На ясла без ваксина

  • 1 992
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 82
Здравейте! На дъщеря ми и предстои да тръгва на ясла. Има всички ваксини без комбинираната за морбили, рубеола и паротит. Страх ме е да и я бият, защото често боледува пък и сега върлуват вируси. Въпроса ми е опасно ли е да я пусна на ясла без ваксина? Вие пускали ли сте децата си на ясла или градина с липсващи ваксини?

# 1
  • София
  • Мнения: 28 631
Важното е тя и вие да сте здрави, при това положение може да се ваксинира.

# 2
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 274
Не е за подценяване, тези болести се прихващат в детски колективи.
Не се страхувайте, условието е детето да е здраво. Сложете ваксината и повече не го мислете. Започне ли ясла ще започне едно безкрайно боледуване и хептен няма да можете да я поставите.

# 3
  • София
  • Мнения: 28 631
Да, преди да тръгне е по-добре. Като започне яслата, не се знае кога ще може.

# 4
  • София
  • Мнения: 22 982
Ако все пак решите да не я слагате за сега, ще Ви трябва бележка от лекар защо не е поставена.

# 5
  • Мнения: 1 786
Аз доколкото знам без всички задължителни ваксини няма да я вземат на ясла, такъв е законовия ред.
Моето дете беше с отложена ваксина с бележка от 2-ма лекари и въпреки това докато не сложихме ваксината не й разрешиха да посещава градината.
Освен това, дори да успеете "някак" да я запишете поемате риск - последните 2-3 години всяка година се чува за огнища на морбили, най-вече сред братята. А това хич не е безобидно заболяване.

# 6
  • Мнения: 15 356
Дъщеря ми имаше всички ваксини, но точно морбилната не беше вписана в имунизационния паспорт и ми казаха, да го оправя и тогава ще я вземат. Без тази ваксина не, та мисля като Змея и аз.

# 7
  • Мнения: 3 124
Дъщеря ми бе записана с всички ваксини, дочувам че тези, които са отлагали е до макс 3 месеца срока и после дори ги спират от ясла, строго се следи, бих отложила пускането на ясла във вашия случай

# 8
  • София
  • Мнения: 22 982
Добре, а как тръгват децата,  на които по доказано медицински причини не може да им се сложат ваксини?

# 9
  • Мнения: 15 356
Те имат бележка от РЗИ

# 10
  • София
  • Мнения: 22 982
Ясно, мерси. Simple Smile

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 1 918
Тези деца минават комисия , която разрешава да бъдат освободени от ваксината. С тази бележка се записва в яслата детето. Имаме познато дете с АБКМ и така го освободиха- с комисия.

# 12
  • Мнения: 439
Ние минахме по  този път. Без ваксината няма да я вземат на ясла. Ако имате отлагане от комисия е друго. Но по принцип по-добре преди да тръгне да я поставите , че после много болести има и трябва да я спрете известно време. Аз я спрях от ясла 1 месец и чак тогава сложихме ваксината, но пак беше опасно , защото имаше грипна епидемия

# 13
  • Мнения: 538
Ще се възползвам от темата да попитам, ако някой е наясно. Какво се случва ако детето няма някоя ваксина и го приемат на ясла? Ако срока за поставяне е по-дълъг от времето за отлагане от ясла (май беше 60 дни). На сина ми предстои да се сложи синфлорикс, който се поставя на 4м. И срока на поставяне на реваксината е 12м след последния прием. При него ще се постави на 1г. (На 4 м се разболя изкара бронхиолит,има и батко който редовно е болен и няма как да го заведа за ваксина докато вкъщи има някой болен. После направи пиелонефрит и трябваше да се лекува 2 месеца. ) И в крайна сметка другата доза ще можем да поставим най-рано на 2г. Ако го приемат на ясла през септември и го отложим до ноември, ще има поне още 2 -3 месеца без ваксина. Тогава какво се прави?

# 14
  • Мнения: 439
Трябва ви разрешение от РЗИ. Много е сложно, и почти не го дават. За тях е важно всички да са ваксинирани, имам чувството , че им плащат заради това. Знам за едно дете , което беше прието но не му разрешиха да тръгне на ясла щом няма ваксина и съответно не можеха да му пазят мястото.

Общи условия

Активация на акаунт