Имаме ли право да отправяме забележка към чужди деца?

  • 16 533
  • 415
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 636
Имаме право. Особено с малко по-големи, насаме Wink
Всеобщата глезотия и слободия трябва да се парират, ако сме лично намесени.
Ама то да не се обадиш, да се усмихваш лицемерно, когато кипиш. Хайде бе.
Преди много години едно 3-4 годишно скачаше на разтегаем диван, с пружини. Като видях...
Майката беше в съседната стая. Малкия ме разбра.

# 46
  • София
  • Мнения: 29 083
Имаме право. Особено с малко по-големи, насаме Wink
Всеобщата глезотия и слободия трябва да се парират, ако сме лично намесени.
Ама то да не се обадиш, да се усмихваш лицемерно, когато кипиш. Хайде бе.
Преди много години едно 3-4 годишно скачаше на разтегаем диван, с пружини. Като видях...
Майката беше в съседната стая. Малкия ме разбра.
Смел подход. Много зрял.
А ако някой от родителите реши да ти върне жеста в удобен за него момент?

# 47
  • Мнения: 2 674
Аз имам лош поглед, който буквално смразява лигльовците. Нищо не казвам, само ги гледам продължително в очите. И те, според обстоятелствата, или се изнасят с 200, или веднага спират с лигавенето.

# 48
  • Мнения: 2 636
Имаме право. Особено с малко по-големи, насаме Wink
Всеобщата глезотия и слободия трябва да се парират, ако сме лично намесени.
Ама то да не се обадиш, да се усмихваш лицемерно, когато кипиш. Хайде бе.
Преди много години едно 3-4 годишно скачаше на разтегаем диван, с пружини. Като видях...
Майката беше в съседната стая. Малкия ме разбра.
Смел подход. Много зрял.
А ако някой от родителите реши да ти върне жеста в удобен за него момент?

Никога не се е случвало. Така или иначе имам отдавна внуци, така че не ме касае. С дъщеря ми бях строга, с внуците също.
Като цяло, никога не съм понасяла някои особени прояви.

# 49
  • София
  • Мнения: 29 083
Е, и аз никога не съм понасяла някой да причаква деца насаме, за да ги "възпитава", но не всички са идеални – и възрастни, и деца.

# 50
  • Мнения: 5 344
Правя забележка ако поведението на чуждото дете засяга мен или децата ми и ми навлиза в пространството. Ако действието не ме засяга, не се занимавам, предпочитам да оставя това на родителите. Ако детето е останало в нас или е с мен като единствен възрастен в момента, също правя забележка.

# 51
  • Мнения: 3 066
В случая, описан от авторката, бих казала от моя гледна точка каквото смятам за правилно: бих помолила детето да изчака да привърша разговора си  и че тогава ще му отговоря/обърна внимание. Правя забележка на деца, ако са ми оставени на мен да ги гледам и видя, че не е ок това, което правят, или пък вредят на мен/моето дете/моя собственост, или при опасност за тях самите. Иначе работа не родителите им е да ги възпитават.

# 52
  • Мнения: 2 910
Аз не се карам на чужди деца, аз им давам обратна връзка Grinning. Сериозно, ако едно дете свикне да приема критика и “да му се карат” само родителите, като възрастен няма да може да приема обратна връзка от други хора. Тива ще вреди на неговата кариера и живот. Не е нужно да се караме на чуждите деца, но да им даваме обратна връзка, пък те ако решат, да я приемат.

# 53
  • Мнения: 6 166
Е, и аз никога не съм понасяла някой да причаква деца насаме, за да ги "възпитава", но не всички са идеални – и възрастни, и деца.

Представи си само колко нагло е такова поведение.

# 54
  • Мнения: 5 344
Хахахха, много ми хареса това с обратната връзка. Страшен израз,тъкмо днес дадох обратна връзка на голямата, вчера дадох обратна връзка на малкия и едно комшийче, дето бяха решили че да тракат и блъскат по комшийския метален гараж е много забавно.

# 55
  • София
  • Мнения: 13 773
Зависи от детето и от това какво прави
На непознати деца рядко правя забележка, когато не се касае за застрашено здраве, живот или за рушене на нещо.
По площадките правя забележка, когато мое дете е включено в белята.
На близки деца - кръщелници, племенници, приятелски дечица - правя смело и възпитавам, без да се притеснявам.
Когато са в дома ми на гости, директно коригирам.

# 56
  • Мнения: 5 289
Аз не се карам на чужди деца, аз им давам обратна връзка
Правиш го за благото на обществото, един вид? Joy Обаче нали се сещаш, че, както умни хора дават "обратна връзка" на децата, така и глупави, груби, невъзпитани.. Кой контролира това?

# 57
  • Мнения: X
мекичка* You are my spirit animal! Grinning
Точно щях да пиша същото... Според мен "да", когато видим нещо нередно трябва да правим забележки на чуждите деца! Аз ги гледам страшно и те сами разбират, че не са ОК.

Аз имам лош поглед, който буквално смразява лигльовците. Нищо не казвам, само ги гледам продължително в очите. И те, според обстоятелствата, или се изнасят с 200, или веднага спират с лигавенето.

# 58
  • София
  • Мнения: 39 135
Не го формулирам като забележка. 😉
Примерно, в първата ситуация "Извинявай, Х, може ли първо да си довърша разговора с У"?

# 59
  • Мнения: 9 036
А може просто детето да е искало да каже нещо и не е могло да се включи в разговора на възрастните. Често възрастните си мислят, че тяхното е по-важно от това, с което евентуално детето ще ги занимае...  Възрастните си имат своите безкрайни разговори, детето какво, да вдига ръка и да чака да му дадат думата, направило е най-естественото нещо, прекъснало е глупостите на възрастните.
Не заслужава забележка.

Общи условия

Активация на акаунт