Козунаци 2023

  • 44 268
  • 758
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 11 739
Кое италианско брашно ползвате, момичета?
Аз от Метро си купувам на Дивела тип 00 или за пица, но ми се ще и нещо различно да пробвам.
И като смесвате с Манитоба, обикновеното брашно за сладкиши или за пица е?
Точно това ползвам + Манитоба, показаното Caputo, също е много хубаво

# 76
  • In transit
  • Мнения: 11 957
Мира, показаните от Данифин брашна са много хубави. Основно тях ползвам. Освен тях, ако си от София виж в магазина на Виа Тракия брашната на Молино Касило (Molino Casillo), също са хубави.

(W350, 13%.протеин)


(W260, 12%.протеин)

Ако ще смесвате обикновено с Манитоба, това брашно ви трябва, не за сладкиши, което е.

(W200, 10%.протеин)


(W220-240, 11,5%.протеин)

Брашното за пица, като сила е почти равно на смесено 1:1 Манитоба и обикновено 00

Показаното от Данифин Caputo Cuoco е силно (W300-320 13% протеин) и може да се ползва самостоятелно. Няма нужда да му се добавя Манитоба. Pizzaria и Nuvola на Caputo са относително силни (W260-280, 12.5% протеини) и също могат да се ползват самостоятелно за козунаци.
Manitoba Caputo (W370-390, 14.5% протеини) е най-силното брашно.

Написах в скоби характеристиките на брашната за да може да се ориентирате по-лесно как са като сила и протеини.

Дивела и Барила са с най-ниски характеристики, като брашна, но пак са по-хубави от българските.

# 77
  • Мнения: 1 811
Може ли разяснение относно брашната.
Какво е това Манитоба? Мислех си, че просто това значи брашно на италиански, но не съм много сигурна след последните постове.
Тук май пишат доста дами, живеещи в Италия. Дали в България се намира такова добро брашно? Освен в Метро другаде има ли го? Споменават се и някакви две нули. Абсолютен невежа съм в това отношение, ако на някой му се занимава да обясни като на абсолютно начинаещ, ще бъда много благодарна.
Споменатите по-горе марки ли са или?

# 78
  • София
  • Мнения: 11 739
Може ли разяснение относно брашната.
Какво е това Манитоба? Мислех си, че просто това значи брашно на италиански, но не съм много сигурна след последните постове.
Тук май пишат доста дами, живеещи в Италия. Дали в България се намира такова добро брашно? Освен в Метро другаде има ли го? Споменават се и някакви две нули. Абсолютен невежа съм в това отношение, ако на някой му се занимава да обясни като на абсолютно начинаещ, ще бъда много благодарна.
Споменатите по-горе марки ли са или?
Не, не живея в Италия, за огромно съжаление. В Метро има на Divella 00 и за пица, а понякога пускат и Semola Rimacinata, но не винаги, а тя е за други цели и брашно за пица си купувам, ако го има и ако има и за сладкиши, последното много го ползвам.   Манитобата я поръчвам, силно брашно, от години я ползвам. Специално аз си поръчвам от итал. магазин, но ако не ме домързи скачам и до итал магазин, който е много добре зареден, не само с брашна, а и с други разкошотии. Divella 00 поне аз го приемам като универсално брашно, но качествено, може и да съм в грешка, поправете ме, другите типове брашна с високо съдържание на протеини, силни брашна, но ако не разполагаш с подходящ магазин до теб ще си ползваш брашно за баница, то е по-силно от останалите.
От къде поръчвам много неща - https://www.veraitalia.eu/

Последна редакция: вт, 28 фев 2023, 21:49 от marchеva14

# 79
  • In transit
  • Мнения: 11 957
Може ли разяснение относно брашната.
Какво е това Манитоба? Мислех си, че просто това значи брашно на италиански, но не съм много сигурна след последните постове.
Тук май пишат доста дами, живеещи в Италия. Дали в България се намира такова добро брашно? Освен в Метро другаде има ли го? Споменават се и някакви две нули. Абсолютен невежа съм в това отношение, ако на някой му се занимава да обясни като на абсолютно начинаещ, ще бъда много благодарна.
Споменатите по-горе марки ли са или?
Манитоба е вид силно брашно. На практика е най-силното брашно на пазара. Носи името на град в Канада, където се отглежда и откъдето идва. Вече се произвежда и в Италия. Там може да се намери и под името "тип 0", но тук, в България, доста рядко. Манитоба се продава и в България. Има много места откъдето може да се купи. Не съм убедена, че Метро е едно от тях. Там зареждат основно брашна на Divella, които не са лоши, но по спомен съм виждала брашно за пица, пълнозърнесто и за сладкиши. А и семола. И да има манитоба ще е в торби от 25кг, които не са за едно домакинство. Ако сте в София може да си купите Манитоба от магазин Виа Тракия ( някъде зад ЖП гарата се намира, ако не се лъжа), нека софиянки да кажат къде е точно. Там има показаните по-горе от мен брашна на Молино Касило. Цените им са много прилични. Другите брашна на Капуто се внасят от фирма Здравкомерс. Знам, че имат магазин в София, може да видите в гугъл къде е . Има го в няколко онлайн магазина също. Тук например: https://vnosnipreparati.com/category/hlebni-izdeliya-i-brashno има Капуто, за тези, които не са от София.
Брашната с двете 00 са друга бира. Малко по-сложно е там, но ще се опитам на нахвърля набързо. Всички брашна от мека пшеница в Италия са тип 00. Но има няколко различни вида - за сладкиши, за пица, обикновено, което е и универсално и става за всичко - за хляб, паста и прочие. То е еквивалент на нашето тип 500. Италианското ъип 00, за сладкиши е еквивалент на нашето тип 350, т.е най-най фино смляното бяло брашно. Брашното за пица е по-силно, т.е има повече глутен и протеини, но се равнява по-скоро на нашето тип за баница, отколкото това на СМ за пица. Освен тип 00, италианците имат още няколко вида брашна - тип 1, тип 2, пълнозърнесто. Тип 1 е подобно на нашето тип 650, но само подобно Grinning Много харесвам тип 1, защото хем е пълнозърнесто, хем е силно брашно. Има 13% протеини и сила W260-280, т.е като брашната за пица. Такова имат Молино Капуто и е страхотно!

Марчева, сега проверих за Дивела, това, което е за пица е с 12% протеин и сила W240-260, a обикновеното тип 00 на Дивела е с 9.5% протеин и сила W170-190, т.е за мен е доста слабо и е подходящо по-скоро за сладки неща.

Последна редакция: вт, 28 фев 2023, 21:53 от Mikkey

# 80
  • Мнения: 1 811
Благодаря за бързите отговори, момичета, прекрасни сте, винаги отзивчиви. Стана ми интересно, зашото за тези брашна се говори като за някакво чудо, а и вашите причведения са си в сферата на чудесата направо. Някой ден може и аз да се престраша да се пробвам с някакво такова брашно Simple Smile

# 81
  • In transit
  • Мнения: 11 957
curly, ама то няма нищо страшно в тези брашна. За мен лично са по-добри от българските.

# 82
  • София
  • Мнения: 11 739
Може ли разяснение относно брашната.
Какво е това Манитоба? Мислех си, че просто това значи брашно на италиански, но не съм много сигурна след последните постове.
Тук май пишат доста дами, живеещи в Италия. Дали в България се намира такова добро брашно? Освен в Метро другаде има ли го? Споменават се и някакви две нули. Абсолютен невежа съм в това отношение, ако на някой му се занимава да обясни като на абсолютно начинаещ, ще бъда много благодарна.
Споменатите по-горе марки ли са или?
Манитоба е вид силно брашно. На практика е най-силното брашно на пазара. Носи името на град в Канада, където се отглежда и откъдето идва. Вече се произвежда и в Италия. Там може да се намери и под името "тип 0", но тук, в България, доста рядко. Манитоба се продава и в България. Има много места откъдето може да се купи. Не съм убедена, че Метро е едно от тях. Там зареждат основно брашна на Divella, които не са лоши, но по спомен съм виждала брашно за пица, пълнозърнесто и за сладкиши. А и семола. И да има манитоба ще е в торби от 25кг, които не са за едно домакинство. ........................
Много добре обяснено, така и не се постарах да запомня кое, какво беше и защо, просто ги ползвам, горе-долу зная основното за  италианските брашна, а защо не ги запомням, защото се оказа, когато навлязох  с четене по надълбоко, че те, италианците, имат много видове, почти за всяко тестено произведение си имат вид брашно.

# 83
  • Мнения: 230
Аз пък ползвам различни брашна, от мелници в района. И тази година имам брашно от ЛулисМел - мелница в генерал Тошево. Ползвам редовно за хляб пълнозърнестото брашно и от лимец на Екосем, прекрасни са, ще пробвам и бялото за козунаци. Има много хубави Бг -брашна, така че без притеснение че нямате италиански брашна.

# 84
  • Мнения: 6 827
Съгласна съм с amorex за брашната. Аз съм правила много сполучливи козунаци с брашно тип 500 " Суворово".
Важно е да се спази рецептата и да се измеси много добре. Да не се бърза и да се остави да втаса както трябва. И да се внимава при печенето.
От домашното по-хубаво няма. 😃

# 85
  • Мнения: 2 518
Записвам се да следя темата Simple Smile
От две-три години правя козунаците по рецепта на Ваня Джорджевич - с лимонада - стават чудни!
Сега, докато бях бременна, доста често се сещах за тях и замесвах набързо, нищо, че не е Великден Simple Smile Обичам козунаците и мога да ям честичко, ама се ограничавам Sad

# 86
  • София
  • Мнения: 11 739
Записвам се да следя темата Simple Smile
От две-три години правя козунаците по рецепта на Ваня Джорджевич - с лимонада - стават чудни!
................
Може би само аз не харесах козунак с лимонада, не е моята рецепта  и не повторих, ето го
Скрит текст:

# 87
  • Sofia
  • Мнения: 21 717
От две-три години правя козунаците по рецепта на Ваня Джорджевич - с лимонада - стават чудни!
................
Може би само аз не харесах козунак с
Едва ли... всяка рецепта си има феновете и антифеновете. Simple Smile  И с брашната (и не само разбира се) е същото.
Аз съм си фен на класическите съставки  за Козунак и откакто си постигнах желаната рецепта, нямам мераци да пробвам друго, искаме да си се наслаждаваме на съвършенството за нас. Simple Smile

# 88
  • Мнения: 13 233
А каква е ролята на тая лимонада в козунака? В кекс или друго с такъв набухвател разбирам, но козунакът на друг принцип бухва... Кое става по-различно с нея?
Виждала съм я рецептата и на Ваня Джорджевич каквото съм пробвала е било сполучливо, но за лимонадата и аз бях скептична точно в козунаци.

# 89
  • Мнения: 2 518
Точно така - колкото хора, толкова и вкусове Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт