Имаме ли право да отправяме забележка към чужди деца?

  • 16 530
  • 415
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 481
Според мен, щом случката те касае пряко, си в правото си да направиш забележка. Както са писали и ако държанието им навън е непристойно също. Но ако това прекъсване става само на думите на родителя, бих си замълчала!

# 31
  • Мнения: 925
Мога да направя само забележа ако поведението на детето засяга мен или моите деца. Имала съм случки по площадките да направя забележа, защото някое дете проявява агресия към моето и се е стигало до големи скандали с родителите.
В днешно време наистина повечето деца са "специални" и никой не може и дума да им каже. Нито учител, нито роднина още по-малко чужд човек.
Примерно племенницата на мъжа ми си позволява според мен много нахално и неуважително поведение. Едното нещо е, че се обръща към мен по име, което мен много ме дразни. Но щом не ме приема за вуйна, аз нищо не мога да направя.
Мълча си, защото не ми е работа аз да я възпитавам и знам каква ще е реакцията на родителите ако направя забележа.

# 32
  • Мнения: 9 471
Здравейте!
Много ще ми е интересно как мислите по този въпрос. Дали имаме право да отправим забележка към чуждо дете или това е некоректно спрямо родителите?
Скоро попаднах в една ситуация и се замислих в/у нея.Отправих забележка на едно приятелско дете да не прекъсва възрастните като говорят, а да изчака(не съм се скарала на детето разбира се)Годините на детето са 6 , а това, което ми е направило впечатление е, че когато говорят и то се обади веднага спират и го изслушват.

В този случай няма да направя забележка. Това дете, нищо, че е приятелско, си има родители, ако те преценят, че е редно, нека му направят забележка.
В друг случай,  обаче, когато касае моите деца и не само, например някой ги удря, обижда и т.н, да бих взела отношение и туширала агресията.

# 33
  • Мнения: 3 789
Моето мнение е, че трябва да имаме. Иначе съм напълно наясно, че нямам, дори нечие дете да крещи и да се търкаля в краката ми в магазина.

# 34
  • Мнения: 42 049
На мен родители са ми се карали защо дъщеря ми иска да играе с тяхното дете,  не била на  годините на тяхното, да  си търси на нейната възраст, тяхната била “ голяма”(с две години повече от моята). А те се познават и са си играли. Моята била “ бебе”, “ малка”......А и пред нея го правиха.....

Доста практично от тяхна страна да си вържат гащите. Тяхното като по-голямо ще бутне или удари твоето и после ще имат скандал. Предполагам имат лош опит.

# 35
  • Мнения: 2 109
С близките ми приятелки си правим забележки взаимно на децата и го смятаме за нормално.
На непознато дете бих направила забележка, ако застрашава моето и проявява агресия.
На по-големи деца съм правила забележка като на възрастен - за хвърлен боклука на земята, ако не почистят след кучето си. За кучетата винаги реагирам, че не са почистили, предлагам и пликче, до сега всички са взимали пликчето и си почистват.

# 36
  • Варна
  • Мнения: 36 864
Не правя забележка за прекъсване и подобни. Досега не се е случвало някое дете да бие моето, тъй като моята открай време върви висока и силна и сигурно не им стиска. Но предпочитам да ограничавам срещите с приятелки, докато децата им поотраснат, че да се виждаме без тях. Аз като излизам с приятелки искам да си почина и не взимам моето дете. Съответно предпочитам и те да не взимат техните, да си имаме време само за нас. Досега близките ми приятелки винаги са споделяли това ми мнение, явно и те имат нужда от някакви моменти без деца, а ако не могат да излязат без децата сега, просто отлагаме мероприятието във времето. Важни разговори в присъствие на деца даже не бих се опитала да водя.

# 37
  • Мнения: 12 043
Зависи от ситуацията.
Преди време гледам, едни деца късаха листата на растения, които бабите от входа ни бяха засяли пред блока. Късат и хвърлят. Че като се развиках от терасата. Майката на едното дойде и му се скара. Повече не се повтори.
За прекъсване бих направила забележка, ако мен ме прекъсва. Иначе, неприятно е, но не бих, защото няма да бъда разбрана правилно.
Веднъж бяхме на почивка с приятели, от три семейства, освен нашето само двама души  не направиха забележка на сина ми. Но той беше много шумен, говореше високо, събираше по баирите пръчки, които размахваше, без да прецени добре  дали не е опасно, такива неша. Не винаги ми е било приятно, но мълчах. А насаме му казвах, да се замисли, когато с поведението си пречи на останалите. Не искам да се хваля, но днес вече е абсолютен джентълмен- от входа, от кръга познати, дори от личната лекарка получавам похвали за възпитанието му, дори за неща, за които нямам заслуга. Освен възпитание на родители, има и обществено възпитание, това е мнението ми.

# 38
  • Мнения: 2 947
Когато детето е с родител, отправям деликатно апел към родителя, че това което прави/говори детето им, не ми харесва и да се погрижи това да престане. Но когато детето е оставено аз да се грижа за него, правя забележки и още как. Като след това информирам родителите за това.
Не знам дали е редно или не, но и не бих понесла някакъв дребосък да ми скача по главата и аз да нямам право да го спра.

# 39
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 344
Да,правила съм забележки.
Когато е имало насилие над моето дете и родител на другото дете не реагира .
Когато сме имали гости и тяхното дете отваря шкафовете,влиза в спалнята ми и скача на леглото,а родителите му мълчат.Естествено повече не са идвали у нас тия хора.
На тийнове,когато трошат площадката ,запалят цигара или извадят бутилка алкохол.

# 40
  • Мнения: 5 289
Отправих забележка на едно приятелско дете да не прекъсва възрастните като говорят, а да изчака
Мисля, че е било по-добре да се обърнеш към неговите родители, а не към него конкретно. Не, в този случай не бих постъпила като теб. В други случаи мога да си представя да обърна на дете внимание за нещо, но не и в този.

# 41
  • Мнения: 9 710
Правя забележки и се карам на/с деца и възрастни, когато нарушават общоприетите норми! Аман от криворазбрана толеранстност.
Карала съм се на две около 9-10 годишни пикли, които се опитваха да "разбият" вендинг кафе машина. То беше ритана, къртене на "прозорчето". Имаше и друга жена, която реагира "Какво зеете, бизнесмените ще си оправят машината".
Правя забележка на агресивни деца по площадките, както и на мега незаинтересованите им родители!

НАПЪЛНО ОК съм да се скарат и на моето дете, ако се държи като турбо идиот!

# 42
  • Мнения: 6 166
Като видиш, че родителите спират да слушат като ги прекъсне детето, можеш да им кажеш не пред детето къде бъркат. Но ти да правиш забележка, защото ти знаеш по-добре от тях - не е ок. Има различни подходи към едно възпитание и ако за повечето деца да се научат да не прекъсват възрастните е вече научено на 6г възраст, при други има нужда от друг подход, по-търпелив, в който детето да се почувства чуто и значимо. После може пак да му се обясни как да подобри комуникацията си с възрастните, но за момента може от това има нужда - да бъде чуто.

Иначе и аз като айс не се притеснявам да правя забележки като някой се държи неприлично, включително и възрастен. Нямам проблем като моето направи нещо неправилно да му се каже и от страни, че не е ок това. Даже се радвам, защото такива включвания се помнят с месеци от малкото и то не повтаря точно тази пакост.

Единствено имам против такива индивиди, които много по-добре разбират как се гледат чуждите деца и имат неистово желание да показват превъзходство като игнорират присъствието на родителя и директно се държат с чуждото дете, като че те имат общо с това дете, а нямат. Много често точно такива хора са без деца или игнорантни по отношение на детската психология. В тяхната глава обаче всичко знаят и всичко разбират. Една такава я накарах да си говори сама. Ще бута зад гърба ми в ръцете на детето шоколад, защото бил хубаво дете. Айде няма нужда. Да роди първо и после да се прави на по-майка от майките.

Последна редакция: сб, 18 фев 2023, 11:46 от Елфичка

# 43
  • Мнения: 227
Бих направила и съм правила. Това, че е дете не го извинява да се държи неприлично. Един ден ще порасне и ще бъде голям човек, би трябвало да се съобразява със заобикалящите го. Ако детето се държи грубо и агресивно и аз съм по-директна и рязка към него, ако става дума за нещо не толкова сериозно като това да прекъсва друг човек му го поднасям по по-деликатен начин.  Децата не бива да се гледат в златна клетка, ако искаме да са разумни и приспособими възрастни, трябва да ги научим да живеят в общество, където има уважение и всеки има право да бъде чут.

# 44
  • Мнения: 2 674
Зависи. По начало чужди деца не ме интересуват. Ако се държат нагло, невъзпитано и досаждат ( според моите възприятия), но родителите са там, не вземам отношение, игнорирам ги. Не харесвам деца, които се изживяват като център на Вселената и смятат, че вниманието на възрастните им се полага по подразбиране. С подобни се държа никак, все едно ги няма. Обикновено без публика се държат нормално и естествено.
Ако на са на обществено място без родители и се държат безобразно - рушат, груби са една към друго, бият някого, ще се намеся сигурно, но пак зависи от конкретната ситуация.  Виж,  ако измъчват животно, сигурно ще ги набия, честно.

Последна редакция: сб, 18 фев 2023, 16:30 от мекичка*

Общи условия

Активация на акаунт