Избираеми математически дисциплини във ФМИ

  • 906
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте, студент съм във ФМИ (софтуерна специалност) и имам въпрос към завършилите/следващите във факултета. Какви избираеми математики бихте препоръчали (откъм съдържание, но и откъм преподаватели)? Остана ми само още една редовна математика да взема от предстоящия семестър, но се налага да взема още 3 избираеми. Математиката никога не ми е била проблем, но изобщо не ми е интересна. В сегашния семестър си изпатих с доста лош преподавател по една избираема дисциплина (беше по програмиране, но все пак), че дори се отказах от полагане на изпит по нея, въпреки че бях подготвен. Не ми се иска пак да се набутвам при подобен. Всякаква информация би била от помощ. Нямам приятели, които да учат там, а пък съм доста стеснителен и ми е трудно да разпитвам. Всякаква информация би била полезна.  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 8 882
Напиши поне какви са избираемите ти предмети, щом казваш, че и съдържанието те интересува, не само преподавателя.

# 2
  • Русе
  • Мнения: 7 798
Синът ми е там, Информатика, но първа година. Дисциплините са Ви разместени, така, че той може да е минал някой от твоите избираеми или да има вече мнение за даден преподавател. Пиши ми на ЛС име/профил някъде из соц. мрежи и ще му предам да ти пише. Отделно в наборската тема също има доста мами със студенти там.

# 3
  • Мнения: 4
Напиши поне какви са избираемите ти предмети, щом казваш, че и съдържанието те интересува, не само преподавателя.

Ами направиха ми впечатление следните избираеми : Небесна механика, Негладък анализ, Комплексен анализ,    Топология за информатици, Приложения на математиката за моделиране на реални процеси, Дискретна оптимизация, Кинематика, Теория на игрите.
Ето линкове към всичките избираеми:
зимен семестър: https://www.fmi.uni-sofia.bg/bg/node/9414
летен семестър: https://www.fmi.uni-sofia.bg/bg/node/9538
        Интересуват ме специалностите от групи М и ПМ. Запознал съм се с конспектите на избираемите, но ми се иска и да чуя мнение/препоръки за някои от тях.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 2 328
По това измежду какви предмети можете да избирате се ориентирам, че вероятно учите специалността, която съм завършила (преди 20г). Затова си позволявам да Ви дам съвет - за нищо на света Комплексен Анализ при Руси Йорданов! Освен, разбира се, ако можете (и обичате) да учите наизуст.
Не мога да дам мнение за другите проподаватели, водещи изброените дисциплини, защото са нови за мен имена. От дисциплините само Теория на игрите съм посещавала и ми беше интересно, но това е субективно, разбира се, така че и за това не смея да давам съвети.

# 5
  • Мнения: 8 882
Напиши поне какви са избираемите ти предмети, щом казваш, че и съдържанието те интересува, не само преподавателя.

Ами направиха ми впечатление следните избираеми : Небесна механика, Негладък анализ, Комплексен анализ,    Топология за информатици, Приложения на математиката за моделиране на реални процеси, Дискретна оптимизация, Кинематика, Теория на игрите.
Ето линкове към всичките избираеми:
зимен семестър: https://www.fmi.uni-sofia.bg/bg/node/9414
летен семестър: https://www.fmi.uni-sofia.bg/bg/node/9538
        Интересуват ме специалностите от групи М и ПМ. Запознал съм се с конспектите на избираемите, но ми се иска и да чуя мнение/препоръки за някои от тях.
учебният план не ми стана ясен, къде да гледам? Това за кой курс е учебен план, или до Бакалавър, има значение и какво си учил(а) до момента.
Какви са тези предмети-- Небесна механика? Кинематика? Това - за физици по-скоро. Теория на игрите, хубаво. Ако станеш математик дори дали ще го приложиш? Комплексният анализ е фундаментална дисциплина. но трудна. Негладък анализ --- върха на сладоледа, няма да ти трябва. Теория на игрите има някакви приложения, но не си стрва да я учиш. Топология за информатици -- на някой дипломната работа (от преподавателите ). Приложения на математиката за моделиране на реални процеси, - това горе долу може да има смисъл.  Дискретна оптимизация - и това се използва, но много рядко ( в живота).
=========
не разбрах от кое избираме точно, но по списъка ти:
========
1. Избери неща, които не са свързани с математика, но са полезни. Много хора, след като завършат, разбират,че това не им е достатъчно и  не могат да излязат перд публика да кажат нещо. Плюс това, ще ти бъде по-лесно и приятно да ги учиш, интересни са.
Невербална комуникация в публичната реч и деловото общуване
Реторика и комуникативни умения
Убеждаваща комуникация и диалог

2. Тези пък са по-близки до информатиката
Увод в теория на кодирането
Основи на разработването на блокчейн приложения --- Това е бъдещето! Сега навлизат.
Статистически методи в актюерството -- В случай, че застраховането те влече.
Visual basic за приложения
Cloud Startup ----Дори и 'увод' пак е  нещо. Всичко отива в Cloud.
JavaScript работни рамки

3.От математическите
Избрани глави от комбинаториката и теорията на графите

# 6
  • Мнения: 4
Напиши поне какви са избираемите ти предмети, щом казваш, че и съдържанието те интересува, не само преподавателя.

Ами направиха ми впечатление следните избираеми : Небесна механика, Негладък анализ, Комплексен анализ,    Топология за информатици, Приложения на математиката за моделиране на реални процеси, Дискретна оптимизация, Кинематика, Теория на игрите.
Ето линкове към всичките избираеми:
зимен семестър: https://www.fmi.uni-sofia.bg/bg/node/9414
летен семестър: https://www.fmi.uni-sofia.bg/bg/node/9538
        Интересуват ме специалностите от групи М и ПМ. Запознал съм се с конспектите на избираемите, но ми се иска и да чуя мнение/препоръки за някои от тях.
учебният план не ми стана ясен, къде да гледам? Това за кой курс е учебен план, или до Бакалавър, има значение и какво си учил(а) до момента.
Какви са тези предмети-- Небесна механика? Кинематика? Това - за физици по-скоро. Теория на игрите, хубаво. Ако станеш математик дори дали ще го приложиш? Комплексният анализ е фундаментална дисциплина. но трудна. Негладък анализ --- върха на сладоледа, няма да ти трябва. Теория на игрите има някакви приложения, но не си стрва да я учиш. Топология за информатици -- на някой дипломната работа (от преподавателите ). Приложения на математиката за моделиране на реални процеси, - това горе долу може да има смисъл.  Дискретна оптимизация - и това се използва, но много рядко ( в живота).
=========
не разбрах от кое избираме точно, но по списъка ти:
========
1. Избери неща, които не са свързани с математика, но са полезни. Много хора, след като завършат, разбират,че това не им е достатъчно и  не могат да излязат перд публика да кажат нещо. Плюс това, ще ти бъде по-лесно и приятно да ги учиш, интересни са.
Невербална комуникация в публичната реч и деловото общуване
Реторика и комуникативни умения
Убеждаваща комуникация и диалог

2. Тези пък са по-близки до информатиката
Увод в теория на кодирането
Основи на разработването на блокчейн приложения --- Това е бъдещето! Сега навлизат.
Статистически методи в актюерството -- В случай, че застраховането те влече.
Visual basic за приложения
Cloud Startup ----Дори и 'увод' пак е  нещо. Всичко отива в Cloud.
JavaScript работни рамки

3.От математическите
Избрани глави от комбинаториката и теорията на графите

Благодаря за подробния отговор.Има минимален брой дисциплини от различни групи, които трябва да взема. Питам за мнение относно математическите, защото искам да мина тях първо, за да ми остане да вземам дисциплини от по-приятните за мен групи към края на следването си, пък и искам да специализирам с точно определени дисциплини(не включват математически), за да придобия допълнителна професионална квалификация. За тях ще трябва да отделя много време, а математиката от своя страна изисква доста отдаденост и просто ще ми бъде трудно да ги уча едновременно.  Това са списъци със свободно избираемите дисциплини за бакалаври, които предлага факултетът през двата семестъра(не се променят особено много през годините). Срещу всяка дисциплина пише към коя група приспада. Интересуват ме дисциплините от групи М и ПМ.

# 7
  • Мнения: 8 882
Блокчейн приложенията ще се ползват при банковите транзакции и всякакви търговии - примерно между двама, които си препродава някаква вещ, е-шпове и др. В този курс се очаква да те запознаят с метода (алгоритъм) и да научиш как е реализирана платформата, ако те научат и да я програмираш, още по-добре, но като гледам как са написани курсчетата -е по-скоро отбиване на номер и печелене на пари от асистентите.
Математически учи, само, ако смяташ после да станеш я асистент, я научен работник в университета или БАН.
Тия курсчета са ти само за пълнеж, колкото да се каже, че си учил нещо 'по специалността'.
Що нямат нещо, което се използва в живота не знам, да копират нещо от чужди университети, изостават много с този учебен план.

# 8
  • Мнения: 1 027
Може би в двете групи на ФМИ във фейсбук ще ти дадат повече информация.
Светлин още ли преподава онези математики дето пише на всички 6-ци само като се явиш накрая с книжка, че нещо му бяха вдигнали мерника?
Иначе Теория на игрите е инересно, ако искаш да учиш. Аз карах и Теория на числата и беше лесна, но не знам дали е избираема за твоята специалност или се припокрива с плана. Небесната механика също се взимаше лесно, че реших задачите на мъжа ми без да съм ходила.
 Общо взето ако е само за задължителните кредити си избери някоя от лесно взимащите се и ненапрягащи.

# 9
  • Мнения: 4
Може би в двете групи на ФМИ във фейсбук ще ти дадат повече информация.
Светлин още ли преподава онези математики дето пише на всички 6-ци само като се явиш накрая с книжка, че нещо му бяха вдигнали мерника?
Иначе Теория на игрите е инересно, ако искаш да учиш. Аз карах и Теория на числата и беше лесна, но не знам дали е избираема за твоята специалност или се припокрива с плана. Небесната механика също се взимаше лесно, че реших задачите на мъжа ми без да съм ходила.
 Общо взето ако е само за задължителните кредити си избери някоя от лесно взимащите се и ненапрягащи.

Благодаря за отговора.
В тези групи се задават въпроси, но не се намира кой да отговори.
Една от избираемите математики за зимния семестър се води от преподавател на име Светлин, но тази учебна година е била отпаднала. Нямам информация за него.
Теория на игрите и Небесна механика не ми се струват толкова сухи, колкото останалите. Небесна механика ми се стори интересна, защото в гимназията много ми допадна материала от астрономията в часовете по физика. Най-вероятно ще запиша нея този семестър, а Теория на игрите след лятото.
Като цяло си търся по-лесни математики.

# 10
  • Мнения: 8 882
като започнеш да работиш, почти никой работодател няма да  ти чете дипломата, няма значение какво пише там,важно че си завършил(а) някакво ВисшО=Тест за интеигентност

Общи условия

Активация на акаунт