли, ако са били мои за по-малко от година. Но ММ има хоби да рови по сайтове за обяви и да си сменя често колите. Сделките са на мое име и от 2 -3 г. нотариусите ги декларират.

# 238
  • Мнения: 115
Благодаря за отговорите.
Ще изчакам и живот и здраве ще видя какво ще излезе попълнено в декларацията. Ако отговаря на истината ще е чудесно - няма да се занимавам да пиша аз. Може само да им прикача справка за годината и толкова.

# 239
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Да уточня, че май не стана ясно. Автоматично се нанасят данните от предходната година. Ако през тази, за която подаваш декларацията имаш сделки си ги нанасяш ръчно.

Общи условия

Активация на акаунт