Инвестиции - къде, как, какво? - Тема 3

  • 50 621
  • 748
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 2 412
Кой да ти каже ще поскъпва ли златото? Моето мнение е, че да - аз съм лонг злато и шорт СП500, както съм писал и преди.
Но може пък да стане обратното. Всеки сам си прецЕня в какво да инвестира.
Относно Бианор и каквото и да е на БФБ - как инвестирате в компании с маркет кап 20, 30, 50 милиона - това е не микро, а супер-мини-микро кап. Никаква ликвидност, никакъв мащаб.
Не че не може да се спечели и от такива компании, но трябва да имаш десетки и стотици в портфолиото си - това е работа на фондове, не да държиш такива акции в индивидуален портфейл.
Освен ако нямаш някаква вътрешна информация.

# 691
  • Мнения: 4
Как разбираме благонадеждността на хората, на които даваме заеми (пък дори и частично)? Разбира се няма гаранции. Може да си занулиш всичко. Може би, неоснователно се съмнявам.
Напротив - много основателно се съмняваш. Нали и аз това писах по-горе, а ти самата си го написала: запитай се откъде идват тези 18% лихва? От някой, на когото никоя банка явно не му отпуска нормален потребителски заем, та да опре да взема назаем от теб пари чрез П2П платформи. И как ще си събереш вземанията, ако той не ти плати лихвата, а и главницата? Никак.
В заложната къща поне го карат да остави някой златен ланец в залог. А на теб какво ще остави като гаранция, че ще ти върне заема?
Вероятно повече инфо можеш да получиш от самите П2П платформи - сигурно разпределят риска, като ти разбиват инвестицията в много на брой малки заеми. Но за да е готов някой да плаща 18% лихва явно качеството му като кредитополучател не е високо, така че колкото и такива хора да комбинираш, рискът не се диверсифицира.
Скромния ми опит в такъв тип инвестиция показва реално около 6-7% годишна доходност. Вероятно може да е малко повече ако си настроиш портфейла за заеми с по-нисък рейтинг/по-висока доходност. Според мен не е реалистично да е повече от 10-12% максимум.

# 692
  • Мнения: 4 077
Аз не се чудя ще поскъпва и златото, а се чудя дали има вероятност да се срине в някакъв момент. Сега всички купуват, ами ако в някакъв момент всички решат да продават няма ли да се срине? И който е купил сега на тоя пик да изгърми?

# 693
  • София
  • Мнения: 304
Ето затова не се дават инвестиционни съвети, няма 100% гаранция. Решенията и риска са си изцяло ваши. Ако някой дава гаранция, значи има полза от това. Обикновено тази полза е или комисион, или цялата сума Blush

# 694
  • Мнения: 2 412
Въобще не купуват всички, а в момента предимно централните банки на Китай, Индия, и Турция.
Ако "всички" тръгнат да купуват злато, цената му ще се вдигне много повече.
Има много литература изписана кое влияе на цената на златото (лихвени проценти, валутни курсове, и сто други работи) но в крайна сметка и тия, дето са писали книгите и те не могат да познаят точно кога колко ще е.
Аз само знам, че от 5-10,000 години си е стабилна инвестиция; и да се качва и да пада краткосрочно, в дългосрочен план вероятно ще е добре.
Но ако ти трябва от днес за утре да спечелиш, вероятно златото не е подходящо за теб.

# 695
  • Мнения: 9 662
То и да се срине цената на златото не е задължително и ти да тръгнеш точно тогава да го продаваш, че да изгърмиш. По-скоро ще изчакаш пак да се качи. Е, ако точно в тоя  момент по някаква причина спешно ти се налага и ти да го продадеш - малшанс, ама така е с всичко.

# 696
  • Мнения: 40 950
Златото не е за печалба (освен спекулативна), а за баланс в портфейла. С идеята, че в голяма криза другото ще падне, а то ще скочи. А дали може да се срине - виж историята и си отговори сама Wink

# 697
  • Мнения: 2 412
Наложи обаче върху тази графика инфлацията и напечатаните пари и ще видиш, че доста се изравнява.
Единият пик 1980-81 съвпада с пика на инфлацията, а след това Пол Волкър вдигна лихвите и пребори инфлацията, естествено златото също падна тогава. Другият пик беше след голямата финансова криза, тогава всеки бягаше от други активи накъм златото, пък като овладяха нещата и взеха да изтеглят напечатаните пари, то си падна.
Така че по твоята логика можеш спокойно да си го държиш в портфолиото, то ако ще пада ще пада след криза, ама първо ще се качи още повече когато/ако дойде тази криза, а чак след това ще падне когато тя отмине.

И не е задължително златото да ти е хедж на останалата част на портфолиото, просто защото може да нямаш в момента лонг позиции на СП500, които да хеджираш (като мен например, аз даже съм шорт, но хайде шортенето не е за всеки, може просто в момента да не си на пазара, ако смяташ, че е надценен).

Последна редакция: ср, 17 апр 2024, 19:03 от chris78

# 698
  • Мнения: 40 950
Аз не съм на пазара, държа си го. И очаквам някакъв спад, но не си струва да продавам, да губя от марж, да плащам данък, после пак да губя от марж... А и не се знае колко, кога и дали изобщо. Може банките да не допуснат голям спад за да не им се обезценят активите. И изобщо, аз съм пасивен инвеститор,

# 699
  • Мнения: 424
Златото изоставаше от инфлацията така или иначе. Би трябвало намалянето на лихвените проценти в САЩ, също и политиката на федералния резерв да са определили скока, който стана през март.  А имайки предвид последните събития, свързани с войните, политиката на федералния резерв, новите одобрени помощи от 100 млрд и т.н., предполагам, че може би златото ще е интересна тема до към края на 2025 г. Не прогнозирам нищо, просто се надявам, че темата позволява да си споделяме преположения и догадки.

# 700
  • Мнения: 2 412
Би трябвало намалянето на лихвените проценти в САЩ, също и политиката на федералния резерв да са определили скока, който стана през март.  
Къде виждаш намаляване на лихвените проценти през март?


Скокът може да е повлиян от много работи, и то не само твърди икономически данни, а най-вече от сентимента на пазара, който често се държи като отделно разумно същество, а не като сума от разумите на участващите в него.
Според мен има голяма роля и това, че САЩ като замразиха активите на Русия и разни други държави, които обявяват за диктатури, уплашиха всички централни банки, които от десетилетия си държаха резервите в американски облигации.
Сега вече, когато суверена на тези облигации може когато реши да те обяви за недемократична държава по свои критерии и да ти конфискува активите, всички централни банки от развиващите се държави намаляват доларовите облигации и търсят твърди активи, които сами могат да държат без никой да им ги замрази.
Ясно се вижда нарастването на покупки на злато от централните банки на Индия, Китай, Турция и др.
Ето само Китай колко тона злато е купил 2023 (за 2024 още не знам, но явно последния месец са засилили):

# 701
  • Мнения: 480
Кой да ти каже ще поскъпва ли златото? Моето мнение е, че да - аз съм лонг злато и шорт СП500, както съм писал и преди.
Но може пък да стане обратното. Всеки сам си прецЕня в какво да инвестира.
Относно Бианор и каквото и да е на БФБ - как инвестирате в компании с маркет кап 20, 30, 50 милиона - това е не микро, а супер-мини-микро кап. Никаква ликвидност, никакъв мащаб.
Не че не може да се спечели и от такива компании, но трябва да имаш десетки и стотици в портфолиото си - това е работа на фондове, не да държиш такива акции в индивидуален портфейл.
Освен ако нямаш някаква вътрешна информация.

Благодаря за съвета. Имам удоволствието да познавам доста хора инвестиращи на БФБ със седем цифрени портфейли(за мое съжаление аз все още не съм сред тях), които се справят повече от добре Wink Колкото до Бианор - сложих 10к лева в подкрепа на БГ предприемач, което ми носи истинско удовлетворение и предпочитам така да остане Simple Smile

# 702
  • Мнения: 2 412
Е, ако портфолиото ти е 8-цифрено, защо да не сложиш 7-цифрена част от него на БФБ... иначе не мисля, че е благоразумно.

Ние българския бизнес достатъчно го подкрепяме като пазаруме от него, работим за него, плащаме данъците си на държавата, която му осигурява инфраструктура или като закъса му дава помощи за енергия, за схеми 60/40 и т.н.

Нищо лично всъщност към българския бизнес - ако ще американска или марсианска компания да е, ако е с маркет кап 20 милиона не бих вложил някаква значима част от портфолиото си в нея. Освен ако нямам вътрешна информация, или познавам СЕО-то, или нещо такова.

Специално Бианор, понеже не ми бяха известни, погледнах на БФБ как вървят:


Еми извинявай, ама с такава ликвидност... че аз ако искам да купя 10,000 акции, то няма толкова оферти продава. И ще трябва първите няколкостотин да ги купя по 4.50, а последните по 6.60
А ако ми затрябва ликвидност и трябва да си продам 10-те хиляди акции? Ми то и оферти купува няма за толкова. Ще трябва да продавам няколко дни подред и ще срина пазара и да приемам последните оферти "купува" по 4.12, и пак няма да са достатъчни да продам 10 хиляди акции.

# 703
  • Мнения: 480
Е, ако портфолиото ти е 8-цифрено, защо да не сложиш 7-цифрена част от него на БФБ... иначе не мисля, че е благоразумно.

Ние българския бизнес достатъчно го подкрепяме като пазаруме от него, работим за него, плащаме данъците си на държавата, която му осигурява инфраструктура или като закъса му дава помощи за енергия, за схеми 60/40 и т.н.

Нищо лично всъщност към българския бизнес - ако ще американска или марсианска компания да е, ако е с маркет кап 20 милиона не бих вложил някаква значима част от портфолиото си в нея. Освен ако нямам вътрешна информация, или познавам СЕО-то, или нещо такова.

Специално Бианор, понеже не ми бяха известни, погледнах на БФБ как вървят:


Еми извинявай, ама с такава ликвидност... че аз ако искам да купя 10,000 акции, то няма толкова оферти продава. И ще трябва първите няколкостотин да ги купя по 4.50, а последните по 6.60
А ако ми затрябва ликвидност и трябва да си продам 10-те хиляди акции? Ми то и оферти купува няма за толкова. Ще трябва да продавам няколко дни подред и ще срина пазара и да приемам последните оферти "купува" по 4.12, и пак няма да са достатъчни да продам 10 хиляди акции.

Отклоняваме се от темата, но ще отговоря - преди 2 седмици приключи увеличение на капитала на 3.7лв, където можехте да запишете милиони. Скоро ще се увеличи капитала, ще има повече акции, а с тях и ликвидността. Преди 4-5г., когато записах увеличението на Алтерко(ново име Шелли) отново на 3.7лв(цена днес 67лв) - имаше доста с вашите тези и теории и така се радвам, че не ги послушах Simple Smile . Успех ви желая!

п.п.Прочетете малко повече за Коста и Спартак - хората зад Бианор.

Последна редакция: чт, 18 апр 2024, 13:18 от kokopapa

# 704
  • Мнения: 2 412
Е, ами като е приключило значи това вече не е актуална инвестиционна възможност. Днес ако някой иска да вложи, ще трябва да купи по 4.54 и то само няколкостотин акции. Ако иска няколко хиляди, ще трябва и до 6 да качи.
И ако се наложи да ги продаде - по 4.12. Мерси.
И на вас успех, дано това да ви е следващото Шели.

Общи условия

Активация на акаунт